Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
Klub Miłośników Tanganiki Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
600-700L mięsożerna obsada, tylko jaka??
Autor Wiadomość
Limak86 

Wysłany: 1 Sierpnia 2018, 08:57   600-700L mięsożerna obsada, tylko jaka??

Witam :)

Tytułem wstępu - po nowym roku przeprowadzka do nowego mieszkania i w końcu spełnienie marzeń akwarystycznych, czyli zbiornika mniej więcej 200x50x60(h) lub 180x60x60. Dokładna wielkość jeszcze nieznana, bo nie wiem ile miejsca wyjdzie ostatecznie we wnęce gdzie owy baniak ma stanąć.
Warunek żony, że skoro już się zgodziła na tak duże, to ma być ładnie, estetycznie i stanowić ozdobę salonu.
Z początku chciałem iść w Amazonkę - żaglowce, apisto itd. Ale potem patrząc na gatunki tanganickie pasujące do tak już sporego baniaczka, zaczęło kiełkować w głowie... a może pójść w mocno skalny aranż i zrobić tam tanganikę?? Żonie i gościom zawsze bardzo się podobała moja 160tka z tangą, jej surowość itd...
To do konkretów - prośba o pomoc w zaplanowaniu potencjalnej obsady tak, żeby była ciekawa dla mnie jako akwarysty, zgodna ze sztuką ale i atrakcyjna wizualnie/kolorystycznie dal reszty rodziny oraz gości ;) .

Oto co mam w obecnym akwarium i chciałbym to raczej zachować:
Neolamprologus caudopunctatus 1+1
Julidochromis ornatus 1+1 (+ ok 10 młodych różnej wielkości)
Lamprologus ocellatus gold x4 (chyba 3+1, ale doprowadziłbym do 2 par)

A teraz to co mi się spodobało i po analizie literatury wydaje mi się, że by zagrało:
Neolamprologus Tretocephalus - docelowo 1/2 pary
Neolamprologus Leleupi orange - docelowo 1/2 pary
Neolamprologus buescheri Kamakonde - docelowo 1 para
Ophthalmotilapia VENTRALIS Chituta - 2+4(?) (generalnie mało o niej info i nie wiem czy pasuje do reszty gatunków, ale zauroczyła mnie i dlatego o nią pytam)
Cyprichromis ??? (odmiana nie wybrana... któreś polecacie ??) - stadko na początek ok 10 sztuk chyba wystarczy?

Sam widzę, że chyba gatunków i sumarycznie ryb jest dużo, ale tak jak mówiłem chciałbym osiągnąć efekt różnorodności, nawet na pograniczu tzw "zupy rybnej".
Bardzo chciałbym poznać Wasze zdanie na temat takiej obsady, ale jestem otwarty na propozycje i alternatywne rozwiązania :)

[160L] Tanganika: http://klub-tanganika.pl/...p=104035#104035
[84L] LowTech - mix kontynentalny

Poziom: 9 HP   0%   0/193
   MP   100%   92/92
   EXP   5%   1/20
rufus 

Wysłany: 1 Sierpnia 2018, 09:17   

Na pewno Ophthalmotilapia odpada. Nie te preferencje pokarmowe i nie ten charakter w stosunku do pozostałej obsady.
Co do reszty, hmmm, wybrałeś jedna z najbardziej agresywnych gatunków. Oczywiście można je połączyć ze sobą w odpowiedniej ilości i przy odpowiedniej aranżacji zbiornika. Wydaje mi się, że problem może być z Neolamprologus tretocephalus bo jest to bardzo agresywny gatunek, szczególnie przy opiece nad narybkiem którego jest bardzo dużo.

Pozdrawiam - Leszek

Poziom: 62 HP   23%   4302/18707
   MP   23%   2139/8931
   EXP   35%   153/436
Limak86 

Wysłany: 1 Sierpnia 2018, 09:30   

rufus napisał/a
Na pewno Ophthalmotilapia odpada. Nie te preferencje pokarmowe i nie ten charakter w stosunku do pozostałej obsady.

Takie miałem przeczucie :)
A tak z ciekawości, to jakiego typu obsada do nich pasuje? Co masz na myśli pisząc o preferencjach i charakterze?

rufus napisał/a
Co do reszty, hmmm, wybrałeś jedna z najbardziej agresywnych gatunków. Oczywiście można je połączyć ze sobą w odpowiedniej ilości i przy odpowiedniej aranżacji zbiornika. Wydaje mi się, że problem może być z Neolamprologus tretocephalus bo jest to bardzo agresywny gatunek, szczególnie przy opiece nad narybkiem którego jest bardzo dużo.

Tak wiem, że gatunki należą do tych mniej potulnych i miałem tego świadomość wybierając je. Ale nie mam na tyle wiedzy żeby być pewnym że w ogóle można/należy je łączyć i co ważne w jakich ilościach.
Z tangą mam już troszkę doświadczeń, nie jestem całkowitym laikiem. Chciałem żeby nowe akwarium i obsada były bardziej wymagające i stanowiły już jakieś wyzwanie.

Leszku, masz więc może jakieś rady i wskazówki jakby tą obsadę (oczywiście już bez Ophthalmotilapi) ukształtować, co można dodać a może jednak ująć i na co w wystroju postawić najbardziej??

MP   100%   92/92
   EXP   5%   1/20
rufus 

Wysłany: 1 Sierpnia 2018, 13:06   

Na pewno zacząłbym od samego akwarium. Według mnie większość gatunków agresywnych, terytorialnych wymaga większej powierzchni dna czyli długość zbiornika i jego szerokość. Wysokość jest mniej ważna, ale o tym później. Dlatego jak masz możliwość to postaw zbiornik o wymiarach 200x60x60 cm lub głębokość nawet 70 cm. Jeżeli krótszy to również ta sama zasada, maksymalna długość przy min. 60 cm głębkości. Większa wysokość daje ogólnie większą objętość wody co z kolei wpłynie na stabilność zbiornika. W przypadku tych gatunków (szczelinowce, muszlowce) wysokość do samego funkcjonowania jest mniej ważna ponieważ te gatunki zajmują niższe strefy w akwarium, ale tak jak napisałem wcześniej większy litraż przy podobnej obsadzie daje korzyść w postaci bardziej stabilnych parametrów.
Co do obsady ryby należy dobierać pod względem preferencji pokarmowych, zachowań oraz wielkości (tak żeby jedne dla drugich nie były pokarmem). Oczywiście nie łączy się gatunków względnie spokojnych z agresywnymi itd....
Na szczęście większość tych gatunków hoduje się w parach i kilka par można połączyć na takiej powierzchni dna odpowiednio aranżując zbiornik, tj. układając sterty kamieni o różnej wielkości tworząc szczeliny miedzy nimi. Minusem tego jest problem cyrkulacji wody w akwarium przez co wskazane jest nie przerybienie zbiornika przy maksymalnym litrażu wody.
Moim zdaniem można pokusić się o połączenie jednej pary Neolamprologus tretocephalus, Neolamprologus leleupi (lub zamiennie Neolamprologus buescheri) oraz jakiegoś naskalnika. Dobieram pod względem kolorystyki i wyglądu. Należy pamiętać, że "wiodącymi" gatunkami w tym zestawieniu pod względem wymagań przestrzeni życiowej będą te dwa pierwsze. Tu ew. jednego się pozbyć i wpuścić coś "spokojniejszego" :wink: . Na przód, w wolnej strefie piaszczystego dna ja ew. wpuściłbym tylko np. Neolamprologus caudopunctatus.

Pozdrawiam - Leszek

Poziom: 62 HP   23%   4302/18707
   MP   23%   2139/8931
   EXP   35%   153/436
Limak86 

Wysłany: 1 Sierpnia 2018, 15:04   

rufus napisał/a
Moim zdaniem można pokusić się o połączenie jednej pary Neolamprologus tretocephalus, Neolamprologus leleupi (lub zamiennie Neolamprologus buescheri) oraz jakiegoś naskalnika

Ok, czyli rozumiem że po 1 parze z 3 gatunków skalno-dennych to maksimum nawet przy dnie rzędu 200x50 czy 180x60 i musiałbym wybrać między leleupi a buescheri??

A co z tonią? Stadko dowolnych Cyprichromisów lub stadko Cypri+Paracypri mogłoby być? Jakie ilości na początek? A może są jeszcze jakieś inne gatunki do toni poza tymi 2 "rodzinami" ?
(przy okazji spytam, czym się różnią Cypri Jumbo od "nieJumbo", wielością? agresją?)

Ostatnio zmieniony przez Limak86 1 Sierpnia 2018, 15:06, w całości zmieniany 1 raz  

MP   100%   92/92
   EXP   5%   1/20
Odpowiedz do tematu