You are currently viewing Relacja z udziału Klubu Miłośników Tanganiki podczas Lubelskiej Wystawy             i Targów Zoologicznych ZOOPARK 22 i 23 lutego 2020 r.

Relacja z udziału Klubu Miłośników Tanganiki podczas Lubelskiej Wystawy i Targów Zoologicznych ZOOPARK 22 i 23 lutego 2020 r.

Autor: Lechosław Łątka – rufus

Foto: Adam Buliński – adbul

          Lechosław Łątka – rufus

W dniach 22-23 lutego 2020 roku w Lublinie, w hali Targów Lublin S.A. odbyła się kolejna  wiosenna edycja Lubelskiej Wystawy i Targów Zoologicznych ZOOPARK. Od 2019 roku impreza ta jest organizowana w okresach: wiosennym i jesiennym (w 2020 roku będzie to 10-11 października).  Na targach można było obejrzeć wystawę psów, kotów rasowych, gryzoni, pająków, motyli, ptaków egzotycznych, gołębi, pokazy szkolenia psów policyjnych oraz wystawę akwarystyczną. W tegorocznej wystawie akwarystycznej można było zobaczyć gatunki ryb reprezentujące biotopy Ameryki Południowej (dyskowce, skalary, zbrojniki, kirysy i inne), Afryki Zachodniej oraz jeziora Tanganika. Wystawę akwarystyczną uzupełniały zbiorniki z taksonami z różnych innych biotopów. Można było jednocześnie dokonać zakupów różnego rodzaju roślin wodnych i pokarmów dla ryb tropikalnych.

Klub Miłośników Tanganiki, korzystając z zaproszenia organizatorów, brał w nich  udział już po raz piąty.


Podczas Lubelskiej Wystawy i Targów Zoologicznych ZOOPARK 2020 edycja wiosenna  Klub Miłośników Tanganiki  reprezentowali następujący klubowicze:

– Marian – marian65;

– Robert – robciu;

– Adam – adbul;

– Przemek – PrzemekW;

– Krzysiek – Ciemnoczarny;

– Leszek – rufus.


Rozpakowywanie  akwariów, nalewanie wody, ustawianie dekoracji w akwariach i wiele innych czasochłonnych zadań rozpoczęliśmy ok. godz. 15-tej. Wszystko przebiegało bardzo sprawnie, bez większych problemów. Było to zasługą zgranej ekipy działającej pod czujnym okiem naszego Prezesa – Mariana i rozumienia się „bez słów”. Do zbiorników podłączono wcześniej “zaszczepione” w naszych domowych akwariach filtry. Dzięki preparatom udostępnionym przez jednego z naszych sponsorów, sklep internetowy akwarystyczny.24, woda była odpowiednio przygotowana w dość szybkim tempie i ok. godz. 17-tej można było wpuścić pierwsze ryby. Następnie urządzaliśmy stoisko, prezentując banery, ulotki, wizytówki sponsorów oraz opisy naszych  ryb. Dużą atrakcją i urozmaiceniem na stoisku były po raz pierwszy żywe kwiaty udostępnione przez żonę Mariana, Monikę. Druga partia ryb była dostarczona przez kolejnego naszego sponsora, firmę Tan Mal Monika Wisz. Po aklimatyzacji ryby zgodnie z wcześniej przygotowanym planem rozmieszczenia poszczególnych gatunków w akwariach były wpuszczone do zbiorników. Po wpuszczeniu ryb tradycyjnie odczekaliśmy kilkadziesiąt minut obserwując zachowanie ryb, działanie filtrów oraz grzałek (to bardzo ważny element przygotowania stoiska). Po godz. 19-tej opuściliśmy halę udając się do hostelu LuLu w Lublinie gdzie organizator imprezy zarezerwował nam noclegi.

Zbiorniki i obsady jak przygotowaliśmy na tegoroczną wiosenną edycję :

– 100x40x50 cm Tropheus duboisi Maswa, Variabilichromis moorii;

– 100x40x40 cm   C. gibberosa Moba + Lepidiolamprologus kendalii + Neolamprologus sexfasciatus Gold;

– 80x35x40 cm Altolamprologus fasciatus + Julidochormis ornatus;

– 80x35x40 cm Chalinochromis ndobhoi + Julidochormis marlieri;

– 50x40x30 cm Neolamprologus caudopunctaus.

Florę w zbiornikach stanowił nurzaniec popularnie zwany “trawką” (Vallisneria sp.)

Kamienie do dekoracji ze swoich zbiorników oraz monitor, na którym były prezentowane zdjęcia i filmy naszych ryb dostarczył nasz klubowicz Adam – adbul.


Podsumowanie

Kolejna wiosenna edycja targów Lubelskiej Wystawy i Targów Zoologicznych ZOOPARK 2020  za nami. Tymi targami Klub Miłośników Tanganiki rozpoczął “sezon” wystaw akwarystycznych w 2020 roku, a będzie ich kilka. Zapraszamy na nie.

Czas poświęcony na przygotowania do targów lubelskich, urządzanie zbiorników i późniejszą  prezentację klubu można uznać za udany. Była to kolejna okazja do spotkania się z klubowiczami w  “realu” czego nic nie zastąpi 🙂  Spotkania pozwalają na większą integrację wśród akwarystów – “tangamaniaków”, wzajemne poznanie się, dyskusje o naszym biotopie  i nie tylko . Szkoda tylko, że do takich spotkań uczestników naszego forum dochodzi tylko przy okazji takich imprez. Może warto pomyśleć o spotkaniach forumowo-klubowych poza tym okresem.
Atmosfera, tradycyjnie jak co roku w Lublinie, była bardzo miła , ogólnie mówiąc – super. Wrażenia z targów przenosiliśmy do pokojów, gdzie późnonocnym miłym rozmowom o akwarystyce i nie tylko, nie było końca.
Wyjazd i prezentacja Klubu Miłośników Tanganiki na Zoobotanice nie mogłyby się odbyć bez wsparcia naszych sponsorów. Cieszy fakt, że firmy współpracujące z KMT same zgłaszały się do nas z chęcią niesienia pomocy w prezentacji stoiska. Według mnie tak właśnie powinna wyglądać współpraca i wpieranie stowarzyszeń, które bez konkretnych sponsorów, firm wspierających nie mogłyby brać udziału w takich imprezach.


Chcielibyśmy przekazać podziękowania naszym sponsorom:

– firmie TAN MAL Monika WISZ za wykonanie ulotek na stoisko, dostarczenie ryb do zbiorników oraz pokarmów ;

– firmie Sklep internetowy akwarystyczny.24 za dostarczenie produktów związanych z chemią akwarystyczną firmy AZOO, które okazały się niezbędne do właściwego przygotowania wody w zbiornikach poprawiających komfort ryb;

Monice Przybyła za pomoc w urządzeniu stoiska i udostępnieniu pięknych kwiatów, które urozmaiciły nasze stoisko podczas targów.

Podziękowania należą się przede wszystkim naszemu Prezesowi – Marianowi, za perfekcyjne przygotowanie naszego udziału podczas targów w Lublinie od strony logistycznej, wynegocjowanie korzystnych  dla klubu ustaleń z organizatorem imprezy oraz sponsorami
dotyczących naszego pobytu na targach oraz koordynację ustaleń na długo przed imprezą. Dzięki Marian !

Do zobaczenia na następnej, jesiennej edycji Lubelskiej Wystawy i Targów Zoologicznych ZOOPARK 2020 w dniach 10-11 października 2020 roku.

ZAPRASZAMY!
Team Klub Miłośników Tanganiki

Stoisko Klubu Miłośników Tanganiki