Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
Klub Miłośników Tanganiki Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Drugie akwarium, pierwsza Tanganika
Autor Wiadomość
mir3k

Wysłany: 19 Czerwca 2018, 22:33   Drugie akwarium, pierwsza Tanganika

Ukryta wiadomo¶ć / Hidden message
Wiadomość została ukryta, aby ją przeczytać należy się zalogować.

Piękni i młodzi Akwaryści.
Chcę zainwestować w nowe akwarium do salonu. Szkło optiwhite, 90x45x45.
Jeden z pomysłów to siedlisko dla muszlowców. Mam jednak trochę pytań:

1. Filtracja. Posiadam już filtr e701 ze standardowymi wkładami, ale czytając te wszystkie wątki nie wiem czy to nie będzie za mało? Chciałbym uniknąć dokładania dodatkowego filtra do wnętrza baniaka.

1.1 Lepiej użyć deszczowni czy jeta? Instalować jakiś falownik? Dodatkowe napowietrzanie?

2. Ryby. Nie może być nudno bo to salon. Myślałem muszlowce + szczelinowce, ale wiem że nie jest to największy zbiornik. Bardzo ładna jest ta aranżacja ale to dla samych muszlowców. Powierzchni dnia nie ma za dużo, proszę Was o podpowiedzi obsady!

3. Woda. Mam twardą jak cholera, do neocardin muszę rozrabiać 50:50 z demineralizowaną. Mimo to nie wiem jakie kamienie będą najlepsze. Ani skąd je wziąć. Znajomy proponował mi wyprawę do jakiegoś lokalnego składu kamieni ale nie mam zielonego pojęcia o geologii i rozpoznawaniu który kamień nada się do akwarystyki, a który po tygodniu tak zmieni parametry wody że ubije wszystkie ryby.

4. Tło. Przez chwile myślałem o przyklejeniu kamieni sylikonem na pleksi i wstawienie tego w jakiś sposób do akwarium, ale szkoda mi przyklejać tego od wewnątrz do akwarium. Innych metod przytwierdzania tła z kamieni tak żeby było stabilnie nie znam. Dlatego pewnie się skończy na czarnym plakacie przyklejanym na zewnątrz.

5. Światło. Nie planuję pokrywy, za to mogę samodzielnie wykonać belkę na ledach. Ile maksymalnie lumenów/litr mogę dostarczyć rybom z Tanganiki? Czy barwa 6500K jest najodpowiedniejsza? Oświetlenie nocne lepiej w odcieniu niebieskim czy różowym? Jakie macie cykle świecenia?

6. Rośliny. Koniecznie jak najwięcej roślin. Oczywiście w granicach rozsądku, ale nie musi to być 100% biotop. Jak nie dam dużo roślin to boję się że dostanę glonarium. A wtedy to każą mi się zabierać z akwarium z salonu :( (w domyśle - będę je musiał zlikwidować całkiem)

7. Sprzedawca ryb. Jestem ze Śląska, wolę uniknąć zakupów w zoologicznym czy on-line chociaż ich nie wykluczam. Katowice, Chorzów, Zabrze, Gliwice, Bytom, Mikołów itp - znacie jakichś godnych polecenia sprzedawców?

8. Podłoże. Piasek kreiesel 99 jeden wór raczej mi wystarczy, chyba że taki czarno-biały miks. Nie wiem jak to się nazywa ale widziałem w kilku aranżacjach. Pod kamienie dam jakąś piankę. Muszle pewnie najtańsze na allegro (winniczek?) Nie mam pojęcia ile ich kupić żeby prawidłowo pokryć dno.

9.1. Miejcie na uwadze że będę miał przechlapane, jeżeli w salonie stanie nuda pełna szarych rybek z jednym wielkim glonem. Tak, ludzie nie-akwaryści jak widzą szarą rybę (np. Neolamprologus brichardi) uważają że akwarium jest feee, a jak zobaczą Labidochromis caeruleus to pieją z zachwytu :(

Przepraszam za ścianę tekstu i pozdrawiam Was serdecznie!

Ukryta wiadomo¶ć / Hidden message
Wiadomość została ukryta, aby ją przeczytać należy się zalogować.

Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   22%   2/9
rufus 

Wysłany: 20 Czerwca 2018, 20:53   Re: Drugie akwarium, pierwsza Tanganika

mir3k napisał/a
--- phpBB : The Protected Message is not copied in this quote ---
Piękni i młodzi Akwaryści.
Chcę zainwestować w nowe akwarium do salonu. Szkło optiwhite, 90x45x45.
Jeden z pomysłów to siedlisko dla muszlowców. Mam jednak trochę pytań:

1. Filtracja. Posiadam już filtr e701 ze standardowymi wkładami, ale czytając te wszystkie wątki nie wiem czy to nie będzie za mało? Chciałbym uniknąć dokładania dodatkowego filtra do wnętrza baniaka.

1.1 Lepiej użyć deszczowni czy jeta? Instalować jakiś falownik? Dodatkowe napowietrzanie?

2. Ryby. Nie może być nudno bo to salon. Myślałem muszlowce + szczelinowce, ale wiem że nie jest to największy zbiornik. Bardzo ładna jest ta aranżacja ale to dla samych muszlowców. Powierzchni dnia nie ma za dużo, proszę Was o podpowiedzi obsady!

3. Woda. Mam twardą jak cholera, do neocardin muszę rozrabiać 50:50 z demineralizowaną. Mimo to nie wiem jakie kamienie będą najlepsze. Ani skąd je wziąć. Znajomy proponował mi wyprawę do jakiegoś lokalnego składu kamieni ale nie mam zielonego pojęcia o geologii i rozpoznawaniu który kamień nada się do akwarystyki, a który po tygodniu tak zmieni parametry wody że ubije wszystkie ryby.

4. Tło. Przez chwile myślałem o przyklejeniu kamieni sylikonem na pleksi i wstawienie tego w jakiś sposób do akwarium, ale szkoda mi przyklejać tego od wewnątrz do akwarium. Innych metod przytwierdzania tła z kamieni tak żeby było stabilnie nie znam. Dlatego pewnie się skończy na czarnym plakacie przyklejanym na zewnątrz.

5. Światło. Nie planuję pokrywy, za to mogę samodzielnie wykonać belkę na ledach. Ile maksymalnie lumenów/litr mogę dostarczyć rybom z Tanganiki? Czy barwa 6500K jest najodpowiedniejsza? Oświetlenie nocne lepiej w odcieniu niebieskim czy różowym? Jakie macie cykle świecenia?

6. Rośliny. Koniecznie jak najwięcej roślin. Oczywiście w granicach rozsądku, ale nie musi to być 100% biotop. Jak nie dam dużo roślin to boję się że dostanę glonarium. A wtedy to każą mi się zabierać z akwarium z salonu :( (w domyśle - będę je musiał zlikwidować całkiem)

7. Sprzedawca ryb. Jestem ze Śląska, wolę uniknąć zakupów w zoologicznym czy on-line chociaż ich nie wykluczam. Katowice, Chorzów, Zabrze, Gliwice, Bytom, Mikołów itp - znacie jakichś godnych polecenia sprzedawców?

8. Podłoże. Piasek kreiesel 99 jeden wór raczej mi wystarczy, chyba że taki czarno-biały miks. Nie wiem jak to się nazywa ale widziałem w kilku aranżacjach. Pod kamienie dam jakąś piankę. Muszle pewnie najtańsze na allegro (winniczek?) Nie mam pojęcia ile ich kupić żeby prawidłowo pokryć dno.

9.1. Miejcie na uwadze że będę miał przechlapane, jeżeli w salonie stanie nuda pełna szarych rybek z jednym wielkim glonem. Tak, ludzie nie-akwaryści jak widzą szarą rybę (np. Neolamprologus brichardi) uważają że akwarium jest feee, a jak zobaczą Labidochromis caeruleus to pieją z zachwytu :(

Przepraszam za ścianę tekstu i pozdrawiam Was serdecznie!

--- phpBB : The Protected Message is not copied in this quote ---

Witaj na forum :grin:

Ad.1
Do Twojego akwarium i przy obsadzie mniejszych gatunków moim zdaniem wystarczy 2-2,5 razy nadfiltracja. Wskazane byłoby dorzucić jakiś mały mechanik do środka akwarium, ale jak nie chcesz zagracać zbiornika to może filtr kaskadowy :?: :roll:
Ad.1.1
Gatunki z Tanganiki lubią wodę dobrze natlenioną czyli wskazane byłoby użyć wariantu który to natlenienie zwiększy. Na pewno też dodatkowe natlenienie przyspieszy rozwój bakterii w akwarium co polepszy filtrację biologiczną. W takim litrażu falownik jest zbędny.
Ad.2
Akwarium na szczelinowce jest za małe. Proponuję wybrać coś z muszlowców. Bardzo ciekawe są np. similisy. Można wpuścić np. Altolamprologus compressiceps "shell" + Telmatochormis vittatus "shell".
Ad.3
Do dekoracji użyj zwykłych otoczaków w ciemniejszej tonacji i podobnej kolorystyce. Bardzo fajnie wygląda serpentynit.
Ad.4
Tło wystarczy jak pomalujesz tylną szybę farbą. Lekkiego mroku doda pomalowanie szyby na czarno
Ad. 5
Światło ogranicz do minimum. Tanganika nie lubi mocno oświetlonych zbiorników. Barwa 6500K będzie odpowiednia. Ja nie stosuję oświetlenia nocnego.
Ad.6
Z tymi roślinami bym uważał. Zbyt duża ilość może wpłynąć niekorzystnie na parametry wody, tj. odczyn (zakwaszenie). Oczywiście można "coś" tam posadzić. Żeby było najbardziej biotopowo to można posadzić bardzo przydatną roslinkę jaką jest rogatek (pochłania dużo azotu) oraz popularną trawkę (Vallisneria sp.). Z glonami proponuję walczyć w inny sposób czyli na początku tak się przygotować żeby nie stworzyć im warunków do rozwoju ( min. ilość światła, dobra filtracja, kontrola fosforanów i zw. azotu, dbanie o higienę zbiornika).
Ad. 7
Ze Śląska mogę polecić firmę z Żor Darka Gaży - Tanganika-Malawi.pl (http://www.tanganikamalawi.pl/). Ryby w bardzo dobrej kondycji, w dobrych cenach i spory wybór. Firma prowadzona jest przez wielkiego pasjonata akwarystyki, a nie typowego handlarza.
Ad.8
Piasek o ciemnej tonacji jest najlepszy do Tanganiki. W przypadku gatunków kopiących należy go włożyć nieco więcej. Ilość muszli jest zależna od wyboru gatunku muszlowca (żyjące w parach, haremach czy koloniach). Moim zdaniem najwięcej muszli potrzebują gatunki haremowe.
Ad.9
Nie patrz na ludzi, a na to jakie obserwacje dają ryby i to co się Tobie podoba :grin:

Pozdrawiam - Leszek

Poziom: 62 HP   22%   4115/18707
   MP   25%   2261/8931
   EXP   34%   152/436
pinkiPL 

Wysłany: 21 Czerwca 2018, 12:16   

Poszła prywatna wiadomość. :)

Poziom: 24 HP   9%   121/1353
   MP   100%   646/646
   EXP   77%   53/68
popcio 

Wysłany: 21 Czerwca 2018, 12:49   

Odnośnie kolorów tanga jest ogólnie szara wyjątkiem są samce.śledzia i lelupi, nie ma się co oszukiwać że będzie kolorowo :) trzeba to pokochać albo pójść w malawi. Moja żona teżmarudziła że szaro ale teraz ogląda ze mną samca popylajacego z muszlami w pysku lub walki o terytorium i jakby mniej narzeka na szarość

Poziom: 3 HP   0%   0/44
   MP   100%   21/21
   EXP   66%   6/9
mir3k

Wysłany: 24 Czerwca 2018, 14:49   

Jesteście ekstra, bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi!! :) ))

@rufus dużo przydatnych informacji, odpowiedziałeś praktycznie na każde moje pytanie!
@pinkiPL bardzo ciekawa wiadomość prywatna :)

Pytanie odnośnie startu: waszym zdaniem lepiej wystartować na części wody ze starego zbiornika (albo wręcz na całym nieczyszczonym filtrze) czy raczej kupić jakieś dedykowane bakterie?

MP   100%   8/8
   EXP   22%   2/9
Szarooka 

Pomogła: 41 razy
Wysłany: 25 Czerwca 2018, 20:13   

mir3k napisał/a
lepiej wystartować na części wody ze starego zbiornika (albo wręcz na całym nieczyszczonym filtrze)

Dojrzały filtr i 50% wody z pracującego zbiornika zdecydowanie przyspieszą stabilizację - po ok. tygodniu można wpuszczać obsadę :wink:
Ostatnio zmieniony przez Szarooka 25 Czerwca 2018, 20:14, w całości zmieniany 1 raz  

Poziom: 43 HP   9%   553/6154
   MP   100%   2938/2938
   EXP   33%   66/195
szymwisn54 

Wysłany: 12 Lipca 2018, 00:04   

Też chcę kupić nowe akwarium, dzięki za informacje, też je wykorzystam! ;)

MP   100%   8/8
   EXP   11%   1/9
Odpowiedz do tematu