20 Września 2018

Artykuły w prasie akwarystycznej
Autor: Lechosław Łątka
02.12.2008.
Image    Mam kolejna okazję i przyjemność poinformować, że w kolejnym czasopismie akwarystycznym, tym razem chodzi o Nasze Akwarium, nr - 12/2008 (105) ukazał się kolejny artykuł autorstwa naszego klubowicza. Autorem jest Bernard Chazan - bernard. Artykuł w bardzo ciekawy sposób przedstawia opis i warunki hodowli jednego z większych gatunków ryb tanganickich hodowanych w akwariach, a mianowicie Petrochromis sp. "Moshi Yellow".
W artykule Bernarda możemy przeczytać krok po kroku jak wygladało zakładanie jego zbiornika z tymi pięknymi rybami. W ciekawej formie autor opisuje swoje pierwsze obserwacje oraz podaje wiele cennych uwag hodowlanych, które na pewno mogą się przydać przy "pierwszych krokach" z dużymi przedstawicielami z rodzaju Petrochromis. Bardzo intersujace są opisy zachowań podczas łączenia stada, tarła i inkubacji ikry, zmienności ubarwienia. Autor przedstawia opisy łaczenia ze sobą poszczególnych gatunków Petrochromisow i co z tego może wyniknąć . Są to bardzo cenne informacje, oparte na praktyce akwarystycznej i stanowią pierwsze takie opisy w naszej literaturze akwarystycznej.
Artykuł jest wzbogacony o zdjecia opisywanych gatunkow oraz jakże rzadkie jeszcze zdjęcia narybku P. sp. "Moshi Yellow".

Zachęcem wszystkich zainteresowanych i nie tylko do lektury artykułu. W całym numerze na pewno wszyscy znajdą coś więcej również dla siebie. Sa m.in. artykuły poświęcone AP, babkom hodowanym w akwarium, krewetkom oraz jest kolejny opis gatunku ryby z jeziora Malawi.

Image    Wcześniej w czasopiśmie akwarystycznym Magazyn Akwarium, nr 11 - 12/2008 (77 - 78) ukazał się pierwszy - debiut można powiedzieć, artykuł autorstwa naszego klubowicza Marcina Terpiłowskiego - timusa przedstawiający jeden z gatunków z tzw. grupy pielegnic piaskowych, a mianowicie Xenotilapia flavipinnis.
W artykule Marcin opisuje po krótce charakterystyke X. flavipinnis, czyli wystepowanie jej w jeziorze, budowe ciała, zachowanie społeczne. W tym artykule można tez przeczytać wiele cennych wskazówek i obserwacji hodowlanych poczynionych w akwarium przez autora. Na pewno te informacje moga również przydać się w hodowli innych "piaskówek". Wielka zaletą tego artykułu, oprócz tekstu oczywiscie, sa również wspaniałe zdjęcia niekwestionowanej Królowej fotografii ryb tanganickich Magdaleny Kwolek - Mirek "Sue" (www.suephoto.pl) oraz Thomasa Andersena.