Klub Miłośników Tanganiki

 
Menu Główne
STRONA GŁÓWNA
O Nas
Podział i opisy ryb
Galerie
Artykuły
Jezioro
Strony partnerskie KMT
Ciekawe strony akwarystyczne
Szukaj
FORUM
KONKURSY KMT
Statut Klubu
Napisz do Nas
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Kto jest Online
Odwiedziło nas: 2569269
Kalendarium
14 Grudnia 2018
Piątek
Imieniny obchodzą:
Alfred, Arseniusz,
Izydor, Naum,
Pompejusz,
Sławobor, Spirydion
Do końca roku zostało 18 dni.

Najnowsze wieści
  
Witamy na stronie Klubu Miłośników Tanganiki

 

Na Naszej stronie będziemy zajmować się wszystkim co jest związane z hodowlą ryb pochodzących z Jeziora Tanganika.

img_2896.jpg

 

 

 

Firmy wspierające KMT

 

 

 

Z ostatniej chwili

Na wiosnę 2018 zaplanowana została premiera książki

 " Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi "

Część o Tanganice autorstwa naszego klubowego kolegi Lechosława Łątki, a część o Malawi autorstwa Wojciecha Sierakowskie członka klubu Malawi.

 Będzie to pierwszy polski praktyczny poradnik hodowcy . 
Książka rekomendowana przez Klub Miłośników Tanganiki, Klub Malawi oraz Magazyn Akwarium. 

 

Poniżej zdjęcie okładki 

ksika.jpg

 

 

 

Miło jest nam poinformować Klubowiczów i forumowiczów, że w dniach od 12.11. do 19.11.2017 r. na łamach forum klubowego Klubu Miłośników Tanganiki odbyły się kolejne - już czwarte, wybory do władz Klubu Miłośników Tanganiki. Po głosowaniu klubowiczów zostało wyłonione osiem osób, które wchodzą w skład Zarządu oraz Rady Klubu. 

Lista klubowiczów wyłoniona poprzez głosowanie: 

Marian Przybyła -- marian65 
Lechosław Łątka -- rufus 
Jakub Celej -- leju 
Joanna Adamska-Maślanka -- Szarooka 
Piotr Krawczyk -- Krawiec 
Andrzej Świtalski -- Andzin-San 
Maciej Serafin -- maciek897 
Łukasz Perdjon -- lukper 

Głosowało 21 klubowiczów. Tu chciałbym podziękować za bardzo wysoką frekwencję 
Oddano w sumie 147 głosów. 

Po naradzie wybrana ósemka stworzyła: 

Zarząd Klubu Miłośników Tanganiki

Marian PRZYBYŁA - marian65 
Joanna ADAMSKA-MAŚLANKA - Szarooka 
Jakub CELEJ - Leju 
Lechosław ŁĄTKA - rufus 
Maciej SERAFIN - maciek897 

oraz Radę Klubu

Andrzej ŚWITALSKI - Andzin-San 
Piotr KRAWCZYK - Krawiec 
Łukasz Perdjon -- lukper 

spośród Zarządu, jednomyślnie, został wybrany nowy- stary, na kolejną kadencję Prezes Klubu Miłośników Tanganiki

         Marian Przybyła - marian65 

Kadencja nowych władz Klubu rozpoczyna się od 01.01.2018 r. do 31.12.2020 r. 

 
Neolamprologus similis
Redaktor: Jerzy Chiliński   
05.02.2010.

Neolamprologus similis (Büscher, 1992)

Ogólna charakterystyka: Mało jeszcze popularny muszlowiec w Polsce. Występuje na obszarach obfitujących w muszle, o dnie piaszczystym i mulistym, na głębokości powyżej 9 - 10 metrów (do 30 m) . Ryby te są spotykane także w biotopie skalistym. Występuje w środkowo-południowej części Jeziora.

Similis

Rozmiary i ubarwienie: Podaje się , że dorasta do 4 - 5 cm., samiczki osiągają około 2,5-3 cm. Ciało jest cylindryczne, lekko bocznie spłaszczone. Barwą podstawową ciała jest beż, a na bokach bardzo licznie rozmieszczone pionowe białe pręgi zachodzące także na płetwy: grzbietową, odbytową i ogonową. Pręgi te są na całym ciele, także na głowie - po czym odróżniamy je łatwo od Neolamprologus multifasciatus. Powyższe opisywane białe pręgi są wąskie na szerokim beżowym tle - odwrotnie niż u Neolamprologus multifasciatus. Płetwy nieparzyste ciemne, z barwą w tonacji ciała, z żółtym jakby tłem, grzbietowa z wyraźnym białym i następnie czarnym rantem - patrząc od środka ciała, taki sam rant obserwujemy czasem na górnym końcu płetwy ogonowej.

Warunki chemiczne wody i temperatura: typowe jak dla innych ryb z jeziora Tanganika.

Zachowanie: Ryby dość łagodne wewnątrzgatunkowo, tworzą kolonie złożone nawet z 20 osobników. W akwarium widać konkurencję i tzw. walki pomiędzy samcami, ale nie są one w każdym razie tragiczne w skutkach - ot takie demonstrowanie siły i wielkości, czasem złapanie się za pyszczek. Łączenie ich jednak z innymi gatunkami muszlowców jest moim zdaniem nieporozumieniem - kilka takich prób skończyło się odłowieniem "gości" do innego akwarium. Czasem nadają się jednakże do akwarium towarzyskiego z innymi rybami z Tanganiki dość udane wydaje się połączenie ich z Cyprichromis leptosoma i Altolamprologus sp. "shell".

Wbrew powszechnym opiniom moje ryby nie kopią w podłożu. Stado Neolamprologus similis trzymam w akwarium 112 litrowym. Jest tu kilka samców, ich rewiry są niewielkie ( stała odległość pomiędzy nimi to około 20 cm.), często można zaobserwować jak pływają w odległości zaledwie kilku centymetrów od siebie. Na dnie akwarium leży duża ilość muszli. Ryby nie pływają po całym zbiorniku, lecz "wiszą" nad swoimi kryjówkami na "wysokości " kilku centymetrów. Samiczki i młode są bliżej dna. W rezultacie akwarium z Neolamprologus similis wygląda bardzo statycznie.

Rozmnażanie: Niektórzy autorzy uważają, że nie są to typowe muszlowce, a ich tarło w warunkach naturalnych odbywa się w szczelinach skalnych. Chyba zależy to od miejsca złapania i związaną z tym ilością schronień ( pustych muszli ) w obszarze występowania - w pobliżu Cape Tembwe ryby te zamieszkują jednak puste muszle. Ale z tego co wiem muszle w akwarium się przydadzą (ryby lubią się w nich chować - zarówno samiczki jak i samce ). Moje rybki jak zauważyłem chętnie korzystają z muszli jako kryjówek, ale wylęg jak dotychczas zawsze pojawia się w szczelinach pod jakimś kamieniem, lub pomiędzy muszlami. Wydaje się więc, że gatunek ten możemy zaliczyć do "muszlowców fakultatywnych". W poszczególnych miotach zaobserwowałem najwyżej kilkanaście sztuk wylęgu. Jest to ryba typowo rodzinna i trzeba dążyć do tego aby samca trzymać z kilkoma samiczkami.

Pokarm: W środowisku naturalnym ryby te mają szerokie spektrum pokarmowe: odżywiają się zooplanktonem i bezkręgowcami i jak podają nowsze źródła - glonami porastającymi skały. W akwarium więc z powodzeniem karmimy je mrożonkami planktonowymi typu dafnia, cyklop, artemia, gammarus. Dla wylęgu tradycyjnie najlepsze są naupliusy Artemii lub w przypadku jej braku mrożona bosmina. Pokarmy suche mogą być jedynie (moim zdaniem ) uzupełnieniem diety.

Urządzanie akwarium: Dla tych ryb proponuję akwarium od 50 litrów wzwyż. Dla jednej pary lub samca z dwoma samiczkami akwarium 50 - cio litrowe, dla większej grupy ryb nawet ponad stu litrowe. Jako podłoże piasek lub piasek koralowy. Oczywiście jednak muszle i to w dużej ilości.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

 

 

 
 

Designed by PixelBunyiP
Copyright Klub Miłośników Tanganiki
statystyka Akwarium.top-100.pl Polski Akwa Ranking Toplista stron akwarystycznych Katalog stron internetowych Klub Miłośników Tanganiki w katalogu Gwiazdor