Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

Akwaria powyżej 300 l - Mała niecka - 375L

Awokado - 6 Lutego 2017, 12:09
Temat postu: Mała niecka - 375L
Zbiornik zalany 29 Grudnia 2016.

Akwarium: 150x50x50 - 375l
Podłoże: 50kg kreisel 098
Skały: ok 50kg "kamieni rzecznych"

Oświetlenie: Belka z diodami power led 36x - 10x 1W Royal blue + 26x 1W 6500k
Filtracja: filtr mechaniczny Aquael circulator 1000l/h
filtr biologiczny JBL e1501 (ceramika+matrix+purigen+gąbki)

Pod linkiem filmik z czasu gdy akwarium dojrzewało. Docelowo z roślin zostaną jedynie Vallisneria Gigantea (lewa i prawa strona zbiornika) zniknie natomiast pistia oraz vallisneria które wrzuciłem tylko na czas dojrzewania. W wolne miejsca wrzucę jeszcze 1-2 większe kamienie, żeby stworzyć rybom więcej kryjówek. Ilość muszli w akwarium stale się powiększa, na filmiku widać ich jeszcze niewiele. Na dzień dzisiejszy jest ponad 60szt.

Link z dojrzewania akwarium:
https://www.youtube.com/watch?v=HkKV-JUnutQ

Szafka oraz pokrywa z PCV wykonana własnoręcznie.
Obecna obsada, która trafiła do zbiornika 1 Lutego 2017:

- Julidochromis Dickfeldi 1+1
- Altolamprologus Compressiceps Yellow Chaitika 2+2
- Telmatochromis Vittatus 2+4

Do zbiornika pod koniec lutego trafi jeszcze Lamprologus Callipterus prawdopodobnie w układzie 2+4. Rozważam też wpuszczenie 1 dodatkowego gatunku muszlowca, żeby zwiększyć atrakcyjność niecki, nie zdecydowałem jeszcze jaki będzie to gatunek.

A tu trochę fotek jak to wszystko wygląda:

pinkiPL - 6 Lutego 2017, 12:22

Super. Fajne szkło.
Mi tylko brakuje jakiegoś gatunku malego muszlowca.
Możesz jeszcze podać jakie masz parametry wody?

Awokado - 6 Lutego 2017, 12:45

NO2 - 0
NO3 - 10
PH - ostatnio nieco poniżej 8. Kupiłem seachem tanganyika buffer i będę stosował, żeby nieco podnieść dodatkowo przy czyszczeniu filtra biologicznego dorzucę trochę potłuczonych muszli.
GH - 18
KH - 9

pinkiPL - 6 Lutego 2017, 15:23

Parametry ok.
Ja bym się nie bawił w podnoszenie PH bo może być wtedy niestabilne i będą tylko na tym ryby cierpieć a i ty masz więcej roboty żeby tego pilnować.

Awokado - 7 Lutego 2017, 09:38

Zmierzę jeszcze na dniach. Od początku test wyraźnie wskazywał wartość 8, przy dojrzewaniu nieco spadło. Może teraz wzrosło.
Awokado - 13 Lutego 2017, 10:04

Obecnie zbiornik wygląda tak :wink:
pinkiPL - 14 Lutego 2017, 13:25

Fajna aranżacja.
Nawet ten korzeń wygląda ok w takim zestawieniu.
Ciekawe tylko czy nie wpływa właśnie na parametry wody?

Awokado - 14 Lutego 2017, 13:29

Nie ma szans. Taki korzonek przy ponad 300l wody? PH stabilne w okolicach 8 :wink: z resztą, nie wszystkie korzenie wpływają na parametry wody. To nie jest korzeń mangrowca. Z czasem wrzucę więcej muszli i chyba dołożę jeszcze 1 większy kamień po lewej stronie z tyłu. Zobaczymy :wink:
Awokado - 24 Lutego 2017, 09:26

Wczoraj wieczorem dotarły do mnie Callipterusy. Na razie w dość nieszczęśliwym układzie 2 samce + 1 samica. Ryby są z Konina ( sprzedawca wstępnie zapowiedział, że kolejne samice być może pojawią się u niego w przeciągu miesiąca to taka informacja dla zainteresowanych). W każdym razie, jeżeli ktoś nosi się z zamiarem zakupu tej ryby w Koninie to gorąco polecam. Samce są prześliczne i od momentu wpuszczenia widać ładny, złoty kolor płetw i świetną kondycję ryb. Bez problemu pobierają pokarm i robią ruch w akwarium, zupełnie jakby wszystko kręciło się teraz wokół nich :wink: Póki co Samce mają ok 7cm więc trzeba jeszcze trochę zaczekać aż zaczną nosić muszle :razz:
haribo - 24 Lutego 2017, 11:18

Awokado napisał/a
zupełnie jakby wszystko kręciło się teraz wokół nich

no i właśnie tak będzie :) powodzonka :yes:

melloncollic - 24 Lutego 2017, 22:15

Oj tak, Seba te callipterusy ładne miał. Mam je pewnie z tej samej "partii", jak się trochę zaaklimatyzują, będą wyglądały tak:

A btw. Awokado, jak cykniesz trochę fot zbiornika i obsady, wyślij na muszlowce@muszlowce.pl - bardzo ładnie wyszła ta aranżacja - chętnie zaprezentuję ją na muszlowce.pl :-)

Awokado - 27 Lutego 2017, 09:46

Moje Callipterusy na razie wyglądają tak:
Więcej zdjęć ryb zamieszczam na forum Akwariumonline.pl

Bardzo dziękuję za miłe słowa apropo zbiornika. Proszę o kilka dni cierpliwości, postaram się cyknąć jeszcze lepsze zdjęcia i wtedy prześlę je na podany adres :) Jakieś wymagania apropo rozdzielczości i rozmiaru zdjęć?

P.s Twój Callipterus to F1 czy WF? Ja mam F1 i słyszałem opinie, że nie wszystkie Callipterusy chętnie przenoszą muszle. Na pewno robią to dzikusy, ale w przypadku F1 może być różnie, mam jednak nadzieję, że okaże się to nieprawdą:)

melloncollic - 27 Lutego 2017, 09:47

Czad. :-) A samica?
Awokado - 27 Lutego 2017, 10:21

Wszystkie to F1. Jak jest w Twoim przypadku?
melloncollic - 27 Lutego 2017, 15:55

Ładniutkie są :-) Też brałem od Seby (pewnie ta sama partia). :-) Tylko, że brałem na początku i mam 1+2.
melloncollic - 7 Marca 2017, 08:16

Prezentacja zbiornika Awokado na muszlowce.pl:
http://muszlowce.pl/muszl...ow-mala-niecka/

Awokado - 7 Marca 2017, 10:02

Raz jeszcze bardzo dziękuję za wyróżnienie :wink:
melloncollic - 7 Marca 2017, 11:18

Spoko. Gratuluję zbiornika! :-)
Gabrysia - 7 Marca 2017, 11:28

Awokado, światło robiłeś sam, czy to jakaś gotowa belka?
Awokado - 7 Marca 2017, 13:32

Śpieszę z odpowiedzią :wink: Tak więc, światło podpatrzyłem na youtube (link: https://www.youtube.com/watch?v=sWD9jfUzq2c ) Tam też znajduje się opis oświetlenia. Moją belkę wykonał kolega z Białegostoku. Jest to aluminiowy profil z radiacją, doklejone diody 1W i plexa + silikon dla uszczelnienia. Belka się nie nagrzewa, i ładnie oświetla cały zbiornik :) Na filmiku pod linkiem światło wydaje się bardziej niebieskie. U mnie jest 10 diód Royal Blue, można było dać więcej, ale wydaje mi się, że moje światło jest bardziej naturalne, a dodatkowo i tak ładnie wyciąga niebieską barwę ryb co widać na zdjęciach.
Gabrysia - 7 Marca 2017, 14:47

Dziękuję :)
Awokado - 31 Marca 2017, 09:13

Na kolację lasonogi :)

https://www.youtube.com/watch?v=pkxG8Zxz8AM

marian65 - 31 Marca 2017, 09:23

Awokado napisał/a

Na kolację lasonogi

Wszystko ok, tylko nie karmi się zamrożonymi kostkami, najpierw rozmrozić przepłukać na sitku i dopiero do zbiornika. W przeciwnym razie możesz nabawić się kłopotów.

Przecie ty też nie jesz zamrożone zamrożonego jedzenia.

Krawiec - 31 Marca 2017, 10:56

Marian ma rację. Zamrożony pokarm należy przed podaniem go rybom rozmrozić w zimnej wodzie i dobrze przepłukać pod bieżącą wodą. No choćby w linku poniżej, który kiedyś podał Leszek, masz przykład, ile fosforanów dostarczasz do akwarium nie płucząc mrożonek.

http://reefhub.pl/fosfora...styce-morskiej/

Awokado - 31 Marca 2017, 12:18

Podając mrożonki zawsze je rozpuszczam, chociażby dlatego żeby wszystkie ryby zjadły, bo te mniej łakome nieraz nie dopchają się do koryta. Nagrywając filmik po prostu wrzuciłem kostkę. Zresztą, nie takie ryby ludzie karmią zamrożonymi kostkami, spokojnie Panowie :wink:
melloncollic - 31 Marca 2017, 12:23

Krawiec, a z ciekawości, dlaczego rozmrozić w zimnej wodzie - i co to dla Ciebie oznacza zimna?
Krawiec - 3 Kwietnia 2017, 06:50

Zacznę od końca: co oznacza dla mnie zimna woda - nie mam wiedzy co do temperatury, ale mam na myśli zimną wodę z kranu. Może to mało precyzyjne, ale nie wiem, czy jest potrzeba prowadzenia badań w tym kierunku :grin:

A czemu w zimnej: ja rozmrażam kostkę w kubeczku, zalewając ją wodą. Po rozmrożeniu płuczę na siatce pod bieżącą wodą. Nie zalewam ciepłą wodą bo mam obawy, nie wiem czy uzasadnione, że pod wpływem ciepłej wody może dojść do ścinania się białka, które jest obecne w mrożonych larwach. Nie wiem, czy to by rybom szkodziło, czy nie. I nie będę dociekał. Ale chcę podać pokarm w możliwie jak najbardziej naturalnej postaci.

melloncollic - 3 Kwietnia 2017, 07:31

Ok, thx - o to mi chodziło. :-)
Awokado - 3 Kwietnia 2017, 14:02

Akwarium pomimo tego, że przeważają gatunki trzymające się dna robi super wrażenie. Dzięki grupie Callipterusów ryby pojawiają się we wszystkich strefach akwarium. Największy z samców zaczął budowę gniazda pod korzeniem. Przeniósł tam już około 7 muszli i w jednej z nich od około tygodnia mieszka samiczka (prawdopodobnie ryby złożyły ikrę). Na filmie widać gniazdo, ale jest tak sprytnie ukryte, że nie sposób zajrzeć tam przy pomocy obiektywu. Samiec pomimo tego, że ma dopiero ok 7-8cm przerzuca muszle z dużą łatwością. Tuż obok, w centralnej części zbiornika rozlokowała się para Altolamprologusów, podobnie jak w przypadku Callipterusa, w gnieździe znalazła się muszla (jedna z większych) do której praktycznie w całości mieści się samiczka, jak się pewnie domyślacie tam też ryby złożyły ikrę. Idąc dalej na lewo, pod jedną z płaskich skał gniazdo od początku mają Julidochromisy. Wewnątrz oprócz rodziców widać młodzież i są to przynajmniej dwa mioty bo znacznie różnią się wielkością. Cały czas jednak przebywają w gnieździe. Żeby było śmieszniej tuż za kamienną ścianą czeka drugi samiec Altolamprologusa, który jeszcze nie zwietrzył zdobyczy, ale to pewnie tylko kwestia czasu. W akwarium oprócz samic Callipterusa pojawiła się też grupa Lamprologus Multifasciatus. Póki co ryby są dość ostrożne i trzymają się w grupie w pobliżu jednego z kamieni. Dopiero od 2-3 dni od grupy co jakiś czas oddziela się jedna parka i zaczynają podkopywać muszle.

Filmik: https://www.youtube.com/watch?v=-f1ew96jaDQ

Awokado - 26 Czerwca 2017, 14:35

W końcu zaczyna się więcej dziać. Na zdjęciach widzieliście dwa samce Callipterusa. Jeden z nich zdecydowanie bardziej wybarwiony, nieco mniejszy i szczupły do tej pory dominował w akwarium i zdążył zbudować dwa niewielkie gniazda. Dziś po karmieniu sytuacja nagle się zmieniła. Większy samiec zaczął przeganiać tego szczupłego. Patroluje praktycznie cały zbiornik i przejął dotychczasowe gniazdo mniejszego Callipterusa. Nie widziałem do tej pory żeby przeniósł tam jakąś muszlę (zobaczymy co będzie po nocy). Zastanawiające jest jednak to, że odgania od gniazda wszystkie pięć samic. Nie robi im krzywdy, ale odpędza od gniazda. Co jakiś czas zagląda do mniejszego samca chowającego się przy filtrze i obaj stroszą płetwy. Może uda mi się zrobić im zdjęcie bo wyglądają wtedy naprawdę świetnie. Bójki jak do tej pory nie było...

Towarzystwo trochę podrosło:

Awokado - 28 Czerwca 2017, 12:27

Opisywany dwa posty wyżej większy samiec Callipterusa zaczął budować gniazdo. Jest to to samo miejsce, w którym pierwszy z samców również budował gniazdo kilka tygodni wcześniej. Gniazdo nie jest duże, leży w nim około 10 muszli winniczka, ale co najciekawsze znalazły się tam również dwie duże muszle ślimaków. Wniosek z tego, że samiec ma sporo pary skoro był w stanie przenieść w to miejsce dwie muszle o średnicy około 5-6cm. Nie udało mi się niestety zaobserwować jak to robi, zmiany widzę głownie o poranku, czyli buduje gniazdo pod osłoną nocy. Dzięki tym obserwacjom wiem już, że nie tylko dzikie samce Lamprolgus Callipterus potrafią budować nieckę, moje F1 też radzą sobie z tym zadaniem :tancowac Mniejszy samiec, w ciągu dnia się ukrywa schodząc z drogi dominantowi, nie dzieje mu się krzywda, w porze karmienia ryby przestają się atakować i zgodnie jedzą, to samo było wczoraj po zgaszeniu światła, oba samce pływały swobodnie po zbiorniku. Niemniej jednak w ciągu dnia, największy z Callipterusów pokazuje wszystkim mieszkańcom kto rządzi w zbiorniku. Wczoraj wieczorem obserwowałem ciekawą walkę Callipterus vs Altolamprologus Compressiceps. Żaden nie odpuszczał, ryby pięknie stroszyły płetwy wzbijając w górę piasek. Mam nadzieje, że przy odrobinie szczęścia uda mi się uchwycić najciekawsze momenty na zdjęciach lub filmie, żeby się tym podzielić.
Awokado - 1 Sierpnia 2017, 13:05

Zmian jest sporo. Po zbudowaniu gniazda pod koniec czerwca samiec Callipterusa łasząc się do samiczek zaczął eliminować konkurencję... Mniejszy samiec był nieustannie przeganiany, ale widziałem, że nie dzieje mu się większa krzywda, zajął sobie inną miejscówkę i wydawało się, że za kilka dni sytuacja się uspokoi. Niestety coraz częściej widziałem go chowającego się w lewym górnym rogu zbiornika za rurami od filtrów, otwór w pokrywie w tym miejscu jest niewielki, niestety jakimś cudem okazał się na tyle duży, że wystraszona ryba wyskoczyła ze zbiornika. Jej brak zauważyłem dopiero wieczorem i było już po sprawie. Tak więc w zbiorniku pozostał mi jeden samiec Callipterusa, który z każdym dniem powiększał terytorium i dorzucał muszli do gniazda. W sumie zebrał około 20 muszli winniczka + 3 duże muszle ślimaków morskich. Przewalał je na lewo i prawo, przekopując przy tym dno. Było na co patrzeć. W gnieździe wycierał się razem z dwiema samiczkami, były to pierwsze podchody z jego strony i nic z nich nie wynikło. Kilka dni temu, zauważyłem, że samiec coraz częściej przebywa w innym miejscu niż swoje gniazdo. Para Multifasciatusów zajęła sobie gniazdo Callipterusa skutecznie go stamtąd przeganiając :P Wcześniej wszystko było ok, Callipterus zbierał muszle, w gnieździe chętnie pojawiały się Vittatusy i powoli małymi kroczkami w muszlach chowały się multiki, a teraz biedak został bez domu, chociaż co jakiś czas przepływa w pobliżu tego miejsca, bo w końcu to on rządzi w akwarium. Niecką nie są zainteresowane Altolamprologusy ani naskalniki, one mają swoje groty i tego się trzymają.

Kilka dni później:

Świerza porcja fotek. Callipterus pozuje jak modelka (większego powiększenia jego pyska już nie dam rady zrobić), wczoraj wieczorem kiedy robiłem zdjęcia pozował i pozował, aż nagle zabrał się za samiczki i przewalanie piachu co jest widoczne na jednym ze zdjęć. Na Alto muszę zapolować któregoś wieczoru przy karmieniu, wtedy są najbardziej aktywne. Multiki praktycznie nieuchwytne. Ciągle siedzą w gnieździe Callipterusa pod tylną szybą zbiornika, a w dodatku są małe i średnio pozują do zdjęć.

melloncollic - 1 Sierpnia 2017, 15:57

Hmm, potwierdza się, że utrzymanie 2 samców callipterusa w 150 cm jet możliwe tylko teoretycznie. Nie przejmuj się multikami. U mnie similisy też przez chwilę przeganiały samca callipterusa, ale jak podrósł to siedzą grzecznie ;-)
Awokado - 2 Sierpnia 2017, 07:43

Callipterus zdążył już wrócić do gniazda i na nowo znosi muszle :) Rzeczywiście, 150cm długości baniaka to raczej za mało. Najgorzej jest w okresie tarła, ale ten okres występuje bardzo często z powodu dużej ilości samic, samiec co chwila za nimi gania. Widać, że wtedy patroluje praktycznie cały zbiornik, tylko Altolamprologus potrafi mu się postawić.
melloncollic - 2 Sierpnia 2017, 08:10

A widzisz, że samice mają tarło jakoś razem czy raczej nie ma to znaczenia? U mnie to się dzieje falami.
Awokado - 2 Sierpnia 2017, 10:58

Samiec ma w gnieździe 3 duże muszle ślimaka morskiego. Kilka razy widziałem, że w muszlach siedzą na raz max dwie samiczki, a czasem tylko jedna. Trudno mi powiedzieć, jak wygląda rotacja czy są to te same samiczki czy inne. Raz widziałem też, że samiec podlatywał do dwóch samic siedzących w muszlach w dwóch rogach zbiornika, tak więc nie zawsze rzecz dzieje się w "głównym" gnieździe. Aktywność samca widać co kilka dni, nastąpiło to jednak dopiero po wyeliminowaniu drugiego samca.
Krawiec - 16 Sierpnia 2017, 11:49

melloncollic napisał/a
Hmm, potwierdza się, że utrzymanie 2 samców callipterusa w 150 cm jet możliwe tylko teoretycznie.

Myślę, że wiele zależy od temperamentu ryb, wystroju zbiornika i być może jeszcze innych składowych. U mnie dwa samce, może nie modelowo, ale żyły w takim zbiorniku bez strat. Odrębną pozostaje kwestia, czy uda się pełni zobaczyć zachowania ryb zbliżone do naturalnych.

Awokado - 16 Sierpnia 2017, 12:08

Też wydaje mi się, że utrzymanie dwóch samców w takim litrażu jest możliwe. U mnie kłopot polegał na tym, że drugi samiec, który chował się za filtracją zbiornika wyskoczył z akwarium przez dziurę, którą przeprowadzone są rury i przewody. Gdyby nie to, może by żył bo samiec, który mi pozostał nie atakował go bardzo mocno, po prostu odganiał go od gniazda. Przy karmieniu nie było problemu, miałem nadzieje, że się uda. Gdyby ktoś pozbywał się samca Callipterusa to ja chętnie spróbuję raz jeszcze, bo nie ukrywam, miałem wielką ochotę podpatrywać kradzież muszli i samiczek z gniazda do gniazda.
Awokado - 7 Września 2017, 13:44

Ostatnio takie widoki w gnieździe Callipterusa mam na co dzień :wink:

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

Awokado - 12 Grudnia 2017, 14:59

W ostatnich dniach para Altolamprologusów podeszła do tarła. Spowodowało to nieustanne, bardzo agresywne walki dwóch samców jakie trzymałem w akwarium. Zdecydowałem się dla bezpieczeństwa ryb odłowić jednego z nich (znalazł już nowego właściciela). Mam w związku z tym jedno pytanie, obecny układ Alto w akwarium to 1+2 czy w takiej sytuacji lepiej będzie pozostawić tylko dobraną parę Alto czy pozostawić obie samice, lub nawet dołożyć jeszcze jedną lub dwie samiczki? Słyszałem, że sprawdzają się obie opcje zarówno haremowa jak i parowanie tych ryb. Będę bardzo wdzięczny za wszystkie podpowiedzi :wink:
Makto12 - 17 Grudnia 2017, 13:26

To zależy. Jak się wpuszcza ryby na start, to można wpuścić 1/3 lub, większy zbiornik 2/5. Jeśli w baniaku od początku masz taki układ i teraz pozbyłeś się samca, nic już bym z tym nie robił. Dopuszczenie samicy spowoduje, że obecne dwie panie mogą ją trochę pogonić. Pokaż foty, dawno nie widziałem twojego baniaka
Awokado - 18 Grudnia 2017, 15:01

Dzięki za odpowiedź, chyba zostanie własnie tak jak piszesz. Trudno byłoby zresztą znaleźć kolejną samiczkę podobnej wielkości. Fotki miałem już wrzucić jakiś czas temu, ale ciągle nie było kiedy. Zmobilizowałeś mnie, poniżej kilka najaktualniejszych zdjęć. W akwarium pojawiło się więcej kamieni, tak na próbę. Cały czas myślę jednak nad tym aby zostawić z którejś strony sporą przestrzeń z samym piachem i muszlami. Zastanawiam się też czy nie pozbyć się Vallisnerii, czas pokaże :) Na razie każdy zajęty sobą para Alto się wyciera, Callipterus się wyciera, Multiki buduja gniazdko tuż przy przedniej szybie, więc za chwilę będą się wycierać, Vittatusy tarły się w listopadzie, ale nic z tego na razie nie wyszło. Samiec Alto i Callipterusa dzielą się niecką. Callipterus przeniósł sobie wszystkie większe muszlę do swojego gniazda, nie zauważył, że w jednej z nich siedzi samiczka Alto. Dlatego teraz na małej przestrzeni wycierają się Alto i Callipterus, nie robią sobie krzywdy, przepychają się po przyjacielsku :)
Makto12 - 18 Grudnia 2017, 22:27

Super baniak.
Fajne foty.
Trawy sie nie pozbywaj, robi caly klimat w tym zbiorniku.
Alto zaczyna masy nabierac:) masz w podobnej wielkosci co moj calvus.
Jakie masz oswietlenie co powoduje podkreslenie kolorow? MIalem kiedys morszczaka i mialem swoetlowke ultrafiolet, ale mi sie zbila, chce uzyc rgb ale nie mam pewnosci czy uzyskam podobny efekt jak ty masz. Chce kolory kitumby podkreslic.

Awokado - 19 Grudnia 2017, 09:00

Moje oświetlenie to belka domowej roboty na profilu aluminiowym składająca się z 36 diód 1W. 10x Royal blue + 26x 6500K. Dzięki 1W diodom belka się nie grzeje, równomiernie oświetla zbiornik i nawet ta vallisneria daje radę i rośnie. Robiąc belkę teraz dodałbym jeszcze kilka czerwonych diód właśnie dla wyciągnięcia kolorów. W swoim drugim zbiorniku zrobiłem oświetlenie na pazie aluminiowych pasków led gdzie połączyłem pasek 8500K + pasek tylko z niebieskimi/czerwonymi diodami (pod rośliny) mam tam Rodostomusy i Razbory klinowe, kolory są mega! szczególnie czerwień, bordo, oraz mocna zieleń liści roślin.

Skoro już wspominam o kolorach ryb, chciałbym to odnieść do naszych tanganickich gatunków. Czym karmić aby jeszcze bardziej uwydatnić kolory ryb? Domyślam się, że na pewno pomoże kryll, pytanie tylko czy lepiej suchy czy mrożony? Podpowiedzcie co jeszcze.

Dzięki za miłe słowo w temacie zdjęć, staram się :)

Makto12 - 19 Grudnia 2017, 22:52

Ja własnie robię też własną lampę, i chce dać w środku 2 paski białych 6500k, a do okola blue lub RGB, nie wiem właśnie który wybór będzie korzystniejszy dla podkreślenia kolorów ryb.
Co do żarcia, ja akurat karmie codziennie; solowiec, drobny i gruby kryl, rozwielitka, oczlik, dodaje czasem wodzenia, mówimy oczywiście o pokarmie mrożonym. Żadnym żywym nie karmie, nie chce ryzykować.
Dodatkowo co ważne codziennie 4h przed mięskiem, ryby karmie płatkami OSI z dodatkiem alg tetra pro.

Awokado - 20 Grudnia 2017, 09:19

U mnie na przemian do akwarium trafia mrożony: solowiec, lasonogi, ochotka, szklarka, serca wołowe + szpinak, kryl gruby. Podaję też żywy wodzień lub tubifex. A od czasu do czasu siekam rybom świeże krewetki - ich mięsko wcinają super. Raz w tygodniu podaję tylko spirulinę.
pinkiPL - 20 Grudnia 2017, 10:15

Ja podaję na zmianę mrożone szklarkę, solowca, czarnego komara, oczlik (dla maluchów).
Raz na dwa, trzy dni płatki Jbl Novoatanganjika oraz Hikari cichlid

PS.
Akwarium super :yes:

Awokado - 20 Grudnia 2017, 11:12

pinkiPL napisał/a

Poczytam o tych pokarmach, dzięki :)

pinkiPL - 20 Grudnia 2017, 11:18

Awokado napisał/a
pinkiPL napisał/a

Poczytam o tych pokarmach, dzięki :)

Nic specjalnego.
Jakieś płatki dla urozmaicenia a JBL jest dla mnie przyzwoitą firmą, a Hikari ma dużą ofertę pokarmów dla pielęgnic ale wybrałem głównie dlatego, że jest to w moim przypadku mini pellet czyli tonący mały granulat ze spiruliną (nie pamiętam tylko który to konkretnie ale wieczorem mogę dokładnie napisać).
Co ciekawe ryby się o niego prawie zabijają. :D

Maad - 20 Grudnia 2017, 11:30

Awokado, piękny zbiornik, klimatyczny :)
Zmiana aranżacji chyba wyszła na plus.

Kilka pytań mnie nurtuje:
1. czym robisz zdjęcia?
2. czym je obrabiasz?
3. z czego zrobiłeś tło?
4. czy duże kamienie leżą na dnie czy na piachu?

Awokado - 20 Grudnia 2017, 12:50

Pokarmów na pewno będę szukał tonących, podając spirulinę w płatkach muszę bardzo uważać by nie wciągnął jej filtr, a w dodatku większość ryb trzyma się dna i widzę, że chętniej pobierają opadający pokarm. Wyjątkiem są Callipterusy tyczy się to samic i samca, te po prostu otwierają paszczę i zasysają wszystko :)

Odpowiadając na Twoje pytania Maad:

1. Zmiana aranżacji na plus, zmian dokonałem już jakiś czas temu. Powodem była potrzeba stworzenia schronienia dla dwóch samców Altolamprologus, teraz kiedy został tylko jeden mogę poprzestawiać kamienie bo nie potrzeba mi tylu kryjówek. Vittatusy nie są przywiązane do jednego miejsca, Multiki buszują w muszlach, Callipterus stworzył sobie kryjówkę pod tym największym kamieniem z prawej strony, a Julidochromisy mają miejscówkę po środku zbiornika. Chodzi mi po głowie zmiana polegająca na stworzeniu dwóch części z muszlami. Jedna z prawej a druga z lewej strony zbiornika. Środek raczej bez zmian. Chciałbym się pokusić o dodanie jeszcze jednego gatunku muszlowców. Podpowiecie czy to dobry pomysł i o jakim gatunku myśleć? może Brevisy? Kombinuje też nad dodaniem stada Paracyprychromis lub Cyprychromis z racji na to, że głównie trzymają się w toni. Nie wiem nic o tych gatunkach, byłbym wdzięczny za podpowiedzi, najlepiej gdyby ryby miały wyraźne kolory, stado możliwie najmniejsze, pytanie tylko jaki układ?

2. Zdjęcia pstrykam Canonem EOS60D - w szczegółach zdjęć znajdziesz ustawienia aparatu.
3. Zdjęcia obrabiam w starym Photoshopie, ale korekty dotyczą najczęściej kadrowania, kontrastu, czasem jeżeli są blade poprawiam barwy - taki lekki retusz zdjęcia :) Tak więc ryby na fotografiach mają naturalne kolory.
3. Tło to zwykła czarna folia samoprzylepna na tylnej i lewej ścianie zbiornika
4. Wszystkie kamienie leżą na dnie zbiornika. Na szkło wkleiłem duży płat spienionego pcv i dzięki temu mogę przestawiać kamienie w dowolne miejsca.
5. Zdjęcia które wrzuciłem są wykonane jedynie przy oświetleniu zamontowanym w pokrywie 36 diód 1W.

Maad - 20 Grudnia 2017, 19:37

Awokado napisał/a
3. Tło to zwykła czarna folia samoprzylepna na tylnej i lewej ścianie zbiornika

Nie robi się efekt lustra?
Zastanawiam się, czy w moim nie zrobić tła wewnętrznego z cienkiego spienionego pcv. Może wtedy czerń będzie bardziej czarna :razz:

melloncollic - 20 Grudnia 2017, 19:43

Nie robi. To działa najlepiej, bo nie zajmuje miejsca.
Awokado - 21 Grudnia 2017, 08:42

Dokładnie tak, efekt lustra możesz mieć jedynie robiąc zdjęcia przy zapalonym świetle w pokoju gdzie stoi zbiornik. Folię łatwo sie nakłada, nie zajmuje miejsca, jest tania i długowieczna :)

Panowie co w sprawie ryb o których pisałem, jaki gatunek muszlowca można by jeszcze wrzucić do tej niecki? Bardzo podobają mi się Altolamprologus Sumbu Shell ale słyszałem już, że taka kombinacja gdzie w zbiorniku mam już Compressicepsy zakończy się tragicznie dla tych mniejszych.

melloncollic - 21 Grudnia 2017, 09:20

Michał, teraz pływają tam compresy, multi, vitattusy, callipterusy i dickfeldi, tak? W jakich

Osobiście rekomendowałbym Ci calliurusy. Jeśli chodzi o alto shelle, gdyby to nie były compresy a calvusy, dałoby radę, ale alto shelle pochodzą od compresów, więc trudno przewidzieć, jak by to działało - osobiście nigdy nie spotkałem się z takim połączeniem.

Jeśli chodzi o śledzie, osobiście rekomenduję cyprichromisy - do paracypri potrzebowałbyś wyższych skał.

Awokado - 21 Grudnia 2017, 11:01

Obecnie obsada w zbiorniku wygląda tak:

Callipterus 1+4
Dickfeldi - 1+1
Vittatus - 2+5
Altolamprologus - 1+2
Multifasciatus - 4+1

Na pewno chciałbym dołożyć samiczkę multifasciatusa. Co do Calliurusów, są piękne, ale samce są dosyć duże. Wolałbym chyba coś z tych mniejszych gatunków muszlowców: Brevis, Ocellatus, Caudopunctatus (chociaż ten może być zbyt agresywny - nie hodowałem, nie mam pewności). Może jeszcze jakiś inny gatunek? Jeżeli chodzi o Cyprichromisy, jaki gatunek polecacie? Najlepiej gatunek z ładnym, kolorowym ubarwieniem.

melloncollic - 21 Grudnia 2017, 11:29

Michał, mogą być też brevisy, aczkolwiek wbrew pozorom przy rybach które masz calliurus będzie lepiej się sprawdzał - jest dość spokojny, ale budzi respekt, co przy multikach i julidach może się przydać. No i w naturze połączenie z callipterusami i vitattusami się sprawdza -> foto poniżej ;-) Caudo mogą być za silne, grupa ocellatus w ogóle nie pasuje - zamieszkują inne strefy i mają inne preferencje dotyczące muszli - zakopują je i mocno się do nich przywiązują. Co do cyprichromisów - ja osobiście brałbym black kiriza ;-) Możesz też pomyśleć o Lamprichtys tanganicanus.

Awokado - 21 Grudnia 2017, 14:13

Dzięki za podpowiedź, poczytam o rybach i zacznę czegoś szukać :wink:
pinkiPL - 21 Grudnia 2017, 14:47

Wracając do tematu żarcia ja podaję od czasu do czasu takie coś.
Krawiec - 22 Grudnia 2017, 07:16

Jak dobrze namoczysz i rozdrobnisz, to czemu nie...

Choć ja rzadko podaje granulaty. A Hikari unikam z racji dużego puchnięcia granulek.

pinkiPL - 22 Grudnia 2017, 08:57

Dlatego wybrałem wersje "miniature" są bardzo drobniutkie i można je albo w palcach na pył rozetrzeć albo podać bezpośrednio i z racji na ich małe romiary nie puchną tak bardzo.
Jest to bardzo "wygodny pokarm" w sytuacjach kiedy nie mam czasu na szykowanie normalnego posiłku.

Awokado - 5 Stycznia 2018, 10:32

Po namowach kolegi melloncollic zamierzam wpuścić do akwarium kolejny gatunek Lamprologus Calliurus prawdopodobnie w układzie 2+2 lub 2+4. Moje pytanie dotyczy jednak innego gatunku, o którym znalazłem niewiele informacji. Chodzi o Neolamprologus Fasciatus (Altolamprologus Fasciatus - Konings) mógłbym odłowić z obecnej obsady Julidochromis Dickfeldi i wtedy wpuścić Fasciatusy. Obecna obsada to:

Altolamprologus Compressiceps 1+2
Julidochromis Dickfeldi - 1+1
Lamprologus Callipterus - 1+2
Telmatochromis Vittatus - 2+5
Lamprologus Multifasciatus - 4+1 (w najbliższym czasie dołączą dwie samice) będzie 4+3

Po zmianach obsada mogłaby wyglądać tak:

Altolamprologus Compressiceps 1+2
Lamprologus Fasciatus - 1+1
Lamprologus Callipterus - 1+2
Telmatochromis Vittatus - 2+5
Lamprologus Multifasciatus - 4+3
Lamprologus Calliurus - 2+4

Fasciatus to piękna ryba, ale czy trzy spore drapieżniki (Callipterus, Altolamprologus, Fasciatus) w takim zbiorniku to nie za dużo? Będę wdzięczny za pomoc, szczególnie tych z Was którzy hodowali Fasciatusy. Czy to agresywna ryba? W Literaturze znalazłem informację o tym, że ryby są agresywne przede wszystkim wewnątrz gatunkowo, w stosunku do innych mieszkańców nie powinny być agresywnie nastawione.

melloncollic - 5 Stycznia 2018, 10:43

Bardzo dobry wybór z calliurusami. :-)
pinkiPL - 5 Stycznia 2018, 11:13

Lamprologus Fasciatus - wygląda prawie jak szczupak :P
Awokado - 5 Stycznia 2018, 11:49

melloncollic napisał/a
Bardzo dobry wybór z calliurusami. :-)

Powiem Ci tak, długie płetwy samca Calliurusa skojarzyły mi się trochę z Neolamprologus Brichardi, do której mam sentyment bo była moją pierwszą tanganicka rybą, więc ostatecznie odpuszczę Brevisy na rzecz Calliurusów :)

melloncollic - 5 Stycznia 2018, 11:55

Masz rację. :-) Są podobne do księżniczek. Plus co by nie mówić to żółte czoło robi efekt. :-) U mnie dodatkowo przemieszane z czernią, która ewidentnie się powiększa:

Awokado - 12 Stycznia 2018, 13:48

Od tygodnia (05.01.2018) jedna z moich samic Telmatochromis Vittatus nieustanie przesiaduje w dużej muszli po ślimaku morskim. Kilka razy widziałem samca, który wpływał i wypływał z muszli, odganiał też inne ryby co świadczyłoby o tarle. Od tamtej pory w muszli siedzi samica, samiec czasem zagląda, głownie po zgaszeniu światła. Doczytałem w sieci, że samica Telmatochromisa po tarle siedzi w muszli około 3 tygodni. Nie widzę jajeczek, nie widzę też aby samica wachlowała cokolwiek, najczęściej siedzi u wyjścia z muszli i wystawia tylko głowę. Zastanawiam się czy warto odłowić ją razem z muszlą do kotnika, czy na razie nie ruszać bo może jajek wcale nie ma, a samica po prostu czeka na zainteresowanie ze strony samca. Chętnie odchowam młode i nie chcę zrobić fałszywego ruchu :razz:
Krawiec - 12 Stycznia 2018, 14:12

Ja odłowiłbym samicę z muszlą. Jeśli są młode, po czasie się przekonasz. A jeśli ich nie ma, nie powinno być problemów z powrotem samicy do reszty ryb. Ja przynajmniej takich nie zaobserwowałem. I szykuj bardzo drobny pokarm, bo młode są małych rozmiarów.
Awokado - 12 Stycznia 2018, 14:40

Ok, odłowię ją wieczorem :wink:
marian65 - 12 Stycznia 2018, 15:15

Ja bym jeszcze poczekał, to jeszcze chwile potrwa zanim pojawią się młode.
Jak miałem Vittatusy to młode zawsze pojawiały się w okolicach 20 dnia i tylko przy wylocie z muszli, wtedy wyjmowałem muszle najczęściej podczas karmienia jak samiczka zajęła się żerowaniem, czasem się nie udawało bez samiczki. Dopiero po 2-3 dniach zaczynały się rozpływać po zbiorniku.

Awokado - 12 Stycznia 2018, 15:34

Dzięki za podpowiedzi. Będę obserwował sytuację. Rzeczywiście minął dopiero tydzień. Chciałem ją odłowić ze względu na to, że siedzi w samym środku gniazda Callipterusa, więc jak tylko pojawią się młode to raczej nic z nich nie zostanie :razz:
pawel39 - 12 Stycznia 2018, 17:09

Odławiaj, czekaj i ciesz się młodymi. Gorzej jej w kotniku niż w akwarium nie będzie, one i tak cały czas siedzą i pilnują ikry.
Awokado - 12 Stycznia 2018, 23:29

Ubajerzyłem nieco akwarium x) Do swojej belki oświetleniowej przypiąłem świąteczny wąż ledowy z żółtym światłem. Wąż zapala się chwilę przed wygaszeniem głównego oświetlenia i przez godzinę w akwarium panuje półmrok. Prosta i tania zabawka, a ja dzięki temu mogę oglądać ciekawe zachowania swoich ryb po zmroku. Wąż długości 1mb o mocy 2,5W. Drugie zdjęcie jest bliższe rzeczywistości, bo w zbiorniku tak naprawdę widać tylko łunę światła, panuje półmrok. Pierwsze zdjęcie jest rozjaśnione w celu pokazania jaką powierzchnie dna widać w zbiorniku.
Awokado - 22 Stycznia 2018, 10:19

Przy okazji ostatniej podmianki z akwarium wyleciały rośliny (Vallisneria gigantea) wydaje mi się, że teraz akwarium wygląda nawet ciekawiej. W najbliższych dniach przemebluję lewą część zbiornika robiąc tam większą plażę z muszlami z myślą o dodaniu Calliurusów oraz kilku samic Multifasciatusa. Prawa strona raczej pozostanie bez zmian. Na zdjęciach widać jak obecnie wygląda gniazdo Callipterusa, który cały czas je przerabia i przestawia muszle. W jednej z nich od (05.01) siedzi samica Telmatochromis Vittatus (tak jak już wspominałem), po tarle na początku stycznia samiec cały czas kręci się w pobliżu, Callipterus zupełnie go ignoruje. Wieczorami po zgaszeniu światła widzę, że pcha się do muszli samicy lub zajmuje muszlę leżącą tuż obok. Miałem zamiar odłowić samicę z muszlą po teoretycznie lada dzień mogą pojawić się młode, ale póki co pozostawiłem to jak jest, ponieważ widuję samiczkę również w innych muszlach i nie wygląda to tak jakby na 100% pilnowała ikry wachlując ją płetwami itp. Wczoraj odłowiłem za to muszlę z samicą Callipterusa, tarło widziałem w drugim tygodniu stycznia, samica cały czas przebywa w muszli widać, że wachluje płetwami dlatego prawdopodobieństwo złożenia i pilnowania ikry było większe właśnie tu, dlatego muszla została odłowiona, zobaczymy co z tego wyjdzie.
pinkiPL - 22 Stycznia 2018, 10:51

Super fotki i obsada.

Jakby udało Ci się odłowić i odchować narybek Callipterusa to będziesz miał sporo Klientów bo na rynku raczej deficyt tego gatunku.

Awokado - 22 Stycznia 2018, 13:41

pinkiPL napisał/a
Jakby udało Ci się odłowić i odchować narybek Callipterusa to będziesz miał sporo Klientów bo na rynku raczej deficyt tego gatunku.

Odpowiem Ci wprost, że po cichu na to właśnie liczę :)

Awokado - 31 Stycznia 2018, 09:02

No i udało się! :wink: Wczoraj wieczorem przy karmieniu w kotniku z odłowioną samicą w muszli, zauważyłem pierwsze młode Callipterusy w liczbie 7szt pełzające po dnie kotnika. Maluchom póki co podałem roztarty pokarm softline carnivore, ale jak najszybciej postaram się o inne delikatesy. Dziś rano ku mojemu zaskoczeniu, dno kotnika całe się ruszało :mrgreen: naliczyłem 63szt. larw, a niewykluczone, że jest tego więcej. Dwie pozostałe samice pilnują ikry w swoich muszlach na dnie zbiornika, odłowię je za kilka dni. Zastanawiam się tylko, czy powinienem je odłowić do kotnika gdzie są już młode innej samicy czy lepiej będzie jeśli trafią do oddzielnego kotnika, aby nie narazić młodych z pierwszego miotu na pożarcie?
pinkiPL - 31 Stycznia 2018, 09:54

Gratuluję.
Na wakacje pisze się na kilka sztuk.
Kolejne mioty odlow do innego kotnika ze względu na ilość młodych.
Im więcej beda miały miejsca tym więcej ich przeżyje.
Ja maluchy trzymam w kotniku ok 2 3 tygodni a potem przelawiam do innego akwarium.
Mamę od razu odlow z muszlą.

Awokado - 31 Stycznia 2018, 11:00

Mama trafiła już z powrotem na dno akwarium. Mam nadzieję, że uda mi się utrzymać młode i będą zdrowo rosły. Pinki, sporo ryb już wykluwałeś, czym karmiłeś larwy i młode?
pinkiPL - 31 Stycznia 2018, 12:53

Maluchy karmię zmielonymi na proszek w moździerzu płatkami JBL Tanganjika, a jak troszkę podrosną to oczlikiem.
Następnie po oczliku jak znowu trochę podrosną to solowcem na zmianę Hikari Cichlid Gold mini pellet.

Jeżeli chodzi o muszlowce i paracyprichromis 100% przeżywalności.
Calvusy mi się kiepsko chowają, bo ponad połowa zawsze pada i nie mogę dojść dlaczego.

Awokado - 31 Stycznia 2018, 14:40

W sprawie karmienia dorosłych ryb, wspominałem kiedyś, że swoim rybom od czasu do czasu podaję siekane krewetki. Przy ostatnim przygotowywaniu porcji zrobiłem krótki filmik. Może komuś taki tutorial się przyda :wink:

link: https://www.youtube.com/watch?v=SyTQpfPZb1w

Szarooka - 31 Stycznia 2018, 20:26

pinkiPL napisał/a
Calvusy mi się kiepsko chowają, bo ponad połowa zawsze pada i nie mogę dojść dlaczego.

Młode alto są bardzo wrażliwe na jakiekolwiek zmiany parametrów - podmiany w tym czasie należy robić częściej, ale w niewielkich ilościach, aby nie doprowadzić do wahań temperatury czy innych parametrów. U siebie zachowując powyższą zasadę przeżywalność młodych alto (zarówno dużych, jak i shell) była na poziomie ponad 90%.

pawel39 - 31 Stycznia 2018, 20:57

A jak jest wlaśnie z Callipterusami? Odławiałem x miotów i tylko 4 ryby odchowałem. Reszta muszlowców bez strat.
Szarooka - 31 Stycznia 2018, 21:28

Nie miałam Callipterusów, ale młode signatusy są tak samo wrażliwe na zmiany :wink:
melloncollic - 31 Stycznia 2018, 23:14

Asia, jak rozumiesz niewielkie ilości? Przy kungweensisach zauważyłem, że na początku jakiekolwiek wahnięcie w parametrach źle wpływa na młode.
Szarooka - 1 Lutego 2018, 12:56

melloncollic napisał/a
Asia, jak rozumiesz niewielkie ilości?

Nie więcej, niż 5 %

melloncollic - 2 Lutego 2018, 07:14

Asia, i wtedy co ile podmieniasz wodę?
Awokado - 2 Lutego 2018, 10:44

Wczoraj robiłem podmianę - 10% temperatura wody nie spadła, parametrów nie mierzyłem. Po podmianie młode wieczorem normalnie przyjęły pokarm. Są naprawdę żarłoczne pomimo swojej wielkości i wieku. Oprócz pokarmu zmielonego na pył wpadło mi też kilka ziarenek średniej wielkości, widziałem, że dopadały go po kilka sztuk, a nawet nosiły w pyskach. Dziś rano, pełen kotnik nie widzę żadnych strat :wink:
Szarooka - 2 Lutego 2018, 17:26

melloncollic napisał/a
Asia, i wtedy co ile podmieniasz wodę?

Mniej więcej co 3 dni.

popcio - 16 Lutego 2018, 10:35

Pięknie szkło w wersji z zielskiem bardziej mi się podobało, czytając forum chyba nie ma szans na dwa samce callipterusa, przy tej wielkości zbiornika ?
Awokado - 16 Lutego 2018, 12:33

Na forum był wątek o mniejszym zbiorniku z dwoma samcami Callipterusa, z czego jeden był dość leniwy i może dlatego udało się je utrzymać w takim zbiorniku :razz:
Krawiec - 16 Lutego 2018, 13:04

popcio napisał/a
Pięknie szkło w wersji z zielskiem bardziej mi się podobało, czytając forum chyba nie ma szans na dwa samce callipterusa, przy tej wielkości zbiornika ?

Przy 375L? Czemu nie ma szans? Według mnie są i to realne.

Awokado - 6 Marca 2018, 11:38

Po niespełna roku wrzucam Wam kolejny filmik. Jest to kilka ujęć mojej niecki. Na filmiku udało się uchwycić nieustannie przekopujące dno Multifasciatusy, tarło Callipterusa, zaloty samca Telmatochromis Vittatus a na deser zwróćcie uwagę, jak mały samiec Multifasciatusa odgania i bije największą rybę w zbiorniku samca Altolamprologus (5:03) :mrgreen:

https://youtu.be/49F0Y7J6AHE

Donayo - 6 Marca 2018, 12:12

Świetny filmik, można zaobserwować, że w akwarium ciągle coś się dzieje :D
Co ten callipterus robi w 1:44 oraz 2:59? Wygląda jakby ziewał.

Awokado - 6 Marca 2018, 12:15

Donayo napisał/a
Wygląda jakby ziewał.

Też tak to nazywam :razz: Nie wiem czemu ryby tak robią, jakby rozciągały sobie szczękę. To samo robią samice Callipterusa, Altolamprologusy a nawet Multifasciatusy. Może to coś w rodzaju naszego przeciągania z ziewnięciem? :mrgreen:

popcio - 14 Marca 2018, 23:20

jak tam juniorzy ? przeżyły , rosną ?
Awokado - 15 Marca 2018, 08:36

Od kilku dni pływają już po całym kotniku. Na dniach odpalę przygotowane dla nich 200l akwarium, gdzie powinny rosnąć jeszcze szybciej. Na chwilę obecną mają około 0,5 - 0,8cm bo do 1cm na pewno jeszcze troszkę brakuje. Jak do tej pory straciłem 2-3 sztuki, ale było to w pierwszym okresie po odłowieniu. Później nic złego już się nie działo. Ryby są bardzo łakome, dostają pokarm 2-3 razy dziennie w małych porcjach. Najczęściej są to nadal starte suche pokarmy, ale coraz częściej podaje artemię, która znika w oczach :)