You are currently viewing Tropheus duboisi (Marlier, 1959)

Tropheus duboisi (Marlier, 1959)

Takson: TropheiniWystępowanie: w północnej części jeziora Tanganika. Spotykany jest nieciągle wzdłuż linii brzegowej jeziora od Uvira (Kongo) poprzez Kigoma, Cape Kabogo do Karilani (Tanzania). Gatunek enedemiczny. Wielkość i płeć: wielkość dorosłych ryb wynosi 12-15 cm. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samce są nieco większe i smuklejsze. Najpewniejszy spoób rozróżnienia płci po brodawkach moczowopłciowych. 

Biotop: strefa skalista oraz czasami jest spotykany w strefie przejściowej. Występuje na głębokości od 5 do 15 metrów i to odróżnia ten gatunek od np. Tropheus moorii który występuje płycej, w płytkich wodach strefy przejściowej. 

Pokarm: typowy roślinożerca (udział pokarmu roślinnego powyżej 75%), peryfiton, czyli zespoły drobnych organizmów takich jak bezkręgowce (mięczaki, skorupiaki, nicienie) oraz glony (zielenice, okrzemki) zamieszkujących różne podłoża znajdujące się w wodzie, ale nie będące dnem. Nie wolno podawać pokarmów pochodzących od zwierząt ciepłokrwistych oraz tzw. miękkich robaków (ochotka, wodzień, artemia). Wskazane podawanie pokarmów balastowych (cyklop, dafnia lub inne skorupiaki z pancerzykiem chitynowym). Pobiera pokarmy sztuczne (płatki, granulaty) oraz naturalne (sparzona sałata, szpinak, brokuły). 

RozmnażanieTropheus duboisi reprezentuje grupę rozrodczą zwaną pyszczkami, czyli inkubacja ikry i narybku odbywa się w pyszczku rodzica. W przypadku tego gatunku inkubacją zajmuje się tylko samica. Po wypuszczeniu narybku przez jakiś czas młode rybki pozostają jeszcze pod opieką samicy. Inkubacja trwa ok. 24-28 dni (temp. 26*C). W akwarium ogólnym okres ten może być wydłużony o 1 do 2 tygodni. W zależności o wielkości samicy i warunków ilość narybku waha się od kilku do kilkunastu sztuk. Narybek karmimy tym samym pokarmem co dorosłe tylko odpowiednio rozdrobnionym. 

HodowlaTropheus duboisi to pielęgnica stadna dlatego też należy ten gatunek hodować w grupie liczącej kilka lub kilkanaście osobników. W odróżnieniu od np. Tropheus moorii, T. duboisi może być hodowany w mniej licznych grupach (6-8 sztuk). Gatunek terytorialny i dość agresywny. Wskazany jest właściwy dobór płci w grupie, gdzie na jednego samca powinno przypadać 2-3 samice. Zalecane akwarium dla tego gatunku to zbiornik o pow. dna 150 cm x 60 cm i objętości min. 450 litrów. Ważny podczas hodowli jest również wydajny system filtracyjny. 

OdmianyTropheus duboisi występuje w kilku formach (odmianach) barwnych w zależności od szerokości i koloru pasa na tułowiu. Narybek T. duboisi posiada liczne jasne kropeczki na czarnym tułowiu. Nazwy pochodzą od miejsca występowania (odłowu) danej formy w jeziorze: 
– Tropheus cf. duboisi „Kigoma” (w pobliżu delty rzeki Malagarasi, wschodnie wybrzeże jeziora, Burundi/Tanzania; wąski pas żółto-biały); 
– Tropheus cf. duboisi „ Maswa” (na południe od rzeki Lugufu do Cape Kabogo, wschodnie wybrzeże jeziora, Tanzania; szeroki pas żółto-biały)); 
– Tropheus cf. duboisi „Karilani” (w pobliżu wioski Magambo do Karilani, wschodnie wybrzeże jeziora, Tanzania; wąski biały pas, może być przerywany)); 
– Tropheus duboisi „Bemba” (w pobliżu Cape Munene, zachodnie wybrzeże jeziora, Kongo; nieco szerszy pas niż w przypadku Karilani, bardzo rzadka odmiana!).

Tropheus duboisi Kigoma 

źródło: http://www.dcg-online.de/encyclopedia/tropheus-duboisi-kigoma-marlier-1959/

Tropheus duboisi Karilani

żródło: http://www.aqua-szene.de/2011/10/tropheus-die-pflanzenfressenden-eierkohlen-des-tanganjikasees/