Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
Klub Miłośników Tanganiki Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload
 Ogłoszenie 

"Chcesz mieć udział w rozwoju i kształcie KMT, otrzymywać rabaty u partnerów Klubu?....." Zapraszamy do grona klubowiczów.
Wystarczy wypełnić deklarację członkowską ! Szczegóły znajdziesz w tym linku.
Zapraszamy wszystkich chętnych.

Poprzedni temat «» Następny temat
Ophthalmotilapia ventralis "Sunflower"
Autor Wiadomość
TomaszZiz

Wysłany: 10 Lutego 2015, 10:58   

Jestem zwolennikiem układów 1/1 także przy Tropheusach czy Petrochromisach. Agresja rozchodzi się po samcach, ryby są w kolorach. Mając stado jak to widzę u kolegi np. Tropheus ilangi 3 samce na 30 samic. Fajnie ryby się mnożą ale kolorystycznie nie najlepiej za to w jego dekoracyjnym pływa 12-13 samców i chyba tyle samo samic i to stado wygląda dużo ładniej.

Ventralis to bardzo ruchliwa ryba i potrzebuje miejsca do pływania u mnie jest wykorzystywana cała przestrzeń akwarium czyli 70cm głębokości i 70cm wysokości bo jeden z samców w środkowej części obrał tło strukturalne za swoje miejsce ;-)

Poziom: 21 HP   2%   19/996
   MP   100%   475/475
   EXP   60%   34/56
marcint4m 

Wysłany: 10 Lutego 2015, 22:41   

ja również nie mam nic przeciwko układowi 1:1 przy założeniu że dysponuje się odpowiednio dużym zbiornikiem w którym ewentualnie przegrany samiec znajdzie spokojny kąt dla siebie

Moje Venralisy i Nasuty również wykorzystują całą przestrzeń akwa ,każdy z samców ma swój rewir którego pilnuje

Poziom: 11 HP   0%   0/272
   MP   100%   130/130
   EXP   80%   20/25
rufus 

Wysłany: 11 Lutego 2015, 16:36   

TomaszZiz napisał/a

W szkle pływa sporo narybku Tropheusów, raczej wymijają się a agresji między tymi gatunkami nie widać.
Połączenie jest kontrowersyjne mimo tego się sprawdza szczególnie w obsadach z Petrochromisami.
Takie połączenia widziałem już kilka razy przez dłuższy okres czasu. Sporo się mówi ,że Ophthalmotilapie będą pogryzione jednak ja nigdzie tego nie zaobserwowałem.
Płetwy były długie i nie pogryzione.
Znajomy używa w każdym szkle z swoimi Petrochromisami, Ophthalmotilapii które według niego są rozwiązaniem na agresję Petrochromisów.

Chyba roślinna dieta nie wpływa negatywnie na nie, bynajmniej nie świadczą o tym dobra kondycja, ochocze podejścia do tarła etc.

zgadza się połączenie jest kontrowersyjne i moim zdaniem na dłuższą metę niewłaściwe.
Podczas łączenia ryb różnych gatunków, odmian obowiązują pewne zasady. Nie łączy się się ryb o różnych preferencjach pokarmowych (są akwaryści którzy nie widzą w tym problemu), pochodzących z różnych biotopów, o różnych zachowaniach społecznych (pojedyńczy osobnik, para, harem, stado itd.) i rozrodczych oraz o różnej "dynamice" zachowania. Oczywistym jest również to że nie łączy się ryb, gdzie jedne mogą stanowić zagrożenie dla drugich w tym samym akwarium.
W tym przypadku zachowania poszczególnych gatunków wymienionych wyżej (trofeus, petrochromis i ophthalmotilapia) umieszczonych w jednym akwarium mogą powodować moim zdaniem dyskomfort dla ophthalmotilapii . Różnice polegają na zachowaniach rozrodczych oraz dynamice zachowań poszczegolnych gatunków. W przypadku petrochormisów dochodzi jeszcze wielkośc ryb, ich masa oraz zapotrzebowanie na pokarm. Zawsze jeden z gatunków albo bedzie przekarmiony lub niedożywiony, nie wspomnę o różnych preferencjach pokarmowych w przypadku tych gatunków. Ten argument za nie łączeniem tych gatunków ze sobą dotyczy również trofeusów.
Z rodzaju Ophthalmotilapia najbardziej roślinożerna jest O. nasuta. Większość ophthalmotilapii pobiera derytus/Aufwuchs, ale należy pamiętać że "Aufwuchs aufwuchsowi" nie równy. Skład Aufwuchs zalezy od tego gdzie sie on zanjduje czyli w jakiej strefie jeziora i na jakiej głębokości.

Dla porównania dieta porównywanych gatunków (podaje za Fishbase, warto czasami poszukać takich informacji):

- Tropheus moorii - 88% roslinny
- Petrochormisy - od 81% do 93% rosliny
- Ophthalmotilapia boops - zooplankton
- Ophthalmotilapia ventralis - 39,70% roslinny 42,86 detrytus 15,31 zoobentos , fitoplankton
- Ophthalmotilapia nasuta - 65,96% roslinny, 25,53 detrytus, 6,38 zoobentos, fitoplankton

Sprawdziłem również w literaturze obsady wielogatunkowe z głównym udziałem Ophthalmotilapia ventralis. Nigdzie nie ma propozycji oraz nawet wzmianki o połączeniu tych pierzastopłetwych z trofeusami, a tym bardziej z petrochromisami. Dla mnie jest to zrozumiałe. Ophthalmotilapia ventralis zaleca się łączyć z piaskówkami, głównie z gatunkami z rodzaju Xenotilapia oraz w toń wodną z Paracyprichromis. Takie własnie połączenia poleca autorytet w dziedzinie ryb z Tanganiki, min. pierzastopłetwych Siegfried Loose.

Co do samej, tytułowej ophthalmotilapii. Jest to gatunek nieoznaczony i dlatego powinno być "sp.". Według już wspomnianego Siegfrieda Loose jest to gatunek z populacji "Yellow" i właściwe oznaczenie powinno brzmieć Ophthalmotilapia sp. "Yellow" Longola. Nie występuje dopisek "sunflower". Ciekawostką jest to i to może tłumaczyć brak określenia konkretnie gatunku że, omawiana Ophthalmotilapia sp. "Yellow" Longola występuje na obszarze mieszania się dwóch populacji ophthalmotilapii, czyli "Black-White" i "Yellow". Są to dwa obszary na zachodnim brzegu jeziora (DRK). Pierwszy jest od Livua na południu do Mupoty na północ oraz drugi od Longola na północ do Zongwe.

Pozdrawiam - Leszek
Ostatnio zmieniony przez rufus 11 Lutego 2015, 16:57, w całości zmieniany 1 raz  

Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   26%   2355/8931
   EXP   35%   156/436
TomaszZiz

Wysłany: 11 Lutego 2015, 17:24   

Póki co nie mogę powiedzieć aby jakiekolwiek ryby były niedożywione bo karmię tabletkami/płatkami/granulatem na raz w kilku miejscach.

Mam nadzieje, że jednak połączenie się sprawdzi :yes:

Co do oznaczenie według Konings`a jest to O. ventralis (yellow) nazwa "Sunflower" to handlowa nazwa tak jak "Red Rainbow" dla T.kasanga

MP   100%   475/475
   EXP   60%   34/56
rufus 

Wysłany: 11 Lutego 2015, 18:03   

TomaszZiz napisał/a
Póki co nie mogę powiedzieć aby jakiekolwiek ryby były niedożywione bo karmię tabletkami/płatkami/granulatem na raz w kilku miejscach.

Mam nadzieje, że jednak połączenie się sprawdzi :yes:

Co do oznaczenie według Konings`a jest to O. ventralis (yellow) nazwa Sunflower to handlowa nazwa tak jak Red Rainbow dla T.kasanga

pisząc o niedożywieniu miałem głownie na myśli połączenie z petrochromisami. Trzeba zauważyć że obecnie masz młode trofeusy jak zrozumiałem. Sytuacja może się zmienić jak ryby podrosną.
Nie rozumiem jak ophthalmotilapie mogłby rozładowac agresję u petrochormisów, skoro nie udaje się to pseudosimochormisom, simochormisom lub limnotilapiom.

Co do nazwy. Ad Konings ma specyficzne podejście do nazwenictwa i systematyki. Lubi wprowadzać nazwy handlowe/komercyjne. Ja jednak bazuję na tym co można odszukać w opisach typowo poświęconym lub bazującym na systematyce ryb, gdzie komercja na szczęście jeszcze tak głęboko nie "wchodzi".

Pozdrawiam - Leszek

Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   26%   2355/8931
   EXP   35%   156/436
TomaszZiz

Wysłany: 11 Lutego 2015, 19:17   

No uważnie obserwuje ryby i w razie potrzeby zareaguję. Ophthalmotilapie w zbiorniku 200x90x60 mialy 3 reviry i jak skutecznie przeszkadzaly petrusiom. W ten sposób dorosłe stado red Bulu Pointa i 3szt Gaiant`a funkcjonowało bez strat.
Jak będę następnym razem u Stephana nagram filmik.

Mi się podoba systematyka Ad`a (Tropheusy), w porównaniu do Schupke`go ma wykształcenie i doświadczenie w badaniu DNA i jego systematyka jest potwierdzona przez badania uniwersytetów takich jak Denver.

MP   100%   475/475
   EXP   60%   34/56
Odpowiedz do tematu