Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
Klub Miłośników Tanganiki Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload
 Ogłoszenie 

"Chcesz mieć udział w rozwoju i kształcie KMT, otrzymywać rabaty u partnerów Klubu?....." Zapraszamy do grona klubowiczów.
Wystarczy wypełnić deklarację członkowską ! Szczegóły znajdziesz w tym linku.
Zapraszamy wszystkich chętnych.

Poprzedni temat «» Następny temat
Artemia dla Tropheusów
Autor Wiadomość
michu 

Wysłany: 13 Listopada 2017, 13:12   Artemia dla Tropheusów

Witam
Jako, że wracam po latach przerwy do roślinożernej Tanganiki, rozmawiałem z z bardzo dobrym ichtiologiem, który jest również zapalonym akwarystą o diecie dla tropheusów. Proponuje, aby podawać codziennie artemie i cyklop + granulat. Twierdzi, że badania pokazały, że jest to bardzo dobry i łatwo przyswajalny pokarm dla Tropheusów. Wiem, że był już temat o artemii w diecie Tropheusów i autorowi wątku dostało się po "uszach". Trochę zdziwiły mnie jego propozycje co do karmienia, bo przeczą wszystkim wcześniejszym schematom. Jednak biorąc pod uwagę ogromną wiedzę tego człowieka chcę spróbować takiego sposobu karmienia. Co o tym myślcie?

Poziom: 2 HP   0%   0/30
   MP   100%   14/14
   EXP   25%   2/8
Krawiec 

Wysłany: 14 Listopada 2017, 07:41   

A na czym polega owa "dobroć" pokarmu w przypadku Tropheusów? W czym jest lepszy od powszechnie podawanych pokarmów roślinnych + pokarmy balastowe?

Pozdrawiam Piotr

Poziom: 49 HP   15%   1351/9013
   MP   100%   4303/4303
   EXP   35%   91/256
michu 

Wysłany: 14 Listopada 2017, 10:14   

Nie występuję tu w roli eksperta, tylko zadałem pytanie czy coś się zmieniło w podejściu do karmienia tym pokarmem.

MP   100%   14/14
   EXP   25%   2/8
michu 

Wysłany: 14 Listopada 2017, 10:18   

Popatrz na pokarmy "roślinne" i ich skład. Ile tam w jest składzie mięsa ryb a ile "roślin".

MP   100%   14/14
   EXP   25%   2/8
rufus 

Wysłany: 14 Listopada 2017, 10:22   

Proponuję zacząć od teorii i zapoznać się z wymaganiami tych pod względem żywienia w naturze. Jeżeli ryba w naturze pobiera ok. 88% pokarmu roślinnego to moim zdaniem, zlecenie ichtiologa żeby podawać codziennie artemię skończy się konsultacjami u ichtiopatologa. Co do balastu w postaci rozwielitki czy oczlika (trochę mały dla dorosłych ryb, ale dobre i to) to jest w porządku. Trzeba dbać o sprawność i czystość jelit u ryb i to im na pewno pomoże. Wiem to z autopsji i po konsultacjach właśnie z ichtiopatologiem.
Podawanie granulatów tez należy rozważyć. Tu ważne jest moczenie, chociaż ostatnio czytałem artykuł znanej postaci w świecie akwarystyki która uważa "moczenie granulatów" za mit, przesąd z czym ja jako praktyk się w 100% nie zgadzam. Druga sprawa to wielkość granulek. Ja w przypadku trofeusów i ich karmienia przestałem podawać granulaty. Wszystkie pokarmy to pokarmy płatkowane i moczone.

Co do badań, hmm. Nie jestem do końca przekonany czy takie są. Staram się być na bieżąco w tych tematach i nie kojarzę takich opracowań. Co innego w przypadku środowiska naturalnego, ale tam artemii nie ma :wink:

Pozdrawiam - Leszek

Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   28%   2501/8931
   EXP   43%   189/436
michu 

Wysłany: 14 Listopada 2017, 10:53   

Zgadzam się, że Tropheus w naturze pobiera blisko 90% pokarmów roślinnych. Czy jednak samo karmienie pokarmami, które tylko w nazwie mają roślinne, bo ich główny skład to "mięcho" nie zaburza mocno tych proporcji? Czy naprawdę tak wiele ryzykujemy podając naturalny, nieprzetworzony i czysty pokarm jakim jest artemia?

MP   100%   14/14
   EXP   25%   2/8
rufus 

Wysłany: 14 Listopada 2017, 11:47   

michu napisał/a

Czy jednak samo karmienie pokarmami, które tylko w nazwie mają roślinne, bo ich główny skład to mięcho nie zaburza mocno tych proporcji? Czy naprawdę tak wiele ryzykujemy podając naturalny, nieprzetworzony i czysty pokarm jakim jest artemia?

ja w sumie nie znam pokarmów określanych jak "roślinne" które mały by przewagę "mięsa".
Przecież wprowadzenie do diety dodatkowego "mięsa", tj artemii jeszcze bardziej zaburzy te proporcje i oddali zasady żwienia. Czy o to chodzi :?: :roll: . Moim zdaniem nie.
Czy ryzykujemy zdrowiem ryb :?: moja odpowiedź jest, że tak. My odpowiadamy za zdrowie ryb i powinniśmy unikać sytuacji gdzie zdrowie naszych podopiecznych może być narażone problemy z nim. Min. dlatego stosujmy diety maksymalnie zbliżone do naturalnych potrzeb danego gatunku, a podawanie artemii czy innych bezkręgowców nie posiadających pancerzyka chitynowego roślinożercom raczej je oddala od zasady zdrowego żywienia. Faktem jest to, że zapewnienie w sztucznych warunkach właściwej diety gatunkom roślinożernym jest bardzo trudne.

Pozdrawiam - Leszek

MP   28%   2501/8931
   EXP   43%   189/436
michu 

Wysłany: 14 Listopada 2017, 12:33   

Ja to wszystko rozumiem i też tak do tej pory to widziałem. Jednak z drugiej strony jest opinia człowieka o ogromniej wiedzy. Na 1 miejscu w pokarmach dla roślinożerców jest mięso z ryb, a artemia to zapewne nie jest 100 %białka. Zakładając ten wątek chciałem sprawdzić, czy coś się zmieniło w podejściu do karmieniu Tropheusów. Jednak widzę, że nadaj pozostały stare standardy.

MP   100%   14/14
   EXP   25%   2/8
michu 

Wysłany: 14 Listopada 2017, 13:09   

Orientacyjny skład chemiczny pierwszego stadium larwalnego Artemia to:
- białko około 42%,
- tłuszcze ok. 20%,
- węglowodany średnio 11-23 %
i jeszcze ta ważna informacja "wpływają one pozytywnie na kondycję, a co za tym idzie - także na kolory hodowanych ryb. Jest to pokarm bezpieczny - nie powoduje otłuszczenia u ryb, nie kumuluje w sobie zanieczyszczeń chemicznych jak ma to miejsce w przypadku innych pokarmów naturalnych"
Maja Prusińska

Dla porównania OSI Spirulina:
Białko surowe - min. 41%
Tłuszcz surowy - min. 4%
Włókno surowe - max. 6%
Wilgotność - max. 6%

MP   100%   14/14
   EXP   25%   2/8
rufus 

Wysłany: 14 Listopada 2017, 13:09   

hmm, to nie są stare standardy tylko każdy z akwarystów mając świadomość odpowiedzialności za zdrowie ryb dobiera sam dietę do swoich ryb. U mnie nic się nie zmieniło od lat bo to jak karmię ryby czyli jakim pokarmem, w jaki sposób, w jakich proporcjach itd... opieram na swoich obserwacjach, wiedzy zaczerpniętej z fachowej literatury oraz rozmowach z innymi akwarystami.
Żeby było ciekawiej, fachowcy od żywienie ryb (nie będę tu przytaczał nazwisk) twierdzą, że nie trzeba namaczać granulatów, a ja w ten sposób straciłem już kilka ryb (niedrożność jelit stwierdzona po badaniach ichtiopatologicznych). Podobnie miałem w przypadku zaczopowania jelit (inna przypadłość niż niedrożność) jak podawałem "suche" płatki. W tym temacie mam przykre doświadczenia szkoda tylko, że kosztem zdrowie lub życia ryb :sad: . Swoich zasad nie zmienię. A Ty jak uważasz, że mogą jeść artemię lub inne miękkie bezkręgowce wszystko będzie dobrze, Twój wybór. Ja wybrałem inny wariant żywienia ryb.

Pozdrawiam - Leszek

MP   28%   2501/8931
   EXP   43%   189/436
michu 

Wysłany: 14 Listopada 2017, 13:21   

Nie neguję tego co napisałeś, tylko się zastanawiam czy jednak nie warto spróbować czegoś nowego. Akwarystyka to taki mały poligon doświadczalny i cały czas się uczymy i dowiadujemy czegoś nowego. Często nauka przebiega na zasadzi prób i błędów. W każdym razie dziękuję za twoją opinie.

MP   100%   14/14
   EXP   25%   2/8
rufus 

Wysłany: 14 Listopada 2017, 13:25   

michu napisał/a
Orientacyjny skład chemiczny pierwszego stadium larwalnego Artemia to:
- białko około 42%,
- tłuszcze ok. 20%,
- węglowodany średnio 11-23 %
i jeszcze ta ważna informacja wpływają one pozytywnie na kondycję, a co za tym idzie - także na kolory hodowanych ryb. Jest to pokarm bezpieczny - nie powoduje otłuszczenia u ryb, nie kumuluje w sobie zanieczyszczeń chemicznych jak ma to miejsce w przypadku innych pokarmów naturalnych

Dla porównania OSI Spirulina:
Białko surowe - min. 41%
Tłuszcz surowy - min. 4%
Włókno surowe - max. 6%
Wilgotność - max. 6%

to musimy ustalić o jakiej postaci artemii rozmawiamy, czy chodzi o postac dorosłą i taką mam na myśli patrząc na wielkość trofeusów czy postać larwalną która podaje się tylko narybkowi ryb ktrych narybek jest wybredny w pobieraniu pokarmu lub może tylko taki pobierać (są to głownie gatunki mięsożerne lub wszystkożerne). Dla uzupełnienia. Postac larwalna Artemia salina na 4 gradacje:

- AF Grade - najmniejsze larwy, zaraz po wykluciu, przeznaczone dla wylęgu ryb morskich posiadającego niewielkie rozmiary. Charakteryzują się one wysoką zawartością kwasów tłuszczowych;
- UL Grade - nieco większe od AF Grade, z podobną zawartością kwasów tłuszczowych;
- IH Grade - nieduże naupliusy, większe od UL Grade, ze zmniejszoną zawartością kwasów tłuszczowych;
- EG Grade - największa postać larwalna Artemia salina przeznaczona dla młodych ryb słodkowodnych. Zawierają kwasy tłuszczowe niezbędne do prawidłowego wzrostu tych ryb.

Tu jest odpowiedź według mnie jakim gatunkom warto podawać larwy i w domyśle postać dorosłą artemii.

Pojęcie "białko" z tego co się orientuję można używać zarówno do składników pochodzenia mięsnego jak i roślinnego. Czyli idąc Twoim tokiem rozumowania skoro w pokarmie JBL Spirulina 40% Premium składniki analityczne wynoszą:
- Białko (37.0%)
- Tłuszcz surowy (6.0%)
- Włókno surowe (1.1%)
- Popiół surowy (7.0%)

to mam rozumieć, że jest tam 37% białka pochodzenia mięsnego :?: chyba nie.

Skład:
Glony
Roślinne produkty uboczne
Mięczaki i skorupiaki
Roślinne wyciągi białkowe
Warzywa
Drożdże
Ryby i produkty uboczne pochodzenia rybnego
Zboże

źródło grafiki: https://www.jbl.de/pl/pro...1/jbl-spirulina

jbl spirulina skład.png
Pobierz Plik ściągnięto 30 raz(y) 22,82 KB

Pozdrawiam - Leszek
Ostatnio zmieniony przez rufus 14 Listopada 2017, 13:28, w całości zmieniany 2 razy  

MP   28%   2501/8931
   EXP   43%   189/436
Odpowiedz do tematu