Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
KLUB MIŁOŚNIKÓW TANGANIKI Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

KLUB MIŁOŚNIKÓW TANGANIKI
Strona pasjonatów ryb z jeziora Tanganiki

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
MA 10/2014
Autor Wiadomość
rufus 

Wysłany: 23 Listopada 2014, 10:59   

artkras napisał/a

Stabilność parametrów wody pozwala na utrzymanie związków azotu na właściwych poziomach oraz chroni ryby przed niekorzystnymi czynnikami mającymi wpływ na ich kondycję i zdrowie.
Wiem, że łatwiej jest się mądrzyć niż napisać artykuł :mrgreen: ale nie to chodzi. Mam świadomość jak się pisze i jak to określę, czasami pewne rzeczy podczas pisania nam umykają tudzież nie zwracamy uwagi na pewne zapisy :wink:
O co dokładnie mi chodzi? Wg mnie właściwy poziom związków azotu w akwarium nie zapewniają stabilne parametry tylko regularne podmiany wody oraz dobrze dobrana/skomponowana i funkcjonująca filtracja biologiczna. Natomiast na stabilność parametrów mamy wpływ już my sami, czyli oprócz tego co napisałem powyżej plus umiejętne serwowanie (jeśli to robimy) dodatków do wody, które będą je odpowiednio korygowały. Myślę, że będę dobrze zrozumiany :wink:

Arturo, to zdanie które przytoczyłeś z artykułu miało jedynie zasygnalizować Czytelnikowi że należy dbać o parametry wody, w tym te związane z przemianą materii u ryb (zw. azotu). Parametry te powinny być stabilne poprzez realizację pewnych czynności, min. podmiane wody oraz filtrację biologiczną. Nie rozpisywałem się w tym temacie ponieważ nie raz już pisałem o tym, co i jak (nie chciałem się powtarzać) i uważny czytelnik dojdzie czy to w literaturze czy też w Internecie jak to się robi. Chcąc dokładnie opisywać "krok po kroku" te zagadnienia artykuł obejmowałby zapewne objętość całego numeru lub więcej :mrgreen: . Z drugiej strony nie chcę "zabierać" Czytelnikowi możliwości wejścia na nasze forum i poczytania wiadomości w tym temacie :grin:

Pozdrawiam - Leszek
Ostatnio zmieniony przez rufus 23 Listopada 2014, 11:00, w całości zmieniany 1 raz  

Poziom: 62 HP   20%   3741/18707
   MP   44%   3950/8931
   EXP   86%   379/436
artkras 

Wysłany: 23 Listopada 2014, 11:12   

rufus napisał/a
Arturo, to zdanie które przytoczyłeś z artykułu miało jedynie zasygnalizować Czytelnikowi że należy dbać o parametry wody, w tym te związane z przemianą materii u ryb (zw. azotu). Parametry te powinny być stabilne poprzez realizację pewnych czynności, min. podmiane wody oraz filtrację biologiczną. Nie rozpisywałem się w tym temacie ponieważ nie raz już pisałem o tym, co i jak (nie chciałem się powtarzać) i uważny czytelnik dojdzie czy to w literaturze czy też w Internecie jak to się robi. Chcąc dokładnie opisywać krok po kroku te zagadnienia artykuł obejmowałby zapewne objętość całego numeru lub więcej :mrgreen: . Z drugiej strony nie chcę zabierać Czytelnikowi możliwości wejścia na nasze forum i poczytania wiadomości w tym temacie :grin:

Doskonale to rozumiem, uwierz mi :wink:
Wg mnie w przytoczonym zdaniu jest po prostu błąd rzeczowy, powtórzę się: sama w sobie stabilność parametrów nie pozwala na utrzymanie związków azotu na właściwych poziomach - żeby ktoś tego nieopatrznie nie zrozumiał. Wg mnie należało np napisać:
Dbałość akwarysty o stabilność parametrów wody oraz wymagany poziom związków azotu pozwoli na hodowlę ryb w dobrej kondycji i zdrowiu - czy coś w tym rodzaju i jak widać wcale nie trzeba było się rozpisywać :wink:
Powtarzam, rozumiem jak się pisze artykuły i czasami pewne rzeczy nam umykają/nie kontrolujemy ich w pełni. Tylko tyle :wink:

Pozdrawiam
Artur
Ostatnio zmieniony przez artkras 23 Listopada 2014, 11:21, w całości zmieniany 2 razy  

Poziom: 60 HP   18%   3031/16839
   MP   68%   5529/8040
   EXP   53%   214/403
lukper 

Wysłany: 23 Listopada 2014, 11:37   

JA też jestem po lekturze , dobra robota :yes: :yes: :yes:

Leszek, czy w tym roku ukaże się jeszcze jakiś artykuł w MA twojego autorstwa :?:

... Nie ma w życiu rzeczy nie możliwych, Tylko trzeba do nich dążyć...

Poziom: 40 HP   7%   351/5017
   MP   100%   2395/2395
   EXP   69%   117/168
rufus 

Wysłany: 23 Listopada 2014, 15:04   

ŁUKASZ SZIN napisał/a

Leszek, czy w tym roku ukaże się jeszcze jakiś artykuł w MA twojego autorstwa :?:

Łukaszu,
czy się ukaże to nie wiem. Nie ode mnie to zależy.
W Redakcji Magazynu Akwarium już jest artykuł o bardzo rzadkim i ciekawym gatunku z Meksyku, a mianowicie o mieczyku karłowatym inaczej zwanym mieczykiem pigmejowatym (Xiphophorus pygmaeus). Jest to artykuł mojego i Huberta Zientka autorstwa. Jak widać nie tylko o Tanganice piszę :wink: .
Z Tanganiki jest planowany, ale nie wiem czy podołam ze względu na pewne sprawy klubowe które trzeba rozwiązać i są dość pilne.

artkras napisał/a

Wg mnie w przytoczonym zdaniu jest po prostu błąd rzeczowy, powtórzę się: sama w sobie stabilność parametrów nie pozwala na utrzymanie związków azotu na właściwych poziomach - żeby ktoś tego nieopatrznie nie zrozumiał. Wg mnie należało np napisać:
:

czyli jak to można inaczej zrozumieć :?: :roll:

Arturo pod pojęciem stabilności parametrów wody rozumiem utrzymywanie parametrów na żądanych poziomach, niezależnie czy jest to odczyn czy poziomy zw. azotu. Jest to pojęcie ogólne. Parametry wody w akwarium to również związki azotu.

Pozdrawiam - Leszek

MP   44%   3950/8931
   EXP   86%   379/436
rufus 

Wysłany: 23 Listopada 2014, 15:04   

ŁUKASZ SZIN napisał/a

Łukaszu,
czy się ukaże to nie wiem. Nie ode mnie to zależy.
W Redakcji Magazynu Akwarium już jest artykuł o bardzo rzadkim i ciekawym gatunku z Meksyku, a mianowicie o mieczyku karłowatym inaczej zwanym mieczykiem pigmejowatym (Xiphophorus pygmaeus). Jest to artykuł mojego i Huberta Zientka autorstwa. Jak widać nie tylko o Tanganice piszę :wink: .
Z Tanganiki jest planowany, ale nie wiem czy podołam ze względu na pewne sprawy klubowe które trzeba rozwiązać i są dość pilne.

artkras napisał/a

:

Arturo pod pojęciem stabilności parametrów wody rozumiem utrzymywanie parametrów na żądanych poziomach, niezależnie czy jest to odczyn czy poziomy zw. azotu. Jest to pojęcie ogólne. Parametry wody w akwarium to również związki azotu.

Pozdrawiam - Leszek

MP   44%   3950/8931
   EXP   86%   379/436
artkras 

Wysłany: 23 Listopada 2014, 15:22   

rufus napisał/a

Lechu wytłumaczyłem najprościej jak się da, inaczej nie potrafię. Podałem nawet przykład jak bym to napisał.
rufus napisał/a

Wszystko OK, ale to nie ja Lechu napisałem najpierw o stabilnych parametrach a potem to, że pozwalają one utrzymać związki azotu na właściwych poziomach - czyli sam dokonałeś niejako ich rozdziału w tym zdaniu. Ja również uważam, że pisząc o parametrach wody to mamy na myśli dosłownie wszystko, czyli pH, GH, KH, przewodność, amoniak, NO2, NO3, O2, itp, itd.
Lechu, niech Ci będzie - masz rację, zdanie pod względem merytorycznym jest jak najbardziej poprawne.
Przepraszam czytających ten wątek za całe niepotrzebne zamieszanie :wink:

Pozdrawiam
Artur

Poziom: 60 HP   18%   3031/16839
   MP   68%   5529/8040
   EXP   53%   214/403
Andzin-San 

Wysłany: 24 Listopada 2014, 18:29   

Świetny artykuł oraz wspaniałe zdjęcia :yes: :yes: :yes: .
Wielkie dzięki Leszku za kolejną dawkę mega interesującej mnie literatury oraz dalsze wytrwałe propagowanie naszego biotopu :mrgreen:
Muszę przyznać, że zaintrygowały mnie przedstawione w tym artykule ryciny przedstawiające
ułożenie warg poszczególnych gatunków .
Wyglądaja one na ręczną pracę . Czy to Twoje rysunki ?
Jeszcze raz gratuluję i niezmiernie się cieszę, że ludzie z dziedziny akwarystyki doceniają Twój
nakład pracy, fachowość i bezinteresowność jaką wkładasz :mrgreen:
Akwarystyczny ,, Oskar '' - bezczenny co :?: :wink:
Możesz zdradzić gdzie został postawiony - pokój akwarystyczny czy okolice 2.5 metrowca :?:

Poziom: 36 HP   4%   150/3758
   MP   100%   1794/1794
   EXP   49%   68/138
rufus 

Wysłany: 24 Listopada 2014, 19:25   

Andzin-San napisał/a

Muszę przyznać, że zaintrygowały mnie przedstawione w tym artykule ryciny przedstawiające
ułożenie warg poszczególnych gatunków .
Wyglądaja one na ręczną pracę . Czy to Twoje rysunki ?

Akwarystyczny ,, Oskar '' - bezcenny co :?: :wink:
Możesz zdradzić gdzie został postawiony - pokój akwarystyczny czy okolice 2.5 metrowca :?:

Bardzo dziękuję :grin:
Rysunki są mojego autorstwa, a wzorowałem się na rycinach z innego opracowania z lat 80-tych. Źródło jest podane w artykule.
Co do "oskara". Stoi bardzo blisko "2,5 metrowca" i patrzy na petrusie :wink: . Dobrze że jest za szybą bo petrusie czasami lubią pochlapać wodą, szczególnie jak się szczepią pyskami tuż pod powierzchnią wody. Nieraz nalały mi wody do plecaka :wink:

Pozdrawiam - Leszek

MP   44%   3950/8931
   EXP   86%   379/436
TomaszZiz

Wysłany: 24 Listopada 2014, 21:10   

Świetny artykuł!
Pytanie mam odnośnie Twoich zbiorników mógłbyś wrzuć może czasem zdjęcie całego zbiornika i opisać jego wymiary i obsadę ?
Spoglądam też na Twój artykuł z propozycjami wielkości zbiorników pod obsady jednogatunkowe i jestem ciekaw czy te wymiary się pokrywają. Posiadasz sporo Petrusi to i sporo szkieł musi stać w domu :yes:

Poziom: 21 HP   2%   19/996
   MP   100%   475/475
   EXP   60%   34/56
TomaszZiz

Wysłany: 3 Grudnia 2014, 11:24   

"Obecnie nasze magazyny w postaci cyfrowej można nabyć na platformie publio:
http://www.publio.pl/maga...0160.html"

POLECAM :yes:

Poziom: 21 HP   2%   19/996
   MP   100%   475/475
   EXP   60%   34/56
Odpowiedz do tematu