Klub Miło¶ników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

Choroby - Opuchnięty Tropheus Kasakalawe

Ginger84 - 26 Kwietnia 2018, 14:31
Temat postu: Opuchnięty Tropheus Kasakalawe
Co może być mojej rybie? Ma wydęty brzuch i okolice podgardla ale także odstaje jej albo pokładełko albo otwór odbytniczy.
Akwarium 240L 120x40x50 fiktracja zewnętrzna Aquael UniMax 500, wewnętrzna Aquael circulator 2000 i dodatkowo brzęczyk.
Obsada 10 sztuk Tropheus Kasakalawe.
Woda ze studni. Podmiany 1x w tygodniu około 1/4 zbiornika. Uzdatniacze- tylko soda oczyszczona
Parametry wody: Ph 8.4 Gh 21 Kh 14 NO3 20. Akwarium dojrzałe. Ryby mam od 2 lat zakupione jak miały 3cm i nigdy nie chorowały. Dopiero niedawno w stadzie wyst±piły pierwsze nieudane tarła.
Objawy zaobserwowane dzisiaj. Ryba dosyć aktywna ale trochę dziwnie pływa. Łuski odstaj± od ciała. Pobiera pokarm normalnie.
Pozostałe ryby bez podobnych objawów.
Pokarm: sporulina jbl premium, naturefood premium cichlid plant, algi ocean nutrition green marine, dainichi veggie fx.

Szarooka - 26 Kwietnia 2018, 20:24

Te objawy na pewnie nie wyst±piły dzi¶.... Wg mnie rybę należy natychmiast i bezwzględnie odseparować od reszty i podać baktoforte s + metronidazol.
Jeżeli nie zareagujesz niezwłocznie ta ryba nie przeżyje....

Ginger84 - 26 Kwietnia 2018, 21:07

Dziękuję za wskazówki. Zaraz j± przełowię do innego zbiornika. Z lekami niestety będzie musiała poczekać do jutra bo nie mam ich w domu. O ile na opakowaniu bactoforte będzie podane stosowanie to na metronidazolu niekoniecznie.
Można prosić o info w jakich proporcjach zastosować go w 100l wody. Chyba że na kwarantanne wystarczy jej zbiornik 60l bo takim też dysponuje.

Szarooka - 26 Kwietnia 2018, 21:14

Metronidazol podałabym 4g/100l, Baktoforte koniecznie S.
60l powinno wystarczyć - zlej wodę ze zbiornika, w którym ryba przebywa, filtr również powinien być dojrzały (g±bka). Kuracja musi trwać min. 10dni, w tym czasie nie karmisz. Miałam kiedy¶ podobny przypadek z Kasang±, rybę udało się uratować :wink:

Po leczeniu ważne jest, żeby stopniowo rybę aklimatyzować do docelowego zbiornika poprzez dolewanie jej dojrzałej biologicznie wody. Pamiętaj, że po leczeniu ryba będzie wyjałowiona i osłabiona.

Ginger84 - 26 Kwietnia 2018, 21:22

Dziękuję, oby wytrzymała.
Pozdrawiam Anka.

Ginger84 - 29 Kwietnia 2018, 18:46

Mam jeszcze jedno pytanie. Z racji tego że nie dotarła do mnie przed weedwndem przesyłka z Bactoforte S ryba pływa w osobnym akwarium w wodzie z dodanym metronidazolem. W pi±tek podałam pierwsz± dawkę. Dzi¶ podałam dolejn±. Widać znaczn± poprawę i opuchlizna zeszła. Według schematu który znalazłam w leczeniu Błota 2.05 czeka mnie podmiana wody. Jutro też na pewno dotrze do mnie Bactoforte S. Nie wiem czy jutro dodać Bactoforte S do wody czy dopiero wtedy gdy będę podmieniać te 50% wody.
Proszę o poradę.
----------------
Pozdrawiam Anka

Ginger84 - 6 Maj 2018, 10:06

Ryba przeżyła 😃