Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
Klub Miłośników Tanganiki Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat

Witamy wszystkich nowych forumowiczów na forum Klubu Miłośników Tanganiki:!: :grin:

Bardzo nam miło że trafiliście do nas. :yes: :grin:

Zapraszamy do napisania kilku słów o sobie, abyśmy mogli poznać się lepiej .

Mamy nadzieję że pomożemy Wam w rozwiązaniu nurtujących Was problemów dotyczących hodowli ryb z jeziora Tanganika.

Zachęcamy do udzielania się na forum oraz dzielenia się swoimi wątpliwościami, obserwacjami i doświadczeniem akwarystycznym.

Jak zwykle służymy radą - Forumowicze :grin:

Kilka pytań
Autor Wiadomość
Adrian88 

Wysłany: 7 Maj 2018, 20:43   Kilka pytań

Witam bardzo serdecznie. Mam na imię Adrian i pochodzę z Wrocławia gdzie również mieszkam.

Od pewnego czasu dość mocno obserwuję zdjęcia ryb z biotopu Tanganika.

Akwarium które, aktualnie posiadam jest biotopem Malawi (225x60x70).

W niedalekiej przyszlości planuję całkowity restart zbiornika, i przeszło mi przez myśl aby zajzeć do was i podpytać.

Głownym punktem moich obserwacji są Tropheusy ( aczkolwiek pewnie jest poza nimi wiele więcej pięknych ryb o których jeszcze nie mam pojęcia), i tutaj chciałbym oprzeć głownie swój temat świeżaka :)

Wycztałem już, że to ryby stadne, i preferowane w grupach +15szt.

Pytanie brzmi, czy w akwarium które posiadam, można trzymać kilka różnych odmian tego gatunku?

Oczywiście zdaję sobie sprawę z możliwości krzyżowania, jednak ryby oczywiście nie byłyby przeznaczone na handel :)

Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   55%   5/9
lukper 

Wysłany: 7 Maj 2018, 22:57   

Cześć Adrian :!:

Fajnie że do nas zajrzałeś, czytaj pytaj każdy coś Ci podpowie mondrego....

Adrian88 napisał/a
Pytanie brzmi, czy w akwarium które posiadam, można trzymać kilka różnych odmian tego gatunku?

JA na taki zbiornik bym zrobił albo jedno duże stado lub dwa mniejsze plus do tego jakieś Babki .

Jakie tropheusy Cię interesują ?

... Nie ma w życiu rzeczy nie możliwych, Tylko trzeba do nich dążyć...

Poziom: 39 HP   8%   374/4676
   MP   100%   2232/2232
   EXP   71%   114/160
Adrian88 

Wysłany: 7 Maj 2018, 23:03   

Szczerze to jest ich tyle, że każdy ma swój urok.

Dlatego wolę was wypytać o ich zachowania czy też agresje wewnątrz i poza gatunkową

MP   100%   8/8
   EXP   55%   5/9
rufus 

Wysłany: 7 Maj 2018, 23:09   Re: Kilka pytań

Adrian88 napisał/a

Oczywiście zdaję sobie sprawę z możliwości krzyżowania, jednak ryby oczywiście nie byłyby przeznaczone na handel :)

Witaj na forum i zachęcam do jego lektury lektury. Mam nadzieję , że znajdziesz odpowiedzi na wątpliwości które moga się pojawić, a jak nie to pytaj.

Jeżeli chodzi o trofeusy to są to ryby które czują się dobrze w grupach jednogatunkowych/jednoodmianowych. Są wówczas mniej zestresowane, lepiej prezentują swoje kolory i zachowania. Sam to teraz obserwuję po rozłączeniu młodzieży Murago Lusingu i T. duboisi. Zmianę w zachowaniu i kolorystyce widać u Murago na duży "+".
Jeżeli jednak zdecydujesz się na połączenie dwóch gatunków to niestety ze względu na "zdrowe" podejście do hodowli należy unikać połączeń dających możliwość krzyżowania się ryb. To że nie będą przeznaczone na sprzedaż niczego nie zmienia bo cos jednak z nimi będziesz musiał zrobić jak się rozmnożą lub jakbyś chciał je wymienić na inne. Uwierz, wśród trofeusów jest tyle pięknych odmian które można połączyć minimalizując ryzyko krzyżowania, że nie musisz aż tak "kombinować". Na naszym forum nie popieramy takich praktyk i raczej nikt nie doradzi Ci w temacie łączenia trofeusów takich odmian jakie Ci się spodobają a mogą się krzyżować.

Pozdrawiam - Leszek

Poziom: 62 HP   23%   4302/18707
   MP   23%   2139/8931
   EXP   35%   153/436
Adrian88 

Wysłany: 7 Maj 2018, 23:20   

Oczywiście lekturę będę nadrabiał w każdej wolnej chwili :)

Co do gatunków które mnie interesują (oczywiście poglądowo, sugerując się wizualnymi obserwacjami)

1.Kasanga
2.Chipimbi*
3.Benga
4.Kipampa*

*Przepraszam jeśli podałem błędne nazwy

MP   100%   8/8
   EXP   55%   5/9
Adrian88 

Wysłany: 13 Maj 2018, 13:58   

Po przeczytaniu sporej ilości forum, oraz książki "Pielęgnice moja pasja"

Dwa gatunki, zaciekawiły mnie najbardziej:

Cyathopharynx Foai
Cyprichromisów Kitumba.

Jakie gatunki do nich jeszcze by pasowały ?
Ostatnio zmieniony przez Adrian88 13 Maj 2018, 14:11, w całości zmieniany 1 raz  

MP   100%   8/8
   EXP   55%   5/9
Krawiec 

Wysłany: 14 Maj 2018, 07:22   

Adrian88 napisał/a

Dwa gatunki, zaciekawiły mnie najbardziej:

Cyathopharynx Foai
Cyprichromisów Kitumba.

Jakie gatunki do nich jeszcze by pasowały ?

Proponuję Xenotilapie, zarówno te bytujące przy dnie jak np X. ochrogenys, X. flavipinnis, X. bathyphilus, X. sima, X. boulengeri, X.orantipinnis, jak i te lubiace bardziej skały jak X. papilio, X.spilopterus.

Przy tej powierzchni dna bez problemu mogą być także jakieś gatunki muszlowców.A przy dobre aranżacji i wydzieleniu jakiejś strefy skalnej także i jakieś szczelinowce/naskalniki znalazłby sobie miejsce.

Ja osobiście postawiłbym na Xenotilapie :grin:

Pozdrawiam Piotr

Poziom: 49 HP   15%   1351/9013
   MP   100%   4303/4303
   EXP   23%   59/256
Adrian88 

Wysłany: 14 Maj 2018, 09:03   

Najbardziej mi, zależy na harmonii, nie musi być to 5 czy 6 gatunków :)

Przy obu gatunkach które podałem, nie będzie problemu z żywieniem ? Jeden chyba bardzeij woli mięsko a drugi rośliny.

Oczywiście taka diete można dopasować łatwo dopasować pokarmami ale jednak wolę się upewnić :)

MP   100%   8/8
   EXP   55%   5/9
CKM57 

Wysłany: 14 Maj 2018, 22:54   

Witam serdecznie Adrianie od jakiegoś czasu mam przyjemność posiadania obu gatunków i trzymałem je przez jakiś czas razem. Nie zaobserwowałem większego problemu jeśli chodzi o upodobania pokarmowe. Prawdą jest fakt że znaczną częścią diety cyathopharynxow są okrzemki porastajace piasek i bardzo lubią go przesiewać szczególnie samce nie mniej jednak nie gardza pokarmem mięsnym oczywiście dobrej jakości cyklop, wodzien. Jeśli chodzi o harmonię mam mieszane uczucia cyprichromis leptosoma kitumba z natury jest zaczepliwa. Cyathopharynxy nim nie osiągnęły rozmiarów XL były zaczepiane przez samce cyprichromisow. Oczywiście bez strat i uszczerbku na zdrowiu. https://youtu.be/OwDgG-H5ox0
Ostatnio zmieniony przez CKM57 14 Maj 2018, 22:55, w całości zmieniany 1 raz  

Poziom: 8 HP   1%   1/159
   MP   100%   76/76
   EXP   78%   15/19
Adrian88 

Wysłany: 15 Maj 2018, 20:57   

Bardzo dziękuję za odpowiedz i za filmik :)

Przy tych 2 gatunkach jakie układy najlepiej, próbować. (na początek po 10/15szt ?)

MP   100%   8/8
   EXP   55%   5/9
CKM57 

Wysłany: 15 Maj 2018, 22:08   

Jeśli chodzi o cyprichromisy ja trzymam leptosome z microlepidotusami i nie zauważyłem nawet zainteresowania samców samcami innego gatunku. Jeśli chodzi o układ nie planuj obsady z dwoma samcami. Dominant zameczy tego drugiego. Moim zdaniem samców powinno być 1/X samiczek lub 3 i więcej na/X samiczek tak aby agresja wewnątrz gatunku się razkladala. Widok kilku samców z postawionymi w pion pletwami robi wrażenie :) . Inaczej ma się sprawa z cyathopharynxami. Musisz wiedzieć że bardzo długo dojrzewają a bez konkurencji z strony innego samca Nr 1 może nie osiągnąć pełnego wybarwiona. Gdy samce osiągają dojrzałości obejmują terytorium na którym budują monumentalne areny godowe. Podczas gdy samiczki pływają po całym akwarium w ławicach. Zwykle przy planowaniu obsady planuje się dwa samce pierwszy w wieku samic i drugi młodszy który swoją obecnością "zapali" pierwszego a sam do czasu dojrzałości będzie pływał w lawicy z samicami. Jeśli chodzi o trzymanie w jednym zbiorniku różnych odmian cyathopharynxa czy to furcifer czy foai. To nie polecam wszystkie się krzyżują.

Poziom: 8 HP   1%   1/159
   MP   100%   76/76
   EXP   78%   15/19
Odpowiedz do tematu