Klub Miłośników Tanganiki

 
Menu Główne
STRONA GŁÓWNA
O Nas
Podział i opisy ryb
Galerie
Artykuły
Jezioro
Strony partnerskie KMT
Ciekawe strony akwarystyczne
Szukaj
FORUM
KONKURSY KMT
Statut Klubu
Napisz do Nas
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Kto jest Online
Odwiedziło nas: 2459264
Kalendarium
23 Kwietnia 2018
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Adalbert, Gerard,
Gerarda, Gerhard,
Helena, Jerzy,
Wojciech
Do końca roku zostało 253 dni.

  
Witamy na stronie Klubu Miłośników Tanganiki

 

Na Naszej stronie będziemy zajmować się wszystkim co jest związane z hodowlą ryb pochodzących z Jeziora Tanganika.

P1050122_Small_brev.jpg

 

 

 

Firmy wspierające KMT

 

 

 

Z ostatniej chwili
Artykuły w prasie akwarystycznej
Autor: Lechosław Łątka   
02.12.2008.
Image    Mam kolejna okazję i przyjemność poinformować, że w kolejnym czasopismie akwarystycznym, tym razem chodzi o Nasze Akwarium, nr - 12/2008 (105) ukazał się kolejny artykuł autorstwa naszego klubowicza. Autorem jest Bernard Chazan - bernard. Artykuł w bardzo ciekawy sposób przedstawia opis i warunki hodowli jednego z większych gatunków ryb tanganickich hodowanych w akwariach, a mianowicie Petrochromis sp. "Moshi Yellow".
W artykule Bernarda możemy przeczytać krok po kroku jak wygladało zakładanie jego zbiornika z tymi pięknymi rybami. W ciekawej formie autor opisuje swoje pierwsze obserwacje oraz podaje wiele cennych uwag hodowlanych, które na pewno mogą się przydać przy "pierwszych krokach" z dużymi przedstawicielami z rodzaju Petrochromis. Bardzo intersujace są opisy zachowań podczas łączenia stada, tarła i inkubacji ikry, zmienności ubarwienia. Autor przedstawia opisy łaczenia ze sobą poszczególnych gatunków Petrochromisow i co z tego może wyniknąć . Są to bardzo cenne informacje, oparte na praktyce akwarystycznej i stanowią pierwsze takie opisy w naszej literaturze akwarystycznej.
Artykuł jest wzbogacony o zdjecia opisywanych gatunkow oraz jakże rzadkie jeszcze zdjęcia narybku P. sp. "Moshi Yellow".
 
    Zachęcem wszystkich zainteresowanych i nie tylko do lektury artykułu. W całym numerze na pewno wszyscy znajdą coś więcej również dla siebie. Sa m.in. artykuły poświęcone AP, babkom hodowanym w akwarium, krewetkom oraz jest kolejny opis gatunku ryby z jeziora Malawi.
 
 
Image    Wcześniej w czasopiśmie akwarystycznym Magazyn Akwarium, nr 11 - 12/2008 (77 - 78) ukazał się pierwszy - debiut można powiedzieć, artykuł autorstwa naszego klubowicza Marcina Terpiłowskiego - timusa przedstawiający jeden z gatunków z tzw. grupy pielegnic piaskowych, a mianowicie Xenotilapia flavipinnis.
W artykule Marcin opisuje po krótce charakterystyke X. flavipinnis, czyli wystepowanie jej w jeziorze, budowe ciała, zachowanie społeczne. W tym artykule można tez przeczytać wiele cennych wskazówek i obserwacji hodowlanych poczynionych w akwarium przez autora. Na pewno te informacje moga również przydać się w hodowli innych "piaskówek". Wielka zaletą tego artykułu, oprócz tekstu oczywiscie, sa również wspaniałe zdjęcia niekwestionowanej Królowej fotografii ryb tanganickich Magdaleny Kwolek - Mirek "Sue" (www.suephoto.pl) oraz Thomasa Andersena.
 
Simochromis diagramma - roślinożerny gatunek z jeziora Tanganika w naszych akwariach
Redaktor: Lechosław Łątka   
01.12.2008.

Pierwotnie artykuł ukazał się w miesięczniku NASZE Akwarium nr nr 73/2006. Przedstawiam go poniżej z niewielkimi uzupełnieniami i zmianami.

    Pielęgnice tanganikańskie w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością wśród polskich akwarystów. Jednym z najpopularniejszych gatunków pochodzących z jeziora Tanganika, hodowanych w naszych akwariach jest niewątpliwie trofeus. Popularność swą w akwarium zawdzięcza ciekawym, stadnym zachowaniem oraz rozmaitością ubarwienia poszczególnych odmian (form) barwnych. Trofeus należy do ryb preferujących pokarm roślinny. Innymi gatunkami które mają podobne preferencje pokarmowe są przedstawiciele rodzaju Petrchromis oraz gatunek Eretmodus cyanostictus. Ale w ostatnim czasie w naszych zbiornikach pojawił się kolejny, nowy gatunek roślinożerny, a mianowicie Simochromis diagramma, który posiada bardzo atrakcyjne ubarwienie, które doskonale uzupełnia się z ciemniej ubarwionymi innymi dużymi gatunkami z Tanganiki, np. Petrochromis.

    W tym artykule chciałbym w kilku słowach przedstawić ogólnie gatunek Simochromis diagramma i jego zachowanie w akwarium.

 

Czytaj całość
 

 
Akwarium dla pielęgnic piaskowych z jeziora Tanganika
Redaktor: Lechosław Łątka   
27.11.2008.

Artykuł pierwotnie opublikowano w „TANGANIKA MAGAZYN” nr 1/2007 (artykuł zmieniony i uzupełniony)

    Jezioro Tanganika jest jednym z najbardziej zróżnicowanych i bogatych pod względem ichtiofauny akwenów na świecie. Prawdopodobnie około 200 gatunków ryb jest endemitami, czyli nie występującymi nigdzie indziej na świecie. Większą cześć tych gatunków stanowią ryby pielęgnicowate, czyli sprawujące opiekę nad ikrą i narybkiem. Ryby te zajmują w jeziorze Tanganika różne biotopy, począwszy od płycizn jeziora poprzez strefy przejściowe,  aż do głębszych wód dochodzących nawet do 200 metrów. Poszczególne gatunki pielęgnic są silnie związane z określonym rodzajem podłoża. Interesująca nas grupa ryb zajmuje przede wszystkim płytsze strefy piaszczystego dna jeziora, ale niektóre gatunki występują także na obszarach strefy przejściowej oraz skalistej (głębokość od 5 do 60 metrów). Ryby te mogą również zajmować strefę dna pokrytą grubą warstwą osadów organicznych (np. Xenotilapia nigrolabiata „red princess”).  

 

Czytaj całość 

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 29 - 32 z 51

 

 

 
 

Designed by PixelBunyiP
Copyright Klub Miłośników Tanganiki
statystyka Akwarium.top-100.pl Polski Akwa Ranking Toplista stron akwarystycznych Katalog stron internetowych Klub Miłośników Tanganiki w katalogu Gwiazdor