Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

Akwaria 180 - 300 l - 240-stka Raciczki

Raciczka - 7 Lutego 2015, 18:30
Temat postu: 240-stka Raciczki
Nadeszła pora na przenosiny do tego działu :wink:

Zbiornik:

Wymiary: 120 x 40 x 50 (240l)
Filtracja: zewnętrzny Ikola 350 (ceramika Filtusa, Aquael BIOCERAMAX PRO 1600, grys koralowy), wewnętrzny pompa ATMAN JKA-IP202 + gąbka
Wystrój: sporo piachu, otoczaki, anubiasy, mikrozoria
Oświetlenie: 2 x Aquael Leddy Sunny

Zwierzaki:

Altolamprologus calvus 4 szt
Paracyprichromis nigripinnis 8 szt
Neolamprologus signatus 6 szt
Synodontis petricola (?) 3 szt

Zdjęcia:

Altolamprologus calvus

Neolamprologus signatus

Paracyprichromis nigripinnis

Synodontis petricola

Pytanie do Was, jeśli chodzi o śledzie to widzę, że mam tylko dwie samice. Uzupełniać stado czy zostawić ?
W przypadku muszlaków widzę tylko 1 samiczkę, ale może są jeszcze za małe (płonne nadzieje chyba) ? Jeśli jednak tylko ta jedna jest, to ile ich dokupić - już samych samic ?
Moje Synodontisy - gorąca prośba o identyfikacje gatunku, bo pojawiły się wątpliwości :smile:

marian65 - 7 Lutego 2015, 19:55

Trochę kiepskie zdjęcia ale stawiam na petricole
Krawiec - 7 Lutego 2015, 20:10

Jeśli miałabyś pewność, że dodasz do obsady 100% samice Paracyprichromisów, to pokusiłbym się o dodanie 4 szt - ale jeśli brak jest tej pewności - nie ryzykowałbym bez uprzedniego oddania/wymiany 3-4 samcy.
Raciczka - 7 Lutego 2015, 20:25

marian65 napisał/a
Trochę kiepskie zdjęcia ale stawiam na petricole

A weź im zrób dobre zdjęcie :roll: Lata to to jak wściekłe. Ani chwili na tyłku nie usiedzą ...
Jeśli będę dodawała cokolwiek do obsady w przypadku Paracyprichromisów to jedynie 100% samice. Ryzykować nie będę. A jak z muszlowcami ? Zostawić tak jak jest ?

marian65 - 7 Lutego 2015, 20:29

Raciczka napisał/a
A weź im zrób dobre zdjęcie :roll:

Coś o tym wiem, ja swoim jeszcze żadnego nie zrobiłem :oops:

Szarooka - 7 Lutego 2015, 20:45

Raciczka napisał/a
A weź im zrób dobre zdjęcie :roll: Lata to to jak wściekłe

Ale za to jak wesoło przy nich :mrgreen: Sumy to chyba najlepiej "łapać" aparatem przy karmieniu :wink:
Jestem bardzo ciekawa czy przy wszędobylskich sumach uda Ci się odchować coś z młodzieży muszlowców :wink:

Krawiec - 7 Lutego 2015, 20:46

A nie dasz rady wymienić 2 samcy Signatusa na dwie samiczki?
Raciczka - 7 Lutego 2015, 21:56

Jestem zielona jeśli chodzi o wymiany, zamiany itp To musiałby być ktoś z Warszawy lub przejazdem. Nie ośmielę się wysyłać ryb PKP - nie mam doświadczenia w pakowaniu. Rozumiem, że dodanie kolejnych ryb, nawet tylko samic to kiepski pomysł jeśli chodzi o muszlowce ?
Krawiec - 8 Lutego 2015, 05:49

Myślałem o wymianie w miejscu, w którym kupowałaś ryby. A co do samego dodawania ryb, problem leży nie tyle w samym dopuszczeniu nowych ryb do już istniejącej obsady, co w tym, że ta obsada będzie się nadmiernie rozrastać i w akwarium będzie za ciasno dla np tylu Signatusów.
Raciczka - 8 Lutego 2015, 07:42

Nie sądzę aby Discuss przyjmował ryby nawet na wymianę. Dowiem się, ale wątpię. Nie mam ciśnienia. Jakaś jedna para się zawsze dobierze a muszle z maluchami (o ile dadzą radę obronić ikrę) mogę odłowić do kotnika. To samo w zasadzie dotyczy Paracichromisów.
Troszke sie boję jeszcze coś dokładać. To młodziutki zbiornik. Po zarybieniu NO2 i tak mi skoczyło.

Bernard - 9 Lutego 2015, 15:18

Myślę, że jeśli kupiłaś tam ryby i wymienisz się np. 2 za 1, to nie powinno być problemu.
winiar - 10 Lutego 2015, 11:19

Raciczka napisał/a
Nie sądzę aby Discuss przyjmował ryby nawet na wymianę

Z Alkiem mona się zawsze dogadać.
Co do zdjęć. Daj mocniejsze oświetlenie do zdjęć wówczas skróci się czas klapnięcia migawki a zarazem skróci się czas naświetlenia. Jaka masz ustawioną czułość ISO i czas?

Raciczka - 15 Lutego 2015, 17:54

ISO 1600, czas - nie mam pojęcia ... Zastanawiam się mocno po kiego grzyba mi ta lustrzanka skoro nie potrafię nią robić dobrych zdjęć. Lubię ten mroczny klimat. Zmniejszyłam i zmieniłam położenie światła.

Pytasz o czas - chyba muszę się dokształcić bo poruszam się ustawieniami automatycznymi - najlepsze zdjęcia ryb wychodzą mi przy TV.
Ustawienie M daje fajny mroczny klimat całości

ale nie da rady nim zrobić cokolwiek innego - czarna czarność :razz:

Brakuje mi obiektywu makro albo umiejętności - złapanie ostrości momentami graniczy z cudem. A może to wina słabego oświetlenia (6W) ?

Krawiec - 15 Lutego 2015, 18:14

A masz dodatkową lampę błyskową czy tylko tę wbudowaną?

A zdjęcia, poza Paracyprichromisami, które są jednak ciemne(ale za to ładnie pokazują "blue neon" :grin: ) są :yes:

Raciczka - 15 Lutego 2015, 18:50

Tylko tą wbudowaną i jej oczywiście nie używam bo by się odbijała w szybie. Mogę w zasadzie do zdjęć odpalać pokrywę tylko pewnie wszystkie ryby się pochowają bo jasność nastanie :razz:
Krawiec - 15 Lutego 2015, 19:09

Ustaw program na M. przysłonę F na możliwie najniższej wartości (2.8,3.2), czas spustu migawki na 1/50 (tu koryguj bo może trzeba będzie skrócić lub wydłużyć), ISO wysokie, też metodą prób. I popróbuj robić zdjęcia.
Raciczka - 17 Lutego 2015, 20:52

Zdjęcia w weekend a teraz krótki filmik z Chojrakiem w tle :wink:

Raciczka - 21 Lutego 2015, 08:43

Mam problem. Zniknęły mi ryby.
Nie mogę się doszukać 2 szt alto, 1 szt muszlowca i 2 śledzi ...
Zniknęły w tym tygodniu po zmianie oświetlenia i wyjęciu roślin.
Wczoraj przy podmianie zajrzałam w każdą szczelinę i każda muszlę.
Mogłam przegapić muszlowca, ale śledzia ????
Gdyby padły i nie było po nich śladu (aczkolwiek po śledziach wątpię, chyba za szybko - co niby miałoby zjeść truchło) to byłoby to pewnie widać w parametrach, tylko jak bardzo ?
Zmierzyłam wczoraj przed podmiana i NO2 0,05 a NO3 20.

Generalnie jestem troszkę zdołowana mówiąc szczerze bo mega żal mi samicy Paraciprichromis. Jest jedyna, pływa przy tylnej szybie przeganiana non stop przez 3 chłopów, którzy podzielili sobie zbiornik między siebie. 4 samiec tkwi przy filtrze. Fatalna opcja taki układ płci :sad:
Samica (także jedyna :roll: ) signatusa także nie ma lepiej ... Właśnie straciła swój kawałek podłogi po walce dwóch samców. Jeden dostał taki wpiernicz, że zwiał w drugi koniec akwarium i ... wygonił samicę z jej kawałka piasku :sad:

RidgeForrester - 21 Lutego 2015, 09:20

Czy akwarium jest szczelnie przykryte? Poszukaj wokół akwarium, skoczek mógł się "zebrać na odwagę" w trakcie prac porządkowych, gdy pokrywa była zdjęta (ja straciłem w ten sposób rybę... a pokrywy nie było może 10 minut...).
Raciczka napisał/a
Samica (także jedyna :roll: ) signatusa także nie ma lepiej ... Właśnie straciła swój kawałek podłogi po walce dwóch samców. Jeden dostał taki wpiernicz, że zwiał w drugi koniec akwarium i ... wygonił samicę z jej kawałka piasku :sad:

Raciczka napisał/a
Nie mogę się doszukać 2 szt alto, 1 szt muszlowca i 2 śledzi ...

Alto i signatusy, zwłaszcza zestresowane, mogą siedzieć w muszlach, więc bez paniki. Niemniej to co opisujesz sugeruje, że obsada pod względem liczebności może być do korekty (szybkiej moim zdaniem, w odniesieniu do signatusów).

Raciczka - 21 Lutego 2015, 10:17

Zdecydowanie do korekty - to wiem. Układ idiotyczny. Ogłoszenie w dziale giełda już jest.
Jak nie uda mi się wymienić to chociaż oddam samce.

Pokrywa standardowa Wromaka. Z tyłu co prawda powiększone dziury bo węże od kubła się nie mieściły. Wokół brak ryb.

Leju - 21 Lutego 2015, 10:24

Witam,
znam przypadki gdzie spłoszone Paracyprichromis uciekały do muszli i tam kończyły swój żywot...

daras77 - 21 Lutego 2015, 10:25

Nie ugrzęzła gdzieś w pokrywie?
Raciczka - 21 Lutego 2015, 10:37

Nie ma na pokrywie, wokół akwarium. Nigdzie.
Leju - 21 Lutego 2015, 10:42

Więc są w muszli.
artkras - 21 Lutego 2015, 10:45

Monika a czy masz może koty w domu :?: :wink:
Raciczka - 21 Lutego 2015, 10:45

Ok, w takim razie powyciągam muszle i sprawdzę każdą.

Artur :shock: a no mam - dwa ...

Dla mojego świętego spokoju posprawdzam muszle. Dodatkowo nie wiem czy nie przeorganizować jakoś ustawienia wszystkiego aby zrobić więcej rewirów dla muszlowców. Kto weźmie same samce ... To się raczej nie uda realnie podchodząc do tematu ...

Jakieś pomysły jak zrobić bajzel w baniaku nie zmniejszając obsady przypadkiem ? Do wiaderka muszlowce w muszlach i alto ? Jak ustawić kamenie ? Może na środku ?

daras77 - 21 Lutego 2015, 10:50

Ja nie mam muszli w akwarium i pewnego dnia też zaginęła mi samica Paracyprichromis, do tej pory zastanawiam się gdzie jest :-)
Szukałem w filtrze, pod obudową, dookoła akwarium i nic. Parametry wody kontrolowałem ale nie zauważyłem znacznego jej pogorszenia.

artkras - 21 Lutego 2015, 10:54

Jeśli zakładając, że ryby wyskoczyły ... to kto wie co zrobiły koty :wink:
Kilka lat temu, mój kot też nosił/bawił się rybą która wyskoczyła ale była już nieco ususzona. Pytanie co się działo jeśli kot był świadkiem wyskoczenia ryby - to tylko taka teoria oczywiście :wink:

Raciczka - 21 Lutego 2015, 11:09

Prawdopodobna teoria. Pozostają do weryfikacji muszle i teoria UFO :wink:

Czy Waszym zdaniem reorganizacja ustawienia ma sens ? Jesli tak to czy macie jakies pomysły ?

daras77 - 21 Lutego 2015, 11:36

Według moich spostrzeżeń te otoczaki nie nadają sie dla paracyprichromisów. Zdjęcia akwarium są ciemne, ale nie widać na nich wysokich pionowych skał wśród których te ryby lubią przebywać szczególnie odpoczywając nocą. O wymiarach akwarium sie nie wypowiem, niech wypowie się ktoś kto ma większe doświadczenie w hodowli tych ryb.
Raciczka - 21 Lutego 2015, 14:01

Reorganizacja zrobiona. W jednej z muszli coś było. Nos mi to powiedział :???: Stawiam na muszlowca bo na kolejno odlicz mam 5 sztuk.
Znalazł się jedne z alto - na raz widziałam 3 sztuki i tu pytanie do Was. Jak już po bajzlu ryby się troszkę ogarnęły i towarzystwo zaczęło opuszczać muszle to zauważyłam ciekawostkę. Czy to możliwe aby już dobrała mi się para alto ? Byc może nad interpretuję zachowanie, ale ryby wylądowały w przeciwległych końcach zbiornika. Po wyjściu z muszli jak jedna zobaczyła druga to piorunem do siebie podpłynęły i są w jednym końcu nadal razem. Drugi koniec zajął 3 alto. Maja na moje oko ok 5 - 6 cm.
Paracipri jest 6 szt - 5 trzyma sie razem jednej strony a jeden samiec drugiej i przegania wszystkie inne.
A signatusy jak to one - dostały nowe miejscówki i się o nie tłuką :roll: