Klub Miłośników Tanganiki

 
Menu Główne
STRONA GŁÓWNA
O Nas
Podział i opisy ryb
Galerie
Artykuły
Jezioro
Strony partnerskie KMT
Ciekawe strony akwarystyczne
Szukaj
FORUM
KONKURSY KMT
Statut Klubu
Napisz do Nas
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Kto jest Online
Odwiedziło nas: 2459262
Kalendarium
23 Kwietnia 2018
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Adalbert, Gerard,
Gerarda, Gerhard,
Helena, Jerzy,
Wojciech
Do końca roku zostało 253 dni.

  
Witamy na stronie Klubu Miłośników Tanganiki

 

Na Naszej stronie będziemy zajmować się wszystkim co jest związane z hodowlą ryb pochodzących z Jeziora Tanganika.

image011ruf2.jpg

 

 

 

Firmy wspierające KMT

 

 

 

Z ostatniej chwili
Rodzaj Tropheus – zachowanie i pielęgnacja w akwarium. Część 2. Obserwacje własne.
Redaktor: Lechosław Łątka   
28.04.2009.

Artykuł pierwotnie ukazał się w „Tanganika Magazyn” nr 2. (artykuł  zmieniony i poprawiony).

Przygotowanie wody w akwarium

    Woda w akwarium z trofeusami nie odbiega swoimi właściwościami fizyko-chemicznymi od wymagań jakie mają inne gatunki ryb tanganickich. Chcąc utrzymać ryby w dobrej kondycji oraz zminimalizować ryzyko powstawania chorób należy zwrócić uwagę przede wszystkim na prawidłowe „wystartowanie” zbiornika oraz właściwy poziom związków azotowych w akwarium. Takimi podstawowymi parametrami wskazującymi na „jakość” wody w zbiorniku są azotyny (NO­2-) i azotany (NO­3-). Związki te są również wskaźnikami prawidłowego przebiegu procesu biologicznego (cyklu azotowego) w akwarium. Z mojej praktyki wynika, że prawidłowe przygotowanie wody do hodowli ryb nie jest łatwą czynnością, szczególnie dla początkujących akwarystów i czasami nie do końca traktowaną z należytą powagą oraz starannością.

 

Czytaj całość  

 

 
Petrochromis sp. Moshi Yellow – piękna ryba z trudnym charakterem
Redaktor: Bernard Chazan   
28.04.2009.
Artykuł ukazał się w magazynie "Nasze Akwarium" nr 105 Grudzień 2008 (wersja zmieniona i uzupełniona).
 
    Artykułem tym chciałbym z jednej strony podzielić się swoimi wrażeniami z obserwacji ryb z rodzaju Petrochromis (sp. Moshi Yellow), z drugiej zaś zachęcić osoby zainteresowane do podjęcia próby zmierzenia się z mitem ryby, o której często się mówi, że swoim charakterem uniemożliwia osiągnięcie sukcesu hodowlanego i akwarystycznej satysfakcji. Nie jest moim zamierzeniem stworzenie kompendium wiedzy na temat tych ryb, ich pełnej charakterystyki, czy szczegółowego opisu zachowań w naturze i w warunkach sztucznych. Chciałbym raczej przedstawić zbiór własnych, skądinąd niewielkich jeszcze doświadczeń, połączonych z informacjami  znalezionymi w sieci i uzyskanymi od osób, które podobnie jak ja uległy urokowi tych wyjątkowych ryb. Zastrzegam przy tym, że przedstawione tezy na temat  P. sp. Moshi Yellow, nie są poparte fachową literaturą, czy badaniami doświadczonych hodowców, lecz wynikają z moich obserwacji i przemyśleń, znajdujących niekiedy potwierdzenie w opiniach innych akwarystów, do których dotarłem starając się uzyskać możliwie dużą wiedzę na temat tych ryb.
 
 
 
Rodzaj Tropheus– zachowanie i pielęgnacja w akwarium
Redaktor: Lechosław Łątka   
23.04.2009.

Artykuł pierwotnie ukazał się w „Tanganika Magazyn” nr 1. (artykuł  zmieniony i poprawiony).

    Jezioro Tanganika położone jest w Afryce Wschodniej w obrębie Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Powstało prawdopodobnie na wskutek ruchów górotwórczych. Wiek jeziora szacuje się na około 10 milionów lat. Jezioro Tanganika posiada dużą powierzchnię wodną, która poprzez parowanie ma wpływ na specyficzny mikroklimat powstający nad samym jeziorem oraz w jego otoczeniu. Procesy zachodzące nad jeziorem mają również wpływ na powstawanie specyficznych właściwości fizyko- chemicznych wody. Na skład chemiczny wody w jeziorze ma również wpływ alkaliczna lawa wulkaniczna znajdująca się na dnie jeziora.

 
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 25 - 28 z 51

 

 

 
 

Designed by PixelBunyiP
Copyright Klub Miłośników Tanganiki
statystyka Akwarium.top-100.pl Polski Akwa Ranking Toplista stron akwarystycznych Katalog stron internetowych Klub Miłośników Tanganiki w katalogu Gwiazdor