Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
KLUB MIŁOŚNIKÓW TANGANIKI Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

KLUB MIŁOŚNIKÓW TANGANIKI
Strona pasjonatów ryb z jeziora Tanganiki

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload
KLUB MIŁOŚNIKÓW TANGANIKI Strona Główna
KLUB MIŁOŚNIKÓW TANGANIKI - Zoobotanika 2015

W dniach 12-13 września 2015 roku we Wrocławiu, w Hali Stulecia odbyła się kolejna, XIV edycja targów Zoo -Botanica 2015. Na targach można było obejrzeć wystawę psów, kotów rasowych, gryzoni, pająków, ptaków egzotycznych, gołębi, roślin owadożernych oraz wystawę akwarystyczną zorganizowaną w większości przez stowarzyszenia i kluby . W tegorocznej wystawie akwarystycznej brało udział 13 stowarzyszeń, klubów oraz for akwarystycznych: Aqua Nexus - Zjednoczenie Akwarystów Polskich, Arowana.pl, Cichlidae.pl, Discus Forum, Discusforum. Adam.pl, Forum Akwarystyczne Zagłębia Miedziowego, Kieleckie Forum Akwarystyczne, Klub Malawi, Klub Miłośników Tanganiki, Trójmiejskie Stowarzyszenie Akwarystów oraz Wrocławskie Towarzystwo Akwarystyczne, które zorganizowało wystawę ryb żyworodnych.

Organizatorem targów tradycyjnie była Agencja Reklamowa WIGOR. Głównym sponsorem natomiast była dobrze znana wszystkim akwarystom firma Tropical.
Klub Miłośników Tanganiki, korzystając z zaproszenia organizatorów, brał w nich udział już po raz siódmy. Ten rok był wyjątkowy, ponieważ nasz Klub brał udział w dwóch imprezach o podobnym charakterze równocześnie, czyli we Wrocławiu na Zoo - Botanice oraz w Łodzi podczas targów branży zoologicznej Pet Fair.

Wstępne rozmowy i przygotowania do targów rozpoczęły się od dyskusji na forum. Po ustaleniu wielkości i ilości zbiorników dyskutowano o doborze obsady. Pomógł nam w tym sponsor- sklep Ikola z Wrocławia, a w dostarczeniu zbiorników na muszlowce firma Aquarium Fish Katowice. Bardzo ważnym i pomocnym elementem podczas przygotowań zbiorników do targów oraz podczas wystawy był zestaw chemii akwarystycznej firmy AZOO dostarczony przez naszego kolejnego sponsora -sklep internetowy akwarystyczny24. Zgodnie z hasłem : "Klub Miłośników Tanganiki o kondycję swoich ryb dba, w domu pokarmy OSI ma!" o właściwą karmę dla naszych podopiecznych zadbała firma TAN -MAL Monika Wisz.
Na Zoo Botanice 2015 Klub Miłośników Tanganiki reprezentował nieco mniejszy skład niż bywało to we wcześniejszych latach ,ze względu na przygotowania dwóch zespołów reprezentujących KMT na targach we Wrocławiu i w Łodzi.

W tym roku podczas XIV edycji Targów Zoo -Botanica 2015 we Wrocławiu Klub Miłośników Tanganiki reprezentowali następujący klubowicze:
- Marcin - marcint4m
- Kuba - Leju;
- Zbyszek - baqugan;
- Leszek - rufus.

Dzień pierwszy (11.09.2015, piątek)

Po przyjeździe (ok. godz. 15-tej) przywitaliśmy się z akwarystami z innych stowarzyszeń, przygotowywaliśmy nasze zbiorniki i stoiska . Rozpakowywanie akwariów, skręcanie stolika, nalewanie wody, ustawianie dekoracji w akwariach, zawieszenie nowych zdjęć i wiele innych czasochłonnych zadań zostało wykonanych sprawnie. Było to zasługą zgranej ekipy i rozumienia się "bez słów". Urządzanie stoiska i sprawdzenie zbiorników zakończyliśmy ok. godz. 18-tej. To chyba rekord spośród wszystkich dotychczasowych targów we Wrocławiu :-)

Foto1

Foto2

Foto3

Foto4

Foto5

Zbiorniki i obsady jak przygotowaliśmy na tegoroczną Zoobotanikę:
- 50x40x30 cm ( Neolamprologus multifasciatus, Neolamprologus caudopunctatus );
- 50x40x30 cm (Neolamprologus leleupi);
- 150x50x60 cm (Cyphotilapia frontosa).

Foto6

Foto7

Foto8

Foto9

Florę w zbiornikach z muszlowcami stanowiły rogatek oraz jezierza (Najas sp.). Soczysto -zielone rośliny bardzo efektownie prezentowały się na tle ciemnego tła zbiorników i kontrastującej z nimi kolorystyki ryb. Gęsto posadzone rośliny dawały komfort i bezpieczeństwo rybom, co nie jest bez znaczenia podczas takich wystaw.

Po urządzeniu zbiorników i opuszczeniu hali udaliśmy się do Dizzy Daisy Hostel Wrocław. Po krótkim czasie zameldowaliśmy się w hostelu klasy "późny Gierek", ale po generalnej modernizacji. W tym roku KMT było mocno zintegrowane i zajęliśmy 4 -osobowy pokój.

Foto10

Dzień drugi (12.09.2015, sobota)

W tym roku po raz pierwszy targi Zoo-Botanika trwały dwa dni. Pierwszym, oficjalnym dniem targów była sobota. O godz. 8-mej ruszyliśmy do sklepu Ikola, naszego sponsora, po ryby. Była to również okazja do spotkania się i obejrzenia na "spokojnie" oferty zwierząt i sprzętu jaki był w sklepie. Ogrom przestrzeni, zaplecza i oferty robią naprawdę wrażenie. Po przybyciu ,z rybami, na halę dopinaliśmy wszystko na "ostatni guzik". Po wybiciu godziny 10-tej rozpoczęliśmy oficjalnie kolejną edycję targów. Zwiedzających z kolejnymi minutami przybywało coraz więcej. Nasze stoisko, a dokładniej ryby które zaprezentowaliśmy, cieszyły się dość sporym zainteresowaniem. Miłym akcentem było to, że coraz więcej zwiedzających hoduje "małe" gatunki ryb z jeziora Tanganika w swoich domach.Wiedza na ich temat, patrząc z perspektywy czasu, jest coraz większa co bardzo cieszy. Przy okazji oglądania naszych zbiorników zwiedzający zadawali liczne pytania związane z przygotowaniem akwarium i hodowlą ryb. Udzielaliśmy porad, odpowiadaliśmy na wiele pytań i staraliśmy się propagować nasz biotop najlepiej jak tylko potrafiliśmy. Na zwiedzających duże wrażenie zrobiły aranżacje zbiorników, szczególnie z grupą muszlowców, które ciągłe przekopywały dno oraz rośliny, które stanowiły dekorację zbiorników, wbrew poglądowi jaki można było usłyszeć, że: "Tanganika to same kamienie". Całości dopełniał bardzo ładnie prezentujący się piasek przygotowany przez Zbyszka.

Foto11

Foto12

Foto13

Sobota była również dniem, w którym swoją premierę miała prezentację nowa pozycja książkowa dotycząca akwarystyki, a mianowicie "Wielki Atlas Ryb Akwariowych - Aquael" wydany z okazji obchodów 30-lecia istnienia firmy AQUAEL autorstwa dr n. wet. Joanny Zarzyńskiej i dr inż. Pawła Zarzyńskiego. To dość obszerna pozycja, na stronach której autorzy umieścili ponad 1400 zdjęć i opisów ryb hodowanych w akwariach z różnych biotopów oraz kontynentów na całym świecie. Przy okazji premiery można było porozmawiać z autorem - Pawłem Zarzyńskim oraz zakupić atlas.

Foto14

Dzień trzeci (13.09.2015, niedziela)

Niedziela to kolejny dzień dużego zainteresowania wystawą. Od samego rana mieliśmy sporo "pracy". Podobnie jak w sobotę, także w niedzielę nasze stoisko cieszyło się sporym zainteresowaniem, zarówno wśród osób starszych jak i młodszego pokolenia.
W tym dniu odbywały się również liczne prelekcje, w tym Sympozjum akwarystyczne zorganizowane przez Organizatora Targów Zoo-Botanica firmę Wigor oraz Wydawnictwo Pet Publications (wydawca Magazynu Akwarium). Podczas prelekcji można było zapoznać się z nowinkami akwarystycznymi (np. podczas prelekcji Pawła Szewczaka o endemicznych roślinach z Borneo - Bucephalandra, które coraz częściej goszczą w naszych zbiornikach akwariowych) lub zobaczyć urządzanie akwarium w stylu naturalnym. Trochę zabrakło prelekcji o pielęgnicach, np. z Tanganiki, Malawi czy Wiktorii, ale może w przyszłości to się zmieni.

Foto15

Niedziela, to także dzień rozdania corocznych nagród im. Darka Firleja. Nagrody wręczane są dla najbardziej zasłużonych akwarystów lub firm związanych z branżą akwarystyczną. W tegorocznej edycji nagród statuetki "konika morskiego" p. Hanna Stepnowska (Magazyn Akwarium) wręczyła firmom związanym z branżą zoologiczną, a dokładniej akwarystyczną. Nagrodę otrzymała firma Tropical Tadeusz Ogrodnik oraz firma bliska naszemu biotopowi, czyli Tropheus Tanganika Kraków Marta i Robert Mierzeńscy, wydawcy Tanganika Magazyn. Laureatom tegorocznej edycji nagrody im. Darka Firleja gratulujemy wyróżnienia i życzymy sukcesów w dalszej działalności w branży akwarystycznej.

Foto16

Niestety od początku żyliśmy w świadomości, że za kilka godzin będzie trzeba rozjechać się do domów... Czas bardzo szybko minął i po chwili trzeba było zacząć sprzątanie, które poszło bardzo sprawnie, podobnie jak piątkowe rozkładanie stoiska. Sprzątanie zakończyliśmy o godzinie 18-tej (to również rekord ;-)) nieco zmęczeni, ale zadowoleni z mile spędzonego czasu wśród pasjonatów o podobnych zainteresowaniach.

Podsumowanie

Kolejna edycja targów Zoo-Botanica 2015 za nami. Czas poświęcony na przygotowania, urządzanie zbiorników i późniejszą prezentację klubu można uznać za udany. Była to kolejna okazja do spotkania się z klubowiczami, ale również z akwarystami z innych stowarzyszeń i forów akwarystycznych których w tym roku było nieco mniej niż w poprzedniej edycji (eksponowało się 13 stowarzyszeń i for). Takie spotkania pozwalają również na większą integrację wśród akwarystów. Jak dało się zauważyć stowarzyszenia i fora, które organizują wystawę akwarystyczną stanowią integralną, żeby nie powiedzieć główną część targów Zoo-Botanica.

Niestety, tegoroczna Zoo-Botanika była prezentowana w atmosferze pewnego "dyskomfortu" zarówno dla Organizatorów jak i stowarzyszeń, klubów czy for. Sytuacja ta była spowodowana organizowaniem w tym samym czasie dwóch podobnych ogólnopolskich imprez branży zoologicznej, czyli Zoo-Botanica Wrocław i Pet Fair Łódź. Do tej pory maj był "zarezerwowany" dla Pet Fair, a wrzesień na Zoo - Botanikę. Niestety jak widać, uległo to zmianie. Nie dało się przejść obok takiej sytuacji bez komentarza , szczególnie jeżeli chodzi o stowarzyszenia, które musiałby wybierać na którą imprezę pojechać. Klub Miłośników Tanganiki dzięki zgranemu zespołowi mógł uczestniczyć w obydwu imprezach. Mam nadzieję, i nie tylko ja, że w przyszłości organizatorzy wymienionych targów dojdą do porozumienia i poszczególne imprezy nie będą ze sobą konkurować powodując zamieszanie i delikatny niesmak.
Atmosfera przez wszystkie dni targów była bardzo wesoła i luźna ogólnie mówiąc - super. Wrażenia z targów przenosiliśmy do pokojów, gdzie późnonocnym miłym rozmowom o akwarystyce i nie tylko, nie było końca. Spotykaliśmy się z akwarystami reprezentującymi inne stowarzyszenia i kluby.
Wyjazd i prezentacja Klubu Miłośników Tanganiki na Zoobotanice nie mogłyby się odbyć bez wsparcia naszych sponsorów. Cieszy fakt, że firmy współpracujące z KMT same zgłaszały się do nas z chęcią niesienia pomocy w prezentacji stoiska. Według mnie tak właśnie powinna wyglądać współpraca i wpieranie stowarzyszeń, które bez konkretnych sponsorów, firm wspierających nie mogłyby brać udziału w takich imprezach.

Chcielibyśmy przekazać najserdeczniejsze podziękowania naszym sponsorom:

  • firmie TAN-MAL Monika Wisz za dostarczenie pokarmów OSI dla naszych ryb;
  • firmie Aquarium Fish za wykonanie i dostarczenie zbiorników na nasze stoisko.
  • sklepowi internetowemu akwarystyczny24 za pomoc w dostarczeniu produktów związanych z chemią akwarystyczną firmy AZOO, które okazały się niezbędne do właściwego przygotowania zbiorników oraz wkładów filtracyjnych;
  • sklepowi Ikola Wrocław za pomoc w transporcie zbiornika klubowego oraz użyczenie większości ryb do naszych zbiorników wystawowych, które cieszyły oczy zwiedzających i doskonale prezentowały się w zbiornikach;

Team Klub Miłośników Tanganiki,
Zoo - Botanika, Wrocław, 2015

AUTOR : rufus

Powrót


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 3