Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
Klub Miłośników Tanganiki Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload
 Ogłoszenie 

"Chcesz mieć udział w rozwoju i kształcie KMT, otrzymywać rabaty u partnerów Klubu?....." Zapraszamy do grona klubowiczów.
Wystarczy wypełnić deklarację członkowską ! Szczegóły znajdziesz w tym linku.
Zapraszamy wszystkich chętnych.

Poprzedni temat «» Następny temat
Simochromis babaulti vs Simochromis pleurospilus ?
Autor Wiadomość
rufus 

Wysłany: 5 Listopada 2015, 21:20   Simochromis babaulti vs Simochromis pleurospilus ?

Witam,
tydzień temu dotarły do mnie z firmy frontosa.pl (Szczecin) nowe ryby, a mianowicie simochromisy. Miały one stanowić uzupełnienia mojej grupy Simochromis babaulti która tworzyła się w "bólach", z licznymi perturbacjami. Grupa 8 sztuk nowych simochromisów miała stanowić dopływ "świeżej krwi" do istniejącej już grupy. Po odebraniu ryb i wpuszczeniu na kwarantannę byłem zaskoczony tym co zobaczyłem. Ryby piękne, ale zupełnie inaczej ubarwione od tych które mam. Nowe ryby są wyrośnięte, dominujący samiec posiada na tułowiu liczne małe czerwonawe kropki na tle ciemnych pasów. Jego płetwy brzuszne są czarne. Czerwonawy pigment w postaci drobnych plamek można również zauważyć na głowie. Samiczki są jednolicie wybarwione na kolor oliwkowo-zielony. Ciekawostką są ciemne znaczenia na płetwie grzbietowej, o słabszym nasyceniu niż u samca. Samce jak narazie nie posiadają atrap jajowych.
Simochromisy które mam od jakiegoś czasu posiadają nieco inne ubarwienie. Samce "starych" simochromisów są mniejsze. Posiadają na pokrywach skrzelowych ciemne pasy, ich płetwy piersiowe są czerwonawe o różnym nasyceniu (cecha osobnicza), płetwy brzuszne są koloru białego, ale niektóre osobniki posiadają nieco ciemniejsze ubarwienie. Samce posiadają wyraźne atrapy jajowe. Samiczki posiadają zmienne ubarwienie od ciemnoszarego, poprzez jasnoszare do brązowawego z czerwonawym "podpaleniem".
Te różnice bardzo mnie zaciekawiły i zaczęło się szukanie informacji na ten temat. Poprosiłem też o pomoc Andrzeja - Andzin-San'a i umieszczenie mojego zapytania na naszej grupie na Facebook'u oraz Mariana. W wolnych chwilach szukałem informacji w Internecie i literaturze. Jak się szybko okazało za dużo tych informacji nie ma. Pierwsze co sprawdziłem, to artykuł Patricka Tawila w Tanganika Magazyn (Nr 10, grudzień 2011, str. 30-40) pt. " Rodzaj Simochromis i jego krewniacy, pomijane tanganickie "kosiarki"". Tam wśród licznych fotografii odnalazłem moje "stare" simochromisy karłowate które podawane są jako forma odławiana na północno-zachodnim wybrzeżu DRK. Ta forma posiada charakterystyczne ciemne znaczenia na pokrywach skrzelowych i pod okiem. Ta forma jest bardzo podobna do formy Kabezi (Burundi). Różnice polegają na tym że ta druga ma na tułowiu nieliczne drobne kropki czerwonobrązowe. Kolejne fotki przedstawiają innego simochormisa "karłowatego", a mianowicie Simochromis pleurospilus. Osobnik na zdjęciach jest bardzo podobny do tych które przyjechały do mnie z firmy frontosa.pl. Patrick Tawil podaje że różnice między S. babaulti a S. pleurospilus polegają na tym że ten drugi nie posiada ciemnych pasów na pokrywach skrzelowych oraz pod okiem. Inna cecha która różni te gatunki to ubarwienie. S. pleurospilus posiada ubarwienie zielonkawoszare (tak jest u moich "nowych" simochromisów), niż kremowobiałe. Czerwonawe kropki występują dość licznie porozrzucane na całym tułowiu (S. pleurospilus). Samica S. pleurospilus podczas inkubacji posiada podobne ubarwienie do samca (wg. P. Tawila). U S. babaulti tak nie jest.

Simochromis plaurospilus wg.statystyki:
ITIS http://www.itis.gov/servl...ch_value=649313
FishBase http://www.fishbase.org/s...eurospilus.html

Podczas poszukiwań pojawiły się też wątpliwości co do samej nazwy gatunkowej. Czy Simochromis pleurospilus jest obowiązującą nazwą w systematyce? Trochę niepokój w tym zakresie wprawadził mi Marian, ponieważ znalazł on informacje że nazwa "Simochromis pleurospilus" jest nazwą handlową Simochromis babaulti. Po analizie materiałów tak rzeczywiście mogło być (prawdopodobnie do 2008 roku). W maju 2008 roku Ad Konings umieścił na stronie Cichlid Room fotkę osobnika bardzo podobnego do mojego, "nowego" samca z nazwą S. pleurospilus (fotka poniżej). Dla porównania przedstawiam zdjęcie tego samego autora, ale przedstawiające innego simochormisa, a mianowicie S. babaulti (maj 2011 r.). Różnice sa bardzo dobrze widoczne.
Szukając dalej spotkałem też zdjęcia osobników (samce) podobnych do tych "nowych" pod nazwą S. babaulti Zambia. Patrząc na występowanie w jeziorze S.pleurospilus lokalizacja byłaby podobna (Cap Chaitika), ponieważ występuje on tylko w części południowej jeziora w przeciwieństwie do S. babaulti którego można tez spotkać na północy jeziora (mapki, źródło: http://projects.bebif.be/...axoninfo?id=252 ).

Kolejne wskazówki znalazłem w THE CICHLIDS YEARBOOK Volume 2 Ad Konings (Editor). W tym wydawnictwie na stronie 17, w artykule Hans'a-Joachim'a Herrmann'a pt.: "Simochromis babaulti Pellegrin, 1927" na umieszczonych fotkach widać S.babaulti z nielicznymi czerwonawymi kropkami umieszczonymi na jasnych pręgach, z ciemną pręgą na pokrywach skrzelowych. Na innym zdjęciu jest dorosły samiec S. pleurospilus, gdzie osobnik posiada liczne czerwonawe plamki porozrzucane na całym tułowiu.
Kolejne informacje dostałem od Andrzeja po zapytaniu na FB. Sugestie oceniających były różne, ale zgodność była co do lokalizacji wystepowania podobnych osobników (Cap Chaitika) oraz to że zasugerowano że jest to jednak S. pleurospilus.
Czyżbym miał przez przypadek inny gatunek z grupy simochormisów "karłowatych"? Hmm, bardzo bym się ucieszył jakby to się potwierdziło.

fotki do obejrzenia: http://www.destin-tangany...p?/category/231

Poniżej zdjęcia znalezione w necie, mapki oraz zdjęcia ryb które pływają u mnie.
Jak będziecie mieli jakieś sugestie to proszę Was opinie.

Na poczatek fotki z Internetu, czyli z Cichlid Room oraz mapki występowania obu gatunków

Simochromis babaulti map.png
Plik ściągnięto 1017 raz(y) 18,27 KB

Simochormis pleurospilus map.png
Plik ściągnięto 1017 raz(y) 17,88 KB

simochromis babaulti Ad Konings Cichlid Room 05.2011 r..jpg
Plik ściągnięto 1017 raz(y) 55,82 KB

Simochromis pleurospilus Ad Konings Cichlid Room 05.2008.jpg
Plik ściągnięto 1017 raz(y) 47,41 KB

Pozdrawiam - Leszek
Ostatnio zmieniony przez rufus 5 Listopada 2015, 21:56, w całości zmieniany 3 razy  

Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   27%   2442/8931
   EXP   39%   171/436
rufus 

Wysłany: 5 Listopada 2015, 21:32   

A teraz fotki z mojego akwarium.
Na początek ida samce, później samiczki.

s baba7.JPG
Plik ściągnięto 1000 raz(y) 78,7 KB

simo baba samica3.JPG
Plik ściągnięto 1000 raz(y) 84,62 KB

simo pleuro10 new forum.JPG
Plik ściągnięto 1000 raz(y) 92,64 KB

simo pleuro16 new forum.JPG
Plik ściągnięto 1000 raz(y) 85,83 KB

sim bab4 forum.JPG
Plik ściągnięto 1000 raz(y) 103,64 KB

simo baba2a forum.JPG
Plik ściągnięto 1000 raz(y) 102,88 KB

simo_baba1a forum.jpg
Plik ściągnięto 1000 raz(y) 88,58 KB

simo pleuro2 new.JPG
Plik ściągnięto 1000 raz(y) 103,29 KB

simo pleuro5 new.JPG
Plik ściągnięto 1000 raz(y) 90,3 KB

simo pleuro15 new.JPG
Plik ściągnięto 1000 raz(y) 101,57 KB

simo pleuro23 new.JPG
Plik ściągnięto 1000 raz(y) 105,76 KB

simo pleuro9 forum.JPG
Plik ściągnięto 989 raz(y) 103,48 KB

Pozdrawiam - Leszek
Ostatnio zmieniony przez rufus 5 Listopada 2015, 21:59, w całości zmieniany 1 raz  

MP   27%   2442/8931
   EXP   39%   171/436
py1szczak2 

Wysłany: 6 Listopada 2015, 10:50   

Piękne ryby, ale te samczyki wyglądają na trochę wychudzone - w porównaniu z samiczkami na zdjęciach

http://klub-tanganika.pl/...VVDLnWVrnV4s7NF
Ostatnio zmieniony przez py1szczak2 6 Listopada 2015, 10:51, w całości zmieniany 1 raz  

Poziom: 35 HP   4%   139/3484
   MP   100%   1663/1663
   EXP   14%   19/130
Bernard 

Wysłany: 6 Listopada 2015, 15:59   

Też na to zwróciłem uwagę. Są mocno wychudzone i płetwy mają trochę popalone (ewentualnie to wynik agresji), ale u Lecha na pewno szybko dojdą do siebie :)

Sprzedający niestety nie zawsze wiedzą co sprzedają, ale w tym przypadku niespodzianka nie oznacza rozczarowania ;)

Lechu, czy będziesz je trzymał razem, czy rozdzielisz, aby uniknąć krzyżowania?

Czy samce S. babaulti (te, które zajmują niższą pozycję w stadzie) w ogóle nie mają tych czerwonych plamek na ciele?

Poziom: 51 HP   13%   1321/10164
   MP   100%   4853/4853
   EXP   76%   214/280
lukper 

Wysłany: 6 Listopada 2015, 19:43   

Leszek, te simo lepiej wyglądają u Ciebie gdyż pokazały kolory .
U Krzyśka były jakieś szarawe.

Czy młode sa tej samej wielkości co u Babaulti ?

... Nie ma w życiu rzeczy nie możliwych, Tylko trzeba do nich dążyć...

Poziom: 39 HP   8%   374/4676
   MP   100%   2232/2232
   EXP   91%   147/160
rufus 

Wysłany: 6 Listopada 2015, 19:46   

Zgadza się ryby są nieco wychudzone, ale są one obecnie na kwarantannie i nie jadły od ok. tygodnia. Obecnie zacząłem podawać małe ilości pokarmu i myślę, o ile wszystko pójdzie w porządku, za jakiś miesiąc ryby powinny byc już nieco "pełniejsze".

Bernardzie, ryby jak wcześniej wspomniałem są na kwarantannie i pływają same. Po aklimatyzacji będą nadal pływały same lub z trofeusami. Na pewno nie będę ich łączył z obecnym stadem simochromisów ponieważ dla mnie są to zupełnie inne ryby i nie chciałbym czegoś popsuć.

Dostałem dzisiaj od Andrzej kolejną ocenę zdjęć z FB. Padła sugestia że S.pleurospilus jest synonimem S. babaulti i w sumie są to te drugie. Nie wiem tylko jak to się ma do tego co jest przedstawiane na FishBase i ITIS, ponieważ tam jak już napisałem S. pleurospilus jest oddzielnym gatunkiem. Idąc dalej, czerwone kropeczki nie wskazują na to że moje nowe ryby to S.pleurospilus ponieważ takie kropeczki mają tez formy północne i południowe S. babaulti o czym czym częściowo wiedziałem. Tylko że u S. babaulti tych kropeczek jest bardzo mało, wręcz pojedyńcze.

Poniżej fotki zdominowanego samca z "nowej" grupy simochromisów.

simo pleuro13.JPG
Plik ściągnięto 917 raz(y) 88,7 KB

Pozdrawiam - Leszek
Ostatnio zmieniony przez rufus 6 Listopada 2015, 19:57, w całości zmieniany 2 razy  

MP   27%   2442/8931
   EXP   39%   171/436
marcino8819 

Wysłany: 8 Listopada 2015, 15:14   

Cześć, rufus mam pytanie odnośnie firmy frontosa.pl
Jak miałeś zapakowane ryby, kontakt z Krzyśkiem, ryby kupiłeś wf czy pokolenie hodowlane itd?

Wiem że sprowadzają ryby z Pisces Farm a tam młode odbierają matka i odchowuja w inkubatorach, jak później jest z donoszeniem młodych przez samice z inkubatora? Bo czytałem że może być z tym problemem.
Ostatnio zmieniony przez marcino8819 8 Listopada 2015, 20:29, w całości zmieniany 1 raz  

Poziom: 3 HP   0%   0/44
   MP   100%   21/21
   EXP   77%   7/9
Bernard 

Wysłany: 8 Listopada 2015, 20:23   

rufus napisał/a
Bernardzie, ryby jak wcześniej wspomniałem są na kwarantannie i pływają same.

upss, umknęła mi ta informacja

rufus napisał/a
Na pewno nie będę ich łączył z obecnym stadem simochromisów ponieważ dla mnie są to zupełnie inne ryby

No właśnie, patrzę na te zdjęcia i dla mnie także obie ryby wyglądają zupełnie różnie.

Pytając o zdominowane samce, miałem na myśli te ze "starej" grupy. Myślałem, że może one mają nieco inny wygląd i pojawiają się u nich te czerwone znaczenia.

Poziom: 51 HP   13%   1321/10164
   MP   100%   4853/4853
   EXP   76%   214/280
rufus 

Wysłany: 9 Listopada 2015, 21:15   

marcino8819 napisał/a
Cześć, Leszek mam pytanie odnośnie firmy frontosa.pl
Jak miałeś zapakowane ryby, kontakt z Krzyśkiem, ryby kupiłeś wf czy pokolenie hodowlane itd?

Wiem że sprowadzają ryby z Pisces Farm a tam młode odbierają matka i odchowuja w inkubatorach, jak później jest z donoszeniem młodych przez samice z inkubatora? Bo czytałem że może być z tym problemem.

Witam,
ryby były zapakowane profesjonalnie, tzn. w boxie styropianowym, wyłożonym gazetami, worki poukładane w poziomie gdzie kolejne warstwy worków były poprzekładane miękkimi podkładkami. Ciekawostką było to, że całe pudło czyli wszystkie worki były zapakowane w folie termiczną. Ryby pakowane są w podwójne worki i większe ryby pakowane są pojedyńczo.

Kontakt bez zastrzeżeń. Na początku nie mogliśmy zgrać się z terminami z różnych przyczyn, ale doszliśmy do porozumienia i wszystko było ok.

Ryby są pokoleniem WF.
Co do samych ryb. Zgadza się, firma frontosa.pl sprowadzała przez jakiś czas ryby z izraelskiej firmy hodowlanej Pisces Farm. Ze zdjęć i filmów wynika że rzeczywiście ikra jest odbierana samicom i inkubowana w inkubatorach. Był to jeden z powodów na który zwracali uwagę klienci. Na obecną chwilę firma frontosa.pl nie sprowadza ryb z Pisces Farm, min. ze względu na cenę w "hurcie". Ryby obecnie w tej firmie sa min. z Niemiec, z Isabi i nie tylko.

Co do ryb wychowanych w inkubatorze. Rzeczywiście jest taka teoria, że ryby wyhodowane w ten sposób mogą mieć problemy z donaszaniem narybku podczas pierwszych tareł (mowa o pyszczakach, a nie o gatunkach o wylęgu otwartym gdzie odbieranie ikry jest często robione), ale tak naprawdę nikt tego na 100% nie potwierdził, ale też nie zaprzeczył. Ad Konings twierdzi że u takich ryb zachodzą zaburzenia w tzw. imprintingu u ryb. Tylko że nikt nie opisał, potwierdził, że takie zjawisko występuje u ryb. Takie zachowania obserwuje się natomiast u niektórych ssaków czy ptaków co jest udokumentowane.

Pozdrawiam - Leszek

MP   27%   2442/8931
   EXP   39%   171/436
Andzin-San 

Wysłany: 28 Stycznia 2016, 19:46   

Leszku czy na obecną chwilę pokusiłbyś się o przedstawienie swoich wniosków na podstawie
zebranych przez Ciebie informacji dot. tej tematyki :?:
Jak obecnie wygląda sytuacja u Ciebie :?:
Czy połączyłeś oba stada zakupionych z innych żródeł ryb :?:
Czy posiadasz w swoich zbiorach jakieś nowe fotografie, które mógłbyś nam zaprezentować :razz: :?:

Poziom: 36 HP   5%   187/3758
   MP   100%   1794/1794
   EXP   42%   59/138
Leju 

Wysłany: 4 Lutego 2017, 18:04   

Witam,
Lechu masz jeszcze te ryby ?
Jakas aktualizacja - mozna prosic ?

Poziom: 46 HP   10%   747/7478
   MP   100%   3570/3570
   EXP   31%   71/224
rufus 

Wysłany: 5 Lutego 2017, 18:20   

Leju napisał/a
Witam,

ryb obecnie nie mam :sad: .
Poszukuję i czekam, bo może "coś" będzie :wink:

Pozdrawiam - Leszek

MP   27%   2442/8931
   EXP   39%   171/436
lukper 

Wysłany: 5 Lutego 2017, 18:23   

rufus napisał/a
Leju napisał/a
Witam,

ryb obecnie nie mam :sad: .
Poszukuję i czekam, bo może coś będzie :wink:

A co się stało z tymi co miałeś od Frontosy , i miałeś jeszcze też z innego źródła ?

... Nie ma w życiu rzeczy nie możliwych, Tylko trzeba do nich dążyć...

Poziom: 39 HP   8%   374/4676
   MP   100%   2232/2232
   EXP   91%   147/160
Odpowiedz do tematu