Ryby Tanganiki
Tropheus duboisi (Marlier, 1959)
Redaktor: Lechosław Łątka
13.06.2014.

Takson: Tropheini

Występowanie: w północnej części jeziora Tanganika. Spotykany jest nieciągle wzdłuż linii brzegowej jeziora od Uvira (Kongo) poprzez Kigoma, Cape Kabogo do Karilani (Tanzania). Gatunek enedemiczny.

Wielkość i płeć: wielkość dorosłych ryb wynosi 12-15 cm. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samce są nieco większe i smuklejsze. Najpewniejszy spoób rozróżnienia płci po brodawkach moczowopłciowych.

Biotop: strefa skalista oraz czasami jest spotykany w strefie przejściowej. Występuje na głębokości od 5 do 15 metrów i to odróżnia ten gatunek od np. Tropheus moorii który występuje płycej, w płytkich wodach strefy przejściowej.

Pokarm: typowy roślinożerca (udział pokarmu roślinnego powyżej 75%), peryfiton, czyli zespoły drobnych organizmów takich jak bezkręgowce (mięczaki, skorupiaki, nicienie) oraz glony (zielenice, okrzemki) zamieszkujących różne podłoża znajdujące się w wodzie, ale nie będące dnem. Nie wolno podawać pokarmów pochodzących od zwierząt ciepłokrwistych oraz tzw. miękkich robaków (ochotka, wodzień, artemia). Wskazane podawanie pokarmów balastowych (cyklop, dafnia lub inne skorupiaki z pancerzykiem chitynowym). Pobiera pokarmy sztuczne (płatki, granulaty) oraz naturalne (sparzona sałata, szpinak, brokuły).

Rozmnażanie: Tropheus duboisi reprezentuje grupę rozrodczą zwaną pyszczkami, czyli inkubacja ikry i narybku odbywa się w pyszczku rodzica. W przypadku tego gatunku inkubacją zajmuje się tylko samica. Po wypuszczeniu narybku przez jakiś czas młode rybki pozostają jeszcze pod opieką samicy. Inkubacja trwa ok. 24-28 dni (temp. 26*C). W akwarium ogólnym okres ten może być wydłużony o 1 do 2 tygodni. W zależności o wielkości samicy i warunków ilość narybku waha się od kilku do kilkunastu sztuk. Narybek karmimy tym samym pokarmem co dorosłe tylko odpowiednio rozdrobnionym.

Hodowla: Tropheus duboisi to pielęgnica stadna dlatego też należy ten gatunek hodować w grupie liczącej kilka lub kilkanaście osobników. W odróżnieniu od np. Tropheus moorii, T. duboisi może być hodowany w mniej licznych grupach (6-8 sztuk). Gatunek terytorialny i dość agresywny. Wskazany jest właściwy dobór płci w grupie, gdzie na jednego samca powinno przypadać 2-3 samice. Zalecane akwarium dla tego gatunku to zbiornik o pow. dna 150 cm x 60 cm i objętości min. 450 litrów. Ważny podczas hodowli jest również wydajny system filtracyjny.

Odmiany: Tropheus duboisi występuje w kilku formach (odmianach) barwnych w zależności od szerokości i koloru pasa na tułowiu. Narybek T. duboisi posiada liczne jasne kropeczki na czarnym tułowiu. Nazwy pochodzą od miejsca występowania (odłowu) danej formy w jeziorze:
- Tropheus cf. duboisi „Kigoma” (w pobliżu delty rzeki Malagarasi, wschodnie wybrzeże jeziora, Burundi/Tanzania; wąski pas żółto-biały);
- Tropheus cf. duboisi „ Maswa” (na południe od rzeki Lugufu do Cape Kabogo, wschodnie wybrzeże jeziora, Tanzania; szeroki pas żółto-biały));
- Tropheus cf. duboisi „Karilani” (w pobliżu wioski Magambo do Karilani, wschodnie wybrzeże jeziora, Tanzania; wąski biały pas, może być przerywany));
- Tropheus duboisi „Bemba” (w pobliżu Cape Munene, zachodnie wybrzeże jeziora, Kongo; nieco szerszy pas niż w przypadku Karilani, bardzo rzadka odmiana!).

Tropheus duboisi Kigoma

Tropheus duboisi

źródło: http://www.dcg-online.de/encyclopedia/tropheus-duboisi-kigoma-marlier-1959/

Tropheus duboisi Karilani