Preparaty stosowane w akwarystyce

**********      ZOOLEK       **********
http://www.zoolek.pl/UZDATNIANIE WODY

 • ANTYCHLOR

Neutralizuje wolny chlor przetwarzając go w chlorki, wiąże i neutralizuje w wodzie jony metali ciężkich. Neutralizuje działanie leku CHLORAMINA.

 • AQUAFIX C / FILTRAX C

Woreczki przepływowe i węgiel aktywowany do filtrów. Oczyszcza wodę w akwarium z substancji organicznych. Usuwają toksyny, pozostałości leków oraz resztki pestycydów i detergentów.

 • BIOTORFIN

Używany przy hodowli ryb z biotopów leśnych i bagiennych, gdzie występują wody miękkie i lekko kwaśne. Zawiera naturalne garbniki roślinne. Zakwasza wodę oraz stabilizuje odczyn pH. Działa przeciwbakteryjnie i przeciw pierwotniakowo, hamuje rozwój glonów. Stosowany szczególnie przy hodowli m.in.: skalarów, pielęgniczek, neonów.

 • AQUAVIT

Preparat mikroelementowy, zawierający biopierwiastki niezbędne dla ryb i roślin: magnez, żelazo, cynk, jod, fluor. Przydatny szczególnie po zmiękczaniu wody, gdzie usuwane są pożądane kationy metali (zmiękczanie przy pomocy kationitów).

 • KOBALTOSAN

Preparat służący do stymulowania wzrostu ryb, szczególnie ryb żyworodnych. Preparat zawiera kompozycję związków kobaltu, potasu, magnezu i manganu. Powoduje również intensywność wybarwienia się ryb.

 • AQUAFLORA

Nawóz dla roślin akwariowych. Zawiera m.in.: azot, fosfor, potas. Przy podawaniu tego preparatu należy kontrolować poziom azotanów. Nawóz zawiera azotany, a ich zbyt wysoki poziom w akwarium może powodować rozwój glonów. W takim przypadku należy zastosować inny preparat zasilający AQUAVIT.

 • AQUACLEAR

Preparat przeciwglonowy. Zawiera nieorganiczne algicydy i koagulanty. Służy do usuwania glonów, tworząc łatwe do usunięcia kożuchy pływające po powierzchni wody w akwarium. Wspomaga filtrowanie i daje klarowną wodę. Preparat zakwasza wodę i z tego powodu może dojść do gwałtownego obniżenia pH w akwarium, co szczególnie jest nie wskazane przy hodowli ryb lubiących wodę zasadową ( pH 8-9,5) m.in. pielęgnice z wielkich jezior Afryki. Nie nadaje się do akwarium z rybami gdzie woda przed podaniem preparatu miała pH poniżej 7, a twardość węglanowa nie mniej niż niż 4°n. Na duże skoki pH są wrażliwe m.in. paletki, dyskowce, neony. Nie należy stosować AQUACLEAR-u w okresie rozrodu i w akwarium z narybkiem.

ŚRODKI LECZNICZE I DEZYNFEKUJĄCE

 • CHLORAMIN

Preparat o szerokim działaniu dezynfekującym. Służy m.in. do odkażania sprzętu w akwarium, do wykonywania kąpieli dezynfekująco-leczniczych. Środek szkodliwy dla roślin! Nie może być stosowany w wodzie o odczynie pH poniżej 7 (woda kwasowa). Neutralizuje ten preparat ANTYCHLOR (podany w tej samej ilości).

 • BŁĘKIT

Środek o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciw pierwotniakowym, zapobiega rozwojowi glonów. Służy do sporządzania kąpieli leczniczych oraz do walki z glonami i pierwotniakami. Jest nieszkodliwy dla roślin i odporny na twardą wodę. Jest szkodliwy dla ślimaków.

 • TRYPAFLAVIN

Preparat o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciw pierwotniakowym. Służy do sporządzania kąpieli leczniczych. Przy długotrwałym działaniu szkodzi delikatnym roślinom. Gdy odczyn wody w akwarium wynosi powyżej 8 pH (np. pyszczaki) należy zacząć kurację od podania dawki o połowę mniejszej niż jest zalecana.

 • ZIELEŃ

Środek działa przeciw pierwotniakowo, szczególnie przeciw występującemu w akwarium pasożytowi ryb akwariowych- kulorzęskowi, który wywołuje tzw. ospę rybią (ichtiophtiriosis). Przy wyższym pH kurację zaczynamy od podania połowy dawki.

 • FMC

Uniwersalny odkażalnik o szerokim zakresie stosowania przeciw bakteriom, pleśniom i pasożytom jednokomórkowym. Skuteczny w przypadku wielu chorób objawiających się różnego rodzaju nalotami na skórze, nadmierną śluzowatością, postrzępieniem płetw, także przeciw ospie.

 • CAPIFOS

Preparat przeznaczony do zwalczania pasożytów wielokomórkowych, m.in. nicieni, płazińców, tasiemców i pijawek. Do zwalczania pasożytów wewnętrznych (nicienie, tasiemce) stosuje się kąpiele długotrwałe (od 7 do 12 dni). Nie należy stosować preparatu dla szczególnie wrażliwych ryb sumokształtnych (sumiki, kiryski, zbrojniki, glonojady).

UWAGI OGÓLNE !!!

Przy stosowaniu długotrwałych kąpieli leczniczych w akwariach ogólnych (cała obsada zbiornika poddawana jest leczeniu) należy wyjąć z filtra na czas terapii wkłady z węgla aktywowanego, ponieważ węgiel może neutralizować lekarstwo;

Przed przystąpieniem do leczenia i podania odpowiedniego leku wskazana jest częściowa podmiana wody (ok.20°-30° objętości zbiornika, 1 dzień przed kuracją);

W czasie leczenia silnie napowietrzamy zbiornik i podnosimy temperaturę o 1°-2° (w zależności od gatunku ryb). W niektórych przypadkach może ona wynosić nawet 29°-30°C.

Podczas leczenia należy wyłączyć lampę UV.
**********      TROPICAL      **********
http://www.tropical.com.pl/


UZDATNIANIE WODY
 

 • TROPICAL ESKLARIN

Preparat do uzdatniania surowej wody wodociągowej. Ułatwia powstawanie równowagi biologicznej w akwarium. Szybko i skutecznie wiąże toksyczny, agresywny chlor i neutralizuje szkodliwe substancje chemiczne. Niezastąpiony przy transporcie ryb. Ochronny koloid chroni skrzela, naskórek i płetwy ryb podczas ich wyłapywania z akwarium oraz transportu. Posiada aktywne czynniki antystresowe. Nie mieszać preparatu ze środkami wydzielającymi chlor, jod i aktywny tlen.

 • ANTYCHLOR

Preparat do szybkiego uzdatniania wody w akwarium. Całkowicie neutralizuje szkodliwy chlor oraz chloraminę.

 • CRISTAL

Preparat odkażający, ułatwiający utrzymanie klarowności wody w akwarium. Usuwa zmętnienie biologiczne wody wywołane inwazją pierwotniaków, po przekarmieniu lub przy awarii filtra. CRISTAL zawiera błękit metylowy i działa również bakteriostatycznie. Służy jako delikatny środek do dezynfekcji. Działa ochronnie na złożoną ikrę (podawać po złożeniu ikry). Można stosować wspomagająco razem z FMC (MFC) oraz ze środkami zawierającymi akryflawinę i zieleń malachitową.

 • AQUACID

Preparat przeznaczony do korygowania odczynu pH. Służy do zakwaszania wody w akwarium. Woda kwaśna jest typowa dla biotopów bagiennych w Ameryce Południowej, zamieszkiwanych przez kąsaczowce, paletki i małe pielęgniczki. Neutralizacja poprzez zastosowanie AQUALKAL.

 • AQUALKAL

Preparat do korygowania odczynu pH wody w akwarium. Zawiera substancje zasadowe służące do alkalizacji wody poprzez podwyższanie jej odczynu. Stabilizuje alkaliczny odczyn wody twardej. Stosowany przy hodowli ryb z wielkich jezior afrykańskich Tanganika, Malawi i Wiktorii (m.in. pyszczaków, muszlowców , szczelinowców).

 • MULTIMINERAL

Preparat do uzupełniania w akwarium pierwiastków śladowych. Stabilizuje równowagę biologiczną, zapobiega niedoborowi mikroelementów.

 • KOBALTOSAN

Biostymulator wzbogacający wodę w aktywne i przyswajalne jony kobaltu. Wpływa korzystnie na rozwój ryb i roślin w akwarium. Znacznie przyspiesza wzrost i wybarwieni ryb(szczególnie barwa czerwona). Niezbędny przy hodowli ryb żyworodnych. Duży wpływ na rozwój roślin, szczególnie o zabarwieniu czerwonym. Nie mieszać ze środkami alkalicznymi np. AQUALKAL, TORFIN .

 • QUEREX

Biologicznie czynny wyciąg z kory dębu Cortex quercus zawierający naturalne garbniki o wysokiej zawartości taniny. Stosowany do sporządzania wody tropikalnej dla ryb pochodzących z leśnych biotopów Ameryki Południowej (pielęgniczki, paletki, kąsaczowce, dyskowce), które wymagają miękkiej, o niskim pH i zawierającej dużo garbników wody. Obniża odczyn pH, wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu, stymuluje tarło ryb, ochrania ikrę przed pleśnieniem oraz hamuje rozwój glonów zielonych. Stosować wyłącznie w wodzie miękkiej, lekko kwaśnej.


ŚRODKI DEZYNFEKUJĄCE I LECZNICZE
 

 • CHLORAMINA

Preparat dezynfekcyjny do skutecznego odkażania wody, sprzętu i akwariów. Skutecznie zwalcza bakterie, pierwotniaki, wirusy i szkodliwe pasożyty poprzez wydzielanie do wody aktywnego chloru. Neutralizacja polega na dodaniu do wody ANTYCHLORU w proporcji 1:1. Preparat wykazuje większą skuteczność w wodzie miękkiej.

 • AQUA-KALI

Silny środek bakterio- i pierwotniakobójczy, zwalcza drobnoustroje wydzielając aktywny tlen. Skutecznie odkaża wodę akwariową. Usuwa zmętnienie wody, odkaża zbiorniki, sprzęt. Stosowany jest również do sporządzania kąpieli leczniczych oraz kwarantanny nowo nabytych ryb i roślin wodnych. Zaleca się go pędzelkowania odkażającego zranionego naskórka i uszkodzonych płetw oraz ubytków ciała wynikłych wskutek otarcia się o kamienie lub powstałych podczas walk.

 • ICHTIOSAN

Preparat skutecznie hamujący rozwój pasożytów zagrażających całej populacji akwarium. Odkażając wodę zwalcza niebezpiecznego pasożyta- kulorzęska, wywołującego chorobę ospę rybią. Zwalcza również grzyby atakujące płetwy, skórę i okolice pyszczka.

 • AQUASEPTIN

Zabezpiecza akwarium przed rozwojem drobnoustrojów, grzybów i pasożytów. Skuteczny środek do kwarantanny.

 • AKRYFLAWINA

Najskuteczniejszy preparat do odkażania wody akwariowej o szerokim działaniu. Służy do kwarantanny, ochrony złożonej ikry, wylęgu, narybku. Ochrania ryby przed żyjącymi w wodzie niebezpiecznymi bakteriami, pierwotniakami, grzybami i innymi pasożytami. Łagodzi skutki infekcji, przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka i postrzępionych płetw. Inna nazwa preparatu TRYPAFLAWINA.

 • ABIOSEPTYNA

Uniwersalny preparat do optymalizacji warunków rozwoju ryb i roślin w akwarium. Odkaża wodę, niszczy szkodliwe dla ryb mikroorganizmy. Służy do kwarantanny nowo nabytych ryb i roślin oraz płukania żywego pokarmu. Ochrania ikrę ryb i wykluty narybek. Zwalcza pasożyty.  

 • BIODESINAL

Preparat do delikatnego odkażania wody akwariowej, zabezpiecza ikrę przed pleśnieniem. Ułatwia hodowlę i rozmnażanie skalarów i kąsaczowców oraz innych delikatnych ryb akwariowych. Chroni ich ikrę, larwy i narybek przed grzybami, szkodliwymi drobnoustrojami i pasożytami.

 • MFC 2000

Uniwersalny preparat do odkażania wody w akwarium oraz zwalczania pasożytów niebezpiecznych dla ryb. Niszczy kulorzęska, odpowiedzialnego za wywoływanie ospy rybiej. Zwalcza również pasożyty, bakterie, pierwotniaki i grzyby będące przyczyną występowania u ryb zakaźnych pleśniawek.

 • DISCUS SEPT

Specjalny środek akwarystyczny odkażający wodę akwariową i zwalczający szkodliwe pasożyty wewnętrzne nicienie (Capillaria, Camallanus) oraz wiciowce (Hexamita, Spironucleus) , które zagrażają życiu ryb, szczególnie przydatny przy hodowli pielęgnic. Pasożyty te wywołują przewlekłe choroby przewodu pokarmowego oraz dziurawicę.

 • HYDRA-TOX

Preparat stosowany przy zwalczaniu stułbi w akwarium.

 • LIMNA-TOX

Preparat stosowany przy walce z nadmierną ilością ślimaków. Stosowany również do zwalczania wypławków w akwarium, które zagrażają złożonej ikrze i wylęgowi.

 • ALGIN

Kompleksowy środek przeciwglonowy, hamujący nadmierny rozwój glonów zielonych.**********           TETRA           **********
http://www.tetra.de

 • TETRA GENERAL TONIC

Preparat dezynfekujący do akwarium. Zwalcza bakterie i pasożyty (Ichtyobodo, Saprolegnia, Achlya, słodkowodne Oodinium). W kombinacji z AquaSafe likwiduje wytrzeszcz oczu. Przyspiesza gojenie się ran i odrastanie płetw. Usuwa zmętnienie wody spowodowane przez glony planktonowe, zwalcza cyjanobakterie(sinice). Zwalcza choroby grzybiczne.

 • TETRA FUNGI STOP

Zwalcza grzyby (Achlya, Saprolegnia) i bakterie szkodliwe dla ryb w akwarium. Przyspiesza proces gojenia się ran oraz zabezpiecza ikrę przed pleśnieniem. Zwalcza bakteryjne infekcje warstwy śluzowej.

 • TETRA CONTRA ICK

Preparat do dezynfekcji akwariów zainfekowanych przez kulorzęska, wywołującego ospę rybią oraz przez Costia, Chilodonella, Trichodina, Oodinium, przywry Gyrodactylus, Dactylogyrus.

 • ZMF EXRAPID

Środek dezynfekujący do akwarium. Zwalcza infekcje kulorzęska (ospa rybia) i inne ektopasożyty (Chilodonella, costia, homiophrys, tetrahymena), jak również oodinozę. Skuteczny przy zmętnieniu skóry.

 • ZMF GYROTOX

Preparat dezynfekujący w postaci tabletek do akwariów zainfekowanych przez pasożyta Dactylogyrus i Gyrodactylus atakujących skrzela i naskórek ryb.

 • ZMF HEXA-ex

Preparat do dezynfekcji w formie tabletek do akwariów zainfekowanych przez pasożyty Hexamita spironucleus, zwłaszcza w zbiornikach z pielęgnicami (dziurawica).

 • TETRAaqua ALGETTEN

Środek w postaci tabletek do długotrwałego zwalczania glonów.

 • TETRAaqua ALGUMIN

Płynny środek do zwalczania glonów o łagodnym działaniu. Zawiera substancje humusowe dające efekt „czarnej wody”. Przeznaczony w początkowej fazie rozwoju glonów.

 • TETRAaqua ALGIZIT

Preparat w postaci tabletek służący do natychmiastowego zwalczania glonów.

 • ZMF ALGO-stop depot

Preparat w postaci tabletek służący do długotrwałego zwalczania glonów. Niszczy glony nitkowate i pędzelkowate.

 • ZMF ALGO-stopfix

Płynny preparat niszczący cyjanobakterie (sinice), brunatnice oraz glony pływające.

PREPARATY UZDATNIAJĄCE WODĘ

 • AquaSafe

Środek do uzdatniania wody wodociągowej dla celów akwarystycznych. Preparat ten neutralizuje chlor oraz wiąże metale ciężkie, posiada również specjalna formułę chroniącą naskórek ryb, posiada dodatek magnezu i witamin z grupy B oraz wpływa antystresowo. Polecany przy zakładaniu nowego akwarium, podmianie wody oraz w czasie transportu ryb.


 • Bactozym

Środek w postaci kapsułek, uzdatniający wodę akwariową. Zawiera enzymy i odżywkę dla bakterii nitryfikacyjnych. Przyczynia się do natychmiastowej bioaktywacji filtra i wody w akwarium. W znaczny sposób poprawia jakość wody i zapewnia jej krystaliczną czystość. Przyspiesza proces utleniania azotynów i amoniaku. Dzięki środkowi można ryby wpuścić do nowo urządzonego akwarium już po 24 godzinach. Po uzdatnieniu wody przez Tetra AquaSafe preparat należy stosować podczas każdorazowej wymiany wody, czyszczenia filtra, zakładania nowego akwarium, po okresie stosowania środków leczniczych

 • BIOCORYN H3

Preparat do uzdatniania wody na bazie enzymatycznej, umożliwiający biologiczną redukcję substancji szkodliwych w akwariach morskich i słodkowodnych. Zapewnia utrzymanie właściwych warunków, zwłaszcza w przypadku zanieczyszczenia wody, powoduje rozkład resztek pokarmów i ekskrementów. Zapobiega niektórym chorobom, jak martwica płetw czy grzybice, zapobiega zmętnieniu wody i rozwojowi glonów.

 • AQUA CRYSTAL WATER

TetraAqua Crystal Water to preparat do klarowania wody akwariowej i usuwania z niej wszelkich zmętnień. Stosując Crystal Water uzyskujemy efekt krystalicznie przejrzystej wody. Pozytywne działanie środka można zauważyć już po 2-3 godzinach – całkowita krystalizacja następuje w czasie 6-12 godzin od zastosowania.
Cristal Water wiąże m.in. substancje mineralne, powodujące zmętnienia wody w większe cząsteczki, które z łatwością można usunąć z urządzeń filtrujących lub z dna akwarium.
Środek można stosować we wszystkich akwariach słodkowodnych, zarówno tropikalnych jak i zimnowodnych.

 • EASY BALANCE

Środek pozwalający utrzymać idealne parametry wody bez konieczności częstej jej wymiany. Przy dokładnym dawkowaniu pozwala wymieniać wodę 2 razy w roku. Utrzymuje na bezpiecznym poziomie ilość związków azotu i fosforanów, dzięki czemu ogranicza rozwój glonów

 • TETRA – VITAL – BIOSTYMULATOR

Specjalny preparat akwarystyczny, biostymulator wzrostu i koloru ryb, wzbogacający wodę akwariową w niezbędne pierwiastki śladowe. Ma znaczny wpływ na szybki i prawidłowy wzrost ryb, intensyfikuje ich wybarwienie oraz wpływa korzystnie na rozwój roślin wodnych.

 • ZMF LIQUI-FIT

Koncentrat witaminowy do akwariów słodkowodnych i morskich, w postaci płynu. Intensyfikuje ubrawienie ryb i pozytywnie wpływa na ich witalność.

 • ZMF LIMNACID

Preparat do przywrócenia równowagi biologicznej zakłóconej zbyt dużym namnożeniem się ślimaków i innych bezkręgowców (m.in. wypławków).**********          SERA          **********
http://www.sera.pl/

 • SERA COSTAPUR

Preparat do zwalczania kulorzęska, wywołującego ospę rybią. Środek ten można używać do leczenia ryb zarażonych innymi pasożytami zewnętrznymi. Zarażenie orzęskiem Trichodina na skórze jest trudne do rozpoznania. Ryby ocierają się sporadycznie, obserwuje się drżenie płetw. Uszkadza on skórę ryb w wyniku czego dochodzi do zakażenia bakteryjnego. Inny orzęsek Chilodonella powoduje infekcje w postaci białawych nalotów na skórze o średnicy do 3 cm . Ryby ocierają się, mają problemy z oddychaniem. Zakażenie wiciowcem Costia rozpoznajemy po obecności na skórze ryb stałego zmętnienia. Masowa infekcja powoduje uszkodzenie skóry i powstanie krwawiących ubytków.

 • SERA MYCOPUR

Preparat do zwalczania infekcji wywołanych grzybami i przywrami. Najczęściej występującymi grzybami w akwarium które mogą szkodzić rybom są Saprolegnia oraz Achlya. Grzyby te występują w postaci białawych nalotów, podobnych do waty na skórze i płetwach. Atakowane są przeważnie ryby osłabione. Naloty te utworzone są ze strzępków grzyba, który z kolei zagłębia się w tkankach ryby powodując zmiany chorobowe. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu choroby są: niska temperatura, stres, walki, złe warunki higieniczne w akwarium. Prawdopodobieństwo szybszego i skuteczniejszego wyleczenia daje połączenie tego preparatu z Sera ECTOPUR. Sera MYCOPUR używany jest również do walki z przywrami m.in. Gyrodactylus, Dactylogyrus. Przywra Dactylogyrus występuje w skrzelach ryb. Objawy zaatakowania przez tą przywrę to pociemnienie, ocieranie się oraz odchylenie wieczek skrzelowych i zaburzenia w oddychaniu. Może nastąpić również infekcja bakterii. Przywry Gyrodactylus mają mniej niż 1 mm . Objawy choroby to: zwiększone wydzielanie śluzuna skórze, pociemnienie, wychudzenie, ocieranie się i płochliwość. Przyczyny powstania infekcji to zbyt niska temperatura oraz złe warunki higieniczne panujące w akwarium(woda, podłoże).

 • SERA BAKTOPUR (płyn)

Preparat służący do zwalczania infekcji bakteryjnych chorób skóry, choroby Kolumnaris, martwicy płetw oraz innych chorób bakteryjnych. Na choroby o podłożu bakteryjnym zapadają przeważnie ryby z osłabionym układem odpornościowym. Ryby z dobrym układem odpornościowym (obronnym) są odporne na infekcje bakteryjne. Osłabienie takie może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych można zaliczyć: stres, złe warunki higieniczne, zła dieta (karmienie jednym pokarmem, brak witamin). Bakteryjne choroby skóry objawiają się białawymi lub szarymi nalotami na skórze. Przy silnej infekcji może dojść do poważnego uszkodzenia skóry (w tym przypadku leczenie przy zastosowaniu Sera Baktopur direct). Martwica płetw może występować niezależnie lub z innymi chorobami. W początkowej fazie choroby uszkodzeniu ulegają krawędzie płetw, następnie zniszczeniu ulegają całe płetwy. Największe zmiany powstają w płetwie grzbietowej oraz ogonowej. Choroba Kolumnaris objawia się tworzeniem białawych nalotów podobnych do strzępków waty. Podobne objawy mogą wystąpić przy zaatakowaniu grzybem Saprolegnia. Kolumnaris dodatkowo objawia się występowaniem na głowie i płetwach białych grudek, może dojść do zniszczenia płetw. Typowym objawem choroby są kołyszące ruchy i przebywanie ryb w pobliżu dna. Choroby bakteryjne mogą wystąpić po zbyt gwałtownej zmianie fizyko-chemicznych właściwości wody (np. zbyt duża podmiana wody) lub gdy higiena wody jest niewystarczająca. Po wymianie wody zaleca się stosować preparaty Sera AQUTAN lub/i Sera MORENA. Lepsze efekty leczenia chorób bakteryjnych uzyskamy stosując oprócz Sera BAKTOPUR dodatkowo Sera ECTOPUR. Ostre formy chorób poleca się leczyć Sera BAKTOPUR direct. Leczenie polegające na równoczesnym stosowaniu w karmie Sera BAKTOPUR oraz Sera FISHTAMIN skutecznie działa na dziurawicę, chorobę występującą u pielęgnic. Choroba ta wywołana jest przez wiciowca Spironucleus oraz awitaminozę (brak witamin). Objawy tej choroby to utrata masy ciała (chudnięcie), pociemnienie, białawe, śluzowate odchody. W późniejszym etapie choroby występują otwarte rany, zagłębienia w okolicy głowy. Podobny sposób leczenia stosuje się przy wirusowej chorobie ryb stawowych- wiosennej wiremii.

 • SERA BAKTOPUR DIRECT (tabletki)

Preparat w postaci tabletek. Środek stosowany do leczenia krwawiącego zapalenia, posocznicy. Czerwone plamki na skórze i krwawiące zapalenie odbytu i płetw występuje wskutek infekcji bakteriami rodzaju Aeromonas i Pseudomonas. W zaawansowanej postaci choroby płetwy są w dużej części zniszczone i na skórze występują otwarte wrzody. Lek ryby szybko absorbują i choroba jest zwalczana od wewnątrz. Jest to skuteczny środek w zwalczaniu posocznicy. Choroba ta to wewnętrzna infekcja bakteryjna która powoduje obrzęk ciała, wysadzanie gałek ocznych oraz nastroszenie łusek. Chore ryby przebywają przy dnie lub pod powierzchnią wody, wykonując kołyszące ruchy. Ryby z takimi objawami nie pobierają pokarmu, ciemnieją, występuje u nich brak reakcji na bodźce zewnętrzne (rybę można wyłapać ręką). Negatywną cechą tego środka jest to, że niszczy on również florę bakteryjną w filtrze!!! Stosowany jest również w połączeniu z Metronidazolem (antybiotyk) do leczenia choroby występującej u pielęgnic z wielkich jezior afrykańskich (szczególnie rośliniżernych z j.Tanganika Tropheus, Eretmodus oraz z j.Malawi grupy Mbuna) określanej jako ”BLOAT”(rozdęcie, nadyma).

 • SERA Bakto Tabs (pokarm z lekiem SERA BAKTOPUR DIRECT  w tabletkach)

To preparat antybakteryjny w formie pokarmu świetnie zwalczający bakteriozy charakteryzujące się odstającymi łuskami i opuchniętymi oczami (puchlina wodna). Do niedawna choroba ta uważana była za nieuleczalnie śmiertelną. Bardzo dobrze leczy też “bloat” – bakteryjne zapalenie jelit będące zmorą tropheusów.

 • SERA ECTOPUR

Preparat stosowany w przypadku infekcji pasożytów zewnętrznych. Zawiera wolny tlen na który pasożyty zewnętrzne oraz grzyby są wrażliwe. Ryby są bardzo podatne na infekcję grzybami i pasożytami zewnętrznymi (skórnymi) kiedy są pod ciągłym działaniem stresu. Powodem stresu mogą być złe parametry fizyko-chemiczne wody, zagęszczenie w zbiorniku, ciągłe walki lub niewłaściwy dobór gatunków ryb. W przypadku ostrej infekcji należy dodatkowo użyć Sera Baktopur lub/i Sera Mycopur.

 • SERA CYPRINOPUR

Preparat stosowany w przypadku posocznicy, wiosennej wiremii, Erytrodermatitis, inwazji splewki. Posocznica może mieć różne postacie. Powstaje ona na wskutek uszkodzenia nerek, płyny pobrane ze środowiska gromadzą się w jamie ciała, objawem tego jest powiększenie dolnej części ciała ryby. Inne objawy to wysadzenie gałek ocznych, nastroszenie łusek, zapalenie rejonu odbytu. W przypadku bakteryjnej choroby Erytrodermatitis, mikroorganizmy wnikają do mięśni. Typowe objawy to głębokie, otwarte owrzodzenia powłok zewnętrznych. W zaawansowanej postaci występują zmiany w narządach wewnętrznych oraz powstają typowe objawy posocznicy. Wiosenna wiremia jest to choroba wirusowa. Splewki możemy również zwalczać tym preparatem. Są to pasożyty (skorupiaki), które mogą się przenosić z ryby na rybę, wielkości kilku milimetrów.

 • SERA OODINOPUR A

Preparat ten stosuje się w przypadku infekcji Oodinium pillularis. Choroba ta znana jest pod nazwą choroby welwetowej, łatwo ją pomylić z ichtioftiriozą. Punkciki występujące przy oodinium są dużo mniejsze. Infekcja rozpoczyna się w skrzelach, stopniowo przechodzi na płetwy i całe ciało. Masowa inwazja sprawia, że ryby wyglądają jak gdyby zostały posypane proszkiem. Warstwa śluzowa złuszcza się, oczy tracą połysk wskutek występowania na nich pasożytów.

 • SERA Omnipur

Jest uniwersalnym środkiem przeznaczony do zwalczania najczęściej spotykanych chorób takich jak: Infekcje bakteryjne, uszkodzenia łusek, grzybice (Saprolegnia, Achlya), zmętnienia skóry (Costia, Chilodonella), Trichodina, Oodinum, pasożyty skrzeli i skóry (Dactylogyrus i Gyrodactylus), zewnętrzne skaleczenia i rany. Szczególnie polecamy tym akwarystom, którzy nie do końca są pewni swoich diagnoz.

 • Professional Flagellol   

Preparat przeciw pasożytom. Lek nowej serii przeciwko wiciowcom (Spironucleus, Hexamita) i dziurawicy często spotykanej w hodowli pielęgnicowatych. Preparat natychmiast zabija pasożyty i ich cysty, a dodatek witamin przyspiesza kurację po dziurawicy.


 • Professional Nematol

Preparat przeciw pasożytom. Lek z najnowszej grupy zwalczający nicienie (Camallanus, Capilaria) i owsiki (Oxyuridae). Zabija także skorupiaki będące żywicielami pośrednimi Camallanus i innych nicieni. Zawiera opatentowany kompleks emetectin.

 • Professional Protazol

Preparat przeciko pasożytom zewnętrznym. Lek o szerokim spektrum działania przeciwko pasożytom typu Costia, Ichtiophtirius, Oodinum, ale również nowo sprowadzonym ospo podobnym, na które dotychczasowe leki nie działały. Działa również przeciw pleśniawkom

 • Professional Tremazol

Preparat przeciwko bakteriom. Niszczy florę bakteryjną. Po leczeniu należy kultury bakterii na nowo zaszczepić!!! Lek przeciw bakteriozom wszelkiego typu. Należy pamiętać o tym, by po skończonej kuracji usunąć preparat z wody przez filtrowanie przez węgiel aktywny lub przez dodanie sera Toxivec i później odnowić florę bakteryjną odpowiedzialną za nitryfikacje w akwarium przez podanie sera Nitrivec.

  PREPARATY SERA UZDATNIAJĄCE WODĘ

 • Nitrivec Biostarter 

Preparat naturalny zawierający kolekcję wyspecjalizowanych szczepów bakterii i drożdży zapewniający przyjazne rozpoczęcie przygody z akwarystyką. Nowe akwarium jest jałowe i wszelkie “produkty” ryb pozostają w agresywnych formach amonowych. Nitrivec sprawia, że bezpiecznie można wpuszczać ryby już po 24 godzinach (czas dla bardzo wrażliwych ryb). Nie należy stosować w starych, zaniedbanych akwariach z uwagi na możliwy zakwit bakterii (bogata pożywka). Opakowanie 100 ml wystarcza na 1000 litrów wody, jednak w nowo założonych akwariach należy przez pierwsze 10 dni podawać po pół dawki w celu silnego zagnieżdżenia drobnoustrojów co należy wziąć pod uwagę przy zakupach

 • SERA Aquatan

Klaruje wodę, natychmiast wiąże szkodliwe metale ciężkie i neutralizuje zdysocjowane sole oraz szkodliwy chlor. Chroni śluzówkę ryb dzięki działaniu zespołu witamin B-kompleks oraz koloidom ochronnym.
SERA Aquatan jest nieodzowny podczas zakładania akwarium, częściowej podmiany wody jak i podczas transportu ryb. Podany podczas transportu ryb zmniejsza stres dzięki specjalnej formule VBC.

 • SERA Aquariaclear

Jest szybkim, łatwym i bezpiecznym krystalizatorem do zmętniałej wody w akwarium. Zasada działania tego preparatu polega na koagulacji małych cząstek w duże, które mogą już być zbierane przez filtry. Nie zawiera szkodliwych substancji czynnych, a działa w kilka minut.

 • SERA Fishtamin

to preparat multiwitaminowy stosowany w celu wzmocnienia ryb podczas lub po chorobie, dodaniu do nowego akwarium, do hodowli i do witaminizowania pokarmu młodych ryb. Może być dodany bezpośrednio do wody, jednak najlepiej jest podawać poprzez skropienie porcji pokarmu. Profilaktycznie takie karmienie należy stosować raz na tydzień.


*****************    JBL   *******************
http://www.jbl.de

 • JBL – ACCLIMOL

Preparat ułatwiający aklimatyzację
  – Redukuje stres w okresie aklimatyzacji nowych ryb
  – Wzmacnia siły odpornościowe i zapobiega w ten sposób chorobom
  – Ułatwia pielęgnację ryb
  – Aloe Vera chroni błonę śluzową przed infekcjami
 – Kompleks multiwitaminowy z witaminą C i inozytem zapewniają wzmocnienie systemu  odpornościowego
  – Zawartość jodu zapobiega niedoborom jodu

 • AQUADUR sól mineralna dla pyszczaków afrykańskich

Specjalnie spreparowana sól poddana szczegółowej mineralizacji i nasyceniu mikroelementami do przygotowania wody tropikalnej dla ryb z jeziora Malawi/Tanganika. Zawiera wszystkie jony i biopierwiastki spotykane w jeziorach afrykańskich, stabilizuje i zwiększa wartość pH. Dozować 2 łyżki stołowe na 100 litrów wody po osmozie (zalecane dodanie łyżki wapna CalciumMarin), lub łyżkę stołowę na 100 litrów jeśli używasz wody z kranu. Opakowanie 250g przeznaczone jest na akwarium 500 litrów.

 • BIOTOPOL

Preparat do uzdatniania wody
  – Szybko przekształca wodę wodociągową we właściwy biotop wody akwariowej
  – Chroni w widoczny sposób błonę śluzową, skrzela, skórę i płetwy
  – Do stosowania przy wymianie wody i zakładaniu nowego akwarium
  – Natychmiast neutralizuje toksyczne metale ciężkie i chlor. Witamina B-kompleks redukuje stres u ryb
  – Aloe Vera chroni błonę śluzową ryb przed infekcjami
  – Woda zostaje wzbogacona w ważne składniki natura

 • BIOTOPOL PLUS

Preparat do usuwania chloru i uzdatniania wody
  – Dla wody o dużej zawartości chloru / chloraminu
  – Usuwa szkodliwy chlor z wody wodociągowej
  – Unieszkodliwia ciężkie metale jak ołów, miedź, cynk itp.
  – Aloe Vera chroni błonę śluzową ryb przed infekcjami.

 • CLEAROL

Preparat do klarowania wody
  – Zapewnia szybko krystalicznie czysta wodę
  – Usuwa wszelkie zmętnienia, których nie wychwycił filtr. Zarówno unoszące się glony (zielone zmętnienia) jak i bakteryjne zmętnienia (białawe zmętnienia) lub najdrobniejsze cząsteczki, są one koagulowane a następnie usuwane z filtra
  – Stosować tylko przy wartości wody pH powyżej 6 i przy twardości węglanowej powyżej 5º dKH!

 • CLYNOL

Środek klarujący i oczyszczający wodę

 • DENITROL

Preparat startowy do akwarium
Biologicznie usuwa azotyny;
Usuwa trujące substancje i umożliwia szybki start dzięki bakteriom czyszczącym i enzymom
Zapobiega stratom wśród ryb;
8 uzupełniających się szczepów bakterii rozkłada białko (bakterie cudzożywne), amon i azotyny;
48 godzin po zastosowaniu JBL Denitrol można zacząć stopniowo wpuszczać ryby do nowo urządzonego akwarium.

 • FILTERBOOST

Kultury bakteri, które optymalizują prace filtrów:
Heterotropowe szczepy bakterii rozkładają skutecznie organiczny szlam i muł. Dzięki temu zapobiegają zatykaniu się filtrów;
Zwiększenie trwalości wkładów filtrowych do 6 litrów objętości;

 • FILTERSTART

Preparat do aktywacji każdego filtra;
Koncentrat 15milionów bakterii rozkładających szkodliwe substancje, jak białka, amon/amoniak i azotyny;
Zaleca się stosowanie do każdego nowego filtra i po czyszczeniu filtra;
Szczególnie po stosowaniu leków bakteriobójczych jak JBL Furanol lub JBL Ektol fluid jak i po dodaniu soli preparat ten jest niezbędnie konieczny!
Aktywuje każdy filtr do pojemności 3 litrów.

 • ATVITOL

Preparat multiwitaminowy opracowany specjalnie dla ryb. Dodaje się go do pokarmu na 5 min. przed karmieniem, w małej ilości np. 3 krople na łyzkę stołową wody pokarmu. Komplet witamin zawartych w preparacie zapewnia wzmocnienie, siły, wybarwienie i żywotność u ryb. Stabilność preparatu zapewnia emulgacja witamin w kwasach tłuszczowych oraz opakowanie odporne na światło. Dodanie tego preparatu bezpośrednio do wody jest bez sensu i tylko zanieczyszcza wodę.


**************AQUA MEDIC *************
http://www.aquamedic.pl/

 • Biobacter   

Kultury bakterii przyśpieszające rozpoczęcie procesów nitryfikacji i denitryfikacji w akwarium. Biobacter jest preparatem zawierającym liofilizowane żywe bakterie. Preparat służy do uruchamiania nowych filtrów, odtwarzania koloni bakteryjnych po stosowaniu lekarstw i do poprawy nitryfikacji w istniejących akwariach. Biobacter zawiera probówkę z bakteriami oraz pojemnik z odżywką dla bakterii.

 • AquaBiovit

Multiwitaminowy preparat dla zwierząt morskich i słodkowodnych. Jego formuła sprawia, że jest przyswajany zarówno przez ryby, jak i bezkręgowce. Regularne podawanie preparatu sprawia, że zwierzęta są zdrowsze, mają bardziej odporny system immunologiczny i wykazują większe skłonności do rozmnażania się. biovit zawiera witaminy B1, B6, B12, E oraz inne. Preparat może być podawany do wody lub do jedzenia bezpośrednio przed karmieniem.

 • SPUREAL

Mikroelementy i ochrona skóry ryb słodkowodnych
Spureal uzupełnia niedobory składników mineralnych w wodzie słodkiej. Dzięki swej specjalnej formule jest łatwo absorbowany w wodzie, zapewnia rybom dobre samopoczucie i chroni je przed zwyrodnieniami. Spureal zawiera substancje chroniące skórę ryb, ułatwia regenerację uszkodzonej błony śluzowej i zabezpiecza przed atakiem pasożytów.

 • FOOD U

Wysokobiałkowy pokarm dla ryb słodkowodnych
Food U jest wysokoenergetycznym pokarmem dla narybku wielu gatunków ryb. Zalecany jako pokarm przejciowy w pierwszych dniach życia narybku do czasu, aż będzie on w stanie przyjmować większy pokarm, np. solowca (Artemia salina). Food U zawiera wszystkie składniki pokarmowe niezbędne w początkowym okresie wzrostu narybku.
Jest szczególnie wskazany jako dodatek przy hodowli ryb typu discus (paletki).

 • Antigreen

Preparat zwalczający nitkowate glony zielone w akwariach słodkowodnych. Jeżeli preparat jest stosowany zgodnie z zaleceniami, nie będzie miał ujemnego wpływu na rośliny i ryby. Co więcej, rośliny wyższe mogą nawet zwiększyć swoje przyrosty. Podczas kuracji fauna filtra biologicznego nie zostanie uszkodzona. Środek nie pozostawia w wodzie żadnych substancji toksycznych.

 • Aqualife+vitamine   

Jest preparatem uzdatniającym wodę wodociągową do celów akwarystycznych. Umożliwia przygotowanie wody, w której czują się dobrze nawet najdelikatniejsze ryby i rośliny. Specjalne koloidy ochronne zabezpieczają błony śluzowe i przewód pokarmowy ryb. aqualife przekształca metale ciężkie i chlor w związki mniej szkodliwe i powinien być stosowany przy każdej wymianie wody oraz po zakończeniu stosowania preparatów leczniczych.

 • Denimar       

Pokarm dla bakterii denitryfikacyjnych. Bakterie w nitrat reduktorach żyją w warunkach anaerobowych, przez co potrzebują pożywienia. Denimar zawiera substancje organiczne, które rozpuszczając się wolno w wodzie stają się ich pożywieniem. Jeżeli tabletki Denimar są podawane codziennie, można uzyskać wysoki stopień redukcji szkodliwych azotanów. Denimar nie zawiera żadnych nawozów ani innych substancji, które mogłyby powodować wzrost glonów.

 • Spureal+Protect 

Preparat z mikroelementami chroniący śluzówkę ryb słodkowodnychspureal uzupełnia niedobory składników mineralnych w wodzie słodkiej. Dzięki swej specjalnej formule jest łatwo absorbowany w wodzie, zapewnia rybom dobre samopoczucie i zabezpiecza je przed zwyrodnieniami. spureal zawiera substancje chroniące skórę ryb, ułatwia regenerację uszkodzonej błony śluzowej i zabezpiecza przed atakiem pasożytów.

 • Pointex       

Pointex to skuteczny i wiarygodny lek na Oodinium i Cryptocarion dla ryb morskich. Substancje aktywne samoczynnie po 20 dniach rozkładają się, co sprawia, że podmiana wody nie jest konieczna po zakończonej kuracji. Pointex nie jest trujący dla ryb, ale zabija wszystkie bezkręgowce. Preparat może być stosowany w zbiornikach wyłącznie z obsadą rybią lub w zbiornikach


*************AquariumSystems ************    

 • Instant Cichlid Malawi/Tanganika

Sól z mikro i makro elementami do uzdatniania wody słodkiej do uzyskania wody z jezior Malawi i Tanganika.


INNE

Oprócz gotowych preparatów leczniczych i uzdatniaczy wody w akwarium stosuje się również lekarstwa używane w leczeniu ludzi oraz zwierząt domowych. Stosowane w odpowiednich dawkach zalecanych przez specjalistów mogą również przynieść pożądany efekt, jakim jest wyleczenie naszych ryb

Inne środki używane w profilaktyce i leczeniu ryb ozdobnych:

Niejodowana sól kamienna – stosowana w profilaktyce oraz do leczenia niegroźnych zranień skóry; do przyspieszania regeneracji uszkodzonych końcówek płetw; leczenie wczesnego stadium pleśniawki; ogólnie środek stosowany w profilaktyce;

Nadmanganian potasu – środek służący do odkażania roślin, sprzętu akwarystycznego; służy również do sporządzania krótkotrwałych kąpieli leczniczych (10- 15 min); można stosować go razem w połączeniu z solą;

Czosnek – skuteczny przy infekcjach bakteryjnych. Stosowany jest również  przy niektórych chorobach wywołanych pasożytami jelitowymi, szczególnie nicieniami Capillaria. Podaje się go w postaci roztartej w mieszankach karmy (1 mały ząbek czosnku na 1 kg masy pokarmowej) lub ew. można podawać do karmy kilka kropel wyciśniętego soku z czosnku.

Nie podajemy bezpośrednio roztartego czosnku rybom ponieważ może spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego ryby!!!
Antybiotyki:   Metronidazol  – stosowany przy leczeniu  inwazji wiciowców u ryb (spironukleoza) 1g metronidazolu (4 tabletki)/10g karmy na dzień, przez 6 dni . Karmę moczymy w roztworze metronidazolu przez kilka minut i podajemy małymi porcjami pokarm lekko rozdrobniony.     Warunek: ryby muszą pobierać pokarm !!!
Stosowany również w połączeniu z Sera Bactopur Direct (1 tabl. / 40-50 l. wody) na chorobę ryb tanganickich zwaną BLOAT. Dawki zależne od zaawansowania choroby. Można spotkać się z dawkowaniem 2,5 g – 4- 5 g/100l. Należy pamiętać że metronidazol dużo lepiej wchłaniany jest z przewodu pokarmowego z karmy (prawie 100%), niż z wody (ok. 60- 70%).
Warunek, ryby muszą pokarm pobierać, jeżeli nie, to wówczas kuracje zaczynamy od podania leku do wody.
Do leczenia ryb używamy Matronidazolu w postaci tabletek (1 tabl. = 250mg) lub proszku. Nie używa się Matronidazolu stosowanego do leczenia gołębi ponieważ zawiera zbyt duże ilości skrobi / glukozy !!!
Dawki podaje się indywidualnie, w zależności od rodzaju schorzenia i zaawansowania choroby.   Doksycyklina  – 3g na 100l wody przez 3 dni – bakterie Aeromonas hydrofila;   Chloramfenicol – 2g/100l wody pzrez 3 dni –bakterie Aeromonas hydrofila;   Neomycyna 4-5 g/100l wody przez 3 dni. –bakterie Aeromonas hydrofila;   Levamisol – odrobaczanie (min. zwalczanie nicieni Capillaria, tasiemców, pasożytów wewnętrznych. Podawany w karmie.   Naguvon  –  odrobaczanie

Podawanie tych leków zależy od zjadliwości szczepu i antybiogramu. W niewyjaśnionych lub wątpliwych przypadkach ryby należy ryby  poddać dokładnemu badaniu przez specjalistę !!!!


Źródła:

Ulotki reklamowe firm Tropical, Zoolek, Sera, Tetra, JBL, AquaMedic, AquariumSystem

http://klub.chip.pl/akwaria/akk/s_kk.html

http://users.interblock.pl/~fotoakwarium/archiwum/archiwum1.html (archiwum czasopisma AKWARIUM)

Antychowicz J., Choroby ryb akwariowych., 1990., Warszawa, wyd. PWRiL

Antychowicz J., Choroby ryb akwariowych – śródlądowych i morskich., 2007., Warszawa, wyd. PWRiL