Klub Miłośników Tanganiki

 
Menu Główne
STRONA GŁÓWNA
O Nas
Podział i opisy ryb
Galerie
Artykuły
Jezioro
Strony partnerskie KMT
Ciekawe strony akwarystyczne
Szukaj
FORUM
KONKURSY KMT
Statut Klubu
Napisz do Nas
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Kto jest Online
Odwiedziło nas: 2665873
Kalendarium
16 Czerwca 2019
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Alina, Aneta, Benon,
Budzimir, Jan,
Justyna, Ludgarda
Do końca roku zostało 199 dni.

Najnowsze wieści
  
Firmy wspierające KMT
Witamy na stronie Klubu Miłośników Tanganiki

 

Na Naszej stronie będziemy zajmować się wszystkim co jest związane z hodowlą ryb pochodzących z Jeziora Tanganika.

image010ruf.jpg

 

 

 

 

 

 

Z ostatniej chwili

Na wiosnę 2018 zaplanowana została premiera książki

 " Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi "

Część o Tanganice autorstwa naszego klubowego kolegi Lechosława Łątki, a część o Malawi autorstwa Wojciecha Sierakowskie członka klubu Malawi.

 Będzie to pierwszy polski praktyczny poradnik hodowcy . 
Książka rekomendowana przez Klub Miłośników Tanganiki, Klub Malawi oraz Magazyn Akwarium. 

 

Poniżej zdjęcie okładki 

ksika.jpg

 

 

 

Miło jest nam poinformować Klubowiczów i forumowiczów, że w dniach od 12.11. do 19.11.2017 r. na łamach forum klubowego Klubu Miłośników Tanganiki odbyły się kolejne - już czwarte, wybory do władz Klubu Miłośników Tanganiki. Po głosowaniu klubowiczów zostało wyłonione osiem osób, które wchodzą w skład Zarządu oraz Rady Klubu. 

Lista klubowiczów wyłoniona poprzez głosowanie: 

Marian Przybyła -- marian65 
Lechosław Łątka -- rufus 
Jakub Celej -- leju 
Joanna Adamska-Maślanka -- Szarooka 
Piotr Krawczyk -- Krawiec 
Andrzej Świtalski -- Andzin-San 
Maciej Serafin -- maciek897 
Łukasz Perdjon -- lukper 

Głosowało 21 klubowiczów. Tu chciałbym podziękować za bardzo wysoką frekwencję 
Oddano w sumie 147 głosów. 

Po naradzie wybrana ósemka stworzyła: 

Zarząd Klubu Miłośników Tanganiki

Marian PRZYBYŁA - marian65 
Joanna ADAMSKA-MAŚLANKA - Szarooka 
Jakub CELEJ - Leju 
Lechosław ŁĄTKA - rufus 
Maciej SERAFIN - maciek897 

oraz Radę Klubu

Andrzej ŚWITALSKI - Andzin-San 
Piotr KRAWCZYK - Krawiec 
Łukasz Perdjon -- lukper 

spośród Zarządu, jednomyślnie, został wybrany nowy- stary, na kolejną kadencję Prezes Klubu Miłośników Tanganiki

         Marian Przybyła - marian65 

Kadencja nowych władz Klubu rozpoczyna się od 01.01.2018 r. do 31.12.2020 r. 

 
Artykuły w prasie akwarystycznej
Autor: Lechosław Łątka   
02.12.2008.
Image    Mam kolejna okazję i przyjemność poinformować, że w kolejnym czasopismie akwarystycznym, tym razem chodzi o Nasze Akwarium, nr - 12/2008 (105) ukazał się kolejny artykuł autorstwa naszego klubowicza. Autorem jest Bernard Chazan - bernard. Artykuł w bardzo ciekawy sposób przedstawia opis i warunki hodowli jednego z większych gatunków ryb tanganickich hodowanych w akwariach, a mianowicie Petrochromis sp. "Moshi Yellow".
W artykule Bernarda możemy przeczytać krok po kroku jak wygladało zakładanie jego zbiornika z tymi pięknymi rybami. W ciekawej formie autor opisuje swoje pierwsze obserwacje oraz podaje wiele cennych uwag hodowlanych, które na pewno mogą się przydać przy "pierwszych krokach" z dużymi przedstawicielami z rodzaju Petrochromis. Bardzo intersujace są opisy zachowań podczas łączenia stada, tarła i inkubacji ikry, zmienności ubarwienia. Autor przedstawia opisy łaczenia ze sobą poszczególnych gatunków Petrochromisow i co z tego może wyniknąć . Są to bardzo cenne informacje, oparte na praktyce akwarystycznej i stanowią pierwsze takie opisy w naszej literaturze akwarystycznej.
Artykuł jest wzbogacony o zdjecia opisywanych gatunkow oraz jakże rzadkie jeszcze zdjęcia narybku P. sp. "Moshi Yellow".
 
    Zachęcem wszystkich zainteresowanych i nie tylko do lektury artykułu. W całym numerze na pewno wszyscy znajdą coś więcej również dla siebie. Sa m.in. artykuły poświęcone AP, babkom hodowanym w akwarium, krewetkom oraz jest kolejny opis gatunku ryby z jeziora Malawi.
 
 
Image    Wcześniej w czasopiśmie akwarystycznym Magazyn Akwarium, nr 11 - 12/2008 (77 - 78) ukazał się pierwszy - debiut można powiedzieć, artykuł autorstwa naszego klubowicza Marcina Terpiłowskiego - timusa przedstawiający jeden z gatunków z tzw. grupy pielegnic piaskowych, a mianowicie Xenotilapia flavipinnis.
W artykule Marcin opisuje po krótce charakterystyke X. flavipinnis, czyli wystepowanie jej w jeziorze, budowe ciała, zachowanie społeczne. W tym artykule można tez przeczytać wiele cennych wskazówek i obserwacji hodowlanych poczynionych w akwarium przez autora. Na pewno te informacje moga również przydać się w hodowli innych "piaskówek". Wielka zaletą tego artykułu, oprócz tekstu oczywiscie, sa również wspaniałe zdjęcia niekwestionowanej Królowej fotografii ryb tanganickich Magdaleny Kwolek - Mirek "Sue" (www.suephoto.pl) oraz Thomasa Andersena.
 

 

 

 
 

Designed by PixelBunyiP
Copyright Klub Miłośników Tanganiki
statystyka Akwarium.top-100.pl Polski Akwa Ranking Toplista stron akwarystycznych Katalog stron internetowych Klub Miłośników Tanganiki w katalogu Gwiazdor