Klub Miłośników Tanganiki

 
Menu Główne
STRONA GŁÓWNA
O Nas
Podział i opisy ryb
Galerie
Artykuły
Jezioro
Strony partnerskie KMT
Ciekawe strony akwarystyczne
Szukaj
FORUM
KONKURSY KMT
Statut Klubu
Napisz do Nas
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Kto jest Online
Odwiedziło nas: 2380216
Kalendarium
18 Grudnia 2017
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Bogusław, Gracjan,
Gracjana, Laurencja,
Wilibald, Wszemir
Do końca roku zostało 14 dni.

  
Witamy na stronie Klubu Miłośników Tanganiki

 

Na Naszej stronie będziemy zajmować się wszystkim co jest związane z hodowlą ryb pochodzących z Jeziora Tanganika.

image012ruf2.jpg

 

 

 

Firmy wspierające KMT

 

 

 

Z ostatniej chwili
Neolamprologus signatus
Autor: Jakub Celej   
07.01.2012.

Jezioro Tanganika w Afryce Wschodniej to akwen wodny bogaty w różnorodność gatunkową ryb pod względem ubarwienia, zachowań rozrodczych jak i preferencji pokarmowych. Większość gatunków to ryby endemiczne, czyli nie występujące nigdzie więcej na świecie. Tu również możemy spotkać małe pielęgnice które w wyścigu z dużo większymi kuzynami o zajmowanie kolejnych nisz ekologicznych wygrały ten „wyścig” adoptując się do nowych warunków których nie wybrały inne gatunki. Małe pielęgnice z jeziora Tanganiki na swoje miejsce bytowania wybrały zalegające na dnie duże skupiska pustych muszli ślimaków, min. Neothauma tanganyicense.Te skupiska muszli stały się dla nich miejscem rozrodu oraz schronienia. Ze względu na swoje rozmiary, zachowania i piękno ubarwienia zyskały one również rzesze miłośników wśród akwarystów. Nie potrzebując super dużych zbiorników potrafią oddać część swojej prywatności w zachowaniach w domowych akwariach. Również  i mnie urzekły te małe pielęgnice, które wśród akwarystów zwane są „muszlowcami”. Jednym z tych gatunków jest Neolamprologus signatus. Jest to również bohater mojego artykułu w którym chciałbym się podzielić swoimi obserwacjami z mojej małej, domowej hodowli.

Czytaj całość 

 
Wykaz gatunków pielęgnic z jeziora Tanganika wraz z orientacyjnym litrażem do ich hodowli
Redaktor: Lechosław Łątka   
06.12.2011.

Wykaz gatunków pielęgnic z jeziora Tanganika wraz z orientacyjnym litrażem do ich hodowli (akwaria jednogatunkowe)

     

Wielu akwarystów, szczególnie tych początkujących w hodowli ryb z jeziora Tanganika boryka się z problemem jaki zbiornik wybrać i jakie tam wpuścić ryby. Myślę że ta tabela z krótkim komentarzem pomoże Wam we właściwym doborze gatunku ryb i wielkości akwarium.

Czytaj całość

 
Benthochromis tricoti - majestatyczny władca otwartych wód jeziora Tanganika
Autor: Lechosław Łątka   
02.05.2011.
Artykuł pierwotnie ukazał się w Naszym Akwarium Nr 119/2010.
 
               Benthochromis tricoti należy do endemicznych gatunków pielęgnic jeziora Tanganika i występuje na obszarze całego jeziora. Gatunek ten zamieszkuje jezioro na głębokościach  40 metrów i więcej. Przedstawicieli tego gatunku spotykano również na głębokościach 150 metrów. W środowisku naturalnym tworząc ławice przemierza otwartą głęboką toń wodną w poszukiwaniu pokarmu. Jedynie na okres rozrodu dojrzałe osobniki wędrują na płytsze wody jeziora (od 20 do 40 metrów) gdzie gotowe do tarła samce obierają swoje rewiry zaciekle ich broniąc, jednocześnie starając się o względy dojrzałych samic. W literaturze można spotkać opisy dwóch różnych rodzajów terytoriów samców Benthochromis tricoti (Ad Konings).
 
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 5 - 8 z 47

 

 

Aquatika
Haplochromis

Designed by PixelBunyiP
Copyright Klub Miłośników Tanganiki
statystyka Akwarium.top-100.pl Polski Akwa Ranking Toplista stron akwarystycznych Katalog stron internetowych Klub Miłośników Tanganiki w katalogu Gwiazdor