Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
Klub Miłośników Tanganiki Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Bernard
21 Kwietnia 2015, 00:11
Cyphotilapia frontosa
Autor Wiadomość
Bernard 

Wysłany: 20 Czerwca 2008, 00:59   Cyphotilapia frontosa

Jako, że jest to forum miłośników Tanganiki nie może zabraknąć tematu dotyczącego Królowej Tanganiki - Cyphotilapii Frontosy (Gibberosy) :grin:

Po blisko 3-letniej przygodzie z tymi rybami nie mam wątpliwości, że jest to jedna z najpiękniejszych ryb, które dane mi było obserowować w akwarium. I choć teraz moja "miłość" do Petrochromisów być może spowoduje, że Frontosy zabraknie w moich akwariach jestem pewien, że kiedyś wrócę do tych ryb.

O C. Frontosa napisano wiele. Mam jednak nadzieję, że ktoś Was zechce dołożyć swoją cegiełkę doświadczeń.

Osobiście polecam te ryby każdemu, kto dysponuje odpowiednio dużym zbiornikiem. Według mnie optymalny układ tych ryb to stado złożone co najmniej z kilku sztuk (zależy to od wielkości akwarium), choć lepiej, gdy ryb jest ok. 10-12 (na więcej zwykle nie pozwoli nam objętość akwarium). Zwłaszcza samice lepiej się czują w większej grupie, pływając w ławicy (jakkolwiek brzmi to dość śmiesznie w przypadku tych kolosów). Pomimo dużych rozmiarów (zwłaszcza samców) nie ma problemu z utrzymaniem dwóch lub więcej dorosłych samców, których potyczki ograniczają się do demonstracji siły i spokojnego przeganiania konkurenta z zajętego przez dominanta rewiru. Agresja wzmaga się tylko w okresie tarła, choć i wówczas nie da się jej porównać z dynamiką większości ryb tanganickich. Ryby te nie są szczególnie żarłoczne. Pływają spokojnie, oszczędzają energię, więc mimo sporych rozmiarów nie mają dużego zapotrzebowania na pokarm. Jedzą wszystko, choć początkowo mogą pojawić się pewne problemy z karmieniem. Jest to jednak kwestia kilku tygodni.
Dobrym towarzystwem są inne niezbyt dynamiczne ryby, jak np. Altolamprologusy, które jednak z wielkim zaangażowaniem wyjadają ikrę swoim większym towarzyszom.
Frontosa może być trzymana w akwarium z roślinami, choć i bez nich czuje się dobrze.

To tylko przyczynek do dyskusji nt. tych ryb, która - mam nadzieję - w przyszłości będzie kontynuowana :wink:

Poziom: 51 HP   12%   1219/10164
   MP   100%   4853/4853
   EXP   76%   214/280
winiar 

Wysłany: 20 Czerwca 2008, 07:07   

To prawda frontoza to iście dystngowana ryba, pływa bardzo majestatycznie. Miałem kiedyś okazję obserwować jak zachowa się po wpuszczeniu niewielkich rybek ok 5-6 cm. Dla przypomnienia dodam, że w naturze żywi się C. leptosoma. Po wpuszczeniu rybek frontozy oszalały i w mgnieniu oka były w stanie wyłapać wszyskie rybki i połknąć je w całości! To było coś niesamowitego!

Marek

Poziom: 42 HP   7%   402/5755
   MP   100%   2747/2747
   EXP   44%   82/186
Bernard 

Wysłany: 20 Czerwca 2008, 12:34   

To prawda, wpuszczając małe ryby trzeba się liczyć z tym, że zostaną połknięte przez Frontosy. Jednak, jeśli te same ryby wypuścimy przy dnie, mają one duże szanse na przeżycie.
Poza tym z tym atakowaniem małych ryb różnie bywa. Widziałem akwarium, w którym pływało stado Frontos z odłowu wraz ze stadem gupików, które zostały tam wpuszczone jako pokarm :grin:
Na pewno Frontosa jest rybą, której nie można całkowicie zaufać i nawet jeśli nie zje od razu innych małych rybek, można się spodziewać, że może to nastąpić (choć nie musi)
U mnie natomiast małe Altolamprologusy nie są niepokojone przez Frontosy.

MP   100%   4853/4853
   EXP   76%   214/280
marti 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2 Lipca 2008, 22:35   

Żeby nie wyszło na to, że już nikt na tym forum nie hoduje tych wspaniałych ryb (Bernard już się pozbył ? ), dodam cos od siebie. Mam 5 sztuk C. frontosa, a właściwie gibberosa odławiane w pobliżu miejscowości Mikula (obok Lupota). Czyli odmiana nieściśle mówiąc "blue Zair".
Układ : 2 samce po około 25-27 cm długości i 3 samice po około 20-22cm. Jeden samiec od początku dominuje wyraźnie, drugi nawet nie próbuje powalczyć o dominacje. Mimo, że zdominowany ma wiekszy apetyt i są chyba równych rozmiarów. Myśle, że kiedyś sytuacja może się odwrócić. Samiec dominujący ma znacznie dłuższe płetwy grzbietowa i odbytowa.
Wśród tych ryb zupełnie nie ma agresji, ewentualnie epizody wzajemnego straszenia się i nadymania pokryw skrzelowych. Agresja w wykonaniu dominanta zdarzała się tylko w okresach tarła, ale trwała krótko 1-2 dni. Przejawia sie krótką gonitwą za danym osobnikiem. Do tarła podchodził tylko dominant, ze wszystkimi samicami w różnych okresach. Jak na razie udało mi się doczekać młodych tylko z jednego, ostatniego tarła. W poprzednich przypadkach, po kilku dniach inkubacji worek gardłowy znikał. Chociaż okresy noszenia ikry były za każdym razem dłuższe. Bernard pisał , że jego frontki z odłowu dopiero po roku nauczyły się z sukcesem kończyć okres inkubacji. Wychodzi na to, że u mnie jest podobnie.
Świetnie koegzystują z Alto, ale jest warunek, żeby Alto były dość duze.
Niedawno próbowałem dołączyć , chyba zbyt małe A. calvus i niestety 2 zostały zjedzone przez frontozy.
W tym zbiorniku są również N. sexfasciatusy. Od początku świetnie się zadomowiły i koegzystują zgodnie.
Kiedys znajoma likwidowała sklep zoolog. i sprzedała mi za grosze dużą ilość gupików i molinezji. Moje frontki uwielbiają polować i robią to zazwyczaj wieczorkiem, w nocy lub nad ranem gdy świta. Generalnie gdy inne ryby sa jeszcze senne.
Karmię je głównie krewetkami mrożonymi, które z grubsza obieram z pancerzyków. Lubią też mrożone filety np. pangi i mintaja, które skrobię im na drobną papkę i podaję w odpowiednich bolusach.
W pierwszysm akwarium (500L) odbywały dość często tarła jednak bez sukcesu. W drugim (612) odbyło się jedno i po przeprowadzce do 720, samica nie zjadła ani nie wypluła potomstwa. Właśnie te małe udało mi sie obejrzeć po raz pierwszy.
Są to spokojne ryby, a nawet dość płochliwe. Nie znoszą zamieszania i bardzo sie stresuja szybkimi ruchami innych ryb.
Parokrotnie próbowałem dodawać do nich różne inne gatunki, np. Lobochilotes labiatum, ale kończyło sie to niepowodzeniem właśnie ze względu na wprowadzenie atmosfery stresu. Po wielu próbach stwierdziłem, że N. sexfasciatus i Altuski są najlepszymi towarzyszami.
Duże frontozy tolerowały również malutkie Telmatochromisy dhonti, których nie odławiałem po tarle dorosłej pary, którą kiedys miałem. Ciekawe, że nie zjadały tych kilku sztuk, które przetrwały, mimo, że z łatwością mogłyby je połknąć. Widocznie się przyzwyczaiły do ich towarzystwa, a Telmatochromisy nauczyły się unikać ich paszczy.
Kilka fotek, dużych i ich potomstwa :

Ostatnio zmieniony przez marti 2 Lipca 2008, 22:54, w całości zmieniany 3 razy  

Poziom: 12 HP   0%   0/319
   MP   100%   152/152
   EXP   51%   14/27
Bernard 

Wysłany: 3 Lipca 2008, 00:16   

Ciekawi mnie jedna rzecz, o której pisałem wcześniej i o której wspomniał Marti - polowanie na inne ryby.
W moim stadzie (pochodzącym z dwóch "rzutów") nie ma mowy o żadnych próbach atakowania małych Altusów. Co więcej wiele miesięcy temu, po likwidacji resztek Malawi w akwarium pozostało kilka sztuk narybku L. Careuleus, które nigdy nie stały się przedmiotem zainteresowania moich Frontos.
Być może jest jakaś różnica w zachowaniu ryb pochodzących z różnych części jeziora. To oczywiście tylko hipoteza, która być może nie ma w sobie ani odrobiny prawdy. Coś jednak jest na rzeczy, że jedne ryby polują a inne nie.

I jeszcze jedna kwestia związana z terminologią. Dotychczas spotykałem jedynie nazwę Blue Zaire Kapampa. Czy ryby odławiane wzdłuż zairskiego wybrzeża mają w swoich nazwach dodatek Blue Zaire? Np. ryby odławiane w rejonie Moba to C.F. Moba, a nie Blue Zaire Moba. Wiem, że to sprawa drugorzędna, ale mnie interesuje - kiedyś starałem się usystematyzować sobie nazewnictwo Frontos. Czy masz jakiś link do możliwie obszernego "katalogu" nazw?

MP   100%   4853/4853
   EXP   76%   214/280
marti 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 3 Lipca 2008, 09:32   

bernard napisał/a

I jeszcze jedna kwestia związana z terminologią. Dotychczas spotykałem jedynie nazwę Blue Zaire Kapampa. Czy ryby odławiane wzdłuż zairskiego wybrzeża mają w swoich nazwach dodatek Blue Zaire? Np. ryby odławiane w rejonie Moba to C.F. Moba, a nie Blue Zaire Moba. Wiem, że to sprawa drugorzędna, ale mnie interesuje - kiedyś starałem się usystematyzować sobie nazewnictwo Frontos. Czy masz jakiś link do możliwie obszernego katalogu nazw?

Moim zdaniem , nazwa "Blue Zair" jest starym , komercyjnym dodatkiem stosownym w poprzednich latach. Sama nazwa państwa Zair już nie istnieje, obecnie jest to Demokratyczna Republika Kongo. Teraz, jak wiesz, stosuje się nazwy związane z małymi miejscowościami w pobliżu których Cyphotilapie zostały odłowione.
Podziałów, jak wiesz jest kilka :

Np. wg Takahashi, na dwa gatunki :

Family Cichlidae -- cichlidés, cichlids, tilapias y mojarras de agua dulce
Genus Cyphotilapia Regan, 1920
Direct Children:
Species Cyphotilapia frontosa (Boulenger, 1906) -- frontasa cichlid
Species Cyphotilapia gibberosa Takahashi and Nakaya, 2003

Istnieja też zupełnie inne podziały :
http://www.e-aquariumthai...uariumthai.nsf/

trzeba wejść w "news" i dalej w "What is “Cyphotilapia gibberosa“ ?"

A w tym roku, w kwietniu, w Krakowie na Spotkaniu Tanganickim, Evert van Ammelrooy powiedział, co słyszałem na własne uszy, że ten podział jest jego zdaniem sztuczny i on osbiście używa starego podziału, tzn bez podziału - wszystkie Cyphotilapie to frontosy.

Co do polowania, to nie potrafię odpowiedziec jednoznacznie, ale sądze że polowanie jest dobra oznaką i swiadczy o naturalnym zachowaniu.
Ostatnio zmieniony przez marti 3 Lipca 2008, 09:33, w całości zmieniany 1 raz  

MP   100%   152/152
   EXP   51%   14/27
Bernard 

Wysłany: 3 Lipca 2008, 09:41   

marti napisał/a
Co do polowania, to nie potrafię odpowiedziec jednoznacznie, ale sądze że polowanie jest dobra oznaką i swiadczy o naturalnym zachowaniu.

Oczywiście, że tak jest. Znam jednak kilka osób, które mają ryby z odłowu i które nie wykazują takich instynktów. Zresztą można wiele przykładów znaleźć w necie.

MP   100%   4853/4853
   EXP   76%   214/280
marti 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 3 Lipca 2008, 10:31   

Tak, tak. Sam się zastanawiałem dlaczego tak jest.
Może to kwestia wyuczonych odruchów i przyzwyczajenia ryb do określonego pokarmu :?:
Wiem , że niestety część osób, np z braku czasu, karmi Cyphotilapie głównie płatkami lub granulatem.
Wydaje mi się, że po roku podawania tak nienaturaknego pokarmu, może dojść do zaniku naturalnych reakcji za strony ryb. Nie wiem czy tak jest w istocie, ale taki przykład mi się nasunął.

MP   100%   152/152
   EXP   51%   14/27
Bernard 

Wysłany: 3 Lipca 2008, 11:29   

To byłoby dość sensowne wytłumaczenie, ale np. moje ryby od początku były karmione różnymi pokarmami (ze zdecydowaną przewagą mrożonek). Od początku też pływały z nimi małe ryby.

MP   100%   4853/4853
   EXP   76%   214/280
Bernard 

Wysłany: 18 Lipca 2008, 23:25   

Frontosy nie zawsze bywają spokojne :smile:

http://youtube.com/watch?...feature=related
Ostatnio zmieniony przez tooold 15 Stycznia 2010, 08:41, w całości zmieniany 1 raz  

MP   100%   4853/4853
   EXP   76%   214/280
rufus 

Wysłany: 18 Lipca 2008, 23:33   

Fajny filmik, ale i akwarium mi sie podobalo, tylko moze te doniczki................., gdzies ukryc. To i tak spokoj jak mi sie wydaje w poriownaiu z Petrusiami lub Simo.
A jak Gnatusie sie leja to az caly piach idzie w gore :wink:

Pozdrawiam - Leszek

Poziom: 62 HP   21%   3928/18707
   MP   34%   3121/8931
   EXP   55%   240/436
Bernard 

Wysłany: 18 Lipca 2008, 23:53   

Nie da się ukryć, że większość spośród naszych podopiecznych potrafi i lubi/musi walczyć. W akwarium z Petrochromisami, Trofusami, czy Simochromisami nie ma ani chwili spokoju, a efekty tych walk są niekiedy drastyczne. Natomiast C. Frontosy stosunkowo rzadko urządzają sobie walki połączone z chwytaniem się za pyski. Zwykle jest to pokaz siły bez bezpośredniego kontaktu lub delikatne szturchnięcie.

MP   100%   4853/4853
   EXP   76%   214/280
Tomek 

Wysłany: 26 Sierpnia 2008, 16:04   frontosa i parametry wody

Witam serdecznie wszystkich uczestników forum. Jestem tu po raz pierwszy. Od maja jestem posiadaczem Frontosa Moba odłów Mam pytanie o parametry wody i wiele wiele innych pytań. To testowy post abym nauczył się pisac na tym forum. pozdrawiam

Poziom: 2 HP   0%   0/30
   MP   100%   14/14
   EXP   87%   7/8
Lenek 

Wysłany: 26 Sierpnia 2008, 16:51   

A moje pytanie brzmi w jakim akwarium one czuja się dobrze. Słyszałem, że można już je hodować w akwariach pow. 500l.

Poziom: 19 HP   1%   7/798
   MP   100%   381/381
   EXP   16%   8/49
Bernard 

Wysłany: 26 Sierpnia 2008, 19:02   

Jak długo masz te ryby?

Tomek napisał/a
Mam pytanie o parametry wody

Parametry typowe dla Tanganiki. Podaj jakie masz, a uzyskasz odpowiedź co ewentualnie zmienić :wink:

Lenek napisał/a
moje pytanie brzmi w jakim akwarium one czuja się dobrze

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć. Generalnie im większe tym lepiej. Wg mnie 500 l to takie umowne minimum, na pewno wystarczające dla stadka młodych i małej grupy dorosłych ryb. Sporo zależy od powierzchni dna, bo choć są to ryby pływające głównie w środkowej części akwarium, głębokość np. 40 cm będzie zdecydowanie zbyt mała (nawet samiczki potrafią mieć ponad 20 cm). Im większy zbiornik tym większe urosną, więc można przyjąć, że w takim zbiorniku nigdy nie osiągną swoich maksymalnych rozmiarów, co nie oznacza, że nie urosną. Kupując duże ryby z odłowu lepiej przeznaczyć dla nich większy zbiornik. Dorosły samiec może osiągnąć nawet ponad 30 cm (choć jest to raczej rzadkość).

MP   100%   4853/4853
   EXP   76%   214/280
Odpowiedz do tematu