Klub Miłośników Tanganiki

 
Menu Główne
STRONA GŁÓWNA
O Nas
Podział i opisy ryb
Galerie
Artykuły
Jezioro
Strony partnerskie KMT
Ciekawe strony akwarystyczne
Szukaj
FORUM
KONKURSY KMT
Statut Klubu
Napisz do Nas
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Kto jest Online
Odwiedziło nas: 2665841
Kalendarium
16 Czerwca 2019
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Alina, Aneta, Benon,
Budzimir, Jan,
Justyna, Ludgarda
Do końca roku zostało 199 dni.

Najnowsze wieści
  
Firmy wspierające KMT
Witamy na stronie Klubu Miłośników Tanganiki

 

Na Naszej stronie będziemy zajmować się wszystkim co jest związane z hodowlą ryb pochodzących z Jeziora Tanganika.

P1050755_Family_brev.jpg

 

 

 

 

 

 

Z ostatniej chwili

Na wiosnę 2018 zaplanowana została premiera książki

 " Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi "

Część o Tanganice autorstwa naszego klubowego kolegi Lechosława Łątki, a część o Malawi autorstwa Wojciecha Sierakowskie członka klubu Malawi.

 Będzie to pierwszy polski praktyczny poradnik hodowcy . 
Książka rekomendowana przez Klub Miłośników Tanganiki, Klub Malawi oraz Magazyn Akwarium. 

 

Poniżej zdjęcie okładki 

ksika.jpg

 

 

 

Miło jest nam poinformować Klubowiczów i forumowiczów, że w dniach od 12.11. do 19.11.2017 r. na łamach forum klubowego Klubu Miłośników Tanganiki odbyły się kolejne - już czwarte, wybory do władz Klubu Miłośników Tanganiki. Po głosowaniu klubowiczów zostało wyłonione osiem osób, które wchodzą w skład Zarządu oraz Rady Klubu. 

Lista klubowiczów wyłoniona poprzez głosowanie: 

Marian Przybyła -- marian65 
Lechosław Łątka -- rufus 
Jakub Celej -- leju 
Joanna Adamska-Maślanka -- Szarooka 
Piotr Krawczyk -- Krawiec 
Andrzej Świtalski -- Andzin-San 
Maciej Serafin -- maciek897 
Łukasz Perdjon -- lukper 

Głosowało 21 klubowiczów. Tu chciałbym podziękować za bardzo wysoką frekwencję 
Oddano w sumie 147 głosów. 

Po naradzie wybrana ósemka stworzyła: 

Zarząd Klubu Miłośników Tanganiki

Marian PRZYBYŁA - marian65 
Joanna ADAMSKA-MAŚLANKA - Szarooka 
Jakub CELEJ - Leju 
Lechosław ŁĄTKA - rufus 
Maciej SERAFIN - maciek897 

oraz Radę Klubu

Andrzej ŚWITALSKI - Andzin-San 
Piotr KRAWCZYK - Krawiec 
Łukasz Perdjon -- lukper 

spośród Zarządu, jednomyślnie, został wybrany nowy- stary, na kolejną kadencję Prezes Klubu Miłośników Tanganiki

         Marian Przybyła - marian65 

Kadencja nowych władz Klubu rozpoczyna się od 01.01.2018 r. do 31.12.2020 r. 

 
Lamprologus speciosus
Autor: Jerzy Chiliński   
19.10.2009.

Lamprologus speciosus Büscher, 1991

Ogólna charakterystyka: Podaje się, że zamieszkuje strefę piaszczystą ze pojedynczymi skałami i niewielkimi grupkami muszli rozrzuconymi w ilości 1-5/m2. Jako miejsce występowania określa się, że jest to wybrzeże Zairu, na południe od Kalemie.

 

Lamprologus  speciosus

 

Rozmiary i ubarwienie: Ryby zbliżone wyglądem do <<Lamprologus>> meleagris , oczy także duże i wyraźne. Samiec dorasta do 5 centymetrów, samiczki są mniejsze i osiągają około 3,5-4 centymetry. Ciało jest wydłużone, w odróżnieniu od <<Lamprologus>> ocellatus czy <<Lamprologus>> meleagris - co powoduje, że ryby te mają na pierwszy rzut oka inne proporcje ciała. Są to ryby na tyle kolorowe, że trudno jednoznacznie opisać ich barwę. Podstawowy kolor ciała to żółto - brązowy. Górna połowa ciała z przewagą ciemnego brązu. Na wieczku skrzelowym ciemna plama . Na dolnej połowie ciała widać dwie podłużne , błyszczące fioletowo pręgi . Kark bywa czasem ( w zależności chyba od nastroju ) fioletowy . Tylna połowa ciała ciemniejsza, w ciemne plamy, podobnie jak u <<Lamprologus>> meleagris. Przestrzeń pomiędzy wieczkiem skrzelowym a tylną połową ciała wyraźnie jaśniejsza, czasem wręcz żółta. Nasada płetwy grzbietowej żółta, cała płetwa także w tym kolorze, zakończona u góry czarnym rantem. W tylnej części płetwy grzbietowej rant ten jest biały i następnie czarny (patrząc od trony ciała ), a na płetwie są także białe skośne pręgi. Płetwa ogonowa żółto - brązowa, u góry zakończona białym rantem. Płetwa odbytowa szaro - brązowa, u dołu zdecydowanie ciemna. Płetwy brzuszne szare. płetwy piersiowe przezroczyste. Wyraźnego dymorfizmu płciowego brak, u swoich okazów widzę że samiec jest jakby dłuższy, a biały rant w tyle płetwy grzbietowej i górze płetwy odbytowej jest wyraźniejszy i grubszy.
Młode rybki, w zasadzie jeszcze wylęg, górną połowę ciała mają ciemną, prawie czarną.

 

Lamprologus  speciosus

 

Warunki chemiczne wody i temperatura: typowe jak dla innych ryb z jeziora Tanganika.

Zachowanie: Dotychczas mało znane i w związku z tym słabo opisane ryby, o temperamencie zbliżonym do <<Lamprologus>> meleagris - raczej agresywne, zwłaszcza wewnątrzgatunkowo. Każda ryba ma swoje mieszkanie. Tak jak w przypadku innych muszlowców agresja ryb wzrasta w okresie godów i podchowu wylęgu. Ryby aktywnie bronią swoich młodych, atakują nawet ręce akwarysty. Z moich obserwacji mogę tylko napisać, że ryby te należą do muszlowców kopiących w piaszczystym dnie.

 

Lamprologus  speciosus

 

Rozmnażanie: Trzeba mieć dobraną parę ryb. Tarło przebiega w muszli. Samiec zajmuje inną muszlę niż samica. Młode wylęgają się po około 2-3 dniach. Po następnych 5-6 dniach wypływają z muszli . Samiczka opiekuje się młodymi, które długo trzymają się miejsca urodzenia i w razie zagrożenia chowają się w środku muszli. Potomstwo jest dość liczne i w jednym miocie może być kilkanaście młodych ryb. Tak jak u innych muszlowców w pewnym momencie powinno się oddzielić rodziców od potomstwa, jeśli zależy nam na podchowaniu młodych, inaczej mogą zostać zjedzone.

Pokarm: W środowisku naturalnym ryby te odżywiają się bezkręgowcami. W akwarium więc z powodzeniem karmimy je mrożonkami planktonowymi typu dafnia, artemia, gammarus, oczlik. Dla wylęgu tradycyjnie najlepsze są naupliusy Artemii. Pokarmy suche mogą być uzupełnieniem diety.

 

Lamprologus  speciosus

 

Urządzanie akwarium: Dla pary tych ryb proponuję akwarium c-a 50 litrowe. Dobrana para ryb będzie się czuła w nim znakomicie. Jako podłoże piasek lub piasek koralowy. Oczywiście puste muszle np. winniczka (Helix) czy ampularii (Pomacea).

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

 

 

 
 

Designed by PixelBunyiP
Copyright Klub Miłośników Tanganiki
statystyka Akwarium.top-100.pl Polski Akwa Ranking Toplista stron akwarystycznych Katalog stron internetowych Klub Miłośników Tanganiki w katalogu Gwiazdor