Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
Klub Miłośników Tanganiki Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Xenotilapia (Enantiopus) melanogenys
Autor Wiadomość
rufus Pomógł: 115 razy
Wiek: 51
Dołączył: 28 Mar 2008
Posty: 8850
Skąd: Władysławowo, Dęblin
Wysłany: 20 Lipca 2010, 08:51   Xenotilapia (Enantiopus) melanogenys

Xenotilapia (Enantiopus) melanogenys

Szukając ostatnio w swoich notatkach materiałów na prelekcję przy okazji odnalazłem kilka zapomnianych lub gdzieś „zagubionych” ryb które kiedyś hodowałem. Jednym z tych gatunków była Xenotilapia melanogenys (wcześniej Enantiopus melanogenys). Przeglądając również tematy na forum w kategorii grup ryb, w tym przypadku Ectodini zauważyłem że akurat ten gatunek nie był przedstawiany na naszej stronie. Mając również na uwadze duże zainteresowanie piaskówkami postanowiłem napisać kilka słów o tym pięknym i bardzo ciekawym gatunku. Mam nadzieję że po części przybliżę forumowiczom te piękne ryby i może coś to pomoże w ew. hodowli :grin:
Xenotilapia melanogenys jest to typowy przedstawiciel pielęgnic piaskowych z jeziora Tanganika. Napisałem „typowy” ponieważ sposób pobierania pokarmu oraz zachowania rozrodcze są charakterystyczne dla ryb ściśle związanych z dnem piaszczystym. Występowanie tego gatunku obejmuje obszar całej piaszczystej linii brzegowej wzdłuż jeziora. W handlu można spotkać różne odmiany barwne. Opisy form kolorystycznych dotyczą jedynie różnic między samcami w okresie rozrodczym. Ich ubarwienie jest metalicznie niebieskie, z czarnymi znaczeniami (w okolicy pyszczka i na płetwach) oraz na płetwach mogą występować żółte kropki lub paski. Samiczki są srebrzysto szare.
X. malonogenys posiada wysmukłe ciało z dużym pyskiem. Podczas pobierania pokarmu układ pyska jest spodni i doskonale dopasowuje się do powierzchni podłoża. Duże oczy tego gatunku pozawalają na dobrą obserwację toni wodnej w celu uniknięcia ew. zagrożenia. Stąd też hodując te ryby należy ostrożnie wykonywać prace w akwarium ponieważ w razie zagrożenia stają się bardzo płochliwe.
Dorosłe samce dorastają do 15 cm. Podaje się że w niewoli mogą być nieco większe. Samiczki są mniejsze i dorastają do 12 cm.
W naturze gatunek ten występuje w licznych ławicach, gdzie samce zajmują strefę przydenną budując swoje kratery nad którymi pływają samice. Podobne zachowania można obserwować w akwarium. Samce kopia kratery/areny o średnicy dochodzące do 40 cm. Każdy samiec pilnuje swojego rewiru przed innymi samcami i jednocześnie zachęca dojrzałe samiczki do odbycia tarła. Jest to piękny widok ponieważ w tym okresie widać doskonale jak bajecznie ubarwione są samce tego gatunku. Przy tym pokazują bardzo ciekawe zachowania podczas zalotów. Samiec w swoim rewirze pływa cały czas z rozłożonymi płetwami, wachlując nimi oraz podnosząc się do przepływającej wyżej samiczki i natychmiast „opadając” na dno swojego krateru próbuje zachęcić samiczkę do tarła. Gotowa do tarła samica wpływa na terytorium samca, tam przysiaduje na piasku. Samiec w tym czasie wykonuje taniec godowy w pobliżu samicy lub pływając nad nią. Po kilku takich zalotach dochodzi do tarła. Ryby zaczynają krążyć wokół wykonując kręgi. Samiczka może znieść od jedno do kilku ziaren ikry podczas jednego cyklu. Po zebraniu ikry i nasienia samiczka przebywa jeszcze przez jakiś czas w kraterze samca. Następnie odpływa dołącza do innych inkubujących samic. Samica może odbywać tarło z kilkoma samcami.
Tarła X. melanogenys odbywają się w podobnym okresie. Dlatego też samiczki tworzą ławice i w podobnym okresie mogą wypuszczać narybek. Po wypuszczeniu nie opiekują się małymi rybkami. Chcąc uzyskać większą ilość narybku samice należy wcześniej odłapać do oddzielnego akwarium. Najlepiej zrobić to nocą przy zapalonej latarce. Ryby śpiąc na piasku bez problemów dają się złapać do siatki. Narybek do samodzielnego życia jest przygotowany po ok. 18- 21 dniach od tarła.
Ryby hodujemy w stadzie. W zależności od wielkości zbiornika na jednego samca powinno przypadać 2-3 samice. Wskazane jest żeby w akwarium były 2 – 3 samce które będą ze sobą wzajemnie rywalizować o względy samic. W akwarium o pow. dna 150 cm x 60 cm obserwowałem aktywne rozrodczo 3- 4 samce. Gatunek ten może być hodowany w akwarium wielogatunkowym, przy czym inne gatunki powinny zajmować wyższe strefy w akwarium niż X. melanogenys. Lepsze efekty hodowli uzyskamy w przypadku zbiornika jednogatunkowego.

Akwarium: z moich obserwacji wynika że odpowiedni zbiornik dla Xenotilapii melanogenys powinien mieć dno o wymiarach 150 cm x 60 cm lub więcej. Akwarium nie powinno mieć zbyt dużo dekoracji skalnych ponieważ ten gatunek potrzebuje max. dużej powierzchni piaszczystego dna. Piasek na dnie powinien być czysty (nie polecam stosowania świeżych filtrów z wkładem węglowym) i pozbawiony wszelkich ostrych dodatków (np. pokruszone muszle lub koral). Takie dodatki mogą podczas przeczesywania piasku uszkadzać delikatne skrzela ryb.

Pokarm. Xenotilapia melanogenys nie jest gatunkiem wybrednym i przyjmuje każdy pokarm który ryby będą mogły znaleźć na dnie zbiornika lub w jego pobliżu. Do karmienia nadają się dobrej jakości pokarmy mrożone (cyklop, dafnia, artemia, komar, wodzień). Z pokarmów sztucznych doskonale nadają się wszystkie pokarmy płatkowane oraz drobne granulaty po wcześniejszym namoczeniu. Należy pamiętać o dodatku spiruliny w diecie tych pięknych ryb. Chcąc utrzymać samice w dobrej kondycji do tarła ich dieta powinna składać się przede wszystkim z pokarmów naturalnych.

Ciekawostki: :roll:
Podobnym gatunkiem do Xenotilapii melanogenys jest Enantiopus sp. Kilesa. Różnica między tymi gatunkami polegają na tym że X. melanogeys ma ciemne (czarne) podgardle, bardziej wydłuzony pysk i rozmiarami przewyższa Enantiopusa Kilesę którego to samce mają żółte zabarwienie podgardla oraz mają krótszy pysk. Dp tej pory nie ustalono do końca czy Enantiopus sp. Kilesa jest odrębnym gatunkiem czy też forma barwną X. malonogenys. Kolejne różnice między tymi rybami polegają na tym że podczas rozrodu X. malanogenys wykonuje duże areny o płaskim dnie, gdzie Enantiopus sp. Kilesa kopie mniejsze kratery z kilkoma stożkami z piasku charakterystycznymi dla gatunku Xenotilapia ochrogenys.
Enantiopus sp. Kilesa występuje na ograniczonym obszarze jeziora w zachodniej części miedzy Kalemie a Kavalla.
Drugą ciekawostką z życia Xenotilapii melanogenys jest podawanie całkowitego okresu życia tych pięknych ryb. W literaturze opisującej ten gatunek można spotkać informacje że całkowity okres życia wynosi ok. 3 lat. W tym okres najwyższej rozrodczości ryb przypada na wiek ok. 1 roku życia. Po tym okresie płodność ryb spada oraz zaangażowanie w kolejne tarła również. Samce osiągające wiek powyżej 2,5 roku tracą swoje kolory, są bardziej ospałe i odnosi się wrażenie jakby przygotowywały się do odejścia w „krainę wiecznych tareł”. Dlatego też, jeżeli zdecydujemy się na hodowlę tych pięknych ryb, nie polecam zakupu wyrośniętych osobników (zarówno pokoleń F1 jak również osobników pochodzących z odłowu). Zakup takich osobników może spowodować problemy z hodowla pod katem uzyskania narybku.

Filmy moich ryb:_________________
Są trzy sposoby zdobywania mądrości. Pierwszy to refleksja - to najbardziej szlachetny, następnie naśladowanie -jest on najłatwiejszy, a trzeci to doświadczenie - najbardziej gorzki ze wszystkich.
~ Konfucjusz

Pozdrawiam - Leszek
Ostatnio zmieniony przez rufus 20 Lipca 2010, 09:26, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   32%   2858/8931
   EXP   48%   211/436
L1zakZiz
[Usunięty]

Wysłany: 20 Lipca 2010, 08:59   

Swietne informacje :-) Jakis czas temu wlasnie takich informacji o nich szukalem ;)

Dzieki! :yes:
 
     
rufus Pomógł: 115 razy
Wiek: 51
Dołączył: 28 Mar 2008
Posty: 8850
Skąd: Władysławowo, Dęblin
Wysłany: 20 Lipca 2010, 09:08   

Fotki_________________
Są trzy sposoby zdobywania mądrości. Pierwszy to refleksja - to najbardziej szlachetny, następnie naśladowanie -jest on najłatwiejszy, a trzeci to doświadczenie - najbardziej gorzki ze wszystkich.
~ Konfucjusz

Pozdrawiam - Leszek
Ostatnio zmieniony przez rufus 20 Lipca 2010, 09:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   32%   2858/8931
   EXP   48%   211/436
Andzin-San Pomógł: 16 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 1934
Skąd: Brodnica
Wysłany: 20 Lipca 2010, 09:23   

Jak dla mnie to jedna z piękniejszych odmian Xenotilapia i gdy w przyszłości będę zakładał akwa dla piaskówek z pewnością będzie ,, nominowana ''.

Dzięki Leszek za info , super filmiki i foto :yes:
Nie mogłem znaleźć w Twoim poście wielkości do jakich dorastają te piękne rybcie - czy
Enantiopus sp. Kilesa dorastają do podobnych rozmiarów ?
Jaką minim. ilość szt. tych ryb poleciłbyś do akwa o pow . dna 150 cm / 60 cm?
_________________
Pozdrawiam !
Andrzej
 
     
Poziom: 36 HP   5%   187/3758
   MP   100%   1794/1794
   EXP   49%   68/138
rufus Pomógł: 115 razy
Wiek: 51
Dołączył: 28 Mar 2008
Posty: 8850
Skąd: Władysławowo, Dęblin
Wysłany: 20 Lipca 2010, 09:32   

Enanatiopus sp. Kilesa rośnie nieco mniejszy. Osobiście nie hodowałem tego gatunku, ale na pewno bedę go miał.
Jeżeli zaś chodzi o ilość osobników X. melanogenys do akwarium o powierzchni dna o wym. 150 cm x 60 cm to ja proponuje tak jak napisałem 2- 3 samce i 5- 6 samic.

Wielkość ryb już uzupełniłem :oops: .

ps. może za jakis czas powstanie z tego bardziej obszerny artykuł opisujący te dwa gatunki :roll: :wink:
_________________
Są trzy sposoby zdobywania mądrości. Pierwszy to refleksja - to najbardziej szlachetny, następnie naśladowanie -jest on najłatwiejszy, a trzeci to doświadczenie - najbardziej gorzki ze wszystkich.
~ Konfucjusz

Pozdrawiam - Leszek
Ostatnio zmieniony przez rufus 20 Lipca 2010, 09:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   32%   2858/8931
   EXP   48%   211/436
Bernard Pomógł: 147 razy
Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 5044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21 Lipca 2010, 23:26   

Leszku - świetne ujęcia i ciekawy opis. Takie emocje, a Arturowi nawet nie zadrżała ręka :)
Czy spotkałeś się z informacjami nt. możliwości krzyżowania się tych dwóch ryb?
_________________
Bernard
 
     
Poziom: 51 HP   12%   1219/10164
   MP   100%   4853/4853
   EXP   76%   214/280
rufus Pomógł: 115 razy
Wiek: 51
Dołączył: 28 Mar 2008
Posty: 8850
Skąd: Władysławowo, Dęblin
Wysłany: 22 Lipca 2010, 09:06   

bernard napisał/a

Czy spotkałeś się z informacjami nt. możliwości krzyżowania się tych dwóch ryb?


szczerze powiedziawszy nie spotkałem się z takimi informacjami. Analizując ich podobieństwo, szczególnie samic możliwe że mogłoby do czegoś dojść :wink: . Pytanie jaki ew. byłby tego efekt (rozwój larw, narybku, przeżywalność itd.).
Ciekawą tezę, o ile dobrze pamiętam, prezentuje A. Konings dotyczącą prównywania ze sobą 3 gatunków, czyli Xenotilapii melanogenys, Xenotilapii ochrogenys i Enantiopus sp. Kilesa. Sugeruje że ten ostatni może mieć wspólne "korzenie" z dwoma poprzednimi gatunkami. Za X. melogenys przemawia fakt kształtu ryby podobny do E. sp. Kilesa i po części zachowania rozrodcze. Za X. ochrogenys przemawiają przede wszystkim zachowania rozrodcze, a dokładnie przygotowanie miejsca tarła (mniejsze dołki, usypywanie kopczyków). Po części też kolorystyka :grin: Stąd też do dziś o ile wiem nie jest roztrzygnięte czy jest to forma barwna Xenotilapii (Enatiopus) melanogenys czy też oddzielny gatunek. Jak widać X. melanogenys "wyskoczyła" z Enantiopusa i Kilesa chyba juz też :wink: , mozna spotkać dwie nazwy gatunkowe Xeotilapia sp. "Kilesa" oraz Enantiopus sp. Kilesa. Ciekawe jak długo :?: :roll: :grin: . Namieszane że ja już się gubię :oops: :wink:

ps. Arturo ma zawsze pewną rękę :grin: :yes:
_________________
Są trzy sposoby zdobywania mądrości. Pierwszy to refleksja - to najbardziej szlachetny, następnie naśladowanie -jest on najłatwiejszy, a trzeci to doświadczenie - najbardziej gorzki ze wszystkich.
~ Konfucjusz

Pozdrawiam - Leszek
Ostatnio zmieniony przez rufus 22 Lipca 2010, 09:23, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   32%   2858/8931
   EXP   48%   211/436
rufus Pomógł: 115 razy
Wiek: 51
Dołączył: 28 Mar 2008
Posty: 8850
Skąd: Władysławowo, Dęblin
Wysłany: 9 Stycznia 2015, 23:55   

Odświeżam temat.
Kilka fotek samców Xenotilapia melonogenys Chisanse.
Ryby są młode i dopiero zaczynają się wybarwiać. Samczyki kopią pierwsze swoje areny o średnicy ok. 30 cm. Czasami dochodzi do drobnych przepychanek między samcami. Pływa z nimi mała grupa Xenotilapia (Microdontochromis) tenuidentatus.

x melono11.JPG
Plik ściągnięto 1934 raz(y) 102,69 KB

x melono10.JPG
Plik ściągnięto 1934 raz(y) 109,08 KB

x melono9.JPG
Plik ściągnięto 1934 raz(y) 158,43 KB

x melono8.JPG
Plik ściągnięto 1934 raz(y) 108,64 KB

x melono7.JPG
Plik ściągnięto 1934 raz(y) 109,98 KB

x melono6.JPG
Plik ściągnięto 1934 raz(y) 145,51 KB

x melono5.JPG
Plik ściągnięto 1934 raz(y) 75,74 KB

x melono3.JPG
Plik ściągnięto 1934 raz(y) 93,87 KB

x melono2.JPG
Plik ściągnięto 1934 raz(y) 105,64 KB

_________________
Są trzy sposoby zdobywania mądrości. Pierwszy to refleksja - to najbardziej szlachetny, następnie naśladowanie -jest on najłatwiejszy, a trzeci to doświadczenie - najbardziej gorzki ze wszystkich.
~ Konfucjusz

Pozdrawiam - Leszek
 
     
Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   32%   2858/8931
   EXP   48%   211/436
maciek897 Pomógł: 17 razy
Wiek: 27
Dołączył: 14 Mar 2010
Posty: 1484
Skąd: Wola Pieczyska
Wysłany: 10 Stycznia 2015, 13:26   

Piękne, jaki układ?
_________________
pozdrawiam Maciek
 
     
Poziom: 32 HP   4%   110/2753
   MP   100%   1314/1314
   EXP   90%   100/111
rufus Pomógł: 115 razy
Wiek: 51
Dołączył: 28 Mar 2008
Posty: 8850
Skąd: Władysławowo, Dęblin
Wysłany: 10 Stycznia 2015, 18:26   

maciek897 napisał/a
Piękne, jaki układ?


jak narazie wychodzi że 2:4.
_________________
Są trzy sposoby zdobywania mądrości. Pierwszy to refleksja - to najbardziej szlachetny, następnie naśladowanie -jest on najłatwiejszy, a trzeci to doświadczenie - najbardziej gorzki ze wszystkich.
~ Konfucjusz

Pozdrawiam - Leszek
 
     
Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   32%   2858/8931
   EXP   48%   211/436
lukper Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 30 Mar 2011
Posty: 2520
Skąd: Szczecin
Wysłany: 10 Stycznia 2015, 18:31   

Leszku, w jakim zbiorniku one u Ciebie pływają ? i czy to jest docelowy dla nich zbiornik ?
_________________
Pozdrawiam ,
><((((°>Łukasz<°((((><

... Nie ma w życiu rzeczy nie możliwych, Tylko trzeba do nich dążyć...
 
     
Poziom: 40 HP   8%   401/5017
   MP   100%   2395/2395
   EXP   35%   59/168
rufus Pomógł: 115 razy
Wiek: 51
Dołączył: 28 Mar 2008
Posty: 8850
Skąd: Władysławowo, Dęblin
Wysłany: 11 Stycznia 2015, 19:09   

Kilka nowych fotek.
Reszta do obejrzenia na naszej grupie na FB :wink:

x melanogenys chisanse26.JPG
Plik ściągnięto 1868 raz(y) 173,26 KB

x melanogenys chisanse19.JPG
Plik ściągnięto 1868 raz(y) 133,58 KB

x melanogenys chisanse18.JPG
Plik ściągnięto 1868 raz(y) 114,71 KB

x melanogenys chisanse12.JPG
Plik ściągnięto 1868 raz(y) 144,33 KB

x melanogenys chisanse9.JPG
Plik ściągnięto 1868 raz(y) 92,91 KB

x melanogenys chisanse6.JPG
Plik ściągnięto 1868 raz(y) 137,69 KB

_________________
Są trzy sposoby zdobywania mądrości. Pierwszy to refleksja - to najbardziej szlachetny, następnie naśladowanie -jest on najłatwiejszy, a trzeci to doświadczenie - najbardziej gorzki ze wszystkich.
~ Konfucjusz

Pozdrawiam - Leszek
 
     
Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   32%   2858/8931
   EXP   48%   211/436
rufus Pomógł: 115 razy
Wiek: 51
Dołączył: 28 Mar 2008
Posty: 8850
Skąd: Władysławowo, Dęblin
Wysłany: 31 Grudnia 2017, 15:13   

Witam :grin:
odświeżam temat w kwestii Xenotilapia melanogenys.
Jak wiadomo, 23 września 2017 r. odbyło sie spotkanie klubowe w Rytrze. Po tym spotkaniu udało mi się pozyskać od Darka Gaży (www.tanganikamalawi.pl) 12 sztuk Xenotilapia melanogenys Gombe. Ryby przyjechały do mnie w bardzo dobrej kondycji i po 3 miesiącach samczyki zaczęły się wybarwiać i pierwsza samiczki są po tarłach. Cieszy mnie to, że jedna samiczka już donosiła i widać maluszki w pyszczku.
Poniżej kilka fotek omawianej odmiany. Zwraca uwagę dość intensywne wybarwienie płetwy ogonowej z pomarańczowym wzorem.

Xenotilapia melanogenys Gombe1.JPG
Plik ściągnięto 1785 raz(y) 117,78 KB

Xenotilapia melanogenys Gombe2.JPG
Plik ściągnięto 1785 raz(y) 132,31 KB

Xenotilapia melanogenys Gombe3.JPG
Plik ściągnięto 1785 raz(y) 126,99 KB

Xenotilapia melanogenys Gombe4.JPG
Plik ściągnięto 1785 raz(y) 78,89 KB

Xenotilapia melanogenys Gombe6.JPG
Plik ściągnięto 1785 raz(y) 62,44 KB

Xenotilapia melanogenys Gombe7.JPG
Plik ściągnięto 1785 raz(y) 100,7 KB

Xenotilapia melanogenys Gombe8.JPG
Plik ściągnięto 1785 raz(y) 90,66 KB

Xenotilapia melanogenys Gombe10.JPG
Plik ściągnięto 1785 raz(y) 74,97 KB

Xenotilapia melanogenys Gombe11.JPG
Plik ściągnięto 1785 raz(y) 174,01 KB

Xenotilapia melanogenys Gombe12.JPG
Plik ściągnięto 1785 raz(y) 125,14 KB

Xenotilapia melanogenys Gombe13.JPG
Plik ściągnięto 1785 raz(y) 142,25 KB

Xenotilapia melanogenys Gombe15.JPG
Plik ściągnięto 1785 raz(y) 113,93 KB

_________________
Są trzy sposoby zdobywania mądrości. Pierwszy to refleksja - to najbardziej szlachetny, następnie naśladowanie -jest on najłatwiejszy, a trzeci to doświadczenie - najbardziej gorzki ze wszystkich.
~ Konfucjusz

Pozdrawiam - Leszek
Ostatnio zmieniony przez rufus 31 Grudnia 2017, 15:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   32%   2858/8931
   EXP   48%   211/436
Andzin-San Pomógł: 16 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 1934
Skąd: Brodnica
Wysłany: 31 Grudnia 2017, 16:43   

Niesamowicie piękne ryby i to zarówno pod względem kolorystycznym jak i budowy ciała :yes:
Jaki zbiornik im zadedykowałeś Leszku i w jakim układzie pływają ?
Czy to akwarium muszą dzielić jeszcze z ajkimś innym gatunkiem ?
_________________
Pozdrawiam !
Andrzej
 
     
Poziom: 36 HP   5%   187/3758
   MP   100%   1794/1794
   EXP   49%   68/138
rufus Pomógł: 115 razy
Wiek: 51
Dołączył: 28 Mar 2008
Posty: 8850
Skąd: Władysławowo, Dęblin
Wysłany: 4 Lutego 2018, 21:47   

Moje ryby rosną i 3 samce zaczynają coraz bardziej się wybarwiać. Są to jeszcze młode ryby dlatego myślę że na jesień pokażą swoje kolory w pełnej palecie barw. Udało mi się w końcu sfotografować tarło w dołku samca. Niestety na dzień dzisiejszy ikry jeszcze nie "złapałem" w obiektyw.

IMG_4995.JPG
Plik ściągnięto 1678 raz(y) 162,07 KB

IMG_5021.JPG
Plik ściągnięto 1678 raz(y) 178,08 KB

IMG_5032.JPG
Plik ściągnięto 1678 raz(y) 150,19 KB

IMG_5047.JPG
Plik ściągnięto 1678 raz(y) 108,15 KB

IMG_5145.JPG
Plik ściągnięto 1678 raz(y) 174,63 KB

IMG_5147.JPG
Plik ściągnięto 1678 raz(y) 122,96 KB

IMG_5155.JPG
Plik ściągnięto 1678 raz(y) 171,43 KB

IMG_5059.JPG
Plik ściągnięto 7 raz(y) 199,51 KB

IMG_5156.JPG
Plik ściągnięto 8 raz(y) 199,87 KB

_________________
Są trzy sposoby zdobywania mądrości. Pierwszy to refleksja - to najbardziej szlachetny, następnie naśladowanie -jest on najłatwiejszy, a trzeci to doświadczenie - najbardziej gorzki ze wszystkich.
~ Konfucjusz

Pozdrawiam - Leszek
 
     
Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   32%   2858/8931
   EXP   48%   211/436
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

 


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 1,15 sekundy. Zapytań do SQL: 52