Aby korzystać z pełnej zawartości FORUM należy się zarejestrować, można to zrobić TUTAJ.
To okienko jest widoczne tylko dla niezarejestrowanych lub niezalogowanych użytkowników!
Klub Miłośników Tanganiki Strona Główna

KRS 0000333953
REGON 142208970
NIP 525-248-20-01

FB

Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

RegulaminRegulaminFAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  GaleriaGaleria  DownloadDownload
 Ogłoszenie 

Chcesz decydować o losie forum, korzystać ze zniżek partnerów stowarzyszenia? Zapraszamy do grona klubowiczów.
Wystraczy wypełnić deklarację członkowską ! Szczegóły znajdziesz w tym linku.
Zapraszamy wszystkich chętnych.

Poprzedni temat «» Następny temat
Grehu, 300l; Tanganika 120x50x50cm
Autor Wiadomość
Grehu 

Wysłany: 2 Grudnia 2016, 18:50   

Zastanawiam jak mądrze zagospodarować ten zbiornik. Aktualnie mam w nim tylko caudo w układzie 2:3 i tak sobie myślę co by dodać, żeby spokojnie sobie funkcjonował z minimalną ingerencją z zewnątrz. Ponieważ tymczasowo mieszkam w Warszawie, a zbiornik jest w Krakowie po opieką rodziców - ryby są karmione i światło zapalane. Całą resztę wykonuje raz w miesiącu gdy wracam do domu.
Myślałem nad grupką alto shell, a może coś innego?
Marzy mi się niecka z multikami i telmatochromisami shell lub rozległa plaża z porozrzucanymi muszlami, w których zamieszkałyby ocellatusy/meleagrisy lub brevisy. W sąsiedztwie niecki lub plaży w skałkach grasowałyby caudo ;)

Pozdrawiam
Grzesiek

Poziom: 21 HP   2%   19/996
   MP   100%   475/475
   EXP   3%   2/56
Grehu 

Wysłany: 3 Grudnia 2016, 13:11   

Która opcja obsady uzupełniającej do moich pięciu L. caudopunctatus (2:3) będzie najciekawsza:
1. 3 pary L. brevis
2. 2 pary L. meleagris
3. 3:3 A. compressiceps 'Shell'
4. 2:4 L. multifasciatus/similis
5. 1:2 L. multifasciatus/similis + 1:2 A. compressiceps 'Shell'
6. 1:2 L. multifasciatus/similis + 1:2 T. vittatus 'Shell'
7. 2:4 T. vittatus 'Shell'
8. 2:2 L. meleagris/brevis + 1:2 A. compressiceps 'Shell'
9. 3:3 Apistogramma agassizii + 10 H. bentosi (po wygaśnięciu obecnej obsady tanganickiej)
10. A może jakieś xeny. Tylko z L. caudopunctatus pewnie będą mieć ciężko :/
Zapraszam do dyskusji ;)

Pozdrawiam
Grzesiek
Ostatnio zmieniony przez Grehu 3 Grudnia 2016, 13:28, w całości zmieniany 2 razy  

MP   100%   475/475
   EXP   3%   2/56
Grehu 

Wysłany: 3 Grudnia 2016, 16:16   

Stosował może ktoś takie tła https://www.akwarystyczny...um-p-5187.html. Zastanawiam się jaki będzie efekt wizualny. A może wiecie gdzie kupić podobne tła imitujące ścianę skalną?

Pozdrawiam
Grzesiek
Ostatnio zmieniony przez Grehu 3 Grudnia 2016, 16:19, w całości zmieniany 1 raz  

MP   100%   475/475
   EXP   3%   2/56
Grehu 

Wysłany: 3 Grudnia 2016, 19:11   

Coś takiego byłoby fajne
https://www.youtube.com/watch?v=SwhZBLLBDPk
Ciekawe czy w takich muszlowiskach występują alto shell. Telmatochromisy shell pewnie tak. Najwyżej mógłbym wpuścić L. callipterus (1:2) z L. similis i A. sp. shell, a może lepiej Telmatochromisy shell zamiast Alto?

Pozdrawiam
Grzesiek
Ostatnio zmieniony przez Grehu 3 Grudnia 2016, 19:26, w całości zmieniany 2 razy  

MP   100%   475/475
   EXP   3%   2/56
melloncollic 

Wysłany: 3 Grudnia 2016, 20:08   

Jeśli przez bezobługowość rozumiesz kwestię regulacji liczebności narybku to... ;-)

Kilka rzeczy:
1. Wrzuciłbyś jakieś aktualne foto?
2. Jaki terytorium zajęły caudo?

Nie testowałem połączenia z czymś z grupy ocellatus, ale jeśli byś chciał meleagrisy lub ocellatusy to rekomenduję harem 1+2/3 (gdybyś chciał meleagrisy, daj znać).

Osobiście chyba postawiłbym na similisy - w zależności od tego na jakie ryby trafisz 1+3 lub 2+4 i może do tego 1+2 callipterusów. Jeśli pokombinowałbyś ze skałami, myślę, że mógłbyś dorzucić 1+2 calvusów albo małe julidy. No i gdyby skały były wyżej to jeszcze jakaś grupa paracypri by weszła.

W podobnym baniaku miałem kiedyś similisy, brevisy, alto shelle i paracypri i też dobrze to funkcjonowało.

Poziom: 24 HP   6%   81/1353
   MP   100%   646/646
   EXP   4%   3/68
Grehu 

Wysłany: 3 Grudnia 2016, 20:23   

ad. 1. Aktualne foto jest w poście z 13 września. Aktualniejsze mogę wrzucić dopiero 24 grudnia ;) .
ad. 2. Caudo panują nad całym zbiornikiem ;)

Samoregulowanie się liczebności narybku to podstawa. Nie chce mieć ponownej epidemii. No i z powodu, że mam ograniczony dostęp do akwarium delikatne ryby odpadają. Takie jak paracypri, xeny. Skał jeszcze trochę dodam. Mam nadzieję znaleźć podobne do tych , które mam.
Julidy i calvusy odpadają. Naskalniki już miałem i mnożyły się jak króliki, a dla calvusów zbiornik jest za mały.
Może też właśnie spróbuję z similisami, brevisami i alto shellami. Wtedy musiałbym zamiast dodawania głazów, rozłożyć muszle, żeby każdy gatunek miał swoje terytorium. Tylko pytanie w jakich ilościach. Alto i similisów na pewno harem (1:2), a w przypadku brevisów może 2 pary znalazłyby sobie miejsce?

Pozdrawiam
Grzesiek
Ostatnio zmieniony przez Grehu 3 Grudnia 2016, 20:26, w całości zmieniany 1 raz  

MP   100%   475/475
   EXP   3%   2/56
melloncollic 

Wysłany: 4 Grudnia 2016, 16:13   

Dlaczego uważasz, że dla calvusów to za mały baniak? Z tego co pamiętam długość 120 cm to minimum dla calvusów. Sam trzymam te ryby w akwa o takiej długości i jest spoko - samiec zajął rewir o długości jakichś 40 cm w grotą w centrum - trzyma się w pobliżu, a i tak nie atakuje innych ryb. To dobry sposób na narybek - tym bardziej biorąc pod uwagę tempo wzrostu alto.

Alto shelle to też dobra opcja, ale w bądź co bądź już nie takim małym zbiorniku, spoko by wyglądała jakaś większa ryba. U mnie to wyglądało tak: http://muszlowce.pl/muszl...rologus-brevis/ - co do narybku, brevisy i alto nie przeżywały, similisy jak najbardziej. Dlatego myślę, że tylko większe alto rozwiązałyby tu problem.

Problemem może być jednak to, że caudo teraz panują nad zbiornikiem. Może przy wprowadzaniu nowych ryb warto by zrobić przemeblowanie i redukcję u caudo.

Na Twoim miejscu brałbym pod uwagę którąś z opcji (osobiście 1. lub 4.):
1. 1+3 caudo, 1+3 similis, para calvusów
2. 1+3 caudo, 1+3 similis, 1+3 alto shell
3. 1+3 caudo, 1+3 similis, para transcriptusów
4. 1+3 caudo, 1+3 similis, 1+3 callipterusów (chociaż z opcją do redukcji do pary callipterusów)
5. 2+3 caudo, 1+2/3 ocellatus/meleagris (narybek ocellatus/meleagris nie przeżyje, ten caudo może przeżyć)

Testowałeś tu już paracypri? Myślę, że jak nigripinnisy by się zaaklimatyzowały, też dałbyś radę.

MP   100%   646/646
   EXP   4%   3/68
Grehu 

Wysłany: 4 Grudnia 2016, 16:45   

Przy caudo redukcja w stronę samców jest niekonieczna, bo to samice obierają terytoria i wybierają samca do tarła. Teraz obydwa są akceptowane i stworzyła się zwarta grupka.

Może opcja:
2+3 caudo, 1+2 similis/multik, 1+2 alto shell + "samotny łowca" np Alto calvus lub Lamprologus hecqui/cylindricus

Od lipca 2014 roku miałem Paracyprichromis brieni , niestety częściowo przez klęskę urodzaju moich caudo ich liczebność stopniowo topniała, aż do dnia dzisiejszego gdy została mi jedna samica :/

I chyba zastosuje się też do rady Piotra z 13 lipca 2014 roku:
Krawiec napisał/a
Moim zdaniem na narybek Alto i Telmatochromisów i L. ornatipinnis nie ma co liczyć w zbiorniku ogólnym bez odłowienia muszli z młodymi. Tu o kontrolny przyrost nie masz się co martwić :mrgreen:

Multiki raczej wyprowadzą z każdego miotu choćby kilka sztuk schowanych wśród muszli. Paracyprichromisy, przy tych obsadach szanse są moim zdaniem 50/50. U mnie są wysokie rośliny i jedna-dwie szt z miotu jakoś sobie radzą, ale to nic pewnego.

Jeśli chodzi o Caudo-nigdy ich nie miałem i nie mam wiedzy, jak mocno opiekują się młodymi po wypłynięciu z muszli. Ale tu chyba jesteś expertem :mrgreen:

Co do wybrania optymalnego wariantu: najlepiej wyglądaja 1,2,3 i 6- generalni te gdzie są dwa gatunki muszlowców +Paracyprichromisy + Telamtochromis. 3 gatunki muszlowców w tym zbiorniku- może być im ciasno i niekomfortowo.

Pozdrawiam
Grzesiek
Ostatnio zmieniony przez Grehu 4 Grudnia 2016, 16:53, w całości zmieniany 1 raz  

MP   100%   475/475
   EXP   3%   2/56
melloncollic 

Wysłany: 4 Grudnia 2016, 17:53   

Z caudo słyszałem, natomiast bardziej kieruję się logiką liczby ryb z poszczególnych gatunków, co wpływa na terytorium. W opcji multi/similis moim zdaniem minimum to 1+3 - żeby przynajmniej 4 osobniki były. Jeśli alto shelle to nie calvusy - nie powinny się krzyżować, ale calvusy zrobią wiatrak z shelli. Hequi nie bo też będą konkurowały o muszle, nie wiem czy cylindricusy też przypadkiem nie lubią obrać muszli tak jak leleupy. Moim zdaniem potrzebujesz jakiegoś drapieżnika w skały - najlepiej calvusa/compresa - para tych ryb powinna załatwić problem. Co do śledzi sprawdziłbym jeszcze nigripinnisy - są mniej delikatne niż brieni.

MP   100%   646/646
   EXP   4%   3/68
Grehu 

Wysłany: 4 Grudnia 2016, 18:02   

Wydaje mi się, że wpuszczenie pary calvusów i haremu meleagris wystarczyłoby.

Pozdrawiam
Grzesiek

MP   100%   475/475
   EXP   3%   2/56
melloncollic 

Wysłany: 4 Grudnia 2016, 18:23   

To też opcja.

Chociaż nie mam doświadczenia, jak sprawdza się połączenie meleagris + caudo.

MP   100%   646/646
   EXP   4%   3/68
Odpowiedz do tematu