Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
Klub Miłośników Tanganiki Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
1xLelelupa + 2xNaskalnik Dickfelda w 112 litrach?
Autor Wiadomość
portaga 

Wysłany: 9 Lutego 2019, 18:21   1xLelelupa + 2xNaskalnik Dickfelda w 112 litrach?

Witam Was serdecznie!
Na wstępie chcę zaznaczyć, iż nie jestem początkującym akwarystą i co nieco się orientuję z czym co się łączy, jednakże z uwagi na brak czasu i poniekąd niechęci przycinania zielska, zlikwidowałem akwarium "ogólnoroślinne".
Długo myślałem o Malawi, ale w tym litrażu, to tylko Saulosi. Sam po sobie wiem, że po pół roku zlikwidowałbym to akwarium, z uwagi na monotonię trzymania jednego gatunku ryb. Jeden gatunek szybko się nudzi i człowiek szuka innych rozwiązań, i nie oszukując, człowiek chce (tzn. ja), aby akwarium stanowiło niejako dekorację pokoju, a nic tak nie działa na zmysły, jak kolory ryb w zbiorniku.
Do czego zmierzam?
Ano do tego, jak w tytule.
Czytałem i czytałem, i wyczytałem, że Lelelupa w naturalnym środowisku jest samotnikiem, czyli teoretycznie kroczy przez życie sam, a jedynie w czasie w czasie rui łączy się na krótki czas z oddzielną płcią, a potem, kolokwialnie pisząc, ma to w dupie... Wnioskuję z tego, że jednej rybie, niezależnie od płci, będzie wisiało to, czy ona da tyłka, albo czy on zapłodni? Tym bardziej, że to nie będzie osobnik/osobniczka z odłowu.
- Byleby żarcie na czas podawali, to będę szczęśliwą rybą i nie będę zaczepiała innych - można tak przyjąć?

Zaznaczam też, że nie chcę mieć w akwarium narybku, bo potem nie wiadomo co z tym zrobić, a do kibla nie spuszczę...

I teraz pytanie, czy Dickfeld (załóżmy, że trafię na parę) nie będzie przeszkadzał jednej Lelelupie, albo vice versa?

Ze swojej strony mogę zapewnić, iż mam już pomysł na ułożenie kamieni tak, aby były dwie oddzielne strefy w tym małym akwarium oraz mnóstwo jaskiń/kryjówek i każdy mógł zająć swój rewir.

A teraz pytanie za 100 pkt.! albo i za zero...

Marzy mi się dołożenie 3 gatunku. Mam na myśli muszlowca krótkiego lub wielopręgiego, dla którego też bym wydzielił strefę 20x20 z muszlami nie byle jakimi?
Czy jest szansa, że Leleupa, jako samotnik, nie będzie wnikał w ten cały cyrk i będzie po prostu ignorował inne gatunki?

I czy (przy założeniu, że tak będzie) Dickfeldy dogadają się z muszlowcami, zajmując każde z nich swoje strefy?

Takie akwarium, to moje marzenie. Trzy gatunki i każda ryba piękna. Ech... utopia?

Zdaję sobie sprawę z litrażu, ale kurczę, jak oglądam inne zbiorniki typu 240L. przerybione, to właśnie zastanawiam się, czy 6 ryb w moim małym, to aż tak dużo?
Ostatnio zmieniony przez portaga 9 Lutego 2019, 18:26, w całości zmieniany 1 raz  

Poziom: 1 HP   2%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   11%   1/9
DarthBane 

Wysłany: 10 Lutego 2019, 19:11   

Niestety, ale właśnie jak jest więcej ryb i większe akwarium, to agresja się rozkłada. U Ciebie bez szans. Nie to Chciałeś usłyszeć, ale 3 gatunki to za dużo.

Poziom: 13 HP   0%   0/370
   MP   100%   176/176
   EXP   30%   9/30
portaga 

Wysłany: 10 Lutego 2019, 20:00   

Rozumiem i dziękuję za odpowiedź.
Zastanowię się jeszcze nad Saulosi... ech... te dylematy...
No chyba, że istnieje jeszcze jakaś inna możliwość w tym litrażu z Tanganiki, żeby były przynajmniej dwa gatunki i choć trochę kolorowo?

Poziom: 1 HP   2%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   11%   1/9
Odpowiedz do tematu