Klub Miłośników Tanganiki

 
Menu Główne
STRONA GŁÓWNA
O Nas
Podział i opisy ryb
Galerie
Artykuły
Jezioro
Strony partnerskie KMT
Ciekawe strony akwarystyczne
Szukaj
FORUM
KONKURSY KMT
Statut Klubu
Napisz do Nas
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Kto jest Online
Odwiedziło nas: 2459265
Kalendarium
23 Kwietnia 2018
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Adalbert, Gerard,
Gerarda, Gerhard,
Helena, Jerzy,
Wojciech
Do końca roku zostało 253 dni.

  
Witamy na stronie Klubu Miłośników Tanganiki

 

Na Naszej stronie będziemy zajmować się wszystkim co jest związane z hodowlą ryb pochodzących z Jeziora Tanganika.

image017ruf1.jpg

 

 

 

Firmy wspierające KMT

 

 

 

Z ostatniej chwili
Kwarantanna i aklimatyzacja nowo zakupionych ryb w naszym akwarium
Redaktor: Lechosław Łątka   
05.08.2009.
Każdy miłośnik ryb tanganickich ma z czasem w planach poszerzenie swojej hodowli o nowe, ciekawe gatunki ryb lub uzupełnienie już hodowanych stad o nowe osobniki w celu np. uniknięcia chowu wsobnego. Taka to już natura akwarysty!

W ostatnim czasie na polskim rynku akwarystycznym pojawiło się kilka firm posiadających w swojej ofercie ryby z naturalnego odłowu lub z hodowli przyjeziornych. Importerzy ci w znacznym stopniu przyczynią się do pojawiania się nowych, rzadkich gatunków, które do tej pory nie były spotykane i hodowane w naszych akwariach. Jest to jedna „strona medalu”. Drugą stroną jest jednak to, że akwarysta może napotkać niespotykane do tej pory problemy w adaptacji ryb do warunków sztucznych oraz możliwość „wprowadzenia” do swojej hodowli nie znanych chorób. Chcąc zminimalizować ryzyko zakażenia ryb chorobami oraz mając na względzie min. wzmocnienie układu odpornościowego nowych ryb należy właściwie przeprowadzić kwarantannę oraz adaptację nowo nabytych osobników do warunków w akwarium. Każdy sztuczny zbiornik, jakim jest akwarium, posiada właściwą dla siebie florę bakteryjną, tworzoną przez ryby oraz mikroorganizmy bytujące w ich otoczeniu. Cały ten mały ekosystem odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie akwarium oraz organizmów go współtworzących. Jest to bardzo ważny element od którego wiele zależy.

Kwarantannę przeprowadza się w celu ew. wyeliminowania przenoszenia chorób przez nowe ryby które mogłyby w późniejszym okresie zarazić ryby już będące w akwarium. Kwarantanna pozwala również na lepszą obserwację ryb i ew. szybsze zareagowanie akwarysty na pojawiające się czynniki chorobotwórcze u ryb. Kwarantanna może trwać, w zależności od warunków i ryb, od 2-3 tygodni do kilkunastu tygodni.

Czytaj całość

 
Pora na muszlowce
Redaktor: Jerzy Chiliński   
01.06.2009.
Artykuł opublikowano w czasopiśmie „Nasze Akwarium” nr 56/2004
 
    Muszlowiec - od jakiegoś czasu popularna nazwa kilkunastu gatunków ryb, mieszkańców jeziora Tanganika, które charakteryzują się tym, iż w warunkach naturalnych, niektóre tylko w warunkach sztucznych czyli w akwarium, do procesu reprodukcji i wychowania narybku potrzebują pustych muszli po ślimakach. W popularnonaukowej literaturze polskiej pierwszy raz tę nazwę zaproponowali państwo Beata i Krzysztof Wiecheccy w historycznym już opracowaniu "Endemiczne pielęgnice wielkich jezior Afryki - część 1 " - wydanej nakładem Zarządu Głównego Polskiego Związku Akwarystów w 1986 roku. Autorzy proponowali nazwę muszlowiec lub pielęgnica muszlowa. Przyjęło się to pierwsze określenie. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa - Schneckenbuntbarsch (także Schneckencichlid).
 
 
Xenotilapia flavipinnis. Poll 1985
Redaktor: Marcin Terpiłowski   
05.05.2009.

Artykuł ukazał się w magazynie "Akwarium" nr 77

    Artykułem tym chciałbym przybliżyć Czytelnikom jedną z pielęgnic pisakowych, ostatnio coraz częściej pojawiających się w akwariach pasjonatów biotopu tanganikańskiego. Jest nią odkryta nie tak dawno, bo zaledwie w 1985 roku, przez słynnego badacza Maxa Polla  Xenotilapia flavipinnis, którą sam miałem przyjemność hodować, rozmnażać i obserwować w moim akwarium. 

 

Czytaj całość

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 21 - 24 z 51

 

 

 
 

Designed by PixelBunyiP
Copyright Klub Miłośników Tanganiki
statystyka Akwarium.top-100.pl Polski Akwa Ranking Toplista stron akwarystycznych Katalog stron internetowych Klub Miłośników Tanganiki w katalogu Gwiazdor