Aby korzysta z pe軟ej zawarto軼i FORUM nale篡 si zarejestrowa, mo積a to zrobi TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych u篡tkownik闚!
Klub Mi這郾ik闚 Tanganiki Strona G堯wna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

Klub Mi這郾ik闚 Tanganiki
Forum dla pasjonat闚 ryb z jeziora Tanganika

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  U篡tkownicyU篡tkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Nast瘼ny temat
moje cyphotilapie mia造 tar這 ???
Autor Wiadomo嗆
wojtekr

Pom鏬: 2 razy
Do陰czy: 11 Cze 2014
Wys豉ny: 18 Pa寮ziernika 2015, 21:38 moje cyphotilapie mia造 tar這 ???

Kurcze, ale jestem jednak ignorantem. Leleupy podejrzewa豚ym o tar這, bo od d逝窺zego czasu dwa siedz w jednej szczelinie, Alto tez sie raz goni, raz p造waj razem, Lepidio po burzliwych gonitwach p造waj razem i przy ta鎍ach zmieniaj wybarwienie. Natomist wczoraj podczas karmienia zauwa篡軛 ma陰 cyhotilapi :shock:
Jedna sztuka, ok 1,5-2cm przestraszona, zaraz uciek豉 i schowa豉 si gdzie mi璠zy kamieniami. Potem widzia貫m j (albo inn) jeszcze raz, dzisiaj ju nie widz nic.

Czyli moje gibberosy mia造 tara這, ale nie zauwa篡貫m 瘸dnych zalot闚, raczej ca造 czas by造 w stadzie, nie zauwa篡貫m 瘸dnej samicy inkubuj帷ej.
Czy tej wielko軼i ryba mog豉 zostac "wypluta" na chwil i znowy jest w pysku matki, czy to ju raczej jaki niedobitek, a reszta wypuszczona po inkubacji zosta豉 zjedzona?

Chcia豚ym chocia raz od這wi inkubuj帷 samic do przygotowanego wcze郾iej akwarium 240l, i dochowa si narybku, bo przy obecnej obsadzie chyba nie maj szans na prze篡cie.
Po czym poznac inkubuj帷 samic? Zawsze staram patrze si im w pyski, ale nie widzia貫m nigdy tam ma造ch rybek :wink:

Poziom: 17HP 1% 6/630
MP 100% 301/301
EXP 43% 18/41
Bernard

Pom鏬: 147 razy
Do陰czy: 01 Kwi 2008
Sk康: Warszawa
Wys豉ny: 18 Pa寮ziernika 2015, 23:04

wojtekr napisa/a
Czyli moje gibberosy mia造 tara這, ale nie zauwa篡貫m 瘸dnych zalot闚, raczej ca造 czas by造 w stadzie, nie zauwa篡貫m 瘸dnej samicy inkubuj帷ej.

Tar這 tych ryb nie jest spektakularne, ani dynamiczne. Para nie przygotowuje si do niego w widoczny spos鏏. Tar這 nie trwa szczeg鏊nie d逝go. Zapewne dlatego nic nie zauwa篡貫 :)

wojtekr napisa/a
Czy tej wielko軼i ryba mog豉 zostac wypluta na chwil i znowy jest w pysku matki, czy to ju raczej jaki niedobitek, a reszta wypuszczona po inkubacji zosta豉 zjedzona?

Trudno powiedzie. Nie widzimy doros造ch :)
Niestety w towarzystwie doros造ch alto i lepidio m這dym frontkom ci篹ko b璠zie prze篡. U mnie wi瘯szo嗆 prze篡wa豉 za t貫m strukturalnym.
Alto maj tak瞠 takie "hobby", 瞠 lubi podjada ikr w czasie tar豉, wi璚 nie mo積a wykluczy, 瞠 samiczka C.g. ostatecznie zebra豉 ledwie kilka ziaren ikry.

wojtekr napisa/a
Po czym poznac inkubuj帷 samic?

Po pierwsze przed tar貫m wida pok豉de趾o.
Po drugie inkubuj帷a samica nie pobiera pokarmu wi瘯szego kalibru.
Po trzecie wysuni皻e "podgardle", ale ten element nie zawsze jest 豉twy do zobaczenia, zw豉szcza je郵i ikry nie jest du穎.

Poziom: 51HP 12% 1219/10164
MP 100% 4853/4853
EXP 76% 214/280
wojtekr

Wys豉ny: 18 Pa寮ziernika 2015, 23:25

Niestety nie mam t豉 strukturalnego, jedynie jakie szczeliny mi璠zy ska趾ami, dlatego chia豚ym od這wi samic w ostatnim okesie inkubacji. Albo - co ostanio wpad這 mi do g這wy - jako odgrodzi j w jednym naro積iku akwarium. My郵a貫m nad przegrod z siatki.
My郵, 瞠 jak by這 pierwsze tar這, to b璠 i nast瘼ne i a i rodzice b璠 coraz bardziej do鈍iadczeni w opiece nad m這dymi.
Doros貫 nie s jeszcze w pe軟i wyro郾i皻e, samice maj 13-15cm, wi璚 mog這 by to ich pierwsze tar這.
Zatem teraz b璠 szuka pok豉de趾a :-)
Ostatnio zmieniony przez wojtekr 18 Pa寮ziernika 2015, 23:25, w ca這軼i zmieniany 1 raz

MP 100% 301/301
EXP 43% 18/41
Bernard

Pom鏬: 147 razy
Sk康: Warszawa
Wys豉ny: 19 Pa寮ziernika 2015, 10:24

wojtekr napisa/a
Doros貫 nie s jeszcze w pe軟i wyro郾i皻e, samice maj 13-15cm, wi璚 mog這 by to ich pierwsze tar這.

Przy tej wielo軼i jest to bardzo prawdopodobne.

wojtekr napisa/a
Albo - co ostanio wpad這 mi do g這wy - jako odgrodzi j w jednym naro積iku akwarium. My郵a貫m nad przegrod z siatki.

Je郵i jeste w stanie zrobi tak przegrod, przez kt鏎 nie przedostan si ryby (doros貫 i m這de) to ok. Warto by這by, aby inkubuj帷a samiczka po odgrodzeniu pozosta豉 w tej cz窷ci, w kt鏎ej na og馧 przebywa (stres). My郵 jednak, 瞠 wariant z osobnym akwarium jest najlepszy.

Poziom: 51HP 12% 1219/10164
MP 100% 4853/4853
EXP 76% 214/280
wojtekr

Wys豉ny: 9 Lutego 2016, 18:42

Wydaje mi sie, ze mam inkubujaca samice. Ma wypchane podgardle i praktycznie nie otwiera pyska. Pobiera tylko malutkie kawalki pokarmu. Obserwuje ja tak od tygodnia, nie wiem jak dlugo to trwa. I teraz nie wiem, czy kombinowac z innym baniakiem, czy zostawic to tarlo w ogolnym. Choc szanse na przezycie mlodych sa znikome.

MP 100% 301/301
EXP 43% 18/41
piotersky

Pom鏬: 9 razy
Do陰czy: 24 Pa 2013
Sk康: Gda雟k.
Wys豉ny: 11 Lutego 2016, 11:51

Zostaw w og鏊nym - ucz swoje gibberosy opieki nad ma造mi.

Serdecznie pozdrawiam
Piotr

Poziom: 24HP 3% 40/1353
MP 100% 646/646
EXP 66% 45/68
wojtekr

Wys豉ny: 12 Lutego 2016, 13:41

Raczej nie dadz rady przy lepidio-, altolamprologusach i mastacembelusie. Ostatnio uchowa豉 si jedna sztuka i widzia貫m j tylko raz :sad: .
Ale to jest niestety "wada" akwarium og鏊nego dekoracyjnego. W jednogatunkowym pewnie by si uchowa這 wiele m這dych.

MP 100% 301/301
EXP 43% 18/41
junior8

Do陰czy: 14 Sty 2011
Sk康: be販hat闚
Wys豉ny: 12 Lutego 2016, 20:37

jak bardzo chcesz mie m這de od frontos to po 5-6 tygodniach od z這瞠nia ikry jak ju b璠ziesz widzia wyra幡ie rybki ma貫 bez woreczk闚 鄴販iowych w pysku z豉p samice w siatki to sam pu軼i rybki do siatki.

mnie tez boli jak widz po鈍iecenie samicy przez taki okres a potem ma貫 ko鎍z w pyskach innych ryb. maj帷 tylko frontosy by豉 by szansa obserwacji zachowa ma造ch po wypuszczeniu z pyska no ty niestety si nie uda.

tez mam taki dylemat bo moja samica frotosa nosi ikre od 2 dni. moze nie po趾nie i dochowam sie maluch闚,za pierwszym razem po趾n窸a po tygodniu

Poziom: 20HP 1% 8/893
MP 100% 426/426
EXP 13% 7/52
kasanga

Sk康: Stare Miasto(Konin)
Wys豉ny: 15 Lutego 2016, 08:42

Moim zdaniem ciezko bedzie nawet jak nie bedzie lepido czy alto ,poniewaz dorosle gibberosy po wypuszczeniu maluchow zrobia sobie polowanie.
W moim zbiorniku zostaly zabite nawet 12cmcalipterusy ,duze ksiezniczki dlatego obecnie w zbiorniku mam tylko gibberosy
Tarlo poprzedza wysuniete pokladelko samicy .Samo tarlo nie jest specjalnie widowiskowe ale trudno je nie zauwazyc .Mam dwa samce ktore rywalizuja i walcza o samice co objawia sie gonitwami i krotkimi probami przepchniecia pyskiem rywala z terenu na ktorym znajduje sie samica.Samo tarlo jest dosyc dlugie okolo 2godzin .Samiczka wykopuje niewielkie zaglebienie w piasku gdzie skada ikre i natychmiast pobiera ikre do pyska.Rola samca ogranicza sie do zapladniania ikry i odganiania rywala.
Nie ma u tych ryb spektakularnego tanca godowego jaki mozemy zaobserwowac u innych ryb np tropheusow.Tarlaki odganiaja tylko ryby wlasnego gatunku ,co wykorzystuja altolamprologusy polujac na ikre z duza skutecznoscia.Ikra jest bladorozowa,bardzo duza nawet okolo 0,5cm.Samica w pierwszym dniu,ma wyraznie wypchany worek gardlowy,pozniej nie jest to juz tak widoczne.Samica ktora potrafi inkubowac ikre i pobierac pokarm daje duze szanse ze donosi i wypusci mlode.Z moich obserwacji wynika ze tej sztuki samice ucza sie z bardzo roznymi wynikami.W moim stadzie jest 7 samic i jak do tej pory sztuke te opanowala tylko jedna samicaJesli chcesz miec mlode to w pitym tygodniu odlow samice do innego zbiornika gdzie spokojnie wypusci maluchy .Widok samicy z mlodymi bezcenne!Po tygodniu ja odlawiam samice do ogolnego.Mlode karmie zywym pokarmem i mrozonkami .Maluchy sa zarloczne i rosna bardzo szybko .Po kilkundniach mozna wsrod nich zaobserwowac strukture spoleczna gdzie widac kto tu rzadzi

Pozdrawiam Robert
Ostatnio zmieniony przez kasanga 15 Lutego 2016, 10:48, w ca這軼i zmieniany 3 razy

Poziom: 16HP 0% 0/556
MP 100% 265/265
EXP 38% 15/39
wojtekr

Wys豉ny: 15 Lutego 2016, 15:14

Tak my郵, 瞠by to tar這 jeszcze zostawi, a przy nast瘼nym poobserwowa dok豉dnie kiedy si wszystko zaczyna i od這wi zamic po ok 5 tygodniach.
Jakiej wielko軼i powinno byc to drugie alwarium dla tarlak闚? I mniej wi璚ej po pakim czasie b璠zie mo積a je wpu軼i do "og鏊nego"?

MP 100% 301/301
EXP 43% 18/41
kasanga

Sk康: Stare Miasto(Konin)
Wys豉ny: 15 Lutego 2016, 15:47

Ja trzymalem samice z mlodymi w zbiorniku 150 l z duza rura kanalizacyjna by mamusia miala gdzie sie skryc.Ale to zbyt maly zbiornik .Do tego celu 240l by bylo wystarczajace.
Maluchy wpuszczalem zdusza na ramieniu do ogolnego gdy osiagnely rozmiar okolo 7cm.Mysle ze mialy 2-3miesiecy.Ale robilem to dwuetapowo .Wpierwszym etqpie umiescilem kotnik wraz z jednym maluchem w akwarium ogolnym by dorosle przyzwyczaily sie do zapachu i widoku nowego mieszkanca.Zauwazylem bowiem ze frontosa poluje najintensywniej na nowe ryby w pierwszym i drugim dniu,potem tak jakby ten zapal mysliwego wygasal .W drugim etapie malucha wpuscilem z powodzeniem po trzech dniach i radzil sobie.Kolejne 3 rybcie wpuszczalem analogicznie z powodzeniem .Maluchy niestety tracily zycie w ogolnym nie w wyniku pozarcia ale w wyniku wyskakiwania wykorzystujac najmniejsze szczeliny.Byc moze powodem wyskakiwania byly proby atakow doroslych ryb.

Poziom: 16HP 0% 0/556
MP 100% 265/265
EXP 38% 15/39
wojtekr

Wys豉ny: 17 Sierpnia 2016, 12:23

Od czasu ostatniego wpisu jeszcze kilka razy widzia貫m (jak mi si zdawa這) inkubuj帷e samice. Jakby wi瘯sze podgardle, niepobieranie pokarmu lub tylko niewielkie kawa趾i bez otwierania pyska. Ale jako nie mia貫m pewno軼i, 瞠 to jest inkubacja, nie mia貫m te czasu i za bardzo si造, zeby odpala dodatkowy zbiornik 240l. Pozostawi貫m spraw naturze i nic z tego nie by這.
A do zesz貫j soboty, gdy postanowi貫m wyczy軼i g帳ki w pierwszej komorze sumpa. Po wyj璚iu g帳ek zobaczy貫m 2 ma貫 gibberozy ok 3cm. W kominie znalaz貫m jeszcze jedn. ζdne ma貫 rybki, z p貫twami z jasnoniebieskimi przeb造skami, jak u naj豉dniejszego samca w stadzie. Musia造 pewnie wskoczy do komina podczas ucieczki.
Nie by貫m na to przygotowany, pozosta這 mi tylko wpu軼i narybek do mniejszego akwarium 120l z muszlowcami i julidochromisami transcriptus kissy. Na razie 豉dnei jedz ale s przeganiane przez tamt obsad. Mam nadziej, 瞠 podrosn bez problem闚 i takie 7-8 cm b璠 m鏬 wpu軼i do reszty stada.

MP 100% 301/301
EXP 43% 18/41
Wy鈍ietl posty z ostatnich:
Odpowiedz do tematu
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz za陰cza plik闚 na tym forum
Mo瞠sz 軼i庵a za陰czniki na tym forum