Klub Miłośników Tanganiki
Forum dla pasjonatów ryb z jeziora Tanganika

Ectodini - Enantiopus sp. Kilesa

Bernard - 6 Stycznia 2009, 21:48
Temat postu: Enantiopus sp. Kilesa
Enantiopus sp. Kilesa to kolejna ryba, która zamieszkała ostatnio w moim akwarium. Przywiozłem 10 sztuk F1 z AfrikaCichliden. Póki co nie znał układu płci. Ryby mają ok. 5-6 cm. Oczywiście większość czasu spędzają na przesypywaniu piasku. Od czasu do czasu jedna z nich pokazuje kolory na płetwie grzbietowej, oraz czarną obwódkę na płetwie odbytowej. Kopie maleńki dołek otoczony mikro kopcami piasku - wygląda to naprawdę ciekawie. Póki co między tymi rybami nie ma żadnej agresji.
Pierwsze fotki:

Zapraszam wszystkich, którzy mają jakiekolwiek doświadczenia z tymi rybami do podzielenia się nimi.

rufus - 6 Stycznia 2009, 22:00
Temat postu: Re: Enantiopus sp. Kilesa
bernard napisał/a
Od czasu do czasu jedna z nich pokazuje kolory na płetwie grzbietowej, oraz czarną obwódkę na płetwie odbytowej. Kopie maleńki dołek otoczony mikro kopcami piasku - wygląda to naprawdę ciekawie. Póki co między tymi rybami nie ma żadnej agresji.

Bernardzie gratuluje wyboru, piekne ryby, zobaczysz. Moze jeszcze teraz tego az tak nie widac, ale pozniej bajka :!:
Ten co kopie i lapie kolory to moze byc samczyk i tak zapewne jest. Samiczki sa zawsze gdzies z boku. Agresji w przypadku podobnego gatunku, czyli Xenotilapii (Enantiopus) melanogenys nie obserwowalem.
Zastanawiaja mnie te male kopczyki w pblizu dolka. Czyby mialy cos wspolnego z X. melanogenys i X ochrogenys? kiedys czytalem o takiej terorii.
Ah, jak ci zazdroszcze tych ryb. Kiedys chcialem je miec, ale byly niedostepne, a pozniej trafily do mnie X. melanogenys, czego oczywiscie nie zaluje :grin:

Bernard - 6 Stycznia 2009, 22:07

Leszku, znając Ciebie nie wierzę, abyś w ciągu następnych kilkudziesięciu lat nie zapoznał się z wszystkimi rybami z Tanganiki, które mogą żyć w akwariach :lol:

A wracając do tematu - te ryby pomimo niepozornego jeszcze ubarwienia przyciągają moją uwagę. Są to zupełnie inne ryby od tych, które dotychczas pływały w moich zbiornikach.

Co do usypywania kopczyków - spróbuję to sfotografować, choć na razie jest to dość trudne, bo zwykle wykopany dołek szybko zajmuje samiec Ophtalmo i przebudowuje go po swojemu

rufus - 6 Stycznia 2009, 22:19

Wydaje mi sie ze narazie tak bedzie ze samiec. O. ventralis bedzie im przeszkadzal, ale jak podrosna powinny sobie znalezc swoje miejsce. Przepiekne sa tance godowe samcow, w tym watku napisze E. sp. Kilesa, bo w przypadku O. ventralis to raczej liczba pojedyncza, samca :grin:
Fazi64 - 6 Stycznia 2009, 22:46

bernard napisał/a
'''bo zwykle wykopany dołek szybko zajmuje samiec Ophtalmo i przebudowuje go po swojemu'''

rufus napisał/a
...O. ventralis bedzie im przeszkadzal, ale jak podrosna powinny sobie znalezc swoje miejsce...

Witam,
A mnie sie wydaje, ze juz niedlugo Bernard postawic bedzie musial kolejny zbiornik...
Nie podejrzewam, zyby chcial sie pozbyc ktoregos z tych gatunkow zbyt szybko, a ze soba to one raczej nie pomieszkaja w zgodzie IMHO.
Przyjdzie wiec rozdzielic piaskowki od pierzastpletwych (i dobrze).

Przemek - 7 Stycznia 2009, 11:26

Witam,

Co do kopczyków Enantiopusa - coś podobnego obserwuję u siebie. Wygląda to tak :
kopczyk wykopany jest ok.10 centów średnicy, naokoło rzeczywiście usypywane są małe nasypiki z wykopanego wcześniej piasku.
Myślę, że będą one większe ( wraz ze wzrostem Enantków ).
Jestem podobnego zdania jeśli chodzi o wdzięk w/w.
Naprawdę ciekawe rybuchy :) :)

Pozdrawiam

Przemek

tooold - 7 Stycznia 2009, 14:20

Piękne ryby - gratuluję

rufus - 7 Stycznia 2009, 14:38

Piekne zdjecie, ale..... ,
nie wszystkie Kilesy tak moga wygladac. Czasami jest tak ze te zolte znaczenia samcow na podgardlu sa prawie niewidoczne. To samo dotyczy znaczen na pletwach.

Bernardowi zycze ryb jeszcze piekniejszych niz na fotkach :grin:

Bernard - 7 Stycznia 2009, 18:57

Dzięki Panowie.
Póki co muszę nieco "popracować", aby utrzymać te ryby w dobrej kondycji, poznać ich zwyczaje i potrzeby. Podobno nie są to ryby szczególnie długo żyjące, więc zapewne w okolicach lata będę już wiedział co z nich wyrosło :)

rufus - 7 Stycznia 2009, 19:00

z kondycja nie powinno byc problemow. Jedza wszytsko i bardzo chetnie. rosna bardzo szybko, dosc szybko podchodza do tarla. Fakt, taki urodzaj trwa ok. 1 roku, pozniej jest mniej tarel, mniej ikry. Oznaka starzenia sie ryb jest bledniecie kolorow u samcow, staja sie szarawe.
Bernard - 8 Stycznia 2009, 22:56

długo nie musiałem czekać na pierwsze, jeszcze skromne, ale już piękne kolorki :)

blondas - 9 Stycznia 2009, 07:47

Witam:)
Bernard poprostu fantastyka i tak trzymać :!: :!: :!: :!: :shock:
pozdrawiam Tomek H:))

rufus - 9 Stycznia 2009, 12:12

Dobrze sie zapowiadaja :grin: Super :!:
artkras - 9 Stycznia 2009, 12:57

Bernardzie, jak sobie przypomnę tarło tych ryb to zazdroszczę Ci tych widoków które dopiero przed Tobą :wink:
Bernard - 9 Stycznia 2009, 14:05

Niesamowite jest to, że ten samczyk, po kilkunastu minutach szaleństw, przeganiania jednych i wabienia innych ryb, w ciągu kilku sekund wrócił do jednolicie srebrnego ubarwienia. To dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. I tu rodzi się pytanie - czy dorosłe Enantiopusy zachowują się podobnie, czy też zmienia się jedynie intensywność barw?
rufus - 9 Stycznia 2009, 15:01

Dorosle juz tak nie zmieniaja ubarwienia. Sa bardziej stale w tym wzgledzie. Dlaczego :?: Bernardzie zapewne wkrotce bedziesz ogladal ciagle zaloty samcow do samiczek, niesamowity widok :grin:
artkras - 9 Stycznia 2009, 15:11

W stadzie które miałem, układ 2/5, samce były wybarwione tylko podczas tarła. Może wynikało to z ich ilości - tylko dwóch byków :mrgreen: a może i z wieku ryb, którego nie byłem w stanie określić. Były u mnie na czasowym przetrzymaniu a przyszły już jako dorosłe.
Z tego co pamiętam u Leszka było więcej samców 4 może 5 i cały czas były aktywne, czytaj wybarwione.

winiar - 9 Stycznia 2009, 18:36

Ja miałem układ 5 samców i 8-10 samic i musze powiedzeć wszystkie samce były wybarwione , niemniej najładniejszy był dominujący samiec :) A i jeszcze jedno - jak wykopał dołek to średnica jego była 60 cm. Mnie urzekło w tych rybach możliwość wygięcia sie na wszystkie sposoby przez samca...

blondas - 28 Stycznia 2009, 20:32

Witam:))
Po małej zmianie w mojej piaskownicy zamieszkały u mnie nowi mieszkańcy :wink:
oto kilka fotek :!:

Przemysław B - 28 Stycznia 2009, 20:33

Tomek to zaszalałeś gratuluje wyboru :!:
artkras - 28 Stycznia 2009, 20:37

Ile szt lub (jeżeli jesteś w stanie określić) jaki układ i w jakim szkle?
Bernard - 28 Stycznia 2009, 20:53

To dobry wybór ;)
blondas - 28 Stycznia 2009, 21:01

Artur układ 2+6 czyli dwa samce i 6 samic chociaz zauważyłem że pokazuje sie 3 samczyk
szkło 500l
pozdrawiam Tomek H:)) :wink:

artkras - 28 Stycznia 2009, 21:05

3/5 też do wytrzymania :wink:
Fajne rybcie. Widzę, że zaczynają juz figlować, ale wszystko jeszcze przed Tobą :wink:
Juz zazdroszę tych widoków :grin:

rufus - 12 Lutego 2009, 21:47

Macie moze jakies nowe fotki tych pieknosci :?: :mrgreen:
Bernard - 16 Lutego 2009, 00:36

Nie są to co prawda moje Enantiopusy, ale warto zobaczyć te piękne ryby przedstawione w tym filmiku
http://www.youtube.com/watch?v=q4yJgVGGKjY

eagle72 - 14 Marca 2009, 00:53

Dzisiaj odbyło się 1 tarło młodych Enantiopusów. 1 co mnie zdziwiło że bardzo szybko po wpuszczeniu do akwarium się wytarły - mając dopiero ok 8-9 cm, ale 2 rzecz była ciekawsza. Po skończeniu tarła - przynajmniej mi się tak wydawało, samica przez 2h dawała samcowi oznaki gotowości do dalszej "zabawy". W tym czasie już nie złożyła na piachu ani jednego ziarenka ikry - ale całe tańce, zatrzymywanie się na złożenie ikry było takie samo jak w czasie "prawdziwego" tarła. No i Pani też się zapomniała kiedy w połowie tarła chciała przesiać sobie piasek z pełną buzią ikry. Ale to pierwsze jej noszenie, że pewnie się nauczy :) W porównaniu z E. melanogenys, które hodowałem kilka lat temu - inaczej wyglądał krater, oraz zachowania samicy. Samce obu gatunków tak samo napalone :) W przypadku melanogenys nigdy tarło nie było przedłużane.
rufus - 14 Marca 2009, 13:17

eagle72 napisał/a
W porównaniu z E. melanogenys, które hodowałem kilka lat temu - inaczej wyglądał krater, oraz zachowania samicy. .

na czym polegaly te roznice :?:

eagle72 - 16 Marca 2009, 22:14

Podstawowa to ta, że samica jeszcze 2h pokazywała gotowość po zakończeniu składania ikry i "bawiła się" w skladanie. Druga rzecz i to mi się podobało - nie wypływała z krateru. Przy melanogenys miałem zawsze sajgon w akwarium w czasie tarła- samiec non stop zajęty przeganianiem innych samców, a samice wpływału, złożyły 1-2 ziarenka, wypływały ,wracały i tak tarło przebiegało na raty (na miejscu samca bym zawału dostał :) ) - tutaj jak samica wpłynęła to wypłynęła po prawie 3 godzinach - nie interesowało ją nic :) I krater jak pisałem bardziej jak u ndole - 7-8 "wieżyczek", u melanogenys był dół. Ale to podobno zależy od miejsca występowania i enantiopusy tak mają że budują rożne (zależnie skąd pochodzą). I jeszcze jedno mi się podoba - 2 samce non stop wybarwione a trzeci co jakiś czas, przy melanogenys miałem 4 samce i tylko w czasie tarła wybarwione. Ale to już nie wiem od czego zależy, bo w akwarium jest różnie. Nieraz są tylko dwa i są cały czas wybarwione, a nieraz 5 samców i bida z wybarwieniem. Choć ogólnie im więcej samców tym powinno być lepiej. Ja mam 3 i się martwiłem o to, ale wygląda że nie jest źle :)
winiar - 17 Marca 2009, 19:08

A jakiej wielkości krater wykopały?
rufus - 17 Marca 2009, 19:39

Nie hodowalem osobiscie Enantiopus sp. Kilesa, ale widze ze maja po czesci cos wspolnego z hodowanych przeze mnie Xenotilapia (Enentiopus) melanogenys i X. ochrogenys. Z tego pierwszego budowe ciala i po czesci zachowania rozrodcze, a od tego drugiego budowanie kopczykow i tez zachowania rozrodcze.
X. melanogenys u mnie byly stale wybarwione po osiagnieciu dojrzalosci plciowej zarowno przez samice i samca. U mnie samce stale pokazywaly swoje wdzieki do przeplywajacych nad nimi samiczkami. Samcow bylo 4 sztuki, a ich kratery mialy do 30- 40 cm srednicy. Zgadza sie, samiczka w przypadku X. melonogenys, potrafi podczas tarla wyplynac na krotki spacerek poza krater samca i np. wplynac do innego samca. Samce nie byly wobec siebie agresywne jedynie przyjmowaly postawe straszenia.

blondas - 23 Marca 2009, 18:28

Kilka nowych fotek co wy na to :?: :?: nie zaszkodzi prawda :!:

artkras - 23 Marca 2009, 18:34

No, nieźle :wink:
Jakiej wielkości są rybcie i czy u samiczek też się "żółci" (przynajmniej w jakimś stopniu) worek gardłowy?

blondas - 23 Marca 2009, 18:51

Witam :) )
Ryby są wielkości ok 8-9cm narazie u samiczek nie zauwazyłem żeby się "żółciło"ale,jak tylko się coś pojawi dam znać :!: :!: :!:

artkras - 23 Marca 2009, 21:43

Właśnie czy ma się pojawic?
Masz Tomku jakąś wiedzę na ten temat?

artkras - 5 Maj 2009, 18:48

I co Tomku, żółto :?:
blondas - 6 Maj 2009, 09:50

Arturo niestety nie "żółto"z moich dotychczasowych obserwacji wynika że tylko samiec jest tak wybarwiony przy swoich zalotach natomiast samiczka robi sie troszeczkę ciemniejsza ale worek gardłowy nie nabiera żółtych barw :sad: tylko tak się zastanawiam czy jak osiągną swoje wymiary i dorosłosc to może wtedy będzie można zaobserwować :?: :?:

artkras - 6 Maj 2009, 09:53

Dzięki za info, zatem poczekajmy jeszcze trochę :wink:
rufus - 6 Maj 2009, 09:55

blondas napisał/a
..... worek gardłowy nie nabiera żółtych barw :sad: tylko tak się zastanawiam czy jak osiągną swoje wymiary i dorosłosc to może wtedy będzie można zaobserwować :?: :?:

moim zdaniem tylko samce beda tak wybarwione, co mnie zreszta nie dziwi :wink:

artkras - 6 Maj 2009, 10:02

rufus napisał/a
moim zdaniem tylko samce beda tak wybarwione, co mnie zreszta nie dziwi

Mnie też, ale słyszałem "plotkę", że samiczki Kilesy też mają powiedzmy lekko zażółcony worek gardłowy.

rufus - 6 Maj 2009, 10:42

Ja tylko slyszelm o roznym nasyceniu koloru zoltego tylko u samcow. Od ledwo zauwazlanego, baldek zaznaczenia do mocnej "cytrynki"
Bernard - 16 Maj 2009, 23:49

To i ja dorzucę kilka ujęć dominującego samczyka, który bardzo gorąco namawia samiczki do tarła. Kto wie, może za jakiś czas... ;)

Fazi64 - 20 Maj 2009, 09:57

Witam,
Ciesze sie, ze jednak nie udalo Ci sie pozbyc tych ryb, Bernardzie - mysle i mam nadzieje, ze juz o tym nie myslisz wcale... :wink:

artkras - 20 Maj 2009, 11:00

Jeśli jednak byś planował to porób trochę fotek i filmów :wink:
Też mam nadzieję, że zostaną :razz:

Bernard - 20 Maj 2009, 17:08

Petrusie nadal są na pierwszym miejscu i brakuje mi dla nich miejsca, więc...
Ostatnio z różnych przyczyn nie mogłem się zająć wysyłaniem ryb, a chętnych z W-wy na całe stado nie było, więc część została.
Kto wie, może doczekam się tarła zanim ryby zmienią właściciela? ;)

Fotki oczywiście robię, jak mógłbym nie robić? :)

Leju - 3 Stycznia 2012, 08:54

Nie zakładając nowego tematu, wrzucam kilka fotek moich Enantiopusów a w zasadzie samca - dominanta :wink:

ryby pływają w zbiorniku 150x50x50, w układzie 3+5. Są jeszcze młode więc tareł nie było - mierza 6-9 cm

Topielec - 3 Stycznia 2012, 11:49

Piękny, te ryby mają coś w sobie :)
A jak prezentują się samce nie dominujące?

Leju - 3 Stycznia 2012, 11:50

Wyglądają jak samice, tylko mają przebarwione pyski i raz za czas pokażą również barwy godowe. Jednak tylko ten jeden samiec jest cały czas wybarwiony "na maxa".
Lusingu - 3 Stycznia 2012, 13:13

Poczekaj, az beda dorosle..

Bedziesz siedzial przed "pralka nastawiona z kolorowym praniem w temperaturze 26 C yeah " :wink:

Pawlosma - 3 Stycznia 2012, 16:24

O widzę znowu nowa obsada ...

Rybki bardzo ładne , na pewno ciekawe .

Leju - 3 Stycznia 2012, 16:43

Pawlosma napisał/a
O widzę znowu nowa obsada ...

Rybki bardzo ładne , na pewno ciekawe .

jak nowa obsada? :roll: te ryby mam od września

jedyna zmiana obsady jaka nastapiła w ostatnim czasie w tym zbiorniku to sprzedaż Oftalmotilapi które zdominowały Cyprichromis i Enantiopusy. W zamian za nie do zbiornika jeszcze w tym tygodniu trafią.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

edit:

chyba enantio wyczuły że rozmowa o nich sie tutaj odbyła i własnie odbyły swoje pierwsze tarło ! zdjęć niestety nie zdążyłem zrobić :cry:

Leju - 3 Stycznia 2012, 20:34

fotki inkubującej samiczki ;0 tarło jak napisałem wyżej odbyło się dziś :)

Szarooka - 3 Stycznia 2012, 20:36

Ładnie ma pyszczek wypchany :mrgreen: Jeszcze raz gratulacje :wink:
rufus - 3 Stycznia 2012, 20:46

Ile masz samic :?:
Szarooka - 3 Stycznia 2012, 21:40

Leju18 napisał/a
w układzie 3+5

Czyli 5 :wink:

Bernard - 3 Stycznia 2012, 21:47

Kuba - fajnie, że się wytarły - zwłaszcza że to jeszcze młode ryby.
Osobiście bardzo lubię enantiopusy.
Mam jedną uwagę co do dna. Wygląda super, ale przy takiej granulacji piasku ryby nie mogą pokazać swoich naturalnych zachowań polegających na usypywaniu małych kopczyków wokół gniazda. Pomyśl o tym, warto ;)

Leju - 3 Stycznia 2012, 22:07

bernard napisał/a
Kuba - fajnie, że się wytarły - zwłaszcza że to jeszcze młode ryby.
Osobiście bardzo lubię enantiopusy.
Mam jedną uwagę co do dna. Wygląda super, ale przy takiej granulacji piasku ryby nie mogą pokazać swoich naturalnych zachowań polegających na usypywaniu małych kopczyków wokół gniazda. Pomyśl o tym, warto ;)

Bernard z całym szacunkiem, ale mylisz się :wink: w najbliższych dniach wrzucę fotki takich oto kopczyków które są i zmieniają sie z dnia na dzień :yes: gdzieś już o tym pisałem. Granulacja piasku nie jest najmniejsza ale w zupełności wystarczająca piaskówkom :yes: fotki akurat byly robione w obrebie kamieni gdzie sa porozrzucane wieksze "czarne kamyki"

Gniazdo wygląda jak "zamek z piasku" - czyli właśnie kilka wieżyczek w około :)

A samic mam 5 tak jak pisała Asia :wink:

Bernard - 3 Stycznia 2012, 22:56

No to zmienia postać rzeczy ;)
Topielec - 5 Stycznia 2012, 21:47

Całkiem młodo zaczęły chyba?:) Do ilu cm one faktycznie dorastają?
Duże te kopczyki robią na tę chwilę? Gratuluję tarła :)

Leju - 6 Stycznia 2012, 01:51

Topielec napisał/a
Całkiem młodo zaczęły chyba?:) Do ilu cm one faktycznie dorastają?
Duże te kopczyki robią na tę chwilę? Gratuluję tarła :)

całkiem całkiem ! samiec ma 8-9 cm samiczka troszke wiecej, dorastają pewnie gdzieś do 12-14 cm !

kopce objętościowo maja moze z 10 cm średnicy jednak wieżyczki są oddalone nawet do 20 !

maciek897 - 6 Stycznia 2012, 09:26

Super :) Gratuluję tarła.
Leju - 18 Stycznia 2012, 17:26

bernard napisał/a

Mała aktualizacja zdjęć. Wśród nich obiecane ujęcia kopca dominującego samca.

Szarooka - 18 Stycznia 2012, 17:30

Piękne rybki :yes:
zandal - 18 Stycznia 2012, 18:13

Piękne rybki. Ale by było fajnie mieć taką piaskownice w domu,aż żal że nie można mieć tyle zbiorników ile się chce. Kuba a jak tam ryby po tarle donosiła samiczka czy nie?
Leju - 18 Stycznia 2012, 18:31

zandal napisał/a
Kuba a jak tam ryby po tarle donosiła samiczka czy nie?

Niestety nie...
ale jak mówi przysłowie "pierwsze koty za płoty" :yes:

maciek897 - 18 Stycznia 2012, 20:42

Superanckie, jak już zaczęły to teraz będzie z górki :wink: :razz:
Leju - 19 Stycznia 2012, 10:07

maciek897 napisał/a
Superanckie, jak już zaczęły to teraz będzie z górki :wink: :razz:

oby Macieju oby ! :yes:

Leju - 3 Lutego 2012, 14:55

7 dzień inkubacji - tym razem powinna donosić :mrgreen:

Leju - 15 Lutego 2012, 18:57

19 dzień inkubacji :D można już co nieco dojrzeć :yes:

L1zakZiz - 15 Lutego 2012, 18:59

Cudo ;-)
KnowHow - 15 Lutego 2012, 19:17

Swietne zdjecia Kuba
maciek897 - 15 Lutego 2012, 23:40

Widzę oczka :razz: super :mrgreen: bardzo ładne zdjęcia
Andzin-San - 16 Lutego 2012, 00:21

Mnie również się bardzo podobają i cieszą te zdjęcia :yes:
Leju - 16 Lutego 2012, 08:53

Dzieki Panowie, za miłe słowo :oops:

Enantiopusy sa świetne, z trójki samców mam jednego wyraźnego dominanta, który cały czas kopie i poprawia swój kopiec, potrafi całutki dzień wabic do niego samice, na razie tylko jedna "sie dala" :razz: ale pozostałe cztery(samice) już dojrzewają i myślę że kwestia miesiąca-dwóch i będą kolejne inkubacje.

zandal - 16 Lutego 2012, 15:33

Eleganckie rybki Kuba :yes: A czym robisz zdjęcia?
Leju - 17 Lutego 2012, 20:10

zandal napisał/a
Eleganckie rybki Kuba :yes: A czym robisz zdjęcia?

pstrykam nikonem D3100

rufus - 21 Maj 2013, 17:35

Kilka fotek moich Xenotilapia sp. Kilesa.
Dorosły samiec jest od Tomka Berenta, a młoda samiczka od Sebastiana (Tanganika Konin).

Leju - 21 Maj 2013, 17:56

Jest niesamowity :yes:
ile mierzy ?

Andzin-San - 21 Maj 2013, 19:27

Przepiękne ryby a fotki w/g mnie wywołujące najlepsze emocje jakie może doznać zapalony akwarysta . :yes:
Jaka jest reszta obsady tego zbiornika i jakich jest on wymiarów :?:

rufus - 21 Maj 2013, 20:08

Andzin-San napisał/a

Jaka jest reszta obsady tego zbiornika i jakich jest on wymiarów :?:

Pozostała obsada to :
- Paracyprichromis nigripinnis Blue Neon;
- exLamprologus (Lamprologus) ocellatus Gold.

Wymiary to 128x60x50 cm. Jest to zbiornik przejściowy. docelowy to 150x60x60 cm.

Bernard - 21 Maj 2013, 20:56

Fantastyczna ryba. Masz je w układzie 1-1? Samiec nie męczy zanadto samiczki?
lukper - 21 Maj 2013, 21:20

Leszku, co raz częściej pokazujesz piękniejsze nam ryby.
Aż dech zapiera .... :yes:

rufus - 21 Maj 2013, 22:00

bernard napisał/a
Fantastyczna ryba. Masz je w układzie 1-1? Samiec nie męczy zanadto samiczki?

układ jest 2:4, w tym jeden samiec jest stosunkowo młody.
Taka ciekawostka. Samiec wykopał dwie, a nie jedną, małe areny które są jego terytoriami. Przez co ilość kopczyków wokół aren zwiększyła się dwukrotnie i jest ich dość sporo.
Tak w ogóle to jest to bardzo ciekawy gatunek. Z wyglądu przypomina Xenotilapia (Enantiopus) melanogenys, a z zachowań przypomina Xenotilapia ochrogenys (kopanie kopczyków z piasku wokół areny, czego poprzedni gatunek nie robi).

py1szczak2 - 22 Maj 2013, 06:19

Piękne ryby.
Piotr

baqugan - 22 Maj 2013, 16:07

naprawdę robią wrażenie :yes:
Krawiec - 2 Października 2013, 12:43

Kiedy zobaczyłem te ryby u Seby w Koninie to jakoś zapragnąłem je mieć u siebie. Póki co zbieram informacje. Stąd pytanie - jakie towarzystwo w zbiorniku 160x60x60 będzie dla nich odpowiednie, rzecz jasna równie piękne i ciekawe :wink: :?: Lechu a jak się maja Twoje rybki? Mnożą się jak króliki? Tomek tez ma je u siebie?
Leju - 2 Października 2013, 12:49

pieprzota napisał/a
K Stąd pytanie - jakie towarzystwo w zbiorniku 160x60x60 będzie dla nich odpowiednie, rzecz jasna równie piękne i ciekawe :wink: :?:

Piotrek,
w takim akwarium jeśli chodzi o dobór towarzystwa dla nich, nie będzie kłopotów ;)
Enantiopusy zajmują typową "piaskownice" czyli musisz wydzielić im strefę otwartą. Kilka kamieni stworzy rewiry dla ryb które zajmują inne partie w jeziorze: np. X.papilio, X.spilopterus, A.leptura... Ja pokusił bym się o połączenie Enantiopusów z X.ochrogenys. W jeziorze ryby te tworzą wspólne kolonie. Można by może uświadczyć namiastki zachowań. W toń proponował bym zdecydowanie Paracyprichromisy.

Inną opcją jest któryś gatunek z "pierzastopłetwych". Na przykład Ophthalmotilapia nasuta/ventralis(tyle że one są dość mocno temperamentne)

Krawiec - 14 Października 2013, 07:45

pieprzota napisał/a
Lechu a jak się maja Twoje rybki? Mnożą się jak króliki? Tomek tez ma je u siebie?

Ponawiam pytanie :evil: :wink:

Krawiec - 11 Marca 2015, 19:21

Trochę czasu upłynęło od mojego pierwszego spotkania z tymi rybami. Nie składało się jakoś dotychczas, aby zamieszkały i u mnie, mimo tego, że jak wspomniałem już wcześniej, mocno mnie urzekły. Ale cierpliwość została wynagrodzona i wreszcie te ryby trafiły do mnie. Póki co są młode, ok 5cm, ale samczyki nieśmiało zaczynają pokazywać wstęp do swoich możliwości. Są w zbiorniku razem z Reganochromisami, które krótko po wpuszczeniu Enantiopusów do zbiornika, traktowały je chyba jako jedzenie, bo ganiały je intensywnie po akwarium. Rożnica wielkości i charakter Reganochromisów dawał podstawy do obaw, ale szczęśliwie codzienne poranne liczenie ryb nie wykazało ubytków w obsadzie. :grin:

simonsyp - 17 Sierpnia 2017, 22:20

Witajcie moi drodzy ! To i ja pochwalę się moją wesołą gromadką 9 szt. Kilesek ...

Mam ciężki kamień do zgryzienia :grin:

Może pomożecie mi to zrozumieć - Dwa wybarwiające się samce około 4 cm, zapraszają się do aren uprzednio przez siebie usypanych i tam odbywają taniec jak przy tarle.

Czy to młodzieńcza głupota? Akt desperacji spowodowany lekceważeniem ich przez samice? :mrgreen:

Może mieliście podobną sytuacje? Poniżej zdjęcia .

a tu już przesiew i mordeczka...

simonsyp - 18 Sierpnia 2017, 14:42

Wczoraj radość, dzisiaj smutek... :sad:
Dzisiaj rano po włączeniu światła w akwarium, zobaczylem samczyka martwego, obgryzionego. Nie chorował mial sie znakomicie.

Podejrzewam, ze w cos uderzyl podczas gaszenia światła.
W odroznieniu od reszty obsady, Kilesy reagują straszną panika tuz po zgaszeniu światła. Zachowują sie tak jakby cos im grozilo w ciemności. Rzucają sie po calym akwarium niekiedy uderzając o sciany, dekoracje zbiornika, a czasem nawet wyskakują ponad taflw wody. Wasze Kilesy reaguja podobnie?

Wychodzi na to, ze niezbedny bedzie programowalny sciemniacz, zeby nie straszyc ryb nagla ciemnoscia.

Krawiec - 18 Sierpnia 2017, 20:02

simonsyp napisał/a

Wychodzi na to, ze niezbedny bedzie programowalny sciemniacz, zeby nie straszyc ryb nagla ciemnoscia.

Z czasem się przyzwyczają. Pomocne może być zapalone światło w pomieszczeniu, w którym stoi zbiornik. Tak, aby po zgaszeniu światła w akwarium ryby nie miały całkowitej ciemności.

simonsyp - 19 Sierpnia 2017, 14:24

Czyli nie jestem odosobniony z tym przypadkiem! To pocieszające :grin:
Okazało się , że jednak poległa samica, a nie samiec jak myślałem - tak czy siak strata.

Piotr a co powiesz o "wycierających" się samcach ? :mrgreen:

Krawiec - 19 Sierpnia 2017, 21:15

"Walki" samców to normalne zachowanie. :grin:
simonsyp - 19 Sierpnia 2017, 21:48

Gdyby to były typowe utarczki to nie pisał bym o tym :mrgreen:
Kręcą sie w kolko w zrobionym przez siebie tarlisku i smyraja sie po pletwach odbytowych jak przy prawdziwym tarle. Trwa to czasami pol godziny i bez podgryzania, czy agresji.

Do tej pory nie mial z czymś podobnym do czynienia, ale rzeczywiście moze to normalne w świecie pielegnic z tanganiki, a ja nazbyt to przeżywam :mrgreen: Dopiero poznaje to jeziorko i przyznam, ze nie przestaje zaskakiwać.

simonsyp - 5 Października 2017, 14:25

Samczyk Kilesy , którego podejrzewałem o homoseksualizm zaczął się wybarwiać i nie odwiedza już gniazda samca alfa. Założył już własne, nie zależne gniazdo i jest z niego bardzo dumny :lol: W prawdzie na mniejszej powierzchni i jeszcze bez kopczyków, ale nie ma to jak "na swoim" :grin:

Ciekawe jest to, że zmienił szatę z dnia na dzień . Wieczorem nie było widocznych nawet ciemnych kontur na płetwach, a rano takie piękne barwy -

CKM57 - 25 Października 2017, 20:13

Dobrm rozwiązaniem przy xenotilapiach jest stopniowe wyłączenie oświetlenia. W moim akwarium zrobiłem lampę power Led z podziałem na dwa sterowniki ten zasilający trzy rzędy diod i mały zasilający 5 diod. Gdy chcem wyłączyć oświetlenie w akwarium robię to na dwa razy w odstepie kilku minut. Takie stopniowe wygaszacze zmniejsza przerażenie xen i ogranicza straty w obsadzie:/
Wracając do" dziwnych homoseksualnych" zachowań Enantiopusów kolegi z moimi było dokładnie tak samo. Pamiętam że ja odebrałem ów zachowania jako naukę przez zabawę w końcu pozbawiona opieki rodzicielskiej młodzież musi nabyć umiejętności które pozwolą na prokreacje. Zjawisko imitacji tańca godowego przez młode osobniki nie jest ewenementem w przyrodzie i nie tylko zarezerwowana dla ryb.

simonsyp - 14 Listopada 2017, 23:21

Przepraszam za opóźniony reflex , ale czasu wciąż za mało.

Zgadzam się w 100% i właśnie taki dimmer mi się marzy :roll:
Okazuję się , że moje belki power led , zostały podłączone pod napięcie bodajże 150v, a maksymalne napięcie dla takich dimmerów to jeśli się nie myle 38v i tak się zrodził problem.
Kompletnie się na tym nie znam - całą elektrykę robił mi mój przyjaciel . Na chwilę obecną jak z resztą podpowiedziano mi na tym forum, staram się robić przejście doświetlaniem akwarium światłem z salonu.

Cytat
Wracając do dziwnych homoseksualnych zachowań Enantiopusów kolegi z moimi było dokładnie tak samo. Pamiętam że ja odebrałem ów zachowania jako naukę przez zabawę w końcu pozbawiona opieki rodzicielskiej młodzież musi nabyć umiejętności które pozwolą na prokreacje. Zjawisko imitacji tańca godowego przez młode osobniki nie jest ewenementem w przyrodzie i nie tylko zarezerwowana dla ryb.

Bardzo ciekawa koncepcja i wydaje mi się całkiem logiczna !

Czas na małą aktualizację ...

marian65 - 6 Stycznia 2018, 16:37

Kilka zdjęć z pierwszego tarła moich jeszcze młodziutkich kiles.

CKM57 - 6 Stycznia 2018, 16:39

Moje gratulacje :)
lukper - 6 Stycznia 2018, 17:03

Marian, to te Kilesy które zawitały do Ciebie podczas spotkania klubowego ?
py1szczak2 - 6 Stycznia 2018, 17:21

Super :yes:
Piękne są

simonsyp - 4 Marca 2018, 21:37

Mała aktualizacja moich mordeczek. Dla młodego samczyka nadeszła duża zmian w statusie społecznym bo przejął kontrolę nad większym od siebie samcem. Tego samczyka łatwo rozpoznać po 2 czarnych plamkach na płetwie grzbietowej. Reszta samców ma po jednej plamce,albo w ogóle jej nie ma.

CKM57 - 4 Marca 2018, 21:51

Świetne zdjęcie.
simonsyp - 4 Marca 2018, 22:04

CKM57 napisał/a
Świetne zdjęcie.

Dziękuje, ale to nie kwestia moich umiejętności. Model sam wiedział jak ma się ustawić do zdjęcia :mrgreen: Pozdrawiam