KLUB MIŁOŚNIKÓW TANGANIKI
Strona pasjonatów ryb z jeziora Tanganiki

Fotorelacje z ... - Wizyta w Tropheus Tanganika Kraków

rufus - 20 Października 2019, 08:11
Temat postu: Wizyta w Tropheus Tanganika Kraków
Witam,
wczoraj miałem okazję odwiedzić firmę p. Marty i Roberta Mierzeńskich - Tropheus Tanganika z Krakowa (https://tropheus.com.pl/) która specjalizuje się w sprzedaży ryb z naturalnego odłowu. Obecnie firma ma nową siedzibę na ul. Włoskiej 11. Zbiorniki są rozmieszczone w 3 pomieszczeniach i jest ich według mojej oceny ponad 80. Akwaria mają dość spore rozmiary czyli dobrostan ryb jest zapewniony. Kilka mniejszych zbiorników jest zamieszkanych przez muszlowce (np. przepiękny Lamprologus speciosus Moba czy Lamprologus brevis Moba). Podczas wizyty obejrzałem mnóstwo ryb (w każdym zbiorniku które są ustawione piętrowo na regałach). Niektóre gatunki/odmiany widziałem po raz pierwszy (np. Astatotilapia burtoni Katonga, Bathybates fasciatus Kasanga, Cyprichromis leptosoma Chituta Neon Head, Neolamprologus brichardi Kiriza, Neolamprologus niger Kiriza). Niektóre zbiorniki są jednogatunkowe, a niektóre wielogatunkowe z obsadami o podobnych preferencjach żywieniowych i zachowaniach. Cześć gatunków nie są to pielęgnice, ale związane z biotopem jeziora Tanganika. Miłośnicy trofeusów mieliby z czego wybierać :grin: . Podobnie jest z obsadami mięsożernymi. Jest z czego wybierać myśląc o obsadach jedno - lub wielogatunkowych. Ja pojechałem min. po przepiękną (zdjęcia nie oddają jej uroku) Neolamprologus brichardi Kiriza, a wróciłem z równie pięknym gatunkiem Neolamprologus furcifer Kasanga którego do tej pory nie miałem. Przywiozłem też stado petrusi.
Małą namiastkę tego co zobaczyłem przedstawiam poniżej. Są to zdjęcia które udało mi się w miarę zrobić, bo łatwo nie było :wink: . Problemy były z: a to ryby cały czas w ruchu, ustawieniem aparatu (np. szczególnie przy jasnych tłach), część ryb wymagała "gimnastyki" bo były w niższych zbiornikach, a ja z moim brzuchem ....... :wink:

Podsumowując, wyjazd uważam za udany. Mogłem obejrzeć w realu sporo nowych gatunków lub nowych odmian znanych już gatunków. Uważam, że takie wyjazdy pozwalają na obejrzenie ryb jak wyglądają "na żywo" i w późniejszym czasie lepszy dobór właściwych gatunków czy odmian.

rufus - 20 Października 2019, 08:13

c.d.
rufus - 20 Października 2019, 08:17

c.d.
rufus - 19 Lipca 2020, 22:12

Witam,
po długiej przerwie spowodowanej pandemią doczekałem się nowej dostawy w firmie Tropheus Tanganika z Krakowa. Dostawa była 11 lipca i przyleciało z Afryki sporo ryb (kilkaset) w tym kilka ciekawych odmian, jedna naturalna hybryda oraz "perełki" w tym ta największa czyli Trematocara nigrifrons. Trudny gatunek do odłowu, transportu oraz bardzo wymagająca pod względem aklimatyzacji i kwarantanny. Były piękne "śledziki" oraz B. horii.
Ja w firmie Marty i Roberta zjawiałem się 18 lipca po odbiór zamówionych ryb czyli Petrochromis macrognathus Kantalamba oraz przy okazji zakupiłem bardzo ciekawe, dość rzadkie i ładne Cyprichromis zonatus zebra Chituta. Korzystając z okazji mogłem na spokojnie pooglądać ryby można powiedzieć "na świeżo" po dostawie. Większość ryb była już sprzedana lub ew. zamówiona. Zdążyłem na oglądanie przed odbiorem ryb zakupionych wcześniej lub przed wysyłką w świat. Nowa dostawa zrobiła na mnie pozytywne wrażenie i polecam jeżeli ktoś zdecyduje się na zakup ryb u Marty i Roberta odwiedzenie firmy i obejrzenie ryb. Zakupy zupełnie inaczej wyglądają jak je robimy w realu :grin:
Poniżej kilka fotek z ostatniej wizyty u Marty i Roberta.

rufus - 19 Lipca 2020, 22:15

c.d. "śledziki" . Gatunki wybrane z licznych w akwariach którym udało się zrobić w miarę poprawną fotkę :mrgreen:
rufus - 19 Lipca 2020, 22:19

c.d. naskalniki w tym bardzo ciekawy Julidochromis marlieri w nietypowym ubarwieniu (wzór układający się w szerokie pasy na tułowiu) oraz tajemniczy J. sp. Kombe.
rufus - 19 Lipca 2020, 22:23

c.d. Tu widoczna przepięknie ubarwiona Xenotilapia flavipinnis Kantalamba (na zdjęciach nie widać ich piękna, ryby chowały się w głębi akwarium i trudno było zrobić im dobre zdjęcie :oops: :oops: :oops: )
rufus - 19 Lipca 2020, 22:29

Na koniec zostawiłem wspomnianą "perełkę" czyli Trematocara nigrifrons Chituta. Truda do fotografowania, skryta, trzymająca się z dala od przedniej szyby oraz jasne tło nie pomagało w zrobieniu dobrych fotek. Mimo to warto te ryby obejrzeć, ich zachowanie, specyficzny sposób pływania. Tym bardziej, że przedstawicieli rodzaju Trematocara nie ogląda się na co dzień w akwariach i czasami trzeba czekać kilka ładnych lat żeby kilka sztuk pojawiło się w ofercie importera, a tym bardziej w akwarium. Ryby były jeszcze wypłoszone i stonowane w kolorach chociaż już powoli łapały ciemne podgardle na głowie.
rufus - 17 Stycznia 2021, 16:00

Witam,
wczoraj po raz kolejny odwiedziłem firmę Marty i roberta - Tanganika Tropheus w Krakowie. Mimo nie sprzyjających warunków atmosferycznych (opady śniegu) udało się nam z bratem dotrzeć do firmy bez większych problemów. Celem wyjazdu był odbiór ryb dawno już zamówionych, ale przez pandemię wyjazd był odkładany. Odbierałem Tropheus sp. Ikola oraz Pseudosimochormis curvifrons bardzo ciekawej i rzadkiej odmiany Kabogo (z żółtymi płetwami i pyszczkiem). Przy okazji zakupów mogłem obejrzeć kilka ciekawych, rzadki gatunków pielęgnic i sumów z Tanganiki. Część z nich to "perełki", super rzadkości gdzie nie spotkamy ich na co dzień tak pod względem gatunkowym jak i odmian barwnych.
Poniżej krótka fotorelacja z tego pobytu.

rufus - 17 Stycznia 2021, 16:02

c.d. Xeny
rufus - 17 Stycznia 2021, 16:04

c.d.
rufus - 17 Stycznia 2021, 16:06

i kolejne ....