Fotorelacja z udziału KMT na Zoobotanica 2014

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leju
-#Forum Expert
-#Forum Expert
Posty: 3693
Rejestracja: 16 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Zator

Fotorelacja z udziału KMT na Zoobotanica 2014

Post autor: Leju »

W dniach 3-5 października 2014 roku we Wrocławiu, w Hali Stulecia odbyła się kolejna, XIII już edycja największych w Polsce targów Zoo-Botanika 2014. Na targach można było obejrzeć wystawę psów, kotów rasowych, gryzoni, pająków, ptaków egzotycznych, gołębi, roślin oraz wystawę akwarystyczną zorganizowaną w większości przez stowarzyszenia i kluby . W tegorocznej wystawie akwarystycznej brało udział 14 stowarzyszeń, klubów oraz for akwarystycznych.

Organizatorem targów, jak co roku, była Agencja Reklamowa WIGOR. Głównym sponsorem targów była dobrze znana wszystkim akwarystom firma Tropical.
Klub Miłośników Tanganiki, korzystając z zaproszenia organizatorów, brał udział już po raz szósty w kolejnej edycji targów. Przygotowania do imprezy Nasi Klubowicze rozpoczęli już w maju. Tradycyjnie, jak to bywało we wcześniejszych latach, wstępne rozmowy i przygotowania do targów rozpoczęły się od dyskusji na forum. Po ustaleniu wielkości i ilości zbiorników dyskutowano o doborze obsady. Z pomocą przyszły firmy wspierające nasz klub, które zaoferowały swoje ryby do naszych zbiorników: Monika Wisz TAN-MAL, Tanganika Konin, sklep Ikola Wrocław oraz Aquarium Fish Katowice. Mając na uwadze transport ryb i ich wrażliwość na stres podjęliśmy decyzję o przyjęciu propozycji sklepu Ikola z Wrocławia i wykorzystaniu części ryb pochodzących z tego sklepu do naszych wystawowych zbiorników.
Bardzo ważnym i pomocnym elementem przygotowań do targów był zestaw chemii akwarystycznej firmy AZOO dostarczony przez naszego kolejnego sponsora - sklep internetowy akwarystyczny24.
Na tegorocznej Zoobotanice 2014 Klub Miłośników Tanganiki był reprezentowany w podobnym składzie jak w poprzednim roku. Niestety, organizatorzy nie zapewnili wystawcom akwariów, co utrudniło przygotowania od strony logistycznej. Głównym logistykiem został Marian. Dzięki zaangażowaniu jego i „ekipy południowej” zbiorniki na wystawę dojechały na czas wraz z pełnym wyposażeniem.

Dzień rozpoczęcia tegorocznych targów Zoobotanica 2014 zbliżał się „wielkimi krokami „ przez co napięcie w grupie wzrastało z każdym dniem. Każdy z Nas nie mógł doczekać się spotkania. Należy pamiętać, że targi to nie tylko prezentacja Klubu Miłośników Tanganiki. To także sprawdzenie się w organizowaniu takich imprez. Jest to doskonała okazja do spotkania ciekawych ludzi, spotkań we wspaniałym gronie akwarystów-pasjonatów ,których łączy akwarystyka, szczególnie nam bliska, ta, skupiająca się na rybach z jeziora Tanganika.

Dzień pierwszy (02.10.2014, czwartek)

Team KMT przybył w następującym składzie:
• Marian - marian65;
• Maciek - maciek987;
• Marcin - marcint4m;
• Kuba – Leju;
• Piotr – pieprzota, który przybył z samej północy z długo płukanym bardzo ładnym piaskiem;
• Leszek – rufus (spóźniony, przyjechał na prawie gotowe urządzenie stoiska).
Po przyjeździe zabraliśmy się do przygotowania naszych zbiorników i stoiska oraz przywitaniem się z akwarystami z innych stowarzyszeń. Pracy było mnóstwo. Rozładowanie szafek, regałów, akwariów, skręcanie, nalewanie wody, ustawianie dekoracji i wiele innych czasochłonnych „operacji” zostało wykonanych sprawnie, ale to zasługa zgrania ekipy i zrozumienia się „bez słów”.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zbiorniki i obsady jak przygotowaliśmy na tegoroczną Zoobotanikę:
• 50x40x30 cm ( Neolamprologus multifasciatus);
• 50x40x30 cm (Neolamprologus caudopunctatus);
• 80x35x40 cm (Telmatochromis vittatus „shell” oraz Neolapmprologus hecqui), akwarium wystawowe;
• 150x50x60 cm (Tropheus duboisi Maswa oraz Tropheus sp. Moliro – młode osobniki), akwarium konkursowe.
Florę w zbiornikach stanowił przede wszystkim, poza zbiornikiem z trofeusami, rogatek dość bujnie posadzony w zbiornikach z muszlowcami.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Około godziny dwudziestej zmęczeni opuściliśmy halę i udaliśmy się na nocleg. Po krótkim czasie zameldowaliśmy się w hostelu klasy „późny Gierek”, ale po generalnej modernizacji. Oczywiście w tym miejscu należy wykonać ukłon w kierunku Organizatorów, którzy pokryli koszty noclegu (wybraliśmy opcję noclegu dla wszystkich kosztem diet). Wdrapaliśmy się na 4 piętro z plecakami, torbami i innymi „gratami” i zajęliśmy dwa pokoje 3 –osobowe zarezerwowane dla KMT. Zaraz po tym ruszyliśmy w miasto w poszukiwaniu czegoś do zjedzenia. Wyprawa okazała się lekką porażką ponieważ wszystko było już prawie pozamykane. Na szczęście część z nas miała swój prowiant i jakoś udało się przeżyć do rana, a dokładniej do 4-tej nad ranem. Jak widać po czasie, mimo zmęczenia, miło się rozmawiało i nie wiadomo kiedy ten czas tak upłynął.


Dzień drugi (03.10.2014, piątek):


Piątek to pierwszy dzień targów, zwany „dniem branżowym”. Po przyjściu na halę dopinaliśmy wszystko na „ostatni guzik”, aby przed przyjściem zwiedzających całość była w jak najlepszym porządku. Pierwszy dzień targów traktowany jest jako dzień roboczy dla wystawców. Frekwencja zwiedzających jest znikoma. Jest to okazja do spokojnego obejrzenia wystawianych zbiorników oraz stoisk. Można bezstresowo wykonać również fotorelację z targów.


Obrazek
Obrazek

Mimo niekorzystnego terminu (słaba frekwencja zwiedzających o czym my wiedzieliśmy, a organizator jakoś to zbagatelizował pod względem prezentacji akwarystyki), Maciek, reprezentujący KMT, przedstawił prelekcję pt. "Jezioro Tanganika - bogactwo podwodnego świata". Prelekcja była przygotowana pod kątem przedstawienia ogólnych informacji o jeziorze, biotopach oraz omówienia głównych plemion ryb zamieszkujących jezioro. Przedstawiona w bardzo przejrzysty sposób a zawarte w niej informacje były skierowane do szerokiego grona akwarystów, tych początkujących w Tanganice, jak i do tych bardziej zaawansowanych.
W tym dniu pojawiał się również mały problem z rybami, co przy takiej imprezie jest brane pod uwagę. Woda w jednym z naszym zbiorników lekko zmętniała i dało się zaobserwować lekkie ocieranie się ryb o podłoże. Objawy wskazywały na ewentualne gwałtowne pogorszenie się parametrów wody. Po szybkiej naradzie i wspólnej analizie postanowiliśmy podać odpowiednie preparaty firmy AZOO, które dostarczył nam sklep akwarystyczny24. Po kilku godzinach ryby czuły się dużo lepiej i problem zniknął.


Dzień trzeci (04.10.2014, sobota)

Obrazek

Sobota to dzień największego zainteresowania. Od samego rana mieliśmy sporo „pracy”. Ku naszej uciesze stoisko Klubu Miłośników Tanganiki cieszyło się sporym zainteresowaniem. Zwiedzający podziwiali muszlowce, które bardzo efektownie prezentowały się licznej publiczności. Przy okazji oglądania naszych zbiorników zwiedzający zadawali liczne pytania związane z przygotowaniem akwarium i hodowlą ryb. Udzielaliśmy porad, odpowiadaliśmy na wiele pytań i staraliśmy się propagować nasz biotop najlepiej jak tylko potrafiliśmy. Daje się zauważyć, że z roku na rok rośnie wśród zwiedzających wiedza na temat ryb tanganickich i pytania czasami były dość konkretne. Cieszy również fakt, że Tanganiką interesują się ludzie bardzo młodzi oraz ci będący w kwiecie wieku. Zdarzało się rozmawiać z całymi rodzinami na temat Tanganiki. Największą popularnością wśród odwiedzających nasze stoisko cieszyły się muszlowce i trofeusy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W tym dniu odbywały się liczne prelekcje, ale z żalem trzeba stwierdzić, że akwarystyki nie było za dużo, prawie wcale. KMT mimo tak znikomej ilości prelekcji brało czynny udział w kilku z nich

Obrazek
Obrazek

Dzień czwarty (15.09.2013, niedziela):


Niedziela była ostatnim dniem targów. Jest to dzień na ewentualne zakupy ryb, ich wymianę oraz dzień podsumowujący konkursy organizowane podczas targów. W tym dniu, podobnie jak w sobotę, na hali pojawiło się sporo osób, które chciały porozmawiać o rybach oraz ich hodowli. W niedzielę spotkała nas bardzo miła niespodzianka, nasz zbiornik zgłoszony do konkursu na najciekawsze akwarium targów w kategorii klubowej zajął 2 miejsce! Zbiorniki były oceniane przez wybranych przedstawicieli stowarzyszeń lub forów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Innym miłym akcentem zakończenia targów było wyróżnienie jednego z klubowiczów KMT nagrodą im. Darka Firleja. Nagrodę, oprócz dr Huberta Zientka (www.multihobby.net) i Wojtka Sierakowskiego (Klub Malawi) otrzymał Leszek - rufus.

Obrazek
Obrazek

Również w tym dniu Piotrek miał okazję mile spędzić czas we wrocławskim ZOO. Jako "wybraniec" w drodze losowania, zwiedzał nowo powstałe Afrykanarium. Wśród zbiorników biotopowych jest również akwarium z gatunkami tanganickimi o pojemności 103 tys. litrów. Zapewne swoje wrażenia i ocenę Piotr przedstawi w oddzielnej fotorelacji.

Niestety od początku żyliśmy w świadomości, że za kilka godzin będzie trzeba rozjechać się do domów… Czas bardzo szybko minął i po chwili trzeba było zacząć sprzątanie, które poszło bardzo sprawnie, podobnie jak czwartkowe rozkładanie stoiska. Większość z nas wyjechała z targów przed godziną 19-tą. Był to mile spędzony czas wśród pasjonatów akwarystyki.

Obrazek

Team Klubu Miłośników Tanganiki na Zoobotanica 2014 (od lewej):
Marcin - marcin4m, Leszek - rufus, Kuba - Leju, Piotr - pieprzota, Marian - Marian65 oraz Maciek - maciek987

Podsumowanie

Kolejna edycja targów Zoobotanica 2014 za nami. Czas poświęcony na przygotowania, urządzanie zbiorników i późniejszą samą prezentację klubu można uznać za udany. Była to kolejna okazja do spotkania się z klubowiczami, ale również z akwarystami z innych stowarzyszeń i forów akwarystycznych. Takie spotkania pozwalają również na większą integrację wśród akwarystów Jak dało się zauważyć stowarzyszenia i fora które organizują wystawę akwarystyczną stanowią integralną część targów Zoobotanica. Niestety, czasami chyba jesteśmy pomijani w pewnych kwestiach związanych z organizacją targów. Myślę, że mając na uwadze wspólne dobro jakim jest promocja akwarystyki, pewne kwestie zostaną ustalone, wyjaśnione i współpraca między stronami będzie jeszcze lepsza.

Atmosfera przez wszystkie dni targów była bardzo wesoła i luźna ogólnie mówiąc - super. Wrażenia z targów przenosiliśmy do pokojów, gdzie późnonocnym miłym rozmowom o akwarystyce i nie tylko, nie było końca.. Spotykaliśmy się z akwarystami reprezentującymi inne stowarzyszenia i kluby.
Wyjazd i prezentacja Klubu Miłośników Tanganiki na Zoobotanice nie mogłyby się odbyć bez wsparcia naszych sponsorów.Cieszy fakt, że firmy współpracujące z KMT same zgłaszały się do nas z chęcią niesienia pomocy w prezentacji stoiska. Według mnie tak właśnie powinna wyglądać współpraca i wpieranie stowarzyszeń, które bez konkretnych sponsorów, firm wspierających nie mogłyby brać udziału w takich imprezach.

Chcielibyśmy bardzo podziękować naszym sponsorom:

- sklepowi internetowemu akwarystyczny24 za pomoc w dostarczeniu produktów związanych z chemią akwarystyczną firmy AZOO, które okazały się niezbędne do właściwego przygotowania zbiorników oraz wkładów filtracyjnych;
- sklepowi Ikola Wrocław za pomoc w transporcie zbiornika klubowego oraz użyczenie większości ryb do naszych zbiorników wystawowych, które cieszyły oczy zwiedzających i doskonale prezentowały się w zbiornikach;
- firmom Monika Wisz TAN-MAL, Tanganika Konin oraz Aquarium Fish za gotowość i wyrażenie chęci pomocy w urządzeniu stoiska.

Team Klub Miłośników Tanganiki,
Zoobotanica 2014


AUTOR Tekstu: rufus
Kuba
ODPOWIEDZ

Wróć do „Z życia Klubu”