Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
Klub Miłośników Tanganiki Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload
 Ogłoszenie 

Chcesz decydować o losie forum, korzystać ze zniżek partnerów stowarzyszenia? Zapraszamy do grona klubowiczów.
Wystraczy wypełnić deklarację członkowską ! Szczegóły znajdziesz w tym linku.
Zapraszamy wszystkich chętnych.

Poprzedni temat «» Następny temat
Artykuł na stronie głównej: Klasyfikacja gatunków ryb (...)
Autor Wiadomość
Michał M.

Wysłany: 23 Stycznia 2013, 22:56   Artykuł na stronie głównej: Klasyfikacja gatunków ryb (...)

Witam!

Proszę nie odbierać mojego postu jako krytykanctwa, a raczej jako uzasadnioną ciekawością chęć wyjaśnienia polskiego nazewnictwa.

Otóż czytając artykuł na stronie głównej pt. "Klasyfikacja gatunków ryb pielęgnicowatych zamieszkujących jezioro Tanganika wg. Takahashi" ( http://klub-tanganika.pl/...d=98&Itemid=105 ) rzuciło mi się w oczy nazwanie wymienionych taksonów "szczepami (podrodzinami)". Zawsze byłem przekonany, że w królestwie zwierząt, w łacińskiej nazwie taksonu końcówka "-ini" zarezerwowana jest dla plemion (ang. tribe), zaś nazwy podrodzin kończą się na "-inae". Tym samym wymienione w artykule taksony byłyby plemionami, zaś podrodziny są wyższe rangą (dla przykładu plemię Tropheini należy do podrodziny Pseudocrenilabrinae).

Słowo "szczep" jest generalnie synonimem do plemienia, ale ze względu na wieloznaczność tego pierwszego, lepiej jest chyba nazywać dany takson plemieniem. Nie rozumiem za to użycia w nawiasie "podrodziny" - chyba, że niezupełnie dobrze odczytałem intencji autora.
Jak to z tym jest?

Pozdrawiam,
Michał.

Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   22%   2/9
rufus 

Wysłany: 23 Stycznia 2013, 23:43   

Hmm, systematyka jest dość skomplikowanym klasyfikowaniem organizmów, w tym przypadku zwierząt, ryb. Jest to zajęcie dość "płynne, zmienne". Przykładem jest właśnie omawiana zaproponowana klasyfikacja wg. Takahashiego.
Cały czas to się zmienia i zależy jaki "wariant" zostanie przyjęty. Sprawa komplikuje się jeszcze dodatkowo jeżeli chodzi o polskie nazewnictwo. Cały czas trwają dyskusje. Fakt, ogólnie przyjęte jest że końcówkę -ini przyporządkowuje się plemieniu, a ale dlaczego Takahashi tak to przyporządkował, nie wiem :roll: . Aż tak "głęboko" w to nie wchodziłem, ale warte jest to zainteresowania i wyjaśnienia.

Pozdrawiam - Leszek

Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   25%   2277/8931
   EXP   34%   152/436
Odpowiedz do tematu