Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
Klub Miłośników Tanganiki Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
1xLelelupa + 2xNaskalnik Dickfelda w 112 litrach?
Autor Wiadomość
portaga 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 9 Lutego 2019, 18:21   1xLelelupa + 2xNaskalnik Dickfelda w 112 litrach?

Witam Was serdecznie!
Na wstępie chcę zaznaczyć, iż nie jestem początkującym akwarystą i co nieco się orientuję z czym co się łączy, jednakże z uwagi na brak czasu i poniekąd niechęci przycinania zielska, zlikwidowałem akwarium "ogólnoroślinne".
Długo myślałem o Malawi, ale w tym litrażu, to tylko Saulosi. Sam po sobie wiem, że po pół roku zlikwidowałbym to akwarium, z uwagi na monotonię trzymania jednego gatunku ryb. Jeden gatunek szybko się nudzi i człowiek szuka innych rozwiązań, i nie oszukując, człowiek chce (tzn. ja), aby akwarium stanowiło niejako dekorację pokoju, a nic tak nie działa na zmysły, jak kolory ryb w zbiorniku.
Do czego zmierzam?
Ano do tego, jak w tytule.
Czytałem i czytałem, i wyczytałem, że Lelelupa w naturalnym środowisku jest samotnikiem, czyli teoretycznie kroczy przez życie sam, a jedynie w czasie w czasie rui łączy się na krótki czas z oddzielną płcią, a potem, kolokwialnie pisząc, ma to w dupie... Wnioskuję z tego, że jednej rybie, niezależnie od płci, będzie wisiało to, czy ona da tyłka, albo czy on zapłodni? Tym bardziej, że to nie będzie osobnik/osobniczka z odłowu.
- Byleby żarcie na czas podawali, to będę szczęśliwą rybą i nie będę zaczepiała innych - można tak przyjąć?

Zaznaczam też, że nie chcę mieć w akwarium narybku, bo potem nie wiadomo co z tym zrobić, a do kibla nie spuszczę...

I teraz pytanie, czy Dickfeld (załóżmy, że trafię na parę) nie będzie przeszkadzał jednej Lelelupie, albo vice versa?

Ze swojej strony mogę zapewnić, iż mam już pomysł na ułożenie kamieni tak, aby były dwie oddzielne strefy w tym małym akwarium oraz mnóstwo jaskiń/kryjówek i każdy mógł zająć swój rewir.

A teraz pytanie za 100 pkt.! albo i za zero...

Marzy mi się dołożenie 3 gatunku. Mam na myśli muszlowca krótkiego lub wielopręgiego, dla którego też bym wydzielił strefę 20x20 z muszlami nie byle jakimi?
Czy jest szansa, że Leleupa, jako samotnik, nie będzie wnikał w ten cały cyrk i będzie po prostu ignorował inne gatunki?

I czy (przy założeniu, że tak będzie) Dickfeldy dogadają się z muszlowcami, zajmując każde z nich swoje strefy?

Takie akwarium, to moje marzenie. Trzy gatunki i każda ryba piękna. Ech... utopia?

Zdaję sobie sprawę z litrażu, ale kurczę, jak oglądam inne zbiorniki typu 240L. przerybione, to właśnie zastanawiam się, czy 6 ryb w moim małym, to aż tak dużo?
Ostatnio zmieniony przez portaga 9 Lutego 2019, 18:26, w całości zmieniany 1 raz  

Poziom: 6 HP   8%   8/104
   MP   100%   49/49
   EXP   92%   13/14
DarthBane 

Wysłany: 10 Lutego 2019, 19:11   

Niestety, ale właśnie jak jest więcej ryb i większe akwarium, to agresja się rozkłada. U Ciebie bez szans. Nie to Chciałeś usłyszeć, ale 3 gatunki to za dużo.

Poziom: 13 HP   0%   0/370
   MP   100%   176/176
   EXP   46%   14/30
portaga 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 10 Lutego 2019, 20:00   

Rozumiem i dziękuję za odpowiedź.
Zastanowię się jeszcze nad Saulosi... ech... te dylematy...
No chyba, że istnieje jeszcze jakaś inna możliwość w tym litrażu z Tanganiki, żeby były przynajmniej dwa gatunki i choć trochę kolorowo?

MP   100%   49/49
   EXP   92%   13/14
Krawiec 

Wysłany: 19 Lutego 2019, 07:18   

Kwestia estetyki to jedna sprawa, ale na tym forum staramy się, aby celem nadrzędnym było dobro ryb, a nie nasze "widzi mi się". Jedna sztuka N. lelupi nie będzie się dobrze czuła, bo ryby te żyją w parach.
Tanganika jest kolorowa, tylko aby dostrzec mnogość barw całej palety kolorów, trzeba sięgnąć wzrokiem nieco głębiej, nie skupiając się na powierzchownym spojrzeniu, tak aby dostrzec całe tęcze mieniące się w na ciele ryby :grin:

Pozdrawiam Piotr

Poziom: 49 HP   14%   1261/9013
   MP   100%   4303/4303
   EXP   47%   122/256
portaga 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 23 Lutego 2019, 19:43   

Krawiec napisał/a

Tanganika jest kolorowa, tylko aby dostrzec mnogość barw całej palety kolorów, trzeba sięgnąć wzrokiem nieco głębiej, nie skupiając się na powierzchownym spojrzeniu, tak aby dostrzec całe tęcze mieniące się w na ciele ryby :grin:

Napiszę tak - żona chciała kolorowe rybki, ja niby też. Akwarium już uruchomione, wystrój malawijski. Ale jest drobniutki piasek i miejsce na muszle też bez problemu się znajdą.
Po twojej odpowiedzi i krótkiej dyskusji przekonałem ją, że będziemy się nudzić, oglądając tylko piękne Saulosi, które za rok dorosną do 9 cm. Ładnie wyglądają, jak są małe, a potem to już są RYBY, a nie rybki. W tym litrażu będą wyglądały jak karpie wpuszczone do wanny. A że akwarium ma być wycinkiem natury, obserwacją zachowań oraz - jak to ładnie napisałeś - dostrzeżenia subtelnych i mieniących się kolorów muszlowców - no to nas przekonałeś!
Jeszcze tylko parę kwestii:

1) NAJWIĘKSZY PROBLEM, a mianowicie, CO ROBIĆ Z NARYBKIEM?? Moja małżonka nie wyobraża sobie takiej opcji, żeby małe rybki były wciągane przez filtr, a potem żyły tam i się męczyły, i zdychały. Ja też. Wiem, że mogę założyć gąbkę, jako prefiltr, ale mam jeszcze skimmer, do którego narybek niewątpliwie wpadnie. To jest zupełnie bez sensu, żeby czyścić cokolwiek z małych obumarłych ryb.
2) Czy jest jakaś obsada do 112L. która byłaby w stanie "regulować" (czyli zjadać) narybek? To jesteśmy w stanie zaakceptować.
3) Jaka obsada? Gwarantuję, że akwarium jest podzielone KONKRETNIE na dwie strefy zasłonięte od siebie, kryjówek między skałami po 5 z każdej strony i można w każdej strefie dodać muszli, nie jestem amatorem.
Proszę, zaproponujcie mi coś ciekawego odnośnie obsady.
Pozdrawiam serdecznie.

MP   100%   49/49
   EXP   92%   13/14
Krawiec 

Wysłany: 23 Lutego 2019, 21:49   

Populacja ryb jest regulowana naturalnie: jak nie ma miejsca, to narybku też nie pojawia się nieskończenie dużo. Natura sama dba o równowagę :grin:

Pozdrawiam Piotr

Poziom: 49 HP   14%   1261/9013
   MP   100%   4303/4303
   EXP   47%   122/256
portaga 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 24 Lutego 2019, 16:19   

Czytałem, czytałem, czytam i już chyba dobrałem optymalną obsadę - te ryby mi się podobają:
1) ALTOLAMPROLOGUS SP. „COMPRESSICEPS SHELL”
2) LAMPROLOGUS MULTIFASCIATUS

Proszę tylko o potwierdzenie, czy to dobry wybór oraz ile osobników jednego i drugiego gatunku kupić do powierzchni dna 80x30cm?

Ma ktoś z was taki układ?

Bardzo proszę o odpowiedź.
Ostatnio zmieniony przez portaga 24 Lutego 2019, 18:57, w całości zmieniany 2 razy  

MP   100%   49/49
   EXP   92%   13/14
beddawo2 

Wysłany: 25 Lutego 2019, 11:35   

Mam takie akwarium i miałem identyczną obsadę w układzie 1+3 multifasciatus + 6szt Alto shell - tutaj była młodzież, więc ciężko odróżnić było płeć. Osobiście odradzam alto shelle - są bardzo płochliwe, siedzą dużo przy muszli.

Jeśli już uprzesz się na taką obsadę to zrobiłbym 2+2 lub 2+3 zarówno multi jak i alto shelli.

Teraz w takim szkle mam caudopunctatus + ocellatus i jest super. Poza tym caudo są stosunkowo kolorowe i chętnie odwiedzają toń - czego nie ma przy typowych muszlowcach.

Miałem też calliurusy, vittatusy shell - te drugie też są nawet ciekawe.

Ale od siebie doradziłbym nast. obsadę:

1.Multifasciatus 2+2 lub 2+3 i do tego para ocellatus

Lub

2. Po 1 parce caudopunctatus i ocellatus.

Poziom: 9 HP   2%   3/193
   MP   100%   92/92
   EXP   45%   9/20
pinkiPL 

Wysłany: 25 Lutego 2019, 14:15   

Ocellatusy z multikami w takim układzie to się będą tłukły i każda ryba będzie pilnować swojej muszli.
Układ Caudo + Ocellatus wydaje mi się tutaj bardzo trafiony.

Poziom: 26 HP   8%   130/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   35%   28/78
portaga 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 25 Lutego 2019, 17:15   

Serdeczne dzięki za odpowiedzi!
Tym doborem caudopunctatus + ocellatus trafiliście w gust mojej żony - podobają jej się i jedne i drugie. Wielkie dzięki! Już postanowione!
Rozumiem, że mam kupić po 1 parze? Tylko że trudno będzie rozróżnić, czy akurat są parą. Jaki system polecacie na początek? Kupić po 3 ryby z każdego gatunku i liczyć, że nie dostanę trzech samic/samców, a potem odłowić, czy jeszcze jakoś inaczej?
I przede wszystkim, gdzie polecacie kupić te ryby? U mnie ich nie dostanę. Czy zlecić zakup sprzedawcy w sklepie, który przywiezie mi je z giełdy akwarystycznej? Czy też kupić u jakiegoś hodowcy i odebrać przesyłkę konduktorską w Radomiu?
Widzę, że pinkiPL jest z Warszawy. Spokojnie mógłbym też podjechać po te ryby do Wawy. PinkiPl - może ty mi coś podpowiesz, gdzie mógłbym w Warszawie kupić obydwa te gatunki z jakiegoś pewnego źródła?

EDIT:
Jeszcze taką zagwozdkę mam. Wystrój akwarium (tak jak wcześniej pisałem) typowo pod malawi. Poza korzeniem, rzecz jasna. I teraz zastanawiam się, czy można by dać muszle tylko dla ocellatusów na sam środek przed korzeniem, a boki akwarium pozostawić bez muszli dla caudo, które ponoć nie potrzebują ich koniecznie do życia? Na narybku mi nie zależy.
Chodzi o to, żeby móc obserwować ryby i ich zachowania. Z tego, co wyczytałem, to ocellatusy bardziej przy dnie, a caudo mogłyby tyłem i górą sobie przepływać, nie denerwując zbytnio współlokatorów.
Druga opcja jest taka, żeby wywalić te zielone kamienie po prawej stronie akwarium i tam położyć muszle dla occellatusów. Minusem tego byłoby to, że pewnie zaszyłyby się całkiem między skałkami i muszlami i rzadko wypływałyby poza tę strefę akwarium. Środek mógłby być wtedy pusty i bez życia.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/96e5850641407bd5

Jak byście zrobili na moim miejscu? Już nie mogę zmienić układu dużych skał, gdyż leżą one na piance.

Ostatnio zmieniony przez portaga 25 Lutego 2019, 20:39, w całości zmieniany 2 razy  

MP   100%   49/49
   EXP   92%   13/14
pinkiPL 

Wysłany: 26 Lutego 2019, 09:18   

Hej.
Aktualnie rosną sobie u mnie małe Callipterusy ale to jeszcze długa droga (obecnie nie mają nawet 1 cm).

W Warszawie albo należy poszukać na OLX prywatnych hodowców z Warszawy albo mamy Diskus ZOO na ul. Radzymińskiej jest tam naprawdę dużo gatunków i w zawsze byłem zadowolony z zakupów tam.

Oba gatunki nie potrzebują dużej ilości muszli jak np. gatunki kolonialne.
Żyją na pustkowiu gdzie występują pojedyncze muszle.

Jeżeli chodzi o twoje akwarium.. wyjmij korzeń.
Taaaadaaam i gotowe. :mrgreen:
Możesz ew. dodać po 1 czy 2 muszlach z lewej i na środku.
To tyle moim zdaniem.

Poziom: 26 HP   8%   130/1637
   MP   100%   781/781
   EXP   35%   28/78
beddawo2 

Wysłany: 26 Lutego 2019, 10:32   

Co do zakupów proponuje po 4 sztuki młodzieży z czego wyłoni się parka.

U mnie np. żeby dobrała się para caudo wziąłem 5szt młodzieży, po dzień dzisiejszy jeszcze się nie wyłowiła.

Inaczej sprawa się miała u Ocellatusa, tam pomimo młodego wieku hodowca Pan Darek z Żor woj. Śląskie (polecam jego hodowle) dobrał mi układ 1+2 po czym samiec wraz z większą samiczką sami zredukowali obsadę do parki :)

Jest bla bla car więc, z którego zakątku Polski byś nie był to rybki mogą być Twoje (dodatkowo u Darka masz na prawdę niskie ceny za ryby głownie pokoleń F1)

Poniżej krótki filmik z mojej tangi - jakbyś chciał podejrzeć sobie jakieś akwarium.

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

MP   100%   92/92
   EXP   45%   9/20
portaga 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 26 Lutego 2019, 17:03   

Jak zwykle, dzięki za odpowiedzi panowie! Już najważniejsze sprawy wiem. Kupię po 4 szt, z każdego gatunku, dam 3 muszle na środek i dwie z jednego boku, i niech się dzieje, co chce...
Z tym bla-bla-carem to całkiem niezły pomysł, lepszy niż przesyłka konduktorska. Muszę jeszcze odczekać, aż akwarium dojrzeje, pomimo tego, że kupiłem ten niby "żywy" piasek rafowy z kulturami bakterii.
Z korzeniem będzie problem - to wystrój mojej żony, która twierdzi, że: -"Bez niego jakoś tak łyso na środku, a rybki będą miały urozmaicenie" :roll: :wink: Poza wątpliwymi walorami estetycznymi, jest dobrze wymoczony w poprzednim akwarium, także wydzielanie garbników ma już za sobą. Może zastąpimy go jakimś ładnym zaokrąglonym kamieniem, ale to już szczegół...
Póki co, nie mam więcej pytań.
Pozdrawiam serdecznie, niech wam Bozia w rybkach wynagrodzi za pomoc :mrgreen:

MP   100%   49/49
   EXP   92%   13/14
portaga 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 7 Marca 2019, 19:02   

To znowu ja. Chcę poradzić się w takiej kwestii, a mianowicie:
Mam już zaklepaną dorosłą parę Lamprologus Caudopunctatus.

No i teraz wypadałoby wpuścić razem z nimi też dorosłą już parę ocellatus'ów, żeby caudo nie sterroryzowały akwarium z jeszcze nie dojrzałymi ocellatusami (dobrze myślę?).
Jedynie gdzie znalazłem taką możliwość, to sklep Tropheus Tanganika z Krakowa. Miły pan powiedział mi, że bez problemu dobiorą mi parę ocellatus'ów. Jednakże nie jest to takie proste, bo są inne problemy:
1. To taki, że nie wysyłają ryb za kwotę mniejszą niż 300 zł., ponieważ im się to nie opłaca. I ja to rozumiem. Moja parka kosztowałaby 150 zł. +35 wysyłka. Byłbym skłonny dopłacić jakąś satysfakcjonującą sklep kwotę gratis za fatygę, gdybym był pewien, że:
2. Ryby prosto z odłowu (bo tylko takie mają) nie będą bardziej problematyczne w hodowli, aniżeli te z pokolenia F1, które już "liznęły" nieco naszej kranowej wody. Czy nie będą bardziej podatne na różnej maści choroby?
3. Parametry wody - w Tropheus PH powyżej 8, a u mnie takie naciągane 8 (test zooleka). Twardość wody OK.

Proszę napiszcie, co o tym sądzicie? Warto kupić te ocellatusy? (nie chodzi o cenę, tylko o wartość samą w sobie) i mieć spokój później z pierdzieleniem, kupowaniem, dobieraniem i odławianiem dobranych par, albo też i trupów, jeżeli wpuszczę najpierw dorosłe caudo, a potem dołożę niedojrzałe ocellatusy?

Bardzo proszę o w miarę szybką poradę, bo jutro muszę zadecydować, czy brać parę ocellatus WF.

Pozdrawiam serdecznie i z niecierpliwością czekam na odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony przez portaga 8 Marca 2019, 08:04, w całości zmieniany 1 raz  

MP   100%   49/49
   EXP   92%   13/14
beddawo2 

Wysłany: 7 Marca 2019, 20:07   

Moim zdaniem warto.

Ja na początku przygody do haremu dorosłych multików w układzie 1+3 dopuściłem 6 szt młodych 3-4 cm Alto shelli, dostawały na prawdę solidnego łupnia...

Jeśli nie szkoda Ci $$ na ryby WF to śmiało wpuszczaj. Ja przez cenę nigdy się nie zdecydowałem na WF (być może i to mój błąd)

Wiadomo ryby WF na pewno są bardziej "czułe" na parametry wody, ale z drugiej strony jeśli będziesz dbał o zbiornik robił cały czas testy, podmieniał wodę nic nie powinno się im stać. W końcu ryby, które do Ciebie trafią przetrwały sporą podróż, jednak do Tanganiki kawałek od Krakowa jest :lol:

PH wody zawsze możesz podbić (poczytaj, mnóstwo wątków jest w necie)

Co do tej ceny, spróbuj ponegocjować - powołaj się na Nasze forum. Może za 2 paczki z przesyłką Ci je puszczą.
Ostatnio zmieniony przez beddawo2 7 Marca 2019, 20:12, w całości zmieniany 4 razy  

MP   100%   92/92
   EXP   45%   9/20
Odpowiedz do tematu